Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Eroare filtru particule, Filtru Particule

neboleanu
post 19 Aug 2013, 20:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 1 October 07
From: Bucuresti




Salut,

In seara asta venind spre casa masina a dat putin in nas si a aparut eroarea de filtru de patricule (cred) + Stop + Cheita, dupa care totul a revenit la normal.Problema e ca eroarea este inca pe bord.
Eu am 108000 km cu masina si fac zilnic 120 de km din care doar vreo 20 in localitate.
In afara nu merg subturat sub nici o forma.
Are cineva vreun sfat cum si ce sa fac? Am citit ca se poate anula eroarea de pe bord,dar nu stiu in ce fel o sa imi afecteze pe viitor functionalitatea masini.

Multumesc,


--------------------
Renault Megane IV 2017 Estate GT LINE - CL-XX-TRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qazq
post 20 Aug 2013, 22:17
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 February 09




Simplu la gunoi cu filtrul de part. Se poate anula soft+hardware si ai scapat de belele.


--------------------
MCV dci@85 M3@tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 20 Aug 2013, 23:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(qazq @ 20 Aug 2013, 22:17)
Simplu la gunoi cu filtrul de part. Se poate anula soft+hardware si ai scapat de belele.
*



Simplu nu? Si noxele cum le mai scoate la ITP (in afara de spaga)?


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qazq
post 21 Aug 2013, 14:43
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 February 09




Le socoate ca doar nu este dacie 1310 (cauta oferte la firme de tuning) .

This post has been edited by qazq: 21 Aug 2013, 14:45


--------------------
MCV dci@85 M3@tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Silk
post 22 Aug 2013, 11:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 1 November 11
From: Bucuresti




QUOTE(qazq @ 21 Aug 2013, 15:43)
Le socoate ca doar nu este dacie 1310 (cauta oferte la firme de tuning) .
*




Se pare ca cea mai simpla rezolvare la orice problema semnalata de un coleg de forum este : SCOATEM, ANULAM, MODIFICAM.


Nu se gandeste nimeni ca in momentul in care aplici o modificare radicala, se schimba destul de multe ( aici ma refer la parametrii, mod de functionare, etc.).


Nimeni, dar NIMENI nu recomanda sa se schimbe filtrul de particule, sa se puna pe un tester sa se vada ca de acolo e problema, sa se faca o trimitere la un service/cineva specializat care stie cu ce se mananca problemele de genul asta. NU, primul sfat este : DA-L DREAQ, ANULAM< NU MAI CONTEAZA CE SE INTAMPLA DUPA AIA !!!!


Bine asa !!! ( oare e foame de posturi ? )


--------------------
Renault Megane 1.6 16V SE 2011 - so sylk
Plecat in depresie......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 22 Aug 2013, 11:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




Eu am avut un Fial Grande Punto 1,3 Diesel 90CP iar pe la 75,000 km a inceput sa intre constant pe regenerare filtru particule. Nu ma deranja asta prea mult pentru ca consumul crestea cam cu 1l la 100km dar imi baga multa motorina in ulei si tot la 2000 km se aprindea becu ca trebuie sa schimb uleiul.

Cum am procedat.

Pasul 1. Am mers la reprezentanta, pus pe calculator arata 113% incarcare. Cei de la service mi-au rulat un program de regenerare a filtrului (iti recomand sa nu stai langa masina daca ai cat de cat un pic de compasiune motoare). Masina a mers 1000km fara baiuri dupa care iarasi aceasi problema.

Pasul 2. Dat jos filtru de particule si curatat cu ceva soltutie speciala intr-un service autorizat. De data asta a mers 5km pana sa treaca din nou pe regenerare.

Pasul 3. Analizat optiunea unui filtru nou...speriat de costuri, vandut masina.

Noul prop a scos filtru afara, a modificat softul iar acuma a zis ca merge impecabil iar consumul a scazut.

Ce recomand...vezi daca nu rezolvi problema fara dat jos fitru, daca nu se poate vezi cat costa unul nou la renault dupa care in ultima instanta da jos filtrul.

P.S. Cu filtru dat jos, scade pretul de vanzare


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Aug 2013, 12:16
Post #7


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(qazq @ 21 Aug 2013, 15:43)
Le socoate ca doar nu este dacie 1310 (cauta oferte la firme de tuning) .
*



Nu le scoate daca e euro 5, daca e euro 4+DPF, cu el anulat le scoate, dar euro 5 nu.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qazq
post 22 Aug 2013, 12:29
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 February 09




QUOTE(Silk @ 22 Aug 2013, 11:00)
Se pare ca cea mai simpla rezolvare la orice problema semnalata de un coleg de forum este : SCOATEM, ANULAM, MODIFICAM.
Nu se gandeste nimeni ca in momentul in care aplici o modificare radicala, se schimba destul de multe ( aici ma refer la parametrii, mod de functionare, etc.).
Nimeni, dar NIMENI nu recomanda sa se schimbe filtrul de particule, sa se puna pe un tester sa se vada ca de acolo e problema, sa se faca o trimitere la un service/cineva specializat care stie cu ce se mananca problemele de genul asta. NU, primul sfat este : DA-L DREAQ, ANULAM< NU MAI CONTEAZA CE SE INTAMPLA DUPA AIA !!!!
Bine asa !!! ( oare e foame de posturi ? )
*



Filtrul de particule nu se cam pupa cu mersul in oras plus este o tehnologie noua si apar probleme. Ok sa zicem ca dupa ce stam prin serviceuri de ne plictisim (regenerare fortata etc) il schimbam, simplu nu dar ia vezi cat costa unul nou 1500-2000 euro ... pai in unele cazuri face cat un sfert din masina.


--------------------
MCV dci@85 M3@tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neboleanu
post 22 Aug 2013, 13:30
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 1 October 07
From: Bucuresti




Salut,
Multumesc pentru sfaturi.
Am mers la un service si am sters eroare.
Baiatul de acolo mi-a zis ca am avut o impuritate in motorina si de aia a aparut eroarea.
Masina acum merge ca si mai inainte.nu este nici o diferenta in consum si nici nu da semne ca ar mai avea vreo problema.
Baiatul de la service mi-a zis ca daca mai da eroare trebuie sa il curat si daca nu merge nici asa trebuie schimbat.A zis ca decat sa il schimb mai bine vand masina. biggrin.gif biggrin.gif

@argon: masina este euro 5.Dar ce se intampla daca il scot? unsure.gif


--------------------
Renault Megane IV 2017 Estate GT LINE - CL-XX-TRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 22 Aug 2013, 15:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(neboleanu @ 22 Aug 2013, 13:30)

A zis ca decat sa il schimb mai bine vand masina. biggrin.gif  biggrin.gif

*



Pai cam asta se face in cazuri de genu...de aceea dupa patania mea cu Fiatul am evitat pe cat posibil sa ma mai ating de o masina second cu filtru de particule.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 17 Oct 2014, 16:26
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




Dupa cum se stie regenararea FAP-ului, pe motoarele dCi, se face prin doua moduri; prin intermediul injectorului aditional (al 5-lea), sau prin divizarea injectiei.
La Megane 3, alea de Spania, am informatii ca se foloseste ultima metoda. Exista pe Megane 3 si varianta de regenerare cu al 5-lea injector?

This post has been edited by IancuMIC: 17 Oct 2014, 16:27


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oves
post 18 Oct 2014, 13:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 10 February 09




Filtru de particule pe orice masina nu este un lucru rau pentru mediu insa pentru proprietari este doar o pacoste costisitoare . Ganditi-va ca se duce turbo sau un injector nu lucreaza bine masina ar fumega nu? insa nu se vede nimic la teava si filtru se infunda una doua .Ai o defectiune care in mod normal ai vedea-o imediat in fumul scos insa din cauza filtrului nu iti dai seama.Am impresia ca filtrul a fost pus doar pt a limita perioada de utilizare a unui autovehicul pt ca dupa ce autovehicolul a atins un nr de km, schimbarea filtrului de particule nu mai este o soutie viabila financiar . La megane nu am filtru de particule si scoate 139 gr si varianta cu filtru scoate tot 139 gr .Mai sunt uleiurile de motor ce trebuie utilizate care daca va uitati la BITOG la niste analize de ulei aceste uleiuri nu au aditivi au un tbn de 6 sau 7 plus si in 7000 km sunt morti pt patrie ce sa mearga 30K . Am gasit un ,,tip" care merge cu ulei normal de peste 160K intr-un motor 3.0 TDI cu filtru de particule si filtrul ii arata doar 50% pana acum pt ca acest ulei fiind un 5w40 si fiind mai robust nu-i consumat de catre motor intre schimburi ... sa zicem inainte completa 1L acuma nimic.


--------------------
renault megane 3 ST 2009 1.9dci 130 cp - BH xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 18 Oct 2014, 17:44
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




Colega, ar trebui sa stii ca dCi-ul Euro 5 dispune de un managent al motorului care controleaza foarte sever sistemul de injectie, tocmai datorita normei de poluare, asa ca temerile tale sunt neintemeiate, ca ai putea merge in trei, fara sa fii avertizat. Se colmateaza mai repede, la fel de repede se declanseaza si procedura de regenerare; sa nu facem o sperietoare din masinile cu FAP. Marea problema e ca romaniilor, este aceea ca dupa ce-si cumpara o masina, se trezeste in situatia ca nu mai are bani de intretinere, dupa care apeleaza la tot felul de improvizatii.
In privinta motorizarilor cu FAP, asta e viitorul, iar norma Euro 6 deja bate la usa. Nu ma declar un ecologist convins, dar am preferat un euro5 cu ~40E taxa in defavoarea unui E4 cu peste 1500E taxa; probabil ar fi mai multi ecologisti daca impozitul anual al unei masini s-ar plati in functie de cat poluezi, dar asta e deja alta poveste.
In alta ordine de idei, la Meganul din familie emisia este 108g; asta au gasit la omologare; nu cred ca un E4 emite aceiasi cantitate de noxe.
Legat de folosirea intamplatoare a unui ulei, fara aprobare RN 0720, la motorizarile cu FAP, mi se pare o inconstienta, ca sa fiu indulgent; e moarte lenta pentru filtru.

This post has been edited by IancuMIC: 18 Oct 2014, 17:46


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dalaras
post 1 Feb 2015, 08:07
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 May 08




Cum se poate verifica filtrul de particule pentru a vedea cate regenerari s-au facut?


--------------------
renault megane 2014/1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Feb 2015, 08:59
Post #15


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.601
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Cu tester/diagnoza se poate consulta numarul de regenerari.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dalaras
post 1 Feb 2015, 09:53
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 May 08




Si exista un numar maxim de regenerari?


--------------------
renault megane 2014/1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 1 Feb 2015, 13:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




Nu.
In schimb exista posibilitatea ca filtrul sa nu se mai poata regenera prin metoda activa comandata de ECU, datorita gradului mare de colmatare.


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dalaras
post 1 Feb 2015, 17:14
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 9 May 08




Am înțeles, mulțumesc pentru răspuns.


--------------------
renault megane 2014/1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 11:00
Dacia