Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema cu financiarul..., Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat

lucian_v
post 19 Oct 2006, 11:54
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




Dragi colegi, problema mea este urmatoarea:

Anul acesta prin februarie am cumparat o masina de la cineva din Bucuresti. Din lipsa de timp si datorita faptului ca fostul proprietar era un om de treaba, am facut actele abia prin aprilie. Adica el a mers si a radiat masina si eu am inmatriculat-o pe numele prietenei mele.
Problema a aparut acum, cand vreau sa vand masina si anume imi trebuie pentru radiere o chestie cum ca am platit impozit la ea....
Problema e ca eu nu am platit nici un impozit la aceasta masina, iar intre timp prietena mea si-a schimbat si buletinul pe care figureaza alta adresa decat cea pe care o avea cand am luat masina.(era pe sect 5 acum e pe sect 6)
Cui trebuie sa ma adresez pentru a intra in legalitate si a plati impozitul pe anul asta sa o pot radia fara probleme?

Va multumesc!


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_T
post 19 Oct 2006, 12:08
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 8 June 04
From: Bucuresti




Trebuia sa schimbi CIV si Ci a masinii cu noua adresa. Pentru acest lucru iti trebuia fisa de inmatriculare vizata de Administratia locala a vechiului sector la care trebuia sa declari noua masina pentru impozit si viza noului sector cum ca va lua in evidenta noul mijloc de transport.
Astfel situatia prezentata de tine e rezolvata.

Din punctul meu de vedere nu poti vinde si radia masina pana nu schimbi actele masinii cu noua adresa.


--------------------
Renault Clio 1.5 Dci, 65 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 19 Oct 2006, 12:10
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




pai te duci la administratia financiara sector 5 si or sa te indrume cei de acolo unde sa-ti platesti impozitul/obtii adeverinta pt plata integrala a impozitului.


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 19 Oct 2006, 14:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




Am inteles. Va multumesc foarte mult.


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 19 Oct 2006, 16:17
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




vezi ca la inmatriculare definitiva(numere negre) iti trebuie, printre altele, "Fisa de înmatriculare cu viza circumscriptiei financiare". Si circumscriptia financiara nu-ti da viza daca nu platesti impozitul.

Cel mai probabil, ai platit impozitul cand ai inmatriculat masina pe numele prietenei. Cauta chitanta de atunci sau mergi la circa financiara de care apartinea atunci si cere o copie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 14:19
Dacia