Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

O placuta de inmatriculare a disparut, Cum se face rost de alta placuta?

i96nds
post 9 Oct 2006, 09:11
Post #1


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Cum ziceam, un prieten a constatat ca nu mai are placuta cu numarul din partea din fata a masinii. Evident e nasol, ii e teama sa nu il opreasca mereu politia. Oricum trebuie sa rezolve.

Masina e inmatriculata in alt judet si sunt vreo 300 km pana acolo. Nu mai zic ca ii trebuie timp sa ajunga acolo, sa isi ia liber, cheltuieli pe drum.... nasol.

Ce acte ii trebuie cand merge acolo la politie? Pe site-uri am gasit doar ce trebuie la inmatriculare. El insa nu are nevoie decat de o placuta noua !
Se plateste doar taxa referitoare la contravaloarea placutelor ? Talonul inca il are, nu ar fi problema aici.

Banuiesc ca va trebui sa faca 2 drumuri - unul sa depuna actele si altul sa ii dea placute dupa un numar de zile.

Multumesc.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Oct 2006, 09:36
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cred ca tb sa faca un drum si pe la politie sa declare ca a pierdut placuta pe drum... Cred ca ar fi cu mai mult abataie de cap sa declare ca i s-a furat...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 9 Oct 2006, 11:29
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Eu cred ca e mai bine sa declare ca i-au fost furate... Unui prieten i-au furat la fel o placuta, s-a dus la politie, a dat o declaratie, a platit c/v placutelor (da, ati citit bine, le platesti pe amandoua), si gata...
Politatiul a zis ca daca o pierdea pe drum sau accident etc, si s-ar savarsi o infractiune cu placuta ta pe alta masina, cica trebuie sa mai vii la politie si sa declari tot felul...ma rog.. nu stiu exact...
Asta era in Cta acum vreo 5-6 ani...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 9 Oct 2006, 13:01
Post #4


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




De la tatabobu care are momentan o restrictie la postare de 5 zile:
QUOTE
Trebuie NEAPARAT sa mearga la o circa de politie de aici (e cate una in fiecare sector care se ocupa cu asta) si sa declare pierdut numarul de inmatriculare. Declaratie tip, d'aia cu "in ziua de circulam pe raza sectorului X bla-bla-bla..". Abia dupa ce are declaratia aia poate merge in judetul in care-i inmatriculata masina, sa depuna actele pentru stantat placuta noua de inmatriculare. Apoi inca un drum, s-o ridice.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 11 Oct 2006, 12:46
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




QUOTE(dantes @ 9 Oct 2006, 12:29)
... a platit c/v placutelor (da, ati citit bine, le platesti pe amandoua), si gata...
*




Stai linistit ca plateste o singura placa nu doua. Cunosc situatia, nu personal dar am asista un prieten la asa ceva.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 14:01
Dacia