Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Restaurare faruri cu lupa renault megane 2.2, Intrebare

gastorro
post 18 Mar 2020, 15:10
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




Merci pentru informatia zamac, megan2 .
Stii de de ce le fac din zamac si nu din aluminiu pur sau din nikel? ( cumva ca sa nu le putem re-slefui ?) Uite, chinezii s-au gandit deja la problema asta de ardere/decojire a reflectorului si acum le fac din Non Destructive Stainless Steel

Un rusnac pretinde ca a gasit o versiune chinezeasca de proiector bi-halogen la care cele patru gauri de fixare se potrivesc exact cu originalul ! Ati auzit/stiti voi de asa ceva?
Tot el mai are un video in care ne arata cum putem scoate proiectorul original H7 Valeo 89399747 din far prin spate, prin gura/gaura de acces de schimbare a becului H7, fara sa taiem din marginea acestei guri !
https://youtu.be/QkJmXHvXsTY

This post has been edited by gastorro: 18 Mar 2020, 15:50


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 18 Mar 2020, 17:26
Post #92





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Valeo nu vinde doar oglinda, dar vinde ansamblul proiectorului (soclu, bec, oglinda, distantier, obturator, lentila). Nu stiu pe ce canale, in Romania nu am gasit ansamblul asta decit la faruri_custom. Il gasesti in sectiunea bursa sau pe facebook. Nu merita sa te chinui cu reconditionarea oglinzilor (cu rezultate incerte), mai bine iei proiectoarele cu totul. Intr-o ora ti le monteaza, fara sa dezlipeasca farul.

edit: de fapt e la " Anunturi - Oferte Permanente", nu la bursa.

This post has been edited by Rimio de Vassur: 18 Mar 2020, 17:31


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 18 Mar 2020, 18:06
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Daca te uiti la acele non ....bla-bla vei vedea ca sunt cromate pe interior si cred ca procedeul este acelasi descris de mine.

Repet slefuirea nu va avea acelasi efect de oglinda ca sa nu mai zic ca din cauza oxidarii nu va tine mult.

Daca nu vrei sa le refaci prin electroliza poti incerca cu folia de la ciocolata smile.gif

Eu in acel clip rusesc l-am vazut pe ala cum baga(nu cum scoate) fortat sistemul in carcasa si nu pot garanta ca este original.

Personal am demontat cateva faruri si reparat oglinzi cu spray cromat, dar am reusit doar prin demontare si remontare in far, iar efectul oglinzii este bun, insa nu ideal.

Daca ai timp si bani de pierdut poti incerca variante.Eu as incerca electroliza.

In final vei descoperi ca tot farurile noi sunt raspunsul.

Este cam la fel cu banda de airbag.Pana nu am cumparat modul nou de la chinezi nu am rezolvat problema.
Lipeam banda, rezista cateva saptamani....se rupea in final.Am vorbit si cu altii care spuneau ca se uzeaza melcul ala de plastic si scapa banda pe la intreruperi.Am incarcat cu plastic acolo unde (chipurile) era uzat si am slefuit profi...acelasi comportament.

Acum am modul nou din china si nu mai am probleme de cateva luni.

Oricum ai trata problemele acestei masini vei descoperi ca sunt foarte greu si costisitor de reparat.

Ca sa schimbi un bec de far trebuie contorsionism ...o mana mica si totul se face in orb si in mizerie(pe la roata).

Mecanismul geamurilor se strica/rupe/blocheaza by default.

Ca sa repari /schimbi orice la motor trebuie sa te contorsionezi, sa ai scule speciale(foarte scumpe), sa desfaci juma de masina si in final nu functioneaza ok, scartaie, troncane.

Electrica este fragila, montata prost, diagnosticare foarte grea.

Software urat, dedicat si foarte scump cu traducere in romana a termenilor tehnici de tot rasul.Trebuie sa iti petreci foarte mult timp in diverse situatii ca sa intelegi ce este si cum se foloseste.In nici o situatie nu ti se dau termeni/grade de comparatie ca sa intelegi ce si cum trebuie sa fie sa poti interveni .

Si multe altele dar am obosit sa mai tastez defecte de fabricatie si de design.

AAA si sa nu uit...lenea si miserupismul multor utilizatori de pe acest forum sa te ajute (avand in vedere ca multi sunt vanzatori sau asazis mecanici) o sa te descurajeze sa mai intrebi.

Nu as mai cumpara Renault niciodata...

This post has been edited by megan2: 18 Mar 2020, 18:13


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 18 Mar 2020, 18:59
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




Am scris (clar) ca acel rus mai are un video, adica nu ala pe care l-am postat, ci altul pe care ar fi trebuit sa-l cauti sngur.. adica acest video.
Am urmarit cel putin 50 de video-clipuri "How To" slefuiesti aluminiul sa fie ca oglinda pe YT si am vazut ca se poate (si chiar foarte usor). Singura problema cu aluminiul este ca oxideaza rapid si daca nu-l acoperi imediat cu un strat de 'ceva' transparent (clear coat), 'oglinda' se duce..
Insa furculitele si lingurele mele din inox pe care le-am cumparat cu 20 de ani in urma nu si-au pierdut stralucirea (si nici nu-s acoperite cu un 'clear coat'). De ce nu fac reflectoarele din inox ?
Personal , in cca 80kKm de rulaj cu Megane2.2 nu am suferit nici o problema mai scumpa decat clasa lui de 'cat dai atat ai' .
Intrebare: de ce foita de aluminiu a ciocolatei este atat de reflectiva si rezista la cadura (desi se pare ca nu-i acoperita cu un clear coat) dar cand vine vorba de un reflector/bucata_de_aluminiu spunem ca nu va tine ?
De ce spun unii (inclusiv chinezii care fac/vand proiectoare aftermarket) ca poti pune in punctul focal al unui reflector proiectat pentru HID un bec cu Halogen H7 (sau vice versa) din moment sursele astea de lumina au o geometrie diferita si deci vor ilumina reflectorul in mod diferit/inadecvat ?

This post has been edited by gastorro: 18 Mar 2020, 19:06


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tiberius2408
post 4 Dec 2020, 03:15
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 December 20




blink.gif


--------------------
Reanult Megane 2 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jim699600
post 16 Dec 2020, 23:37
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 6 January 06




cool.gif


--------------------
Megane II 1.5 dci 63 kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 17 Dec 2020, 10:06
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Trebuie sa raspund ca vad ca inca e o problema arzatoare.Apar useri noi care urmeaza fix aceiasi pasi si realizeaza exact ce spun eu, sau pur si simplu vor sa stie daca merita.

Am urmarit si cel de-al doilea clip si iti pot spune ca face exact cum am facut si eu.
Adica...sparge colturile de plastic ale ansamblului proiector in interiorului farului cu scopul de a-l desface in 2 (oglinda+lentila)...NIMIC NOU in acest clip.

In final daca are 2 maini drepte, foarte multa rabdare si un adeziv bun le va relipi dar, doar in interiorul farului dupa ce le baga separat , ca sa nu rupa/sparga gaura de acces.

Eu am reparat astfel ambele faruri si a iesit bine, functionau corect dar, am renuntat la ele din cauza polish-ului repetat la 2-3 luni cand se matuiau.


Am preferat sa iau plastic (a se citi faruri)nou chiar daca este turcesc si am ramas surprins ca functioneaza desi ma asteptam la probleme de neadaptare fizica.

Am cateva luni cu ele si vad ca nu s-au matuit, nu s-a ars oglinda, nu s-a blocat nimic, totul e ca nou.

Deci...cred ca nu merita sa restaurezi vechile faruri, din cauza complexitatii reparatiei si a rezultatului relativ cat si a costului ridicat in timp ce exista optiunea schimbarii cu altele noi fara batai de cap.

Eu am facut asta ca sa dovedesc ca se poate, dar nu merita.

This post has been edited by megan2: 17 Dec 2020, 10:08


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Admirall
post 29 Jan 2021, 11:45
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 29 March 16




QUOTE(megan2 @ 17 Dec 2020, 10:06)
Trebuie sa raspund ca vad ca inca e o problema arzatoare.Apar useri noi care urmeaza fix aceiasi pasi si realizeaza exact ce spun eu, sau pur si simplu vor sa stie daca merita.

Am urmarit si cel de-al doilea clip si iti pot spune ca face exact cum am facut si eu.
Adica...sparge colturile de plastic ale ansamblului proiector in interiorului farului cu scopul de a-l desface in 2 (oglinda+lentila)...NIMIC NOU in acest clip.

In final daca are 2 maini drepte, foarte multa rabdare si un adeziv bun le va relipi dar, doar in interiorul farului dupa ce le baga separat , ca sa nu rupa/sparga gaura de acces.

Eu am reparat astfel ambele faruri si a iesit bine, functionau corect dar, am renuntat la ele din cauza polish-ului repetat la 2-3 luni cand se matuiau.
Am preferat sa iau plastic (a se citi faruri)nou chiar daca este turcesc si am ramas surprins ca functioneaza desi ma asteptam la probleme de neadaptare fizica.

Am cateva luni cu ele si vad ca nu s-au matuit, nu s-a ars oglinda, nu s-a blocat nimic, totul e ca nou.

Deci...cred ca nu merita sa restaurezi vechile faruri, din cauza complexitatii reparatiei si a rezultatului relativ cat si a costului ridicat in timp ce exista optiunea schimbarii cu altele noi fara batai de cap.

Eu am facut asta ca sa dovedesc ca se poate, dar nu merita.
*



Mersi mult pentru răspuns! Chiar la căutările mele răspunsul tău a fost singurul pertinent despre aceste faruri. Restul deja cand aud faruri turcești sar sa dea cu piatra fara sa aibă informații sau sa fi achiziționat pur și simplu întâmplător! Am vrut sa deschid topic nou sa se extragă mai repede informația, dar mi l au închis , nu știu de ce . Îmi este greu sa cred ca doar tu ai cumpărat si eu vreau sa cumpăr aceste faruri . Cred totuși ca sunt mult mai mulți care au cumpărat si își pot da cu părerea , nu pot sa imi explic de ce nu o fac ...Pana la urma este o problema , nu des întâlnita. Este 100% întâlnită de orice utilizator de megane 2 cu lupe . De asta aștept raspunsuri ca al tău. "E bun pentru ca :... " E prost pentru ca " .


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jan 2021, 11:52
Post #99


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Admirall @ 29 Jan 2021, 11:45)
Am vrut sa deschid topic nou sa se extragă mai repede informația, dar mi l au închis , nu știu de ce .
*



Poate pt. ca exista deja topic unde se putea discuta despre treaba asta .. si atunci nu mai era nevoie de inca un topic .. mai nou, al tau ... ?!?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Admirall
post 29 Jan 2021, 12:07
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 29 March 16




QUOTE(cj98czh @ 29 Jan 2021, 11:52)
Poate pt. ca exista deja topic unde se putea discuta despre treaba asta .. si atunci nu mai era nevoie de inca un topic .. mai nou, al tau ...  ?!?
*



Nu zic ca nu exista . Dar exista 2 3 informații din 2 3 topicuri. Am vrut sa fie separat de toate , deoarece consider ca este destul de important acest aspect . Dacă nu ati observat multi sau majoritatea citesc doar titlul topicului , pentru ei funcția search este un subiect tabu. În fine nu ma deranjează ca s a inchis topicul , eu vreau doar sa aduc în atenție subiectul si sa împărțim pareri .


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jan 2021, 13:00
Post #101


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pai tocmai asta este ideea de avea info centralizat intr-un topic unde se discuta problema X, daca fiecare vine si deschide propriul topic .. cei care cauta o sa mai gaseasca info din parti ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Admirall
post 30 Jan 2021, 18:44
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 29 March 16




Nu am mai stat sa aștept păreri și mi am achiziționat doua faruri AYFAR 285 lei bucata . Sunt foarte ok . Vin fara motoras de reglare si fara suport , dar nu I problema le luați de pe farurile vechi.
Cea mai mare prostie am făcut sa trag de niște faruri sa le curat lupele la 5 6 luni .
Diferenta dintre cele ayfar si cele pe care le aveam pe masina : bat de 3 4 ori mai bine fara sa exagerez !
Îmi era si frica sa merg noaptea. Am pus niște becuri de auchan la 4 lei si se vad ... nu am cuvinte .
Acum cu oglinzile lupei nu știu cât de mult o sa tina , dacă se vor arde ...Dar dacă tin 1 an jumate 2 ani ma declar mulțumit. ( in doi ani nici masina nu cred ca o da mai existe tongue.gif )


Va las poza mai jos sa vedeți cum sunt . Se vede foarte alb zici ca sunt xenon . Nu am mai fost atat de bucuros de cand am achiziționat masina smile.gif)))

Attached thumbnail(s)
IMG_20210130_WA0019.jpeg ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 1162


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manrenault
post 31 Jan 2021, 18:43
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 February 19




Si eu am pus ayfar le am de juma an sunt super !


--------------------
Renault Megane2 2008 autentiq - Gj 78 nmg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danIstrate
post 10 Feb 2021, 00:05
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 25 April 14




Sunt tentat si eu sa schimb farurile cu niste asa zise "turcisme".
Le are cineva de mai mult de 2 ani sa ne ofere o informatie legata de longevitatea acestor faruri ?

Multumesc anticipat smile.gif


--------------------
Renault Clio 2003 - B 64 NHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kapp007
post 16 Feb 2021, 22:38
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 April 14




Salut, astăzi mi-am luat inima în dinți și am dat și eu farurile jos, la primul am desfăcut în far ansamblul însă după 1 ora de chinuit sa îl montez înapoi m-am dat bătut și am tăiat farul pana la urma. Am luat aceasta decizie deoarece partea care am tăiato nu este o parte de susținere sau de rezistenta, pur și simplu tine doar capacul din spate atât. L-am relipit cu plastic lichid și eu zic ca o sa tina. Am folosit un pistol din acela care topește bastonașe ( am cautat cel mai dur baton cere l-am găsit pe piața) La mine lupele erau murdare pe interior dar oglinzile surprinzător de bune, doar una era puțin afumata, asta din cauza ca cel care a avut mașina înaintea mea ( o am luata de câteva zile) nu a băgat bine becurile.

Attached thumbnail(s)
IMG_20210216_194557.jpg ( Size: 2.32mb ) Number of downloads: 1119
IMG_20210216_192001.jpg ( Size: 2.8mb ) Number of downloads: 1036


--------------------
Renault Megane 2.2 estate 2007 1.5 dci 106 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 16 Feb 2021, 23:02
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Salut, ce ai facut acolo merge la ASA NU !

Se puteau scoate fara sa tai nimic (eu am facut-o de cateva ori si am postat aici cum)

Chiar daca nu ma crezi iti spun ca ambele oglinzi sunt arse si nu mai au efectul destinat.Arsura se poate vedea exact in pozele furnizate la baza becului.Daca asa arata pe exterior ,sigur interiorul e mai rau.
Pacat ca nu-ti pot arata oglinzile de la turcismele pe care le-am montat sa vezi cum arata(si cum trebuie sa arate) dupa cateva luni cele mai ieftine/slabe faruri de care am ramas impresionat.

Taieturile alea nu se lipesc cu baton de plastic topit deoarece la vara cand vei aprinde farurile in juma de ora iei foc. Caldura de la motor o sa topeasca plasticul ala si sa vezi distractie dupa.
Batonul de plastic nu lipeste eficient si nici nu rezista la vibratii.
O sa postezi pe aici dupa un timp ca incerci sa lipesti cu PICATURA !:)



NU MAI TRAGETI DE FARURILE EXISTENTE CI CUMPARATI-VA FARURI NOI.

ASTA E SOLUTIA

Nu este o avere si scapi de toate problemele.

This post has been edited by megan2: 16 Feb 2021, 23:20


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 17 Feb 2021, 19:24
Post #107





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




QUOTE(kapp007 @ 16 Feb 2021, 22:38)
L-am relipit cu plastic lichid și eu zic ca o sa tina. Am folosit un pistol din acela care topește bastonașe ( am cautat cel mai dur baton cere l-am găsit pe piața).
*



Pe ambalajele becurilor este un avertisment care arata ca in timpul functionarii trec de 200 grade Celsius (la unele scrie peste 300). La ce temperatura se topeste batonasul ala?

QUOTE(kapp007 @ 16 Feb 2021, 22:38)
puțin afumata, asta din cauza ca cel care a avut mașina înaintea mea ... nu a băgat bine becurile.
*



radmasa.gif
Folclorul intotdeauna bate realitatea. https://www.reno.ro/Schimbare-far-facelift-...ml#entry4945991


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dangeorge007
post 31 May 2021, 21:01
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 March 19
From: Bucuresti




salut,
mie mi s a stricat un far , in sensul ca nu se mai aprinde faza scurta nici sa o pici cu ce vrei tu, am vazut ca a intrat apa la far, condens puternic, am inlocuit papucii de prindere si sunt cam dusi deja , am utilizat un bec prea puternic, celebrul 110 plus si rezultatul evident...oare de ce refuza sa se aprinda...?! (schimbat bec cu unul nou degeaba)...


--------------------
renault megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 1 Jun 2021, 16:53
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Siguranta de la motor !


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Megane 3 81 kw
post 1 Jun 2021, 20:36
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 May 21




Bună!
Referitor la faruri se recomandă folosirea becurilor fără emisie de căldură pentru a nu matui plasticul de la far.
La Megane 2.2 dacă este intra apă în far va trebui înlocuit. Alte soluții nu există.
Cele turcești, Ayfar, se potrivesc perfect și se pot schimba relativ ușor chiar daca nu ai cunoștințe în domeniu. Doar că va trebui dată bara/spoilerul jos.


--------------------
Renault Megane 2011 3 - HD003765
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kapp007
post 25 Jan 2022, 14:42
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 April 14




Revin la aproape 1 an de cand am facut operatiunea.
1- Nu am luat foc si nici nu s-au dezlipit acolo unde le-am lioit cu plastic.
2- iarasi a aparut acel efect de aburire al lupelor si nu mai vad bine cu ele.

am un prieten care a luat un megane si am facut comparatie cu al lui....
Eu am lumanari (stiam deja) pe langa el.
Pana la urma faruri noi si gata.


--------------------
Renault Megane 2.2 estate 2007 1.5 dci 106 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 26 Jan 2022, 09:41
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Cu ceva timp in urma am facut operatiuni mult mai complexe decat tine si am postat pe aici ce si cum.
De ce am facut asta?...pai ca sa imi dovedesc eu mie ca pot.

Am scos oglinzile si lentilele din 4 faruri in speranta ca o sa fac macar 2 functionale.

DA, se pot scoate fara sa tai sau dezlipesti farul. Conditia este sa ai timp si foarte multa indemanare.

Unora le-am rupt prinderile pe care le-am refacut apoi (dar nu cu plastic topit).

Am vopsit oglinzile cu spray nickel/crom si am testat.Am stat cu morcovul sa nu ia foc vopseaua aia si sa devin subiect de stiri.
Concluzia a fost ok...functionau normal, se "vedeau" bine, dar erau un risc permanent de incendiu si am si facut greseala sa le lustruiesc (polish) si apoi se matuiau cu o tenta galbena foarte repede....alt polish si iar dupa cateva luni galben mat...

Nu va mai pierdeti timpul si nervii(eventual banii) cu faruri obosite/folosite si uzate chiar daca par (datorita polishului) ca sunt bune.
In interior majoritatea au oglinda reflectoare arsa (mai exact vopseaua reflectoare) iar fumul rezultat se afla peste tot in interiorul farului ca o ceata (inclusiv pe geamul ce ar trebui sa fie transparent ) reducand luminozitatea destul de mult orice ai face.

Solutia este desfacerea "sticlei "farului si inlocuita si la fel si oglinda reflectoare.

Operatiunea vopsirea oglinzii am facut-o in joaca dar pentru un rezultat bun trebuie facuta profi, cu pregatire si materiale de calitate.Eventual electroliza.

Timpul, documentarea si finantele alocate acestui proiect vor depasi lejer achizitionarea unui set mediu de faruri noi .

Eu am avut 2 perechi de faruri din dezmembrari cu care m-am putut juca sa vad ce si cum.

Concluzia finala: NU DATI BANII PE PROSTII....CUMPARATI FARURI NOI...I smile.gif

This post has been edited by megan2: 26 Jan 2022, 09:48


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danIstrate
post 26 Jan 2022, 09:50
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 25 April 14




Eu am luat un set de faruri Ayfar de pe Olx, noi, cu factura.
Nu am mai mers pe halogen, am pus niste led-uri.
Sunt super multumit de rezultate, o sa revin cu niste poze ca sa vă faceți si voi o idee
Dar daca nu aveți bani de Valeo noi, parerea mea e ca mai bine luați Ayfar decat să umblati la cele vechi. Mi-a luat 1 ora sa le schimb si nu regret.



--------------------
Renault Clio 2003 - B 64 NHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trompi55
post 13 Mar 2022, 23:29
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 February 22




Salutare, am un megane 2.2 varianta facelift si cu farurile originale se vede foarte prost pe faza scurta. Vad ca vorbiti de niste faruti Ayfar, puteti pune un link va rog de unde se pot achizitiona? (Eu am gasit doar valeo si inca o firma e epiesa la 600+ lei pe bucata)


--------------------
Renault Megane 2.2 K4M 812
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danIstrate
post 13 Mar 2022, 23:32
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 25 April 14




E împotriva regulilor sa postăm link-uri directe dar daca imi dai un reply in privat, caut eu si iti trimit.


--------------------
Renault Clio 2003 - B 64 NHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zaishen
post 14 Mar 2022, 01:21
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 January 19
From: Mureș




Trimite-mi și mie ce model de leduri ai pus? au intrat cum trebe sub capac? cum se vede lumina acum, poți să postezi niște poze?


--------------------
Renault Megane 2 / Laguna 2 2007 Hatchback, 1,5 dCI 86cp, 1.9dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trompi55
post 14 Mar 2022, 07:25
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 February 22




@danIstrate nu pot trimite PM pentru ca momentan am prea putine posturi pe forum. Daca poti sa imi scrii tu un PM ar fi perfect. Mersi!


--------------------
Renault Megane 2.2 K4M 812
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandruadi
post 5 Sep 2022, 21:16
Post #118


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 4 February 09




Cum se prezintă farurile Ayfar că mă bate și pe mine gândul să le schimb, acum vad că au ajuns 350 lei pe olx,dar nu mai zic ce marca sunt, bănuiesc că tot Ayfar sunt.


--------------------
Renault Megane sedan 2.2 1.5dci 63KW privilege /2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandruadi
post 19 Sep 2022, 10:10
Post #119


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 4 February 09




Mașină e din ianuarie 2009 cumpărată de noua, mers doar eu cu ea așa arată farurile noi versus cele originale, când am dat jos farurile am păstrat de pe ele motorașele electrice, de sa zic in interiorul farurilor nu mi-am băgat mâinile sa vad cat sunt de murdare însă toate becurile erau murdare de fum, deci și lupele bănuiesc că erau la fel de curate, acuma bat farurile de nu îmi vine să cred , merită fara doar și poate farurile astea turcești Ayfar daca duc 4-5 ani e ideal că mai mult nu cred că mai țin mașina.

Attached thumbnail(s)
IMG_20220919_WA0000.jpg ( Size: 321.65k ) Number of downloads: 385


--------------------
Renault Megane sedan 2.2 1.5dci 63KW privilege /2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 30 Sep 2022, 08:54
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




Farurile noi au venit reglate sau a fost nevoie sa le reglezi?


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:03
Dacia