Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Radiator Incalzire Scenic 2, Tevi si furtune radiator

dexen92
post 2 Oct 2023, 19:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 October 15




Detin un grand scenic 2 , 2007 , motorizare 1,5 dci 78 kw , 2006. Povestea pe scurt .... Pierdeam apa din ce in ce mai mult cu fiecare drum parcurs.... in ultima saptamana auzeam si pe unde pierde apa .... am zis clar .... e radiatorul de caldura ... s-a spart. Am comandat un radiator , astazi m-am pus pe treaba , am ajuns la radiator , intr-un final , l-am scos , am scos tevile .... evident radiatorul infundat si invechit dar nu ma asteptam ca cele 2 tevi sa fie in halul in care sunt. Am constatat ca una din tevi e mai ceva ca cealalta .... e crapata in 3 locuri si pe acolo tasnea apa. Zic ca nu e nici o problema , comand si tevile cu un drum , maine , si ma apuc iar de treaba .... M-am chinuit ceva timp sa scot furtunele de pe tevi .... m-am gandit ca vor fi la fel de rau ca si in partea interiorului , dar nu ma asteptam sa fie asa de rau .

1.jpg ( Size: 83.49k ) Number of downloads: 41
Interior ( habitaclu )

2.jpg ( Size: 120.78k ) Number of downloads: 41
exterior ( motor )

Am taiat putin din furtune cat sa le pot ondula si misca cat de cat sa le pot scoate de pe tevi si surpriza .... au venit si cu bucatele de teava. Nu e problema ... Inlocuiesc si furtunele daca e nevoie o data cu tevile.

Acum problema .... Nu reusesc nici cum sa scot acele 2 tevi ... nici din exterior nici din interior. E nevoie sa demontez si partea de sus a bordului sa ajung la ele ? Ma tem sa il demontez si dupa sa nu am acces nici de acolo . S-a mai lovit cineva cu problema asta ? Multumesc anticipat ... astept orice raspuns care ma poate ajuta cat de cat.

This post has been edited by dexen92: 2 Oct 2023, 20:04


--------------------
Renault Grand Scenic 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 08:01
Dacia