Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Caut module usi st/dr Laguna 3 Coupe LHD

dp75
post 10 Dec 2023, 16:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 December 23




Buna,

Ne-am jucat cu tester-ul si am activat - din pacate la ambele module DDCM (Driver Door Control Module) si PDCM (Passenger Door Control Module) - functia speciala "frost management mode" (vezi atasament) asa incat acum nu mai putem folosi geamurile electrice. Acestea primesc in continuare comanda din buton insa se inchid/deschid in pasi foarte foarte marunti, practic trebuie apasat/ridicat butonul de 10-15 ori ca geamul sa se deplaseze cativa milimetri !!!.

Am incercat sa dezactivam functia speciala "frost management mode" cu mai multe testere: Launch, RenoLink si CanClip insa fara succes.

Prin urmare cautam 2 module usa stanga si dreapta pt Laguna 3 Coupe cu volan pe stanga, daca aveti asa ceva scrieti-ne sau sunati-ne, va mutumim mult !

Dorin - 0721 482 853

This post has been edited by dp75: 10 Dec 2023, 16:43


Attached thumbnail(s)
IMG_20231203_152358.jpg ( Size: 4.51mb ) Number of downloads: 111


--------------------
Renault Laguna 3 Coupe 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 11 Dec 2023, 06:07
Post #2


....


Group: Members
Posts: 533
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Salutare,
Nu trebuie schimbat nimic, trebuie doar calibrate. Le cureți frumos sa nu fie murdare, le dai jos de tot si menții apasat de tot butonul 10 sec, dupa care repeți pentru sus .
Toate Bune.


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dp75
post 11 Dec 2023, 20:39
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 December 23




@tek_IDs: mersi pt implicare !

Din pacate am incercat de mai multe ori recalibrarea insa fara succes. Asta pt ca pasul cu care se misca geamul in jos/sus este infinitezimal (spuneam ca frost mode e activat) si astfel soft-ul nu mai poate nicicum "detecta" pozitia ferestrei (inchis/deschis) si prin urmare procedura de recalibrare da eroare.

Am incercat asta si manual cum scrii tu dar si via RenoLink (program de test pt Renault) care are o functie speciala "window learning" si care dadea eroare.

Deci trebuie cumva sa gasim o cale ca sa dezactivam acest "frost mode" in modulele de control ale geamurilor.


--------------------
Renault Laguna 3 Coupe 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dp75
post 20 Dec 2023, 22:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 December 23




Buna,

Stie cineva de ce modulele de control din usile stanga si dreapta fata au acelasi part number Renault pt LHD si RHD?

807 31001 3R - cod modul usa sofer
807 30001 3R - cod modul usa pasager

Asta inseamna ca sunt compatibile? Daca ne gandim logic ar trebui sa difere pe fiecare parte la LHD si RHD. Adica la LHD modulul usii soferului trebuie sa stie: comanda ambele geamuri, comanda ambele oglinzi. In timp ce la RHD modulul de pe stanga trebuie sa stie comanda geamul pasagerului. Cum se poate sa fie acelasi part number la ele?

This post has been edited by dp75: 20 Dec 2023, 22:52


--------------------
Renault Laguna 3 Coupe 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dp75
post 6 Jan 2024, 14:47
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 December 23




Pana la urma am cumparat modulele si dupa ce le-am inlocuit functioneaza totul ca inainte.

Topicul se poate inchide, mersi.


--------------------
Renault Laguna 3 Coupe 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:31
Dacia