Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Decontare directa Groupama

Mariano6565
post 26 May 2023, 11:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 23 May 19




Salut. Zilele trecute am avut parte de un eveniment ghinionist. O masina care circula pe strada a intrat in mașina parcată langa mine si această a ricoșat in a mea. Inițial am stat relaxat pentru ca am rca la Groupama prin decontare directa si nu m-a interesat prea mult ca cel vinovat are asigurare la Euroins. Am fost la Groupama pentru constatare ai sa deschidă dosarul de dauna si cel de acolo a zis ca e posibil sa îmi fie respins dosarul pentru ca s-ar putea sa nu îndeplinesc condițiile pentru decontare directă deoarece in eveniment sunt implicate mai mult de 2 mașini si ca asta ar fi una din condiții.

(1) Decontarea directa intre asiguratorii RCA este aplicabila la indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii :
a) accidentele auto se produc pe teritoriul Romaniei;
cool.gif vehiculele implicate in accidentele auto sunt inmatriculate/inregistrate in Romania;
c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
d) ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;
e) prejudiciile exclud vatamarile corporale

S-a mai întâlnit cineva cu situația asta? As vrea sa știu daca am vreo sansa sa nu ajung la mana asigurătorului celui vinovat pentru ca stim foarte bine ce înseamnă despăgubirea de catre cei de la Euroins


--------------------
Renault Megane IV Sedane 2019 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 May 2023, 11:54
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




fiind masina din 2019 .. normal era sa ai casco .. si atunci chiar te durea la patina ... sau in cazul in care ai ... foloseste ala si se descurca ei dupa ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 May 2023, 12:50
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




N-ai. Când îți scrie in contract "ambele", celelalte situații sunt excluse.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mariano6565
post 19 Sep 2023, 10:13
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 23 May 19




Revin cu noutăți. Asa cum scriam initial mi-a fost respins dosarul pe motivul cu mai mult de doua mașini implicate. Am insistat însă cu privire la ambiguitatea acelei condiții cu "ambele mașini" si ulterior dupa ce a fost trimis din nou dosarul la departamentul juridic al celor de la groupama raspunsul a venit favorabil si am primit aviz pozitiv pentru dosar si astfel mi-am facut reparația pe decontarea directă. Am scris asta pentru eventualitatea in care mai ajunge cineva în situația asta.


--------------------
Renault Megane IV Sedane 2019 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 20 Sep 2023, 21:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




bravo ca n-ai renuntat!
trebuia sa specifice clar: maxim 2 auto sau alte situatii bine delimitate. stiau ca n-au dreptate dar au zis s-o incerce.
chiar ma bucur ca ai revenit si ca le-ai luat banii.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:42
Dacia