Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Trage volanul

Costin.C
post 22 Mar 2008, 20:53
Post #1


RW


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 March 08
From: Bucuresti




Il am de o saptamana si parca a inceput sa traga stanga cat de cat volanul sad.gif . Nu e mare chestie dar parca imi e mila de el sa-l las asa. Trebuie suit pe rampa in service nu? Nu stiu de ce, o fi de la vreo groapa? huh.gif

P.S. - Am dat search dar nu am gasit un topic pe tema asta la Megane.


--------------------
Renault Megane 2.2 Hatchback - 1.6 16v - B # MKD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 22 Mar 2008, 20:55
Post #2


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




du te la vulcanizare si vezi sa nu ai janta stramba!

in alta ordine de idei,mai mult ca sigur e doar in imaginatia ta!

p.s. parca trage sau trage sigur ca sa nu ne mai strofocam degeaba?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costin.C
post 22 Mar 2008, 20:58
Post #3


RW


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 March 08
From: Bucuresti




Daca tin volanul drept o ia usor in dreapta masina, asa ca trebuie sa-l inclin spre stanga putin... ca sa mearga drept mellow.gif . Multumesc pentru informatii.


--------------------
Renault Megane 2.2 Hatchback - 1.6 16v - B # MKD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ewamw6
post 22 Mar 2008, 21:00
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 17 February 08




vezi sa aceasi presiune la rotile pe fata. se intimpla daca diferenta este un pic mai mare


--------------------
Renault Megane 3 1,4Tce 2011 CC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costin.C
post 22 Mar 2008, 21:02
Post #5


RW


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 March 08
From: Bucuresti




Pe bord nu imi indica nimic, dar presupun ca imi arata doar daca sunt prea mult sau prea putin umflate, nu si daca e diferenta intre ele.

This post has been edited by Costin.C: 22 Mar 2008, 21:02


--------------------
Renault Megane 2.2 Hatchback - 1.6 16v - B # MKD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 22 Mar 2008, 21:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




Sunt umflate corespunzator rotile?...Nu batea cumva vantul din lateral?...
Si cum ziceai "o fi de la o groapa?"...inseamna ca stii ca ai luat vreo groapa mai serioasa deci!...(sau poate un trotuar intr-o urcare fortata)...Atunci verifica directia pe stand sa fii mai sigur...

This post has been edited by TRANCA: 22 Mar 2008, 21:07


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 22 Mar 2008, 21:05
Post #7


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




stanga sau dreapta? blink.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costin.C
post 22 Mar 2008, 21:31
Post #8


RW


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 March 08
From: Bucuresti




Scuze ca v-am indus in eroare, deci daca las liber volanul sta spre stanga iar ca sa merg drept trebuie sa-l tin putin inclinat spre stanga. Nu e de la vant pentru ca am observat in fiecare zi asta, si in oras si afara, si la viteze mai mari si mai mici. M-am uitat la jante, nu sunt zgariate, nu au nimic inca, pe trotuar am suit-o doar de vreo 2-3 ori pana acum si am avut mare grija. Cu gropile, in Bucuresti e aproape inevitabil sa nu iei un canal sau ceva. Nu-mi amintesc sa fi sesizat asta dupa ce am luat vreo groapa. Pur si simplu acum cateva zile dupa ce am plecat am observat ca daca-l tin drept, masina o ia spre dreapta si deci trebuie sa-l tin inclinat spre stanga. sad.gif

Zici sa verific directia pe stand... adica sa indrept rotile si sa las volanul liber? Multumesc.

This post has been edited by Costin.C: 22 Mar 2008, 21:32


--------------------
Renault Megane 2.2 Hatchback - 1.6 16v - B # MKD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ewamw6
post 22 Mar 2008, 21:43
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 17 February 08




nu crede.gif si totusi de la presiune nu crede.gif


--------------------
Renault Megane 3 1,4Tce 2011 CC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 22 Mar 2008, 21:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




un test de directie nu costa asa mult. La noi este 30ron plus 30 ron pe fiecare operatie facuta. La megane doar convergenta deci in total 60ron. Daca nu-ti face nimic decat test..30
Zau camerita si afli si daca totul este ok.
Scutezsti anvelope uzate, benzina consumata in plus. Castigi siguranta , tinuta de drum, relaxare in condus.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 22 Mar 2008, 23:04
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Eu inteleg ca masina nu trage intr-o parte, ci doar volanul sta intr-o parte la mersul drept. Dute la reprezentanta si spune-le exact asa: volanul sta intr-o parte. Daca ai masina de o saptamana si ai observat de cateva zile, probabil asa a fost din fabrica, ar trebui sa-ti faca geometria gratis.

This post has been edited by 19vik: 22 Mar 2008, 23:05


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costin.C
post 23 Mar 2008, 00:27
Post #12


RW


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 March 08
From: Bucuresti




Mda... ceva nu e in regula. Am observat ca daca trec peste liniile de tramvai sau peste o denivelare, la roata stanga fata se aude un zgomot ciudat, destul de tare, un troncanit. sad.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 Hatchback - 1.6 16v - B # MKD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanu_WZI
post 23 Mar 2008, 10:03
Post #13


Membru in trecere


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 August 07
From: Bucuresti




sa nu fie doar in imaginatia ta dupa cate ai citit pe froum treaba cu troncanitu. oricum, s-a votat, du-te cu ea in service la garantie sa vezi ce-i cu volanul stramb


--------------------
Megane Sedan Manager 2007 - 1.5dCI 85CP Euro4
Logan VAN 2007 - 1.4 MPi
Clio Symbol Expression 2005 - 1.5 dCi 65CP Euro3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 23 Mar 2008, 10:37
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Si eu mi-am pus o data problema ca trage masina spre dreapta... de ajunsesem sa simt o durerea in mana stanga (mana cu care trag de volan spre stanga). Mergem pe E60 spre Brasov unde drumul nu este perfect drept (pe latime vorbesc) si masina imi tragea mult dreapta, de am crezut ca am roata ceva mai desumflata. La intoarecere imi tragea stanga.. clar de la drum. Pe A2 la viteza de 130 km/h nu se simte absolut nimic, volanul este drept la fel ca si directia masinii.

Concluzia, incearca sa gasesti un drum drept (cat de cat drept) si sa mergi cu maxim 60 km/h ... daca problema persista, alternativa este o vizita la service. Mergi inainte la o benzinarie sa-ti verifice presiunea in roti si sa stai langa ala cand o face, sa vezi si tu.

Multa bafta


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krystyb
post 23 Mar 2008, 11:47
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 May 07




sa-mi dau si eu repede cu parerea, pe linge cele spuse mai sus, ar fii bine sa verifici, sa mergi cu masina, si inainte de a opri ( sa o opresti din inertie), sa nu pui frana, te dai jos, si pui mana pe genti, si vezi daca nu se incinge mai tare roata unde iti trage masina intr-o parte, ca s-ar putea sa fie vreo roata infrinata ( daca frige mai tare jeanta respectiva), e clar ca e infrinata vreo roata, poate sa fie si de la asta, stau eu si ma gandesc.


--------------------
renault megane 1.9 dci 1 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 23 Mar 2008, 12:27
Post #16


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Cel mai probabil de la presiune sau de la janta.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costin.C
post 23 Mar 2008, 15:06
Post #17


RW


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 March 08
From: Bucuresti




Va multumesc pentru sfaturi. O sa postez dupa ce rezolv. sad.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 Hatchback - 1.6 16v - B # MKD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yo_nutz
post 7 Apr 2008, 10:23
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 19 March 08




salutare
mi s a intamplat si mie mai acu 2 zile sa dau intr -o mare groapa pa undeva pe la tara i sad.gif ar knd am iesit mai incolo la drum intins knd luam mana de pe volan imi treumra usor ......posibil sa fii indoit janta pe interior si de acolo sa tremure asa ?!?! intreb asta deoarece pe exterior nu este nik vizibil.

tin sa precizez ca am jentile stoc de otel .


--------------------
renault megane 2.2 / 1.6 16v 2007 bicorp extreme - WNF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 7 Apr 2008, 11:14
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Du-te la vulcanizare pentru indreptarea jantei,daca e cazul, si pentru o presiune.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepene
post 19 Apr 2008, 11:17
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 9 January 08
From: Bucuresti




80% din cazurile de "imi bate masina intr-o parte", "tin volanul stanga/dreapta ca sa mearga drept" se rezolva cu GEOMETRIA DIRECTIEI.. prea putin sunt cazurile cand e de la jante, presiune in pneuri si alti dragoni..


--------------------
Renault Megane II Coupe 1.6 16v: clima, EBV+AFU, ploaie+lumina - B 32 ZOM
[URL=http://www.pistolfarapermis.ro]Pistol fara permis[/URL]- legal, nou, cu factura
[URL=http://www.pzl.ro]Realizare site web[/URL]- ieftin si profi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 19 Apr 2008, 20:29
Post #21


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Costin.C : Din cate tin eu minte, detectorul de presiune nu-ti indica daca e diferenta de presiune intre roti, ci doar cand una nu are destula presiune, etc... Deci poti foarte bine sa ai presiunea aiurea si CB-ul sa nu-ti zica nimic daca nu este sub limita... Poate ma insel totusi, nu bag mana in foc biggrin.gif

Asta e simplu de rezolvat totusi, du-te la o benzinarie si verifica-ti presiunea, e foarte usor, poti sa-l rogi pe tipul de acolo daca nu vrei sa te murdaresti. Uite-te pe portiera cat trebuie sa ai in roti si apoi vezi sa fie asa si la tine.

Daca masina trage putin spre dreapta, poate e inclinatia drumului ? Adica dupa cum citesc, mi se pare ca tu analizezi cu microscopul totul si e posibil, cum era vorba aia, sa faci din tantar armasar. Du-te intr-o parcare undeva unde e drept si vezi daca-ti mai trage intr-o parte sau alta.

E cam greu pe un forum sa ne dam seama ce ai si daca ai ceva, du-te la service, plimba pe cineva cu masina, arata-i tot ce te nemultumeste si poate te ajuta...

Bafta.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 20 Apr 2008, 00:28
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




aceeasi problema o am si eu, am schimbat rotile de iarna, am pus rialurile de 17 pe ea acum si trage stanga dreapta intr-o veselie, ma si sperie la viteze mari...
am fost la echilibrat, mi-a gasit o janta stramba, pe aia am pus-o pe spate momentan pana o duc la indreptat, dar tot trage. urmeaza sa merg la indreptat si apoi la o geometrie si daca tot persista...la un service bun, dar nu in buc ca m-am lecuit.


mai poate fi si de la altceva? ceva pe la directie, bielete..etc? nu ma prea pricep
multumesc


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepene
post 20 Apr 2008, 14:33
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 9 January 08
From: Bucuresti




du-te si fa geometria pe fata si spate. E chiar ieftin si se face rapid..


--------------------
Renault Megane II Coupe 1.6 16v: clima, EBV+AFU, ploaie+lumina - B 32 ZOM
[URL=http://www.pistolfarapermis.ro]Pistol fara permis[/URL]- legal, nou, cu factura
[URL=http://www.pzl.ro]Realizare site web[/URL]- ieftin si profi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_io
post 24 Apr 2008, 20:29
Post #24


membru marcant


Group: Members
Posts: 409
Joined: 17 December 07
From: IASI




Salut ! Am si eu o problema oarecum asemanatoare . Ieri a intrat unul in mine . Dadea in viteza cu spatele , nu s-a asigurat si m-a lovit fix in roata stanga fata. Mi-a mers prost tare , simteam orice groapa ,tragea foarte tare dreapta si tineam volanul mult in stanga , ca sa-mi mearga drept . Am pus-o pe canal si am ajuns la concluzia ca e indoit telescopul . L-am schimbat azi insa e o problema . Tot mai trage dreapta , mai putin ca inainte si tot trebuie sa tin volanul putin spre stanga pentru a merge drept . Chestia mai ciudata e ca acum roata parca e bagata mai inauntru , cu vreo 3 cm fata de cea din spate ( am testat cu o sfoara ) . In partea dreapta sunt cam la acelasi nivel . Am tot incercat sa reglam telescopul ala , dar fara nici un rezultat . Tin sa prezizez ca in urma impactului janta nu a avut nici macar o zgarietura , singura chestie afectata fiind telescopul . I`am facut presiunea si tot asa face . Acum , zic ca ma duc eu sa-mi fac geometria , dar ce fac cu aia 3 cm in minus de la roata lovita ? Unde s-au dus ? Doi mecanici s-au uitat azi vreo 5 ore la ea si nu si-au dat seama ce s-a intamplat . Totul e intact . A mai auzit cineva de vreun caz din asta ? Daca da , care ar fi problema ? Mutumesc si Paste Fericit !


--------------------
renault megane 2004 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 24 Apr 2008, 20:52
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




...ori cadrul tren fata indoit, ori bascula deformata...oricum trebuie sa faci si verificarea si reglarea unghiurilor de directie chiar daca ai schimbat amortizorul vizibil deformat...si asta cat mai repede ca tocesti extrem de repede in 1000-3000 km anvelopa, si alti bani si alta cheltuiala...chiar asa: trebuia sa mergi pe RCA la cel care te-a lovit, asat daca n-ai CASCO deja!!!... nedumerire.gif

This post has been edited by TRANCA: 24 Apr 2008, 20:54


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_io
post 24 Apr 2008, 21:22
Post #26


membru marcant


Group: Members
Posts: 409
Joined: 17 December 07
From: IASI




Deci , singura chestie care s-ar putea intampla ar fi uzura anvelopelor ? Iar daca e cadrul tren e indoit sau bascula deformata , se indreapta sau se schimba ? Eventual niste preturi . Multumesc mult !


--------------------
renault megane 2004 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 24 Apr 2008, 22:57
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




In mod sigur nu a fost doar amortizorul indoit. Daca masina trage intr-o parte, nu e vorba doar de uzura anvelopelor, e vorba de tinuta de drum, siguranta, consum mai mare si nu in ultimul rand, comfortul la volan. Mecanicii aia doar s-au uitat la masina? N-au verificat nimic? Cadrul si bratele suspensiei au niste gauri de cota, special pentru astfel de verificari, 3 cm nu e o deformare care sa nu se vada.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_io
post 24 Apr 2008, 23:59
Post #28


membru marcant


Group: Members
Posts: 409
Joined: 17 December 07
From: IASI




Ei s-au uitat si-au zis ca nu au vazut altceva deformat ( nu sunt experti ). Oricum e ciudatica treaba . Cei 3 cm au rezultat dintr-o verificare cu sfoara . In dreapta a iesit bine , in stanga nu . Totusi , diferenta aia de 3 cm este peste tot , adica nu doar intr-o parte a rotii sau in alta ( inainte , dupa impact,pana am schimbat telescopul ,roata statea impinsa mult inauntru in partea de sus ) . O sa ma duc maine la un service specializat sa vad exact despre ce este vorba , ca marti plec intr-o calatorie de vreo 2000 de km si nu as vrea sa am probleme .Oricum, e cam nasoala perioada ca e Pastele si nu prea lucreaza lumea . Daca e vorba de anvelopa si consum , nu ma deranjeaza . Mi-e sa nu se intample alte minuni ....

25 Apr 2008, 17:31:
Am fost in alta parte si cica e dus bratul . Era deformata asa ciudat ca greu iti dadeai seama . Mai erau si bieletele si o bucsa pe dreapta . Mi le-am comandat , maine le iau si sper sa dispara problemele cu trasul in dreapta . Numai bine . Paste fericit !

This post has been edited by dl_io: 25 Apr 2008, 17:31


--------------------
renault megane 2004 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 25 Apr 2008, 17:36
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Dupa ce le schimbi, trebuie sa refaci geometria. Bafta si paste fericit si tie smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzsombi
post 25 Apr 2008, 18:51
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 22 September 06




Trage spre dreapta pt ca drumul e inclinat spre dreapta ca sa curga apa!
Asta nu zic din gluma! daca vei circula pe partea stanga(sens unic cu 2 benzi) va trage la stanga! cine nu crede sa verifice!


--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 10:54
Dacia