Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Arcuri elicoidale pentru pachet drumuri grele, sunt arcuri speciale pentru PDG?

harrow
post 23 Dec 2021, 14:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 June 07




Buna ziua, deci eu am un Renault Megane II Estate, din 2007, 1,9dCi, 131CP, cod motor F9Q-E8, VIN VF1KMK40637669523 dotat cu pachet drumuri grele (PDG), luat de nou.

Intrebarea mea este daca pentru acest model, dotat cu pachetul de drumuri grele(PDG), arcurile fata sunt mai lungi decat cele de la cele fara PDG. Eu din ce am mai cautat prin cataloagele de piese am vazut ca, pentru arcurile fata de la masina mea, pe cod VIN, sunt mai multe lungimi. Va intreb asta pentru ca am schimbat arcurile fata (pentru ca s-a rupt cel din stanga), iar acum masina este mai lasata cu cel putin 5 cm de fata.

Am intrebat la mai multi distribuitori de piese auto daca exista diferente intre arcurile de PDG si cele normale, dar nu au stiut. M-au tot intrebat de codul de culori de pe cele vechi dar nu le mai am...au ramas la service si cred ca le-au aruncat sau pus pe alta masina (cel bun).

Se pricepe cineva sa-mi spuna si mie ce arcuri trebuie sa pun pe aceasta masina astfel incat sa fie ca inainte? Multumesc


Attached thumbnail(s)
IMG_1456.JPG ( Size: 940.25k ) Number of downloads: 104


--------------------
Renault Megane Estate 1,9dCi, 130CP iunie 2007, Privilege cu trapa - B50FMY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Dec 2021, 14:33
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




da, garda la sol e mai mare ca e arcu mai lung. referinta de arcuri nu pot sa ti-o dau ca depinde si de 2 puncte colorate aflate pe arcurile de origine ale masinii.

This post has been edited by einstein1984: 23 Dec 2021, 14:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 23 Dec 2021, 19:37
Post #3


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Citeste topicul mare despre amortizoare si arcuri ca s-a discutat pe toate partile.

https://www.reno.ro/-t236596.html

Ca regula pt suspensiile la Megane 2:

Puntea Fata:

- Arcurile fata sunt identice la PDG si non PDG, difera doar taria lor in functie de motorizare (codul de culoare de pe spire)
- Amortizoarele fata sunt diferite, la PDG au talerul sudat mai sus si sunt mai inalte decat amortizoarele non-PDG (vezi in linkul asta a treia poza pusa de mine acum multi ani cu diferentele dintre amortizoare)
- Bieletele antiruliu sunt mai scurte la PDG (266mm) decat la non-PDG (285mm) din cauza amortizorului

Puntea Spate:

- Arcurile spate difera intre PDG si non PDG, difera ca lungime si tarie in functie de caroserie, cele PDG au 2 spire in plus (vezi o poza comparativa in linkul de mai sus).
- Amortizoarele spate sunt diferite, la PDG sunt mai inalte cu vreo 30 mm

Mai e un topic de arcuri fata si aici:
https://www.reno.ro/Arcuri-fata-Megane-2-t286861.html


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:10
Dacia