Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Temporizare stergatoare, Nefunctionare temporizare stargatoare (automate)

Trafic2
post 9 Jan 2022, 17:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 14 May 17




Salutare!
Inainte sa deschid topic nou am citit tot ce a iesit pe cautare.Am inteles 99% cred ce se intampla, dar totusi nu am clara o chestie.
Concret., datele problemei
Megane 2.2 1,5 dci din 2008. A avut parbrizul schimbat, am gasit gel (destul de lichid avand in vedere ca e iarna) in capacul ornament de deasupra oglinzii.
Se vede ciudat prin parbriz senzorul, in sensul ca nu cred ca a fost montat corect (gel aplicat cum trebuie).
Senzorul de lumini functioneaza corect, la fel si oglinda heliomata interioara.

Nu functioneaza temporizarea stergatoarelor.

Dar daca anulez luminile automate, si implicit (din cate am citit aici) anulez si senzorul de ploaie, atunci nu ar trebui sa functioneze temporizarea "manuala"? Ma refer rotind din maneta spre celelalte 3 pozitii.
In cazul in care am senzor de ploaie temporizarea functioneaza doar cand este senzorul ok?
Si ultima intrebare este:
Unde se afla releul de temporizare stergatoare?
Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta.


--------------------
Renault Megane 2.2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greny
post 11 Jan 2022, 15:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 18 July 15
From: Timisoara




https://www.youtube.com/watch?v=jGJhwBFWjlQ
gasesti aici o diagnoza completa a sistemului, inclusiv unde e releul etc.
Temporizarea stergatoarelor nu e legata de lumini.
Stergatoarele se trec pe auto din maneta lor, pozitia 1 in jos = auto.
Gasesti mai multe detalii despre sistem in manualul masinii.
bafta!


--------------------
Renault Megane 4 2019
Mégane II 1.6 16v 113 BM0J 2002
Mégane Sedan IV 1.33 tce 140 LVNB 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 11 Jan 2022, 18:16
Post #3


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Temporizarea stergatoarelor nu are mod "manual" la masinile cu senzor ploaie, este dezactivata functia din UPC.

Senzorul de ploaie si de lumina functioneaza individual desi sunt in acelasi corp. Daca opresti Auto lights, senzorul de ploaie ramane functional atata timp cat maneta de la stergatoare este in pozitia corespunzatoare.

La tine cel mai probabil este de vina cel care a montat parbrizul nou pentru ca nu a schimbat gel pack-ul si l-a refolosit pe cel vechi. E practica comuna insa nu merge intotdeauna si nu la orice masina. Du-te cu ea inapoi la cei care au montat parbrizul sa iti monteze un nou gel pack.

Atentie la video-ul cu diagnoza postat de colegul, desi este foarte informativ, masina in cauza este un Megane 2.1 cu UPC model vechi. La Megane 2.2 UPC-ul este un model mai avansat, are mai multe functii integrate in soft si mai putine relee fata de modelul vechi.



--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trafic2
post 11 Jan 2022, 18:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 14 May 17




Multumesc pentru raspunsuri. Acel video l-am urmarit deja cu atentie inca de a posta mesajul. Are multe informatii utile, dar este adevarat ca nu e la fel cu ce am eu pe masina. Acum este clar. Schimbat gelul inainte de toate, pentru ca oricum trebuie schimbat. Abia atunci urmeaza pasul2, adica daca tot nu functioneaza, sa ma leg de releu. Merci inca o data pentru ajutor!


--------------------
Renault Megane 2.2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trafic2
post 24 Jan 2022, 07:47
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 14 May 17




Revin la acest subiect. Am fost la atelierul de parbrize sa schimb gelul, dar am intampinat alta problema. Cei de acolo nu recomanda operatiunea pentru ca parbrizul actual nu este heliomat, iar ei spun ca nu garanteaza functionarea senzorului pe acest parbriz, daca cel original era heliomat. Oare asa este? Atat de mult influenteaza faptul ca ar trebui heliomat???


--------------------
Renault Megane 2.2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:26
Dacia