Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane 3 1.6 16V, Jurnalul lui Zohan

argon
post 8 Feb 2012, 11:01
Post #31


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Se ajunge o lae, poza aia nu are nici o relevanta, mai ridicai acceleratia putin si arata 4, dar atunci era batator la ochi si nu mai prosteai pe nimeni pe forumuri.




--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 8 Feb 2012, 11:11
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Vant din pupa, am scos si eu consumuri similare pe zeci de km de autostrada, fara nicio modificare. Pe de alta parte, inm conditii nefavorabile, poti sa scoti si 9%, eu nu vad niciun neadevar la mijloc.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Feb 2012, 11:19
Post #33


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(argon @ 8 Feb 2012, 11:01)
Se ajunge o lae, poza aia nu are nici o relevanta, mai ridicai acceleratia putin si arata 4, dar atunci era batator la ochi si nu mai prosteai pe nimeni pe forumuri.
*
Da mai stim, tu produci pentru Petrom cand dai ture in giratoriu cu Espero plin de spuma.


8 Feb 2012, 11:20:
QUOTE(mircea_aq @ 8 Feb 2012, 11:11)
Vant din pupa, am scos si eu consumuri similare pe zeci de km de autostrada, fara nicio modificare. Pe de alta parte, inm conditii nefavorabile, poti sa scoti si 9%, eu nu vad niciun neadevar la mijloc.
*
Diferenta este ca unii il scot fara conditii similare.


This post has been edited by IRONICK: 8 Feb 2012, 11:20


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 8 Feb 2012, 11:28
Post #34


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




cu tractorachele din dotare, pe autostrada si chilot automat pe acolo se invarte consumul intradevar.

in fotografia prezentata este consum instant sau mediu, pt ca stiu ca la logan (din motive ca unii nu intelegeau ca ala e instant) s-a scos consumul instat.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 8 Feb 2012, 11:29
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




La 130kmh vorbim de 4 factori principali care influenteaza consumul ( in conditii ideale ) :
+ eficienta energetica a motorului
+ etajarea cutiei de viteze
+ coeficientul de frecare cu aerul
+ rezistenta la inaintare a anvelopelor

Daca pe ultimele 2 le mai poti imbunatati, pe primele 2 nu vad cum le-ai putea modifica, astfel incat sa ramai intr-o logica economica, nu sa decartezi 4000 Euro ca sa scazi consumul cu 0.5-1l % ... atunci nu mai face niciun sens.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Feb 2012, 11:32
Post #36


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Mai sapa, pentru ca de exemplu se pun pinioane de tr.5 mai lungi pe logan de foarte multi ani. Aberezi grav cu aia 4000Euro, habar nu ai despre ce vorbesti.

QUOTE(mircea_aq @ 8 Feb 2012, 11:29)
+ rezistenta la inaintare a anvelopelor
A prins bine la tine marketingul de la michelin. biggrin.gif

This post has been edited by IRONICK: 8 Feb 2012, 11:43


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 8 Feb 2012, 11:43
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Sugeram un transplantm 1.5 dci, motor plus cutie, atat tot ;-)
Ma intreb cat te ajuta pinioanele modificate , -0.1% -0.2% ?

LE: conteaza si compozitia si calitatea anvelopelor, orice om isi da seama cand le schimba pe cele iarna cu alea de vara ca ii scade consumul

This post has been edited by mircea_aq: 8 Feb 2012, 11:44


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 8 Feb 2012, 11:50
Post #38


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Frecarea dintre anvelopa si sol este constanta cu viteza, iar cea cu aerul creste exponential cu viteza. Dupa vreo 20-30km/h poti chiar sa ignori frecarea dintre anvelopa si sol.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Feb 2012, 12:03
Post #39


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Rezistenta la inaintare incepe sa domine rezistenta la rulare in functie de autovehicul de pe la 50-60-70km/h (B-Class de la Mercedes o are la 50km/h cu un Cx de 0,26). Totul depinde de cat de aerodinamica este masina. Daca scazi Cx-ul cu 0,01, consumul scade cu 0,04 la viteza de 100 km/h.

QUOTE(mircea_aq @ 8 Feb 2012, 11:43)
Ma intreb cat te ajuta pinioanele modificate , -0.1% -0.2% ?
Este un ditamai topicul pe care se discuta. Si cutia JH3 se preteaza foarte usor la modificare, pentru ca permite accesul ala pinioane cu presa foarte usor. La JR nu se poate.

This post has been edited by IRONICK: 8 Feb 2012, 12:30


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Feb 2012, 12:43
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Laurentziu83 @ 4 Feb 2012, 19:01)
La bord e foarte practic vitezometrul digital, realizezi mult mai rapid daca cumva ai depasit viteza legala. Din pacate insa, acum vitezometrul digital se mai aduce doar pe versiunile de varf. Chiar realizase ceva bun Renault cu aceasta masina, dar s-a decis mai apoi sa dea cu mucii in fasole.
*

Vitezometrul digital e o chestiune de gust. Eu, de exemplu, le urăsc și nu-mi voi lua niciodată mașină cu așa ceva. tongue.gif
Nu-mi dau seama cum te ajută să vezi mai ușor că ai depășit viteza legală. Un indicator digital trebuie citit, pe cînd poziția unui ac pe un ceas o vezi ușor la marginea cîmpului vizual, fără să fie nevoie să-ți muți privirea de la drum la bord și invers. Plus că digitalul mai are și o inerție pe care eu personal o găsesc enervantă.
Pentru păstrarea facilă a vitezei în limitele legale ai limitatorul de viteză. Cu el nu mai trebuie să te uiți deloc la vitezometru. smile.gif

QUOTE(cdadan @ 4 Feb 2012, 19:07)
Apropo, pielea si butoanele de pe volan sunt de mare angajament.  wub.gif
*

Oare pielea e naturală, sau e tot mizerie din aia "ecologică" à la Renault? unsure.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Feb 2012, 13:15
Post #41


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 8 Feb 2012, 12:43)
Oare pielea e naturală, sau e tot mizerie din aia "ecologică" à la Renault? unsure.gif
*


Da' ce, la altii e altfel?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 8 Feb 2012, 13:58
Post #42


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(IRONICK @ 8 Feb 2012, 10:49)
Cu cateva modificari se poate ajunge la consumul asta:
bscap0000.jpg ( Size: 28.51k ) Number of downloads: 1225


presupunand ca poza/masina iti apartine, intreb si eu: consumul acesta instantaneu fotografiat pe TdB este la mers stabilizat sau in timpul unei decelerari? huh.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Feb 2012, 14:03
Post #43


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu mah, este in frana de motor. Coboram o vale de zece grade.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 8 Feb 2012, 15:09
Post #44


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




ok


Laurentiu, am ramas dator cu niste poze blush.gif

1.jpg ( Size: 113.4k ) Number of downloads: 1367
2.jpg ( Size: 121.37k ) Number of downloads: 1403
3.jpg ( Size: 92.51k ) Number of downloads: 1344


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Feb 2012, 18:04
Post #45


membru


Group: Members
Posts: 4.515
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(mircea_aq @ 8 Feb 2012, 11:43)
conteaza si compozitia si calitatea anvelopelor, orice om isi da seama cand le schimba pe cele iarna cu alea de vara ca ii scade consumul
*



Mie-mi creste.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 8 Feb 2012, 18:45
Post #46


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Mai mult de 3500 la 130? Nu vad mare diferenta fata de rapoartele din fabrica.
Dacia oricum are cutia mai "lunga" fata de Meganul de 1.6, care la 130 are aproape 4000. huh.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 8 Feb 2012, 19:35
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(IRONICK @ 8 Feb 2012, 10:49)


Cu cateva modificari se poate ajunge la consumul asta..

[attachmentid=1627785402]
*



Da si ai putea sa prezinti detalii mai multe pe topicul unde initial ai postat imaginea.....nu de alta, dar cel putin ar mai incanta ochii unora care poate s-au plictisit tot citind numai despre modificari "colorate" ( gen filtre sport, jante nu-stiu-de care etc etc..) blush.gif wink.gif


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 8 Feb 2012, 20:44
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@PACO: intr-adevar, nu mi-a sarit niciodata in ochi acea bara din punte, si doar am vazut zeci de Logane pe dedesubt. Ma gandeam la clasica bara antiruliu.

@l@u: ar trebui sa dau jos rombul si sa modific capota ca sa pot pune cercurile alea de care zici. E mult de munca, bani si nu se justifica. Oricum rombul sau cercurile nu se vad de la volan, la exterior prea putin imi pasa cum arata.

A, ca idee, nu va asteptati pe acest topic sa vedeti ce jante voi pune pe masina, spoilere, eleroane, chiptuning, suspensie sport, alte modificari, etc, pentru ca nu o voi face. Banii pentru astfel de imbunatatiri prefer sa-i directionez in rezervor pentru drumuri la Constanta, Varna, Iasi, Cluj, Timisoara, etc precum si in afara ei (poate peste un an-doi nu ar strica un tur al Europei de la Moscova pana la Lisabona). Stiu ca va fi plictisitor topicul, dar n-am ce face.

Eu ma indoiesc ca as fi facut vreo economie de carburant daca as fi avut a 6-a mai scurta. Simt masina ca este totusi destul de lenesa in a 6-a, tine totusi si de motor care este destul de vechi (are 12-13 ani de cand a fost lansat pe piata), daca merg cu 110 pe sosele, in depasiri de regula retrogradez 2 trepte, nu doar una. A 5-a este utila la mersul prin localitati cu 70-90.
Megane-ul are si vreo 300 de kg in plus fata de Logan, ma indoiesc ca pot sa obtin acelasi consum la acea viteza.

@VladSoare: Cifrele vitezometrului au aproape 10 centimetri, crede-ma ca se vad si din masina vecina, iti sar in ochi imediat. Altfel, restul indicatoarelor nu ma deranjeaza sa fie analogice, chiar mi-ar fi convenit ca indicatorul de carburant si cel de temperatura a lichidului de racire sa fie cu ace.
Ca tot mi-am amintit, indicatorul de carburant indica destul de precis nivelul, descrescand constant in timpul mersului, la Symbol era extrem de imprecis si de defazat in anumite zone.

Pielea pe volan sincer nu stiu daca e sintetica sau nu, cert e ca se mentine exact ca in ziua in care am luat-o din showroom, fara nici un fel de tratament, bine, nici eu n-am smirghel pe degete, iar masina vede foarte mult extraurban, (unde sta la 110 km/h constant pe cruise) altfel am vazut volan de piele pe un Fluence care la 20 de mii de km arata jalnic.

This post has been edited by Laurentziu83: 8 Feb 2012, 20:51


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 8 Feb 2012, 21:11
Post #49


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(Laurentziu83 @ 8 Feb 2012, 20:44)
Eu ma indoiesc ca as fi facut vreo economie de carburant daca as fi avut a 6-a mai scurta.
*


Mai lunga.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 8 Feb 2012, 21:17
Post #50


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




Sa stapanesti sanatos masina, si sa fii ferit de bizoni! tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 8 Feb 2012, 23:14
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mersi Dane de atentionare, de la atatea discutii referitor la cutie, le-am ametit si eu.

@Filip: mersi la fel, sa fie si de acum incolo, in general am cam stiut sa ma feresc de accidente, in 200 de mii de km in aproape 10 ani de permis n-am bifat decat 4 caini in bot (daca sunt kamikaze e mai greu sa ii feresc), 2 chiar cu Megane-ul, (care are grila de la radiator crapata desi nu se vede prea bine in poze), un Sprinter care m-a lovit in spate la un semafor, cateva zgarieturi pe barele de protectie si cam atat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Nov 2015, 17:05
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu ma calific, distributia, filtrele si lichidele facute in martie, uleiul in septembrie, ITP-ul acum o saptamana.

Insa nu mi-ar strica un RCA biggrin.gif, m-a mancat undeva sa o trec de pe firma de la tara pe numele meu cu domiciliul pe GL si a sarit RCA-ul la aproape 1000 de lei cel mai ieftin...

BTW, masina are aproape 70 de mii de km si merge ireprosabil, in primavara am schimbat si al doilea burduf de amortizor fata. Mai am un difuzor care cam gajaie, dar le voi schimba pe toate in curand.
Anul trecut, pe motiv de scurgeri AC infundate, s-a blocat ventilatorul de climatizare. S-a demontat si curatat la Meridian, s-au desfundat scurgerile si acum nu mai sunt probleme. Voi mai desfunda eu scurgerile odata la 2-3 ani.
Bateria e cea originala, sper sa mai duca si iarna asta.

Placutele de frana originale mai au cam 5-6 mm si e posibil sa sar de suta de mii de km cu ele.

Ca si pana acum, o am ca masina ce sta in timpul saptamanii in parcare, iar in week-end-uri ori pun biciclete pe ea, ori rucsaci de munte si cortul in portbagaj si plec cu ea la drumetii.
In primavara am dus-o la Odessa (si am rupt-o prin gropi), in vara am facut toata coasta bulgara de la Durankulak pana la Rezovo, anul acestala anul cred ca va vedea Turcia. Pe viitor va urma un tur pana la Nordkapp, in Norvegia.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Nov 2015, 22:33
Post #53


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Sa mai zica cineva ca Reno nu'i masina! Bravo! Dar cum naiba de ai avut curaj sa tii distributia sase ani? Bine, nici km n-ai prea facut cu ea.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Nov 2015, 10:31
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




5 ani si 3 luni. Dar aveam doar 62000 de km facuti cu ea, facuti 80% extraurban in regim constant.
Meridian Nord imi lasase kitul vechi in masina si pot spune ca arata foarte bine, n-avea nici o problema, dar nu puteam sa mai risc sa merg cu el.

Anul trecut pe vremea asta terminam leasingul si o reinmatriculam, ocazie cu care am primit "cadou" de la statul roman timbrul de mediu pentru euro 4: 3557 lei... 022.gif

Cum, in 2009 cand am luat masina, norma euro 4 era eco-friendly, focile si pinguinii imi multumeau pentru grija mea fata de mediu, iar 5 ani mai tarziu eram incadrat la categoria mari poluatori ai lumii, fara ca nimic sa se fi schimbat, mi-am bagat picioarele si am resoftat masina. Daca tot polueaza si platesc pentru asta, macar sa inteleg si de ce. Detalii aici: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=236...dpost&p=4398365


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 14 Nov 2015, 09:03
Post #55


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am aceeasi problema, stau cu un PFA deschis numai ca sa evit taxa, daca ar fi s-o trec pe numele meu. Legea lu' peste, parca n-as fi tot eu proprietarul.

Asta cu tuning-ul inca nu ma atrage. Sigur as "abuza" de ambreiaj, oricum trebuie schimbat kit-ul, dar nu vreau sa supar volantul, care inca e in mintile lui.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Nov 2015, 14:18
Post #56


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(Laurentziu83 @ 13 Nov 2015, 11:31)
Cum, in 2009 cand am luat masina, norma euro 4 era eco-friendly,
*



Era pe naiba, altii aveau deja de 1 an euro 5, pentru ca euro 4 avea deja 9 ani in 2009. Asa e Renault, mai in urma cu evenimentele.

This post has been edited by argon: 14 Nov 2015, 14:20


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Dec 2017, 21:55
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu am mai scris demult pe aici, asa ca e cazul de un update.

Masina a implinit de curand 8 ani. Ca si kilometri, are acum vreo 93000. Exact, nu stiu, ca nu m-am mai suit in ea de vreo 3 saptamani. Sta in parcare; pentru ca Bucuresti, pentru ca metrou, pentru ca bicicleta, pentru ca iesirile de week-end le-am cam facut cu trenul in ultima vreme. E mai placut sa bei o bere in tren dupa ce cobori de pe munte dupa o tura de 7-8 ore decat sa te asezi la volan si sa mai conduci 150 de km. Basca nu intotdeauna corespunde punctul de plecare cu cel de sosire, ca sa te poti intoarce la masina.
Din cand in cand, mai pun totusi rucsacii de drumetie in portbagaj si ma duc catre un munte de urcat, dar o las la poale. Mai departe merg pe jos.
Sau montez suportii de biciclete pe ea, pun 4 biciclete deasupra si plec in Dobrogea sau prin Bulgaria, pentru ceva ture de cu bicla. Sau prin alte locuri in care trenul nu ajunge sau nu se poate mula pe nevoile noastre.

La inceputul verii, am luat-o intr-un circuit prin Balcani, pe ruta Bucuresti-Sofia-Sarajevo-Plitvice-Zadar-Split-Makarska-Mostar-Neum-Dubrovnik-Budva-Ulcinj-Tirana-Sarande-Igoumenitsa-Kalamata-Githion Bay-Atena-Volos-Salonic-Sofia-Sevlievo-Veliko Tarnovo-Bucuresti. Cu cortul, din camping in camping. Ocazional cazari. Insa cu cortul, bazandu-ma pe recomandarile de pe camping.info, am stat in general mult mai bine, a fost mult mai curat si mai civilizat.
Consumul pe 5100 de km a fost de 6.8%, iar masina s-a comportat aproape perfect. Zic aproape, deoarece la Omis, in Croatia, m-a lasat bateria. N-avea decat 7 ani si jumatate. Asa ca am schimbat-o intr-un service din apropiere.

Luna trecuta i-am facut ITP-ul. Din prima, inspectorul nu m-a lasat cu discurile fata, prea ruginite pe la mijloc si cu grosimea sub cota. Tot eram in curte la Dacoserv, am intrat alaturi, aveau pe stoc, originale, dupa-amiaza era gata. N-am vrut sa-mi bat capul cu cine stie ce aftermarket-uri, cat timp la OEM-uri am garantie in orice service Renault din lume. Daca m-au tinut 8 ani primele, n-are rost sa-mi bat capul cu altele.
Placutele mai aveau 1/3 din material, cred ca sunt primul care schimba discurile inaintea placutelor, placutele fiind cele din fabrica.
La primavara ma asteapta probabil si discurile spate si cred ca si amortizoarele, la test au iesit la 56% fata si 49% spatele.

Pe la 80 de mii de km, din cauza ruginei, mi s-au gripat placutele spate in tablele de fixare. Noroc ca am sesizat la timp, asa ca am salvat discul spate dreapta de la deteriorare. Am scos respectivele table de la ambele discuri si am prevenit astfel reaparitia problemei si pe partea opusa. Bila neagra pentru producator, fara aceste table nu as fi avut probleme, iar rolul lor e discutabil.
Alta problema a mai constat in infundarea scurgerilor de la parbriz, tot dintr-o proasta conceptie. Am demontat si aici un cauciuc de obturare si n-am mai vazut apa in habitaclu de atunci, desi am prins ploi de nu imi faceau fata stergatoarele.

Alte probleme n-am mai avut. Daca masina se va mentine la fel de buna si in urmatorii ani, o pastrez, mai ales ca e ieftin de intretinut in regimul meu de utilizare, iar consumul e decent. Probabil si urmatoarea masina va fi tot noua, daca tot am de gand sa le tin minim 10 ani. Insa stiu clar ca nu va fi in leasing sau cine stie ce altceva, prefer sa am numele meu in talon si sa trec prin vami fara sa mi se ceara explicatii suplimentare.

Pun si doua poze cu masina, facute asta-vara, pe Jadranska Magistralna, in Croatia, drum pe care il recomand oricui ajunge in zona, iar a doua, intr-un camping in sudul Peloponez-ului.
2017_06_03_14.31.25.jpg ( Size: 1.18mb ) Number of downloads: 386
2017_06_13_10.35.12.jpg ( Size: 1.65mb ) Number of downloads: 205


This post has been edited by Laurentziu83: 5 Dec 2017, 21:57


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 5 Dec 2017, 21:58
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Frumos! Multi km inainte. up.gif


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Dec 2017, 22:05
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Multumesc. Cam 10-12 mii anual cel mult.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 5 Dec 2017, 22:20
Post #60


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Se menține bine wub.gif
QUOTE(Laurentziu83 @ 5 Dec 2017, 21:55)
Probabil si urmatoarea masina va fi tot noua, daca tot am de gand sa le tin minim 10 ani. Insa stiu clar ca nu va fi in leasing sau cine stie ce altceva, prefer sa am numele meu in talon si sa trec prin vami fara sa mi se ceara explicatii suplimentare.
2017_06_03_14.31.25.jpg ( Size: 1.18mb ) Number of downloads: 386
2017_06_13_10.35.12.jpg ( Size: 1.65mb ) Number of downloads: 205

*



Eu o am pe a mea prin credit de la RSR/BRD fără dobândă. Este pe numele meu (voiam pe numele soției dar tichetul de comandă a fost făcut pe numele meu, fără să fiu întrebat și fără să știu că nu se mai poate schimba (ușor) ) și nu am probleme la trecut granița, vânzare etc. Nu sunt obligat la CASCO de la ei. De fapt nu sunt obligat deloc la CASCO, dar cine ar risca?

Deci dacă prinzi oferta, eu recomand creditul ăsta. Am prins cu un comision de administrare lunar de 60 de lei. Urma să fie schimbat la 80.



--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:34
Dacia