Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

schema electrica, probleme fire portbagaj

JailBreak2
post 21 May 2022, 12:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 May 22




are cineva o schema electrica pentru megan 2 1.5dci? problema este ca toate firele din burduful de la haion s-au retezat si fiind de aceeasi culoare nu stiu cum sa le refac


--------------------
renault megane2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 21 May 2022, 13:26
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 10 May 20




Salut!
In primul rand ai deschis topic nou in sectiunea Fluence cerand informatii despre MeganeII.
Totusi poti sa oferi mai multe detalii despre problema\masina, eventual sa atasezi si o poza cu firele retezate (pe acolo este destul de multa "mataraie") si atunci poate primesti ajutor concret...


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JailBreak2
post 21 May 2022, 15:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 May 22




acum am realizat unde am postat.scuze..sunt 6 fire de aceeasi culoare care vin pe partea soferului pana in haion


--------------------
renault megane2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 22 May 2022, 04:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 10 May 20




LE: am editat postul pentru ca nu despre firele acestea era vorba, scuze worship.gif nedumerire.gif

This post has been edited by Gil26: 22 May 2022, 17:56


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JailBreak2
post 22 May 2022, 08:44
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 May 22




in primul rand este vorba de un renault megane 2 an 2006.1.5 dci.din manunchiul de fire care vin pe partea stanga de undeva de sub scaunul soferului la intrarea in portbagaj,6 fire negre merg spre haion.2 intra in butonul pt deschiderea haionului si 4 in broasca.aici e buba.ele s-au retezat toate in zona mansonului de protectie si acum habar nu am cum sa le refac. fiindca toate au aceeasi culoare


--------------------
renault megane2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 22 May 2022, 08:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 10 May 20




Mda, "in primul rand" biggrin.gif cred ca nu era asa "de greu" sa oferi aceste detalii inca de la bun inceput.. intrebare.gif nedumerire.gif .
(acum este mai clar despre ce este vorba dar eu nu mai pierd timpul sa le extrag, poate ceilalti colegi iti vor raspunde...)

This post has been edited by Gil26: 22 May 2022, 08:57


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JailBreak2
post 22 May 2022, 09:03
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 May 22




ai dreptate.scuzele mele.si multumesc pt timpul acordat 🤗


--------------------
renault megane2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 22 May 2022, 16:37
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 10 May 20




Atasat o captura cu mufele respective si o schema, pentru cele 6 fire negre ai asa:
A. Contactor deschidere haion 560:
- pinul1 merge in pinul23 din racordarea R2
- pinul2 merge la masa MZ
B. Broasca haion 1322:
- pinul1 merge la masa MZ
- pinul2 merge in pinul16 din racordarea R2
- pinul3 merge in pinul19 din racordarea R2
- pinul4 merge la masa MZ
Sper ca este destul de limpede, dar pentru racordarea R2 ti-am atasat doua capturi, mufa si pozitia pinilor pot sa difere functie de configuratia masinii insa 16, 19 si 23 sunt la fel (mai ales daca ai si cele 3 fire taiate), vezi ca pe carcasa mufelor sunt notati de obicei si pinii extremi, daca nu te descurci faci o poza cu racordarea aceasta si mai vedem (celelate 3 fire de masa sper ca sunt clare). Bafta!

This post has been edited by Gil26: 22 May 2022, 18:02

Attached thumbnail(s)
Captura3.png ( Size: 392.74k ) Number of downloads: 90


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JailBreak2
post 22 May 2022, 22:08
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 May 22




maine ma apuc de treaba si postez daca e ceva diferit.multumesc frumos pt ajutor


--------------------
renault megane2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 23 May 2022, 04:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 10 May 20




Grija mare sa NU incurci firele (din pacate toate au aceeasi culoare), atentie si verifica bine sa NU faci alte "bube", vezi si atasat un ex cu pinii din mufele broasca si deschidere haion MeganeII (pozitia\descrierea lor o ai in captura precedenta), deasemenea poti sa citesti inainte de asta si aici (vezi si postul #23, etc.) Link topic portbagaj Megane2 sau aici Link alt topic Megane2
ai informatii, detalii, poze, scheme (in toate sunt aceeasi pini in R2 mufa neagra: 16 si19 respectiv 23 si apoi masa MZ) link-uri spre alte topice cu aceeasi problema (si din pacate este una destul de intalnita la MeganeII), etc...

PS: vezi ca firele de masa sunt mai subtiri (0.5 mm2) cele de comanda\actionare sunt mai groase (de 0.75 mm2), asta te poate ajuta sa identifici pinii in mufe

This post has been edited by Gil26: 23 May 2022, 05:29

Attached thumbnail(s)
BroascaHaionMegane2.jpg ( Size: 38.27k ) Number of downloads: 76
ButonDeschidereHaionMegane2.jpg ( Size: 45.53k ) Number of downloads: 74


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JailBreak2
post 23 May 2022, 14:19
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 May 22




cele 6 fire sunt fix de aceeasi grosime din pacate.daca cele 3 de masa erau mai subtiri,tot era ceva.oricum treaba rezolvata.timp de lucru vreo 2 ore cu 2 pauze de tigara smile.gif partea mai grea demontatul scaunului de la sofer.mufa este fix sub scaun insa undeva in partea stanga.nicio sansa sa ajungi la mufa fara sa dai scaunul jos.masurat firele si legat conform schitei si treaba rezolvata.se deschide la sfert de apasare smile.gif).am numerotat firele pentru orice eventualitate fiindca pe viitor nu se stie care se mai rupe si gata.inainte aveam eroare in bord din cauza becului din portbagaj.am stat fara el o perioada buna.acum functioneaza si nu am eroare.multumesc frumos pt ajutor si raman indatorat.fara oameni asa priceputi ca tine probabil ca mergeam la service si ajungeam sa schimb jumatate de instalatie.daca esti din Buc da un mesaj si vin cu 3 beri la tine.multumesc frumos inca o data!


--------------------
renault megane2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 22:21
Dacia