Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Kit conversie ambreiaj

cipcon
post 18 Nov 2021, 09:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 18 November 21




Salutare!
Am un Qashai 2.0 diesel AWD si placa de presiune e pe duca, dupa 170.000 km. Am citit cate ceva despre placile dubla masa care se pun de obicei pe acest model si am aflat ca sunt putin fiabile. Desi ofera confort sporit, datorita faptului ca sunt complicate, se si strica destul de des, se incalzesc foarte repede si disiparea caldurii e o problema. Problema care cred ca a si dus la uzarea ambreiajului meu. Ma bate gandul sa trec la un ambreiaj clasic utilizand un kit de conversie la placa simpla. Stiu ca ambele variante au plusuri si minusuri, dar avand in vedere stilul meu de condus, as merge pe varianta cu placa simpla. Ce pareri aveti? A trecut cineva prin vreo schimbare de acest gen? Ce experienta aveti?


--------------------
Nissan Qashqai 2008/2.0 motorina AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 18 Nov 2021, 11:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salut, cred ca faci o mica-mare confuzie, volanta este cu masa dubla (dual mass flywheel) si intr-adevar, exista kit cu volanta simpla.

This post has been edited by grig1960: 18 Nov 2021, 12:54


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 18 Nov 2021, 12:43
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Am mers cu o laguna II la care se înlocuise volanta cu masă dublă cu un clasică. Am înțeles că a fost mult mai ieftin kitul ambreiaj, posesorul făcând rabat la confort pentru a plăti mai puțin. Mie mi s-a părut brutală în schimbarea vitezelor, nu mi-a plăcut deloc comportamentul.
Cât despre fiabilitate, cred că maniera de condus e cea care o dictează. Eu nu am auzit ca volantele duble să se defecteze, în regim normal de exploatare, mai repede.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 18 Nov 2021, 13:33
Post #4


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(GBX @ 18 Nov 2021, 12:43)
Cât despre fiabilitate, cred că maniera de condus e cea care o dictează. Eu nu am auzit ca volantele duble să se defecteze, în regim normal de exploatare, mai repede.
*



Confirm. Volanta mea e cea originala, dubla, 180.000 km si nu arata semne de batranete.


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipcon
post 19 Nov 2021, 19:12
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 18 November 21




QUOTE(grig1960 @ 18 Nov 2021, 12:23)
Salut, cred ca faci o mica-mare confuzie, volanta este cu masa dubla (dual mass flywheel) si intr-adevar, exista kit cu volanta simpla.
*



Da, scuze. La volanta ma refeream.

19 Nov 2021, 20:19:
QUOTE(GBX @ 18 Nov 2021, 13:43)
Am mers cu o laguna II la care se înlocuise volanta cu masă dublă cu un clasică. Am înțeles că a fost mult mai ieftin kitul ambreiaj, posesorul făcând rabat la confort pentru a plăti mai puțin. Mie mi s-a părut brutală în schimbarea vitezelor, nu mi-a plăcut deloc comportamentul.
Cât despre fiabilitate, cred că maniera de condus e cea care o dictează. Eu nu am auzit ca volantele duble să se defecteze, în regim normal de exploatare, mai repede.
*



Ai remarcat vibratii la turatii joase? Am inteles ca la turatii mari nu ar fi probleme...
Volantele duble au tendinta de a nu disipa foarte bine caldura. De cateva ori am simtit miros de ambreiaj in conditii de rulat pe drum normal, dar in stil mai sportiv, mai ales in zilele caniculare.

This post has been edited by cipcon: 19 Nov 2021, 19:19


--------------------
Nissan Qashqai 2008/2.0 motorina AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 15:44
Dacia