Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutie de viteza automata, schimba la turatii mari

twingo2008
post 1 Jun 2008, 08:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 19 May 08




Am luat un twingo acu o luna cu cutie de viteza automata. Masina merge bine, numai ca ieri am spalat-o (exterior si interior) si dupa ce am plecat de la spalatorie m-am pomenit cu masinuta ca merge altfel
Adica:
Inainte schimba treptele de viteza fara sa se auda motorul turat, chiar daca tu tineai piciorul pe acceleratie in aceeasi pozitie. Acum se tureaza motorul intre trepte.
Schimba vitezele la turatii mai mari si merge cu motorul turat. Inainte la 57 KM/H daca nu calcai acceleratia mai mult trecea in treapta a 5 a.
Se comporta de parca ar avea un buton pe undeva de mers sportiv si ar fi fost activat cumva din gresala la spalatorie.
Daca are cineva cunostinte de genu, sau o carte de twingo in romana sau engleza (a ei e in germana), o rog sa ma ajute. Va multumesc anticipat.


--------------------
renault twingo 2001 - DJ67ADE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 1 Jun 2008, 09:09
Post #2


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




57 km/h in viteza a 5-a? eu as spune ca e subturat huh.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipad
post 1 Jun 2008, 09:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 20 April 08




din cate stiu eu cutiile automate nu au decat 3 trepte


--------------------
renault twingo 1.2 2003 - bv10ukv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo2008
post 1 Jun 2008, 10:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 19 May 08




E o cutie care are obtiunea si sa schimbi manual vitezele (cu+(plus) treapta superioara si cu - (minus)treapta inferioara).
Si da inainte avea tendinta sa mearga sub turata, asta daca nu o accelerai decat putin si mergeai constant. Are cu siguranta 5 trepte (atunci cand o treci pe manual ti le afiseaza in bord)


--------------------
renault twingo 2001 - DJ67ADE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 1 Jun 2008, 17:29
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Twingo este prima cva care in fapt este o cv clasica si are comenzile automatizate.
nu este o cutie de viteza automata (cum se spunea pe vremuri hidramata)
are ambreiaj uscat comandat hidraulic de catre un servomotor, la fel ca si comenzile de viteza 1-5 si R. amasemenea cv pe Ford Fiesta si am cva (steptronic sa zicem) pe Renault megane sedan.
Revenind la problmea ta sigur ai "udat" excesiv contactele de la ECU de la cutie si cele de pe selector. Ai doua remedii....ori astepistoic sa se usuce singure, ori te adresezi unui atelier cat de cat fara doua maini stangi sa-ti sufle cu aer comprimat toate conexiunile. din cate stiu eu ECU cva se afla sub farul dr la twingo. Scoate mufa respectiva cu contactul luat si sufla toate contactele respective. Fa acelasi lucru si pe "distribuitorul" de pe cv si ai sa fi surprins de rezultate.
Bafta si minuni!


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateim
post 1 Jun 2008, 23:06
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 29 February 08




aceeasi problema am avut cu caseta de directie electrica am avut parbrizul prost izolat....apa....si a murit servo....pus masina in soare 4 zile s`a uscat merge perfect


--------------------
renault twingo twingo 1.2 - if 15 xxy
nu-i sufar pe cei care blocheaza intersectia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 17:28
Dacia