Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat Scenic 1,5 dci 85 cp, 2007

claudiuemanuel
post 12 Jan 2012, 00:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 31 January 07
From: Timisoara




Buna tuturor,

Desi scriu pe forum o data la cativa ani cand imi cumpar cate o masina, ultimele fiind un Renault si o Dacia, citesc cam in fiecare seara acest forum.
Ce s-a scris pe aceasta sectiune am citit din scoarta in scoarta si totusi mi-am permis sa fac un topic nou.

De ce:
Sotia are inca un Scenic ca si masina de servici, diesel, cu motor de 1,5 85 cp, varianta de baza. Are aprox 160.000 km la bord, nu il conduce ea de nou, dar pana acuma nu am avut mega surprize cu ea. Marea majoritate a km au fost facuti intre orase. Precizez ca de cand s-a conturat ideea sa o luam, cam de pe la 120.000 km, din ce am citit aici, i-am facut instructaj de condus diesel dci (cand se schimba vitezele, cum se merge cand e rece motorul si pana la ce turatii, chiar si sa o mai lase la relanti un minut cand vine de la un drum lung cu viteze mari) desi mergea relativ corect minus cam turat motor rece.
S-au schimbat: amortizoare fata cu flanse, etc, caseta directie reconditionata, injectoare toate 4 reconditionate, discuri frana spate si toate reviziile facute la reprezentanta la 10.000 km, doar data chiar inainte sa o preia, a fost facuta la 15.000.

Am fost la un service independent si i-am facu test si computer si mecanic si nu a dat erori, doar la partea mecanica, capeti de bara, discuri fata si ceva bucse (total cu manopera 2000 ron).
Singura chestie este ca nu are un relantiu foarte rotund. Cei de acolo mi-au zis ca injectoarele merg ok dar ca pompa este cam obosita si ca are mici variatii de presiune. Ca este inca in parametri dar...

Vreau sa o cumpar si sa o tin daca se poate chiar 10 ani.
Am colectat pana acum doua tipuri de opinii: una ca e Renault si nu tine plus ca e scumpa de intretinut si ca are multa electronica ceea ce e rau si ca trebuie scapat de ea pana in 200.000 km, cealalta ca motorul duce 500.000 km fara probleme daca esti gentil, plus ca a doua generatie de Scenic e o masina fiabila.
Am stat pe forumuri din spe mii de tari si parerile sunt impartite.

Marea problema pentru mine este ca nu am vazut postari ale unor posesori care sa aiba peste 200.000 km si sa aflu astfel cum se comprta la multi km facuti.

Oricum, din ce am vazut, forumul Reno este SINGURUL care prezinta o solutie ieftina de reparare a bordului electronic, restul avand ca solutii inlocuirea cu doua variante: cam 600 EUR pret intreg sau 100 cu subventie Renault daca indeplinesti anumite conditii.

Va multumesc

This post has been edited by claudiuemanuel: 12 Jan 2012, 00:10


--------------------
Renault Scenic 1,5 dci 82 2007 - tm 15 gry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horyc
post 12 Jan 2012, 00:37
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 19 May 11
From: Gravesend




Scenic 1 meu are 270k. Dar are motor de 1.9 dti si se comporta f bine, dar la partea de suspensie sau franare sunt consumabile. E de asteptat ca sa schimi capete de bara, bucse sau altele pe drumurile din romania, iar discurile la fel se uzeaza cu timpul.


--------------------
Renault Scenic 1999 - TX 6761 XC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
superunQ
post 12 Jan 2012, 01:07
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 27 November 10




Al meu are 230K si pot spune ca este ok. O singura precizare ,este benzinar.
In rest ce sa spun,bucsi,bascule,pivoti,sunt consumabile.Oricum am inceput sa caut
sa mai cumpar una (a mea este din 1996) deoarece vreau sa ii schimb tapiteria,plus
alte mici accesorii.


--------------------
renault megane scenic 1996/1,6 benzina - B 17 CSJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jan 2012, 08:33
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Omul intreaba de Scenic 2 ... voi raspundeti despre Scenic 1 ... nu este rau biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 12 Jan 2012, 08:48
Post #5


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(claudiuemanuel @ 12 Jan 2012, 00:09)
S-au schimbat: amortizoare fata cu flanse, etc, caseta directie reconditionata, injectoare toate 4 reconditionate, discuri frana spate si toate reviziile facute la reprezentanta la 10.000 km

Vreau sa o cumpar si sa o tin daca se poate chiar 10 ani.
Am colectat pana acum doua tipuri de opinii: una ca e Renault si nu tine plus ca e scumpa de intretinut si ca are multa electronica ceea ce e rau si ca trebuie scapat de ea pana in 200.000 km, cealalta ca motorul duce 500.000 km fara probleme daca esti gentil, plus ca a doua generatie de Scenic e o masina fiabila.

Faci parte din categoria celor"privilegiati"pentru ca ai posibilitatea sa cunosti foarte bine masina SH inainte sa o cumperi.
Asta reprezinta un mare avantaj pentru luare deciziei de cumparare.
Motorul 1.5 DCI este unul foarte economic si destul de robust.
Cazuri de rulaj de peste 200.000-300 sunt foarte fregvente in vest din cauza corectidudinii proprietarilor si conditiilor de rulaj.
Nu trebuie sa-ti faci probleme pentru motor,tine mult si bine cu conditia sa fie ingrijit si condus cum trebuie.
De ce/unde au fost reconditionate injectoarele?
Pentru ca relantiul neregulat se poate sa fie de acolo(produse de calitate proasta sau manopera neprofesionala).
Mai sunt si alte piese de care depinde mersul"rotund"la relantiu-sonde/senzori.
Toate masinile de dupa 2001 au electronica multa---normele de poluare obliga la asta.
Oricum daca tu simti ca masina asta este de folosinta pentru familia ta nu ezita.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiuemanuel
post 12 Jan 2012, 21:30
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 31 January 07
From: Timisoara




Cei de la reprezentanta in Timisoara spuneau daca am inteles bine ca se reconditioneaza in Franta la uzina lor.
Nu ma pricep la diagnoze, cel cu testerul mi-a aratat un indicator ce exprima o valoare de presiune si mi-a zis ca aia indica presiunea la injectoare si ca este exact cum trebuie si mi-a mai aratat alt indicator la care presiunea varia usor, ceva 0,4 Kpa ori asa ceva.
Initial mi-au recomandat un aditiv de curatire dar apoi au zis ca este pacat de injectoare si sa ma abtin.


--------------------
Renault Scenic 1,5 dci 82 2007 - tm 15 gry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulmare
post 13 Jan 2012, 17:02
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 November 10




Ma bag si eu in seama cu un post: am si eu unul din 2007
masina e foarte practica foarte comoda consum foarte mic

piese de schimb insa foarte scumpe (ma rog, cealalta masina a mea e un cielo smile.gif)
manoperele de la revizii - la fel mi se par mult excesiv de scumpe fata de "altii"
politica asta cu subansamble mari de inlocuit in loc de piesele marunte care cedeaza - e enervanta
la fel si modul in care a fost gandita masina - sa mergi la service pentru orice schimbare de bec de far - e aberant
la fel e enervant ca nu gasesc in supermaket lamelele de stergator cu sistemul ala cretin nestandard de prindere care l-a facut acuma renault

la mine la 75000, am schimbat discurile pe fata, pipele de directie si bieletele
si mai am un troncanit care nu imi dau seama de unde vine si pentru care la service mi s-a propus inlocuirea cred a jumatate de masina smile.gif
si aerul conditionat reumplut de doua ori, fara sa detecteze astia vreo scapare (ma rog, asta la o umplatoarea de freon "neomologata renault")
poate nu pare mult - dar la cealalalta mai batrana de exemplu inca nu a trebuit sa schimb discuri, si singura chestie de "bucsarie" a fost un pivot la 142000 de km si 13 ani

una peste alta - masina e frumoasa confortabila si mare (subiectiv, ca si eu de asta am luat-o)
foarte practica daca ai copii
si destul de putin fiabila si prohibitiv de scumpe manopera si piesele la serviceurile (lucru la care nu prea m-am gandit cand am luat-o)

acuma e si asta cu taxa de poluare - daca e masina din 2007 inseamna ca are taxa de poluare platita la inmatriculare, si poate merita luata si din cauza asta
la fel faptul ca stii istoria masinii - e mare lucru (pe bune)


--------------------
renault scenic 2007 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiuemanuel
post 13 Jan 2012, 22:20
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 31 January 07
From: Timisoara





Spui de cele de la reprezentanta sau din magazine si service uri normale? Referitor la piese, m-am uitat pe niste magazine on line si erau preturi mult mai mici ca la reprezentanta.
De altfel, am facut comparatii cu VW Jetta 2007 1,9 diesel si la cateva chestii gen kit ambreiaj, placute si discuri, tobe, kit distributie si la unele am vazut si preturi duble la Jetta fata de scenic si restul cam pe acolo unele ceva sau bine mai scumpe si altele ceva sub. Nu contest ca poate nu am priceput eu tot, dar din ceea ce citisem ma asteptam sa fie preturi mult peste orice alta marca.

Referitor la troncaneala, la directie, am fost cu nu mecanic de acolo pe gropi. Eu ziceam, auziti, acuma, auziti? El, nu domle e perfect, eventual facem un test de amortizare, poate un telescop nu e char in parametri.
Acuma eu nu sunt chiar nebun, si fara sa fie, sper, inca masina mea plec de acolo cu un sentiment de frustrare ca nu stiu la cine sa mai ma duc.


--------------------
Renault Scenic 1,5 dci 82 2007 - tm 15 gry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defrag
post 13 Jan 2012, 23:10
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 924
Joined: 9 August 07
From: BUCURESTI




Eu am luat masina(Scenic 2 2.0 benzina) la 27.000 km si am 120.000 km in momentul de fata. A functionat si functioneaza aproape exclusiv pe GPL. In afara de incidente rezolvate pe casco( bara fata din cauza de caine, parbriz si trapa panoramica sparte) nu prea am avut probleme. Am fost primul care a descoperit si reparat bordul electronic in Vitan la Electroservice , am schimbat discurile pe spate nu din cauza de uzura ci din cauza de rulment si tampon hidroelastic motor din cauza de vibratii.Cam asta a fost.. In rest , ulei bun si la timp, filtre si bujii. Nu am avut nevoie sa schimb altceva. Masina merge foarte bine si sunt multumit de alegerea facuta.

This post has been edited by defrag: 13 Jan 2012, 23:11


--------------------
renault Scenic 3. 1.6 dci 2015/ Bose - IL 65 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiuemanuel
post 16 Jan 2012, 22:36
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 31 January 07
From: Timisoara




Va multumesc tuturor pentru posturi, cred ca va fi ok.


--------------------
Renault Scenic 1,5 dci 82 2007 - tm 15 gry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 08:59
Dacia