Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Părerea ta despre Renault Laguna 3

Luko13
post 1 Oct 2012, 15:31
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




QUOTE(R19/16v @ 1 Oct 2012, 10:53)
Ce spune asta despre prietenii tai? biggrin.gif
*



Am zis prieteni, nu toti prietenii, amice. Toti pretenii tai sunt cunoscatori?


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CTS
post 4 Oct 2012, 15:55
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 October 12




Laguna III este o masina care nu a revolutionat nimic in segmentul ei, dar este destul de reusita. Sta bine pe sosea la viteze mari, dar e taxata pe viraje de vestita punte rigida si simti ruliul destul de mare cand te chinui sa o asezi pe curbe. Motorul 2.0 dci de 150cp e ok dpdv al puterii si mai ales al cuplului, dar, in cazul meu, e penalizat la consum de cutia automata. Materialele din interior sunt in mare parte ok, mai putin unele plastice ieftine, vopsite. Eu am schimbat in garantie husele de 'piele' de pe sezuturile scaunelor din fata, deoarece se crapasera pe lateral, exact pe linia in care intrau in contact cu capacul de platic pe care sunt butoanele de reglaj ale scaunului. Husele noi montate pe masina sunt reproiectate cu o zona textila, pentru a preveni reaparitia pblemei - semn ca nu am fost eu singurul care am reclamat pblema asta la Laguna III. In concluzie, o masina respectabila si pana in momentul de fata - 75000 km - fiabila.


--------------------
Renault Laguna III 2009 Privilege AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 4 Oct 2012, 23:04
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




Ce parere aveti despre asta:

http://www.automarket.ro/geneva-2012/renau...esit-43610.html

?

"Departamentul de marketing al celor de la Renault conștientizează eșecul designului lui Laguna. Conform directorului de marketing Renault, noua generație va rezolva această problemă.

Renault Laguna nu a avut succesul scontat de Renault din cauza designului nereușit. Aceasta este opinia lui Stephen Norman, directorul de marketing Renault, care susține că modelul francez de segment D ar fi reușit mult mai multe pe piață dacă ar fi beneficiat de un design bun.

"Laguna a fost o mașină bună în haine greșite. Nu a avut niciun fel de problemă la nivelul ținutei de drum, al direcției sau al calității materialelor și asamblării", spune oficialul mărcii franceze.

Conform acestuia, Renault nu va renunța niciodată la dezvoltarea modelelor din segment D, principalul argument fiind alternativa pe care o au concurenții direcți din segment. "Nu putem lăsa Volkswagen Passat de unul singur în segmentul mediu", susține Norman, "uitând" de concurenți tradiționali ai lui Laguna, precum Ford Mondeo sau Opel Insignia.

"Trebuie să fim siguri că viitorul Laguna va fi bun în ceea ce privește designul, pentru că toți clienții din acest segment se alteaptă ca mașina să spună ceva despre statusul lor social. Cred că Citroen a făcut ce trebuia cu C5 și în mod sigur cu DS5. Cu toate acestea, noi nu vom veni pe piață cu copii ale acestor modele", încheie oficialul francezilor."

This post has been edited by Laguna_III: 4 Oct 2012, 23:05


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 5 Oct 2012, 03:26
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Cum spunea si cineva într-un comentariu pe automarket, problema la LAGUNA III nu tine de design ci de felul în care este promovatã.
Iar pretul la consumabile lasã de dorit..

This post has been edited by gAnY: 5 Oct 2012, 03:26


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 5 Oct 2012, 11:43
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Sa inteleg ca la Passat, Insignia, Mondeo consumabilele sunt mai ieftine?


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ariciul76
post 5 Oct 2012, 19:48
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 4 April 09




Designul exterior lasa de dorit mai ales la berlina.
La break imi pare mai acceptabil.
La interior insa, de departe este foarte reusit, linii curbate fara a depasi masura si totul pus la locul lui.
Aici nu ar fi nimic de reprosat.
Bate de departe nemtoaicele.
Parerea mea!

This post has been edited by ariciul76: 5 Oct 2012, 19:48


--------------------
renault Laguna 2.0 dci CVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 5 Oct 2012, 20:15
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(Modus @ 5 Oct 2012, 12:43)
Sa inteleg ca la Passat, Insignia, Mondeo consumabilele sunt mai ieftine?
*


Da, cand cumperi de la magazinul din colt si schimbi in spatele blocului sau la prieten in garaj.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexdan
post 8 Oct 2012, 08:39
Post #68


juventus


Group: Members
Posts: 227
Joined: 16 March 10
From: Bucuresti / Constanta




Masina este ok pana acum, sper sa fie la fel de bine si in viitor.

Cat despre design, este vorba de gusturi - mie, de exemplu, imi place exact ce nu le place multora - imi place spatele berlinei, chiar mult de tot. Fata mai putin, dar repet, este vorba de gusturi. Important este sa fie o masina fiabila si sa fim cu totii cat mai multumiti de ea.

QUOTE(ariciul76 @ 5 Oct 2012, 20:48)
Designul exterior lasa de dorit mai ales la berlina.
La break imi pare mai acceptabil.
La interior insa, de departe este foarte reusit, linii curbate fara a depasi masura si totul pus la locul lui.
Aici nu ar fi nimic de reprosat.
Bate de departe nemtoaicele.
Parerea mea!
*




--------------------
Opel Insignia Sports Tourer 1.5T AT6 165CP Innovation (2019) - B
15k km VW Up 1.0 TSI (2017-)
46k km Kadjar 1.2 TCe (2016-2018)
121k km Laguna III 2.0 16v (2008-2016)
47k km Clio 1.4 8v (2005-2008)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 9 Oct 2012, 08:03
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




QUOTE(centurion @ 5 Oct 2012, 20:15)
Da, cand cumperi de la magazinul din colt si schimbi in spatele blocului sau la prieten in garaj.
*



Da , asa e. Toti utilizatorii de asfel de branduri se "caca pe ei "( pardon de expresie) ca sunt mai ieftine la intretinere decat Renault dar cand ajung pe la reprezentanta le pica plombele. Sa-mi zice-ti voi mie unul care isi ia passat second hand si ii face reviziile la reprezentanta , ca il mananc cu tot cu fulgi smile.gif.


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 12 Oct 2012, 06:50
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(Luko13 @ 9 Oct 2012, 09:03)
[..] Sa-mi zice-ti voi mie unul care isi ia passat second hand si ii face reviziile la reprezentanta , ca il mananc cu tot cu fulgi smile.gif.
*


Valabil si la reno wink.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CTS
post 12 Oct 2012, 08:04
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 October 12




Dezbaterea asta cu pretul la piese este foarte veche, mai ales intre Renault si restul lumii. Dupa experienta mea de pana acum, preturile in reprezentante, indiferent de marca, sunt mari, poate cu minime diferente la ora de manopera. Preturile la piese aftermarket sunt similare la toate marcile, cu minime variatii. In concluzie, masina cu intretinerea cea mai ieftina, este cea care se defecteaza cel mai rar, consumabilele fiind aproximativ o constanta in ceea ce priveste pretul, independent de marca.


--------------------
Renault Laguna III 2009 Privilege AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 12 Oct 2012, 20:22
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(dantes @ 12 Oct 2012, 07:50)
Valabil si la reno  wink.gif
*


Da, dar sa nu mai compare atunci preturile de la Renault cu preturile de la magazinele de la colt de bloc pentru produse ale altor marci. In sensul ca la Renault (la reprezentanta) e scump dar la VW sau Opel (piese de la magazinul de la colt de bloc) e ieftin.
Asta nu inseamna ca-s de acord cu politica de preturi pe care o practica toate reprezentantele oficiale.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 12 Oct 2012, 21:20
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut! Eu am mai mers ocazional in repr reno si pot sa va dau niste preturi care cred ca sunt de bun simt. Incarcat instalatie ac 120lei, cu factura si garantie, tester 29 lei, ora manopera 80 lei.......arc fata repr. 560 lei, aftermarket (kayaba-acelasi producator) 150lei. Preturile sunt pentru o laguna2. Marea problema nu este pretul orei de manopera ci al pieselor.. si a doua... ce face mecanicul in acea ora! Daca se uita la masina si nu face nimic sunt bani aruncati. Seara buna.


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL-TORO
post 13 Oct 2012, 14:06
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 31 July 10
From: BUCURESTI




QUOTE(Modus @ 5 Oct 2012, 12:43)
Sa inteleg ca la Passat, Insignia, Mondeo consumabilele sunt mai ieftine?
*


La Passat cu siguranta sunt mult mai ieftine consumabilele, in special filtrul de motorina cat si cel de aer habitaclu.
In plus, la motorul de 2.0 TDI se folosesc doar 4 litri ulei pe cand la Laguna cu aceeasi capacitate cilindrica bagi 8 litri...
La o sumara socoteala facand comparatie, revizia de Passat este cu siguranta mai ieftina.


--------------------
RENAULT LAGUNA 3 GT Line/2.0 dCI/150 CP/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3nault
post 13 Oct 2012, 14:47
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 29 September 12




Touchee!


--------------------
Renault Laguna 3 1.5 dci 2007 Expression
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 13 Oct 2012, 15:30
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




@El-Toro : restul de 3 l ulei il adugi intre revizii radmasa.gif . Acum fara exagerari, am un cunoscut cu Passat 2 TDI, am pus facturile de revizii fata in fata ( 70 k km parcursi, revizii la 15 k - asa a vrut el ), piese de origine, reprezentanta - diferenta +17 lei passat, fara sa socotim si uleiul de completare. Poate la masinile de clasa b sau c sa fie diferente ( desi din experienta mea am iesit mai bine cu Logan 1 1.6 mpi fata de Polo 1.4 TDI ).


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL-TORO
post 13 Oct 2012, 20:48
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 31 July 10
From: BUCURESTI




Evident ca exagerezi PCS, numai 1 litru bagam la Passat intre revizii, cum se aprindea beculetul galben imediat trageam pe dreapta pentru completare, aveam bidonul in portbagaj.
Nu stiu cat ati dat voi pe filtrul de motorina la Laguna, eu l-am schimbat mereu la reprezentanta si costa numai 227 Ron, de ulei ce sa spun doar 600 Ron (8 litri).


--------------------
RENAULT LAGUNA 3 GT Line/2.0 dCI/150 CP/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 13 Oct 2012, 21:14
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(EL-TORO @ 13 Oct 2012, 21:48)
Nu stiu cat ati dat voi pe filtrul de motorina la Laguna, eu l-am schimbat mereu la reprezentanta si costa numai 227 Ron, de ulei ce sa spun doar 600 Ron (8 litri).
*


Si cat costa aceleasi consumabile la reprezentanta VW? Nu din auzite.


Si daca erai multumit de Passat, de ce ai luat Laguna si nu ai mers tot pe Passat?

This post has been edited by centurion: 13 Oct 2012, 21:16


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL-TORO
post 13 Oct 2012, 21:43
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 31 July 10
From: BUCURESTI




Revizia la Passat ma costa in jur de 1.000 Ron, acu la Laguna am dat 1.500.
Si nu am sustinut ca am fost multumit de Passat... din contra...


--------------------
RENAULT LAGUNA 3 GT Line/2.0 dCI/150 CP/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 13 Oct 2012, 21:55
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




Depinde și ce ai făcut la revizia de la Laguna față de revizia la Pasat. Eu am plătit 920 lei, în septembrie, la Serus. Am facturile la toate reviziile din 2006 încoace și cea mai scumpă a fost cea în care am schimbat distribuția, 1900 lei. Și nu cred că la 3 este revizia mult mai scumpă decât la 2. Ești sigur că nu compari mere cu pere?


--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL-TORO
post 13 Oct 2012, 22:14
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 31 July 10
From: BUCURESTI




Ei uite ca revizia la L3 este mult mai scumpa decat la L2.
Si nu vorbesc din auzite, chiar compar ceea ce trebuie.
Ia de vezi cat am platit la o revizie normala de 75 k tot in Septembrie si ca sa vezi, tot la Serus... wink.gif

Attached thumbnail(s)
Factura_revizie..jpg ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 589


--------------------
RENAULT LAGUNA 3 GT Line/2.0 dCI/150 CP/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 13 Oct 2012, 23:16
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




3l de ulei în plus + "cartuș filtrant" (chiar, ce e aia?) + mici diferențe de filtre. Da, se cunoaște.


--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ariciul76
post 14 Oct 2012, 06:24
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 4 April 09




Cartus filtrant=filtru de ulei


--------------------
renault Laguna 2.0 dci CVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 14 Oct 2012, 06:37
Post #84


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




este, cred, filtrul de ulei - se schimba doar cartusul filtrant, la fel si la motorina ( nu stiu de ce i-au facturat altfel).

pe mine piesele pt revizie de ulei ma ajung ~ 600 ron si aici includ 7 L ulei Mobil 1 esp formula, filtru de aer, filtru de polen, filtru de motorina si filtru de ulei - tot 2.0 dci dar pe laguna 2.
in plus fata de piese mai platesc ~ 100 ron manopera - care include verificat masina din toate incheieturile si tot ce imi trece mie prin cap.
acolo pe factura apare in plus ceva la clima si curatare vaporizator.
sincer la ~ 1500 ron (in functie de ce ti-au facut la clima) cred ca ori te-au tras pe pix, ori esti constantean si ai fost la TSI.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragantt
post 14 Oct 2012, 07:50
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 28 June 08
From: Constanta




@pishky

Unde faci reviziile in Constanta?


--------------------
Renault LagunaIII 2l 140cp16v 2008 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 15 Oct 2012, 07:54
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




La Mavexim Targoviste ce a facut El -Toro la Serus, pe mine m-a costat 950ron.


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 15 Oct 2012, 08:28
Post #87


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(dragantt @ 14 Oct 2012, 07:50)
@pishky

Unde faci reviziile in Constanta?
*


atasez foto, merge sa vii si tu cu piesele, merge (pe baza seriei de sasiu) sa iti comande ei piesele.

revizie.JPG ( Size: 164.84k ) Number of downloads: 565


daca se considera reclama, dau detaliipe pe privat. (nr de tel si persoana de contact)
este un atelier mic, dar lucreaza foarte ok.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragantt
post 15 Oct 2012, 17:02
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 28 June 08
From: Constanta




Multam.


--------------------
Renault LagunaIII 2l 140cp16v 2008 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 30 Oct 2012, 09:57
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




QUOTE(CTS @ 12 Oct 2012, 08:04)
Dezbaterea asta cu pretul la piese este foarte veche, mai ales intre Renault si restul lumii. Dupa experienta mea de pana acum, preturile in reprezentante, indiferent de marca, sunt mari, poate cu minime diferente la ora de manopera. Preturile la piese aftermarket sunt similare la toate marcile, cu minime variatii. In concluzie, masina cu intretinerea cea mai ieftina, este cea care se defecteaza cel mai rar, consumabilele fiind aproximativ o constanta in ceea ce priveste pretul, independent de marca.
*



Eu, in plus de Symbolul 1.4 mpi am si o Octavia 1,2 TSI. Desi sunt clase diferite, si producatori diferiti, intretinerea la Symbol este la fel de scumpa ca la Octavia. radmasa.gif (aici ma refer la preturile reprezentantelor).
O revizie normala la Symbol ma costa in jur de 500 RON la reprezentanta. La Avia Motors, cu card de fidelitate, prima revizie m-a costat tot atat. Preturile pieselor originale la Symbol sunt cam la fel ca la Skoda (da, stiu ca e paradoxal), ba unele sunt mai ieftine la Skoda (ex capacele de jante, kit-ul de culoare pt zgarieturi din caroserie). Schimbul unui bec din bord m-a costat vreo 100 RON la Renault, asa ca m-am jurat ca nu imi mai iau in viata mea masina low-cost cu intretinere de Skoda.
Ora de manopera la Avia este tot cat la Cobalcescu (poate putin mai mult), dar am card de fidelitate cu reduceri la piese si la manopera. La Clio m-am scos cand faceam reparatiile si reviziile la Dacia, dar cand mergeam la reprezentanta plangeam cu factura in mana.
Acum citesc ca o revizie la Laguna costa 1500 RON (nu am inteles daca este motor pe motorina sau benzina).
Este clar mai scump decat la Skoda, ba chiar si fata de Pasaat ( la Passat prima revizie costa 500 RON, pt ca nu se schimba filtrul de motorina).

This post has been edited by theodor2004: 30 Oct 2012, 10:04


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 30 Oct 2012, 10:09
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




de cand se compara Laguna cu Octavia????!!!!!!!!!

Avand in vedere diferenta uriasa intre cele 2 modele nu m-ar mira ca Laguna sa fie mai scumpa la intretinere. Ramane de vazut cat e pretul la un Passat la reprezentanta la a doua sau a treia revizie.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 09:17
Dacia