Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Plafon infundat

galileo
post 5 Aug 2004, 13:15
Post #31


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




pai si eu fac la fel (dar la mecanica). acuma nu am avut cum ca ar fi insemnat sa dorm acolo. ieri am stat vreo 5 ore dupa ce am dus-o ca sa vad ce fac (bineinteles ca primele ore am asteptat pe acolo ca prostu').
Si oricum, dupa ce se inchide tot nu stii ce fac sad.gif


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 5 Aug 2004, 13:26
Post #32


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




Adevarul ca nu am lasat masina peste noapte decat o singura data si atunci eu am inchis masina si am luat cheile la mine pana a doua zi dimineata cand iar am stat pe capul lor. Da chiar ca sun maniac ! tongue.gif tongue.gif


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 5 Aug 2004, 13:55
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




Stii tu vorba aia: de ce ti-e frica nu scapi!
Dar pe de alta parte daca vad ca esti interesat si te pricepi, nu se apuca sa te fure asa pe fata...
laugh.gif
Daca taci din gura si lasi sa se vada ca nu iti pasa... sigur fac un 'upgrade' ceva


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 5 Aug 2004, 14:02
Post #34


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




O sa ii vad maine cum reactioneaza la verificari. Eu inca SPER sa fie mai "cu obraz" astia de la Serus. Nu am auzit povesti din astea despre ei, dar nu poti sa stii niciodata.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 5 Aug 2004, 14:14
Post #35


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




In locul tau le-as spune direct: cine mama dr....lui vi-a permis sa umblati la capota motorului si sa dati curent si mai nu stiu eu ce la fiecare masina din service ? Si asta este numai ceea ce ai vazut tu cat ai fost acolo. Garantat au mai piscalit ei si pe la altceva. :!: :?: Eu de exemplu nu ii las sa urce in masina daca nu pun folie pe scaun sau repet sau sa-mi umble pe nu stiu unde la masina. Pai daca imi schimba placutele la masina sa umble la placute nu sa se apuce sa vada cum stai in masina, cum arata motorul sa vada cum se tureaza motorul si mai stiu eu ce ineptii le intra lor prin cap. Sa stii un lucru de la mine: cu domnul domn si cu porcul porc ! Daca nu pui piciorul in prag si nu le arati cine este seful te-ai ars ! 8)


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 5 Aug 2004, 14:19
Post #36


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




pai maine o sa fac exact asa! in rest si eu fac la fel ca tine cu folia si cu stat langa ei, dar la vopsitorie e mai nasol ca nu poti sa stai tot timpul. plus ca m-am gandit ca daca ma iau de ei azi, sa nu imi faca de-ai draq ceva pana maine. acuma, nu pot decat sa sper ca ii mai struneshte si pe ei vreun sef ceva pe-acolo si nu fac chiar ce vor.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 5 Aug 2004, 14:37
Post #37


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




In primul si-n primul rand daca nu-ti convine de ei mai sunt si allte serviceuri in bucuresti la care poti sa mergi daca nu-ti convine . Gandeste-te ca eu in Arad nu am decat un singur srevice renault si chiar daca sunt eu mai pretentios cu ei nu pot sa-ti zic ca am probleme cu ei in sensul ca imi face ceva la masina sau alte asemenea chestii. Vorba aceea ,,Clientul nostru stapanul nostru''. Daca fiecare zice lasa d-le sa nu-i supar chiar daca ei au facut o magarie unde ajungem fratilor cu astia ! A nu se intelege ca toti sunt la fel dar cine ii magar merita sa fie tras de coada! Nu am dreptate ! 8)


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 5 Aug 2004, 14:45
Post #38


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




Perfect de acord! Dar stii vorba aia, din toate relele, am ales si eu raul cel mai mic. In Bucuresti sunt mai multe service-uri, DAR cate am auzit de Cobalcescu nu mi-as lasa acolo nici covorasele din interior....... de ipso am mai auzit diverse, dar nu stiu ce sa zic, iar mach1 am inteles ca nu au tinichigerie. Plus, se pare ca Serus este in topul preferintelor prin Bucuresti, din ce am mai intrebat si eu. O sa vedem :!: :?:


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 5 Aug 2004, 14:47
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




Pentru Cobalcescu subscriu.
Cu Mach1 nu am avut probleme...


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 5 Aug 2004, 16:14
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Discutiile sunt inutile dupa pararea mea in a gasi explicatii. Sub nici o forma nu aveau ce cauta la motor, chiar si sa traga curent. Si cu asta basta.
Off topic
Asa cum v-am spus si o repet a n -oara astept cu nerabdare ziua sa iasa din garantie. De ce?
1) Oricum nu-ti schimba mai nimic pe garantie decat dupa milogelile si circul de rigoare
2) Sa ma duc eu la un service sau la cunoscuti, sa facem treaba pe indelete, batraneste...nu in basina Gherghinei
3) Sa-mi iau eu ce piese vreau, nu asa zisele ambreiaje Valeo , ci un Bosch, etc...Si nu de la ei, unde daca scrie R pe cutie sunt de 10 ori mai scumpe...


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Aug 2004, 16:32
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Ai foarte mare dreptate, dar daca oricum garantia nu-ti foloseste la nimic (ca nu-ti schimba nimic pe garantie decit dupa milogeli si dupa saptamini de asteptare), atunci de ce mai astepti sa se termine?
Da-o naibii de garantie si incepi e pe-acum sa mergi cu masina unde iti convine. Eu asa am sa fac data viitoare cind imi mai cumpar masina noua. Am sa-mi ....... in garantia lor si o sa am grija de masina in conditiile mele, nu ale lor.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 5 Aug 2004, 16:40
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Pai chiar asa!


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 5 Aug 2004, 16:45
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




Eu am terminat cu garantia la Renault!!!! laugh.gif
Pana acum nu am avut probleme, dar asa o sa fac si eu ...


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 6 Aug 2004, 01:33
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




ehehe da asta cam asa e da ia sa faci ceva sa iesi din garantie ( pui alt ulei nu faci reviziile la service renault...) si a doua zi sa it cada ambreiajul ala valeo sau calc. sau pompa ceva de te doare buzunarul , na ce sa faci mai bine te milogesti un pic ?
traim in romania tara unde pe vremuri mancai carne si aveai benzina daca te milogeai sau erai sus pus , multi ani or sa mai treaca pana "inteleg comunisti astia " ca pe bani nostri isi tin serviceurile departe de faliment. :cry:


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Aug 2004, 07:54
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu, eu o sa ma ... pe ea de garantie. Daca imi mai iau masina noua, o sa ma ocup de intretinere ca si cind as fi cumparat-o la mina a doua si n-as avea garantie. Riscul nu e chiar atit de mare. Daca am riscat sa-mi cumpar masina cu 128.000 de km pe bord fara garantie, de ce ar fi riscul mai mare la o masina noua?
Se strica ambreiajul? Il dau naibii si il schimb cu un ambreiaj sanatos care nu mai cade tot restul vietii. In fond, daca la Fordul meu se strica convertorul hidraulic, dau o avere pe unul nou. Asa ca daca mi-am asumat riscul cu Fordul, de ce nu mi-as asuma riscul cu ambreiajul unei masini noi, risc care de altfel ar fi mult mai mic?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 6 Aug 2004, 12:41
Post #46


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




biggrin.gif In sfarsit mi-am recuperat masina biggrin.gif
Totul pare in regula, i-am stresat azi un pic pe baietii de acolo, am luat la puricat fiecare coltisor din masina. Per ansamblu, pot sa zic ca sunt multumit de treaba care au facut-o, mai putin ca a trebuit sa o iau de acolo super jegoasa ca la spalatoria lor era ocupat pana dupa-amiaza si trebuie sa astept aiurea.
Asa ca am dus-o eu la spalat, dar pe partea de sus a parbrizului a ramas o pata alba din chit, diluant, naiba stie ce e. Mi-a fost frica sa racai, dar cica ar iesi cu acetona. Stiti careva ceva? Sa incerc cu acetona sau dauneaza geamului? pata este chiar in dreptul oglinzii, pe zona aia neagra.

PS: Cat despre garantie, nici nu vreau sa ma gandesc cat costa sa schimbi ambreiajul la reno, sau vreo pompa de cine stie ce; am aflat ca bumper-ul ala negru din spate (plastic ordinar!!) costa 7 mil! :shock: :shock:


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 6 Aug 2004, 12:52
Post #47


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




Ma bucur ca ti-ai recuperat masina de la service si ca aceasta arata bine ! 8)


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 11 Aug 2004, 22:11
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




galileo hai sa iti zic cum ti-au reparat masina ! si nu din imaginatie ci din realitatea pt ca intamplator eram la tinichigerie cand lucrau la ea ! deci : dupa deschisul usii stanga si cocotatul tinichigiului pe prag a urmat o sedinta de polizor unghiular pana la tabla ! adika fara ventuze ! ventuza aia s-a transformat intro pata de 40 pe 40 cm de chit ! vorbesc foarte serios ! m-am uitat atent !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 12 Aug 2004, 07:24
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Eram sigur, sa fac plici daca mint...Am si zis, mare atentie sa nu bage numai chit...Bai, dar bulangii n-au nici o limita...Unde kakat sa mai mergem fratilor? Miju, sper ca nu e o gluma, nu????


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 12 Aug 2004, 21:55
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




nu e gluma frate poliza ala la ea de o gasisera dracii !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 13 Aug 2004, 20:23
Post #51


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




Bai mi-ati stricat tot cheful sad.gif sad.gif
Esti sigur ca nu era tabla indreptata inainte sa inceapa sa dea la polizor? Pentru ca de vopsit au vopsit tot plafonul, am vazut cu ochii mei.
Tu cand ai fost acolo? Eu am lasat masina miercuri la ei.
Oricum, raul este facut... este vreun risc sa apara probleme cu chestia asta? sa crape vopseaua sau ceva asemanator?

PS: Plec in concediu maine, deci s-ar putea sa nu mai pot sa raspund dar vorbim pe la sfarsitul saptamanii viitoare.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 13 Aug 2004, 22:09
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




nu crapa stai linistit ! startul de chit este foarte subtire ! de indreptat au indreptat aia inainte de chit ! te informam doar !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 15 Aug 2004, 14:16
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




stai linistit.
o sa vinzi tu masina inainte sa crape chitul ala si in plus polizorul se baga pentru o mai buna aderenta a chitului si finisare perfecta ca sa nu bage chit cu galeata.
In strainate la service baga chit cu tonele indreapta doar asa un pic si forma masini o dau din chit la noi inca se foloseste ciocanul si polizorul.
Singura problema ar fi ca prin polizare au indepartat stratul anticoroziv al masini si partea aceea este mai expusa coroziuni ( deci nu mai poti fi sigur ca tine 6 ani ) si faptul ca la a 2a vopsire apare efectul coaja de portocala adica vopseaua se aseamana cu coaja unei portocale.
daca privesti atent nu este ca cea din fabrica important este sa te impaci tu cu
ideea.


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 17 Aug 2004, 20:42
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




partea aia nu este foarte expusa la coroziune! asta pt ca apa curge relativ repede de pe plafon ! ceea ce nu se poate spune despre usi si alta magarii ! plus ca nu are muchii ca sa retina apa !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 18 May 2005, 10:55
Post #55


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




plafonul asta al meu e blestemat sad.gif
nu stiu de la ce naiba, a aparut o infundatura mica (ca de la grindina) si tot fix in ochiu' meu, exact deasupra chederului de la usa mea. deja m-am resemnat, dar ma gandeam daca stiti la noi in tara o solutie de indreptat chestii din astea, similar cu ce e aici. am inteles ca se folosesc niste magneti dry.gif .... sau ma apuc si imi fac eu un electromagnet biggrin.gif


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 May 2005, 11:38
Post #56


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Eu din cate am inteles e ceva electric ca un cui care se "lipeste" pe locul acela si se trage afara ... la mine asa au facut ca era putin putin bagata inauntru aripa dreapta spate, asa cat un varf de deget ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 May 2005, 11:54
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Si a mers? A iesit bine?
Unde? Cum? Cit?
Nu stiam de chestia asta. Am si eu niste infundaturi din astea mititele, pe care nu le-am facut ca n-aveam chef sa vopsesc masina doar pentru atita lucru.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 18 May 2005, 11:57
Post #58


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(cmandrei @ May 18 2005, 12:38 PM)
Eu din cate am inteles e ceva electric ca un cui care se "lipeste" pe locul acela si se trage afara ... la mine asa au facut ca era putin putin bagata inauntru aripa dreapta spate, asa cat un varf de deget ...

pai spune unde!! smile.gif merge fara sa iti afecteze vopseaua?


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 18 May 2005, 11:58
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Exista ce zice Andrei si functioneaza pe principiul arcului electric de la aparatul de sudura, se pune acea scula pe locul (tabla masinii) unde se doreste a se trage se apasa pe buton, se "sudeaza" varful sculei de caroserie ... si se trage cu putere, operatia efectuindu-se pana se rezolva infundatura.
Dezavantaj: trebuie vopsita acea piesa de caroserie biggrin.gif


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 May 2005, 12:00
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




A, mersi, pai daca tot nu scap de vopsire, n-am facut nimic.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 04:53
Dacia