Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizii,reparatii la orice service-uri, ..

redpipe74
post 28 May 2010, 18:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




In curand se vor putea face reviziile ,reparatiile si la alte service-uri nu numai recomandate de dealeri,in mod normal vor scadea preturile,insa de cand se va implementata de UE,inca nu se stie exact....


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 28 May 2010, 18:42
Post #2


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Mai exact, de marti!
Cel putin asa zicea la ProTV adineauri ca de pe 1 va fi impusa legea asta.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 29 May 2010, 10:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




da,dar de cand va avea aplicabilitate si la noi.. ma refeream..


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 May 2010, 20:43
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca se lucreaza tot cu piese de origine, mare diferenta nu are cum sa fie. Din 550-600 de lei cat ma va costa prima revizie, manopera va fi doar vreo 150 de lei. Sa zicem ca la alte service-uri ies mai ieftin cu 50 de lei la manopera. Intrebarea e: merita? Eu nu mi-as lasa Megane-ul la reparat pe mana unora care trebuie sa se uite pe hayon sa afle ce masina e.
Iar daca imi pun piese nonorigine pe masina (gen rolele de accesorii Breda-Lorett de le-am pus la Clio pe vremuri si dupa 7 mii de km au inceput sa huruie), nu cred ca pot avea sperante ca imi vor fi schimbate pe garantie cu altele originale. Sau daca imi sare rola de distributie nonorigine si imi face praf supapele???? Imi da bunica motor nou in garantie...
Si, pana la urma, in 11500 de km cat am pana acum am bagat benzina de 3500 de lei, la revizia de 20 de mii probabil voi totaliza peste 6000 ron carburant bagat in ea. Sa ma calicesc atunci la 50-100 lei dupa ce am bagat atatia bani la pompa (uitand de rata la leasing de 1000 ron lunar, casco-ul de 190 de euro trimestrial si RCA-ul de 1150 ron anual) e dovada nu de zgarcenie, ci de prostie.
La Logan o fi altceva, ca le stiu toti (dar nici pentru asta nu bag mana-n foc), dar la o masina sofisticata eu zic ca e altceva.

This post has been edited by Laurentziu83: 30 May 2010, 20:44


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 31 May 2010, 11:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




QUOTE(Laurentziu83 @ 30 May 2010, 20:43)
Daca se lucreaza tot cu piese de origine, mare diferenta nu are cum sa fie. Din 550-600 de lei cat ma va costa prima revizie, manopera va fi doar vreo 150 de lei. Sa zicem ca la alte service-uri ies mai ieftin cu 50 de lei la manopera. Intrebarea e: merita? Eu nu mi-as lasa Megane-ul la reparat pe mana unora care trebuie sa se uite pe hayon sa afle ce masina e.
Iar daca imi pun piese nonorigine pe masina (gen rolele de accesorii Breda-Lorett de le-am pus la Clio pe vremuri si dupa 7 mii de km au inceput sa huruie), nu cred ca pot avea sperante ca imi vor fi schimbate pe garantie cu altele originale. Sau daca imi sare rola de distributie nonorigine si imi face praf supapele???? Imi da bunica motor nou in garantie...
Si, pana la urma, in 11500 de km cat am pana acum am bagat benzina de 3500 de lei, la revizia de 20 de mii probabil voi totaliza peste 6000 ron carburant bagat in ea. Sa ma calicesc atunci la 50-100 lei dupa ce am bagat atatia bani la pompa (uitand de rata la leasing de 1000 ron lunar, casco-ul de 190 de euro trimestrial si RCA-ul de 1150 ron anual) e dovada nu de zgarcenie, ci de prostie.
La Logan o fi altceva, ca le stiu toti (dar nici pentru asta nu bag mana-n foc), dar la o masina sofisticata eu zic ca e altceva.
*


Exista si dezavantaje dar si parti bune,in mod logic nu trebuie sa schimbi piesele de origine,nu se vor face mari reduceri de cost pt intretinere,si nici o scadrere a manoperei,insa cand vrei sa ti pui o alarma cu GPS de exemplu care la Renault nu este,(au decat 2 modele),vrei sa ti pui camera video pt marsarier,instalatie de xenon,etc.Aici se vor vedea diferente substantiale de costuri si calitate.In plus va fi concurenta mai mare si se va inlatura monopolul de pina acum.


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 31 May 2010, 11:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(redpipe74 @ 31 May 2010, 12:35)
(au doar 2 modele)
*


Asa, ca sa nu se inteleaga altceva.

Din cate stiu eu, la Megane 3 si la Laguna 3 nu se poate pune decat un singur tip de alarma, intrucat masina este deja preechipata pentru alarma, daca adaptezi alarma tip "dacia 1300" s-ar putea sa iti dea cu fum de sub bord.
Situatia s-ar putea schimba daca ar aparea producatori de alarme dedicate pentru aceste masini, si care sa garanteze ca respectiva alarma nu dauneaza sistemelor electronice, care nu sunt putine, eu pe masina am destule calculatoare, nu mai e instalatia electrica de pe vremuri.
Cam aceeasi problema era la Clio, la care nu se gasea mp3 player compatibil cu display-ul central si cu comenzile pe volan, dar aici era vorba de sisteme simple si n-am auzit pe nimeni sa-si piarda garantia din asa ceva.
La o instalatie de xenon eu zic ca iti zboara garantia instantaneu, ca sa nu mai vorbim ca masina nu prea mai are cum sa ia ITP-ul fara senzori pe punte si fara instalatie de spalare faruri. Ca la noi se practica xenonul aftermarket, e altceva, dar eu nu as merge prin Germania cu o masina echipata cu o astfel de instalatie.

Diferente de calitate in bine nu prea vad cum sa fie la astfel de montaje, la cat de complexe au ajuns masinile in ziua de azi, una e sa lucreze un mecanic pe un singur tip de masina sau pe masini asemanatoare, si alta e sa lucreze pe 10 tipuri diferite, cu metode de lucru diferite. Nu mai vorbim de timpul pierdut pentru documentare, pentru procurarea pieselor necesare, diverse scule si dispozitive dedicate, etc.
Eu m-am fript acum 2 ani la Clio cand am inlocuit fulia de alternator si boii din 2 service-uri diferite, autorizate RAR, nu si-au dat seama ca mi-au pus o fulie mai ingusta si ca imi facea franjuri cureaua. Inutil sa zic ca m-a costat per total toata distractia mai mult decat daca o faceam la reprezentanta, ca sa nu mai zic de timpul pierdut si de nervi.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 31 May 2010, 12:18
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




QUOTE(Laurentziu83 @ 31 May 2010, 11:53)
Asa, ca sa nu se inteleaga altceva.

Din cate stiu eu, la Megane 3 si la Laguna 3 nu se poate pune decat un singur tip de alarma, intrucat masina este deja preechipata pentru alarma, daca adaptezi alarma tip "dacia 1300" s-ar putea sa iti dea cu fum de sub bord.
Situatia s-ar putea schimba daca ar aparea producatori de alarme dedicate pentru aceste masini, si care sa garanteze ca respectiva alarma nu dauneaza sistemelor electronice, care nu sunt putine, eu pe masina am destule calculatoare, nu mai e instalatia electrica de pe vremuri.
Cam aceeasi problema era la Clio, la care nu se gasea mp3 player compatibil cu display-ul central si cu comenzile pe volan, dar aici era vorba de sisteme simple si n-am auzit pe nimeni sa-si piarda garantia din asa ceva.
La o instalatie de xenon eu zic ca iti zboara garantia instantaneu, ca sa nu mai vorbim ca masina nu prea mai are cum sa ia ITP-ul fara senzori pe punte si fara instalatie de spalare faruri. Ca la noi se practica xenonul aftermarket, e altceva, dar eu nu as merge prin Germania cu o masina echipata cu o astfel de instalatie.

Diferente de calitate in bine nu prea vad cum sa fie la astfel de montaje, la cat de complexe au ajuns masinile in ziua de azi, una e sa lucreze un mecanic pe un singur tip de masina sau pe masini asemanatoare, si alta e sa lucreze pe 10 tipuri diferite, cu metode de lucru diferite. Nu mai vorbim de timpul pierdut pentru documentare, pentru procurarea pieselor necesare, diverse scule si dispozitive dedicate, etc.
Eu m-am fript acum 2 ani la Clio cand am inlocuit fulia de alternator si boii din 2 service-uri diferite, autorizate RAR, nu si-au dat seama ca mi-au pus o fulie mai ingusta si ca imi facea franjuri cureaua. Inutil sa zic ca m-a costat per total toata distractia mai mult decat daca o faceam la reprezentanta, ca sa nu mai zic de timpul pierdut si de nervi.
*


Nu o sa discutam numai noi 2 ,dar iti spun ca sunt mai sigur pe montarea unei alarme de catre o firma specilalizata numai cu asa ceva,eu la M 2 am patit la fel cu fulia de la alternator pe care in service nu mi au schimbat o iar dupa 20 mii de km pe la 1 noaptea cand mai aveam 100km pina in GR mi s a rupt fulia si cureaua intr-o padure dupa Sofia,experienta de neuitat,cu M 3 am fost de 6 ori in garantie sa mi rezolve o problema ,in conditiile cand la un alt service fara sa mi umble la ea mi au spus ce are,insa nu puteau sa mi o repare ca pierdeam garantia.Asa ca eu cred ca ai avea mai multe posibilitati acum,sa nu ti zic cat m-a costat la un 206 sa schimb si sa vopsec 2 usi la reprezentanta,si crezi ca mi au nimerit culoarea?in schimb la un service numai cu vopsitorie mi au vopsit decat o parte din element cu pierdere si fac pariu ca nu iti dai seama ce aripa am vopsit decat jumate...


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaB
post 1 Jun 2010, 23:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 14 November 09
From: T i m i s o a r a




Daca nu sti ce inseamna si ce presupune montarea xenonu-lui aftermarket, eu zic sa nu-ti dai cu parerea.
Se poate demonta acasa in 3 minute si se pot pune becurile originale, deoarece xenon-ul pe o singura faza se conecteaza la reteaua masinii, mufele pentru becuri halogen, si nu se intervine cu absolut nimic asupra instalatiei electrice a masinii.
In alta ordine de idei cu garantia la Renault m-am lamurit, arunca pisica de la unu la altu si aici ma refer la concesionar si la RRO.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dinamique - VANDUT!!!
Hyunday Tucson 2007 - De Vanzare 7900 Euro
BMW 3-er E90 2008 - Vandut
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CatalinBI
post 3 Jun 2010, 15:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 10 April 09




la un service de "cartier" daca te duci poti sa faci rost de piese de origine mai ieftine. reprezentantele au ados comercial de 30-40% poate chiar si mai mult. pe cand un service mic poate sa-si puna un adaos mai mic pentru a atrage clienti. problemele pe garantie se vor trata tot la reprezentante, dar acestia nu mai au dreptul sa-ti spuna: "domne nu ai facut revizia la reprezentanta, masina nu mai are garantie". dar un schimb de ulei, filtre si placute de frana stie orice "nea Gica" sa faca si cu siguranta o va face mai ieftin. in plus de ce as da banii pe un filtru de aer de 100-150 RON in cutie de Renault cand MAN produce acelas filtru (poate chiar mai bun) cu 50 RON? daor pentru ca scrie Renault pe el? la fel la bieletele de directi, astea sunt produse de TRW si sunt ambalate in cutie de Renault.... si ce diferenta de pret pentru cutia aia... eu zic ca de aici service-urile vor fi nevoite sa reduca preturile pentru ca alfet isi vor pierde incet incet clientii. in plus la service nu ai voie sa stai langa masina. am un coleg de servici care 3 ani s-a dus cu masina la service la revizie (3 revizii si 23.000 km , facea revizii anuale) si cand s-a dus la un service care i-a permis sa stea langa masina a cosntatat ca toate filtrele erau cele din fabrica..... desi le-a platit pe toate 3 la fiecare revizie... Momentan nu sunt deacord cu diagnosticari si interventii complexe la aceste service-urile de cartier, dar o simpla revizie da. oricum fiecare cu parerea lui.


--------------------
Megane II 1.5DCI - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Jun 2010, 19:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(mitzaB @ 2 Jun 2010, 00:31)
Daca nu sti ce inseamna si ce presupune montarea xenonu-lui aftermarket, eu zic sa nu-ti dai cu parerea.
*


Eu stiu ca n-am vazut nici o masina cu xenon aftermarket la care sa fie montat corect xenonul, si anume, pe langa becuri, sa mai vad si reglaj automat al farurilor in functie de incarcare si spalator de faruri.
Daca nu-i montat asa, cam zboara talonul masinii in cazul vreunui control in trafic, nici nu mai zic de garantie.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaB
post 4 Jun 2010, 07:57
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 14 November 09
From: T i m i s o a r a




Nu stiu despre ce masini vorbesti tu.
La nici o masina pe care eu am avut-o pana acum reglajul farurilor nu este automat (nici la megane 3 dinamique).
Daca vorbesti de rotita din bord de la care se regleaza farurile pe inaltime functioneaza perfect.
Daca vorbesti despre altceva nu stiu despre ce.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dinamique - VANDUT!!!
Hyunday Tucson 2007 - De Vanzare 7900 Euro
BMW 3-er E90 2008 - Vandut
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 4 Jun 2010, 08:11
Post #12


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Daca aveai xenon OEM atunci sigur aveai reglaj automat al farurilor iar rotita aia din bord nu mai exista wink.gif .

This post has been edited by Hack: 4 Jun 2010, 08:11


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 4 Jun 2010, 12:47
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




mitza vorbesti tot pe langa. Cred ca exact acelasi lucru il vacea si colegul tau de servici. Ma intreb de unde stia el ca sunt din fabrica caci toate cele de "origine" sunt identice cu cele din fabrica. Ce de barzauni mai zboara pe aici.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaB
post 4 Jun 2010, 13:06
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 14 November 09
From: T i m i s o a r a




@tatimeu cred ca vorbesti despre altceva.
Nu stiu ce coleg de servici visezi tu ??? Nu stiu ce fabrica???
Si pe langa vad ca tu vorbesti asa ca abtine-te.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dinamique - VANDUT!!!
Hyunday Tucson 2007 - De Vanzare 7900 Euro
BMW 3-er E90 2008 - Vandut
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 4 Jun 2010, 13:29
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




partea cu colegul nu era din postarea ta. scuze nu am fost atent , era de la catalinBI
Nu stiu despre ce masini vorbesti tu.
La nici o masina pe care eu am avut-o pana acum reglajul farurilor nu este automat (nici la megane 3 dinamique).
Daca vorbesti de rotita din bord de la care se regleaza farurile pe inaltime functioneaza perfect. - la asta ma refeream eu vis-a-vis de tine. Farul cu xenon dupa cum ti-a spus si Hack se regleaza automat.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaB
post 4 Jun 2010, 13:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 14 November 09
From: T i m i s o a r a




Nici eu nici Laurentiu83 nu am vorbit de xenon OEM ci de aftermarket, montat in locul unui bec halogen, care nu are reglaj automat.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dinamique - VANDUT!!!
Hyunday Tucson 2007 - De Vanzare 7900 Euro
BMW 3-er E90 2008 - Vandut
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 4 Jun 2010, 13:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




La o instalatie de xenon eu zic ca iti zboara garantia instantaneu, ca sa nu mai vorbim ca masina nu prea mai are cum sa ia ITP-ul fara senzori pe punte si fara instalatie de spalare faruri. Ca la noi se practica xenonul aftermarket, e altceva, dar eu nu as merge prin Germania cu o masina echipata cu o astfel de instalatie.
Cam asta a zis Laurentiu si anume fara senzori pe punte si fara instalatie de spalat faruri.
Asta ai zis tu: Daca vorbesti de rotita din bord de la care se regleaza farurile pe inaltime functioneaza perfect.
Deci eu zic ca xenonul montat asa o sa deranjeze destul de mult. Eu am citit ca reglajul de pe pozitia 1-3 parca se face in functie de inclinarea masini fata sau spate. In momentul in care ma duc sa-mi instalez xenon si stau prost cu puntea fata sau spate mie tare frica imi este ca acel xenon bate deranjant pentru ceilalti participanti la trafic. Daca il montez in service se poate sa aiba astia scule sa-mi regleze bataia fascicolului de lumina corect (la fel cum se face verificarea la ITP), dar in momentul in care imi rezolv problema cu puntea fata sau spate si masina are din nou o inclinare fata-spate ca si cea avuta in momentul in care a iesit de pe poarta fabrici eu zic ca o sa bata iarasi foarte prost.
Ai mai spus "Se poate demonta acasa in 3 minute si se pot pune becurile originale". De aici banuiesc ca si remontarea se face in fata blocului cu verificarea de rigoare adica pe perete.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaB
post 4 Jun 2010, 14:18
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 14 November 09
From: T i m i s o a r a




Spune-mi te rog daca atunci cand iti schimbi un bec ars te duci sa-ti reglezi farurile.
Tinand cont de faptul ca becul cu xenon in sine (aici nu ma refer la balast )este identic cu un H7 (in caz concret Megane 3) de ce ar trebui sa reglezi farul?
Eu am montat un kit de 35W si 6000 k nu de 55 W si 12000K sa deranjez ceilalti participanti la trafic.
Am montate kituri xenon aftermarket de 5 ani pe masinile mele, si toate au trecut ITP-ul, una dintre ele chiar la RAR, fara nici o problema si fara sa ma intrebe nimeni de xenon.
Mentionez ca mie farurile nu-mi bat unul in afara drumului si altul in pom, ca la multi altii, farurile fiind reglate din fabrica pentru acele tipuri de becuri, iar la schimbarea unui bec soclul ramane fix, deci becul este in aceeasi pozitie.
Dar hai ca deviem de la subiectul topicului.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dinamique - VANDUT!!!
Hyunday Tucson 2007 - De Vanzare 7900 Euro
BMW 3-er E90 2008 - Vandut
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 4 Jun 2010, 17:12
Post #19


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(mitzaB @ 4 Jun 2010, 15:18)
Tinand cont de faptul ca becul cu xenon in sine (aici nu ma refer la balast )este identic cu un H7 (in caz concret Megane 3)...
*


Ai tinut vreodata in mana un H7 halogen(normal) si un H7 xenon aftermarket si sa le compari? Eu cred ca nu, altfel nu ai spune ca sunt identice wink.gif .

halogen_H7.jpg ( Size: 12.74k ) Number of downloads: 505
xenon_H7.jpg ( Size: 54.33k ) Number of downloads: 517


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Jun 2010, 22:23
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mitza, tu nu vrei sa intelegi ca, xenonul aftermarket este ILEGAL?
Crezi ca, de prosti, toti producatorii auto care au dotat masinile cu faruri cu xenon, le-au dotat si cu reglaj automat si cu instalatie de spalare a farurilor?
Nu, le-au dotat asa deoarece LEGISLATIA EUROPEANA IMPUNE ASTA, nu ca ar fi vrut ei sa creasca costurile de productie.
Ca la noi politia e cum e, e partea a doua, dar in tari cu apa calda, daca iesi pe strada cu o masina cu xenonane aftermarket s-ar putea sa platesti o amenda de ti se va parea mai ieftin sa ti se confiste masina.

Crezi ca pe mine nu ma tenta sa-mi pun xenoane pe Matiz, ca sa compensez lumina relativ slaba a farurilor comparativ cu a altor masini cu becuri separate pentru fiecare faza? Dar nu o fac, deoarece imi place sa fiu tot timpul in regula dpdv legal cu masina, in afara de momentele in care merg peste viteza legala.
Nu mai zic ca, la cat de mult chiorasc farurile de Matiz reglate incorect, sa mai pun si xenoane ar insemna moartea traficului de pe contrasens.

Cat despre farurile de la Megane, sa le pun xenoane ar insemna sa arunc banii pe fereastra, sunt constient ca mai mult nu se poate, limitarea nu vine de la puterea luminii, ci de modul in care se proiecteaza fasciculul luminos, care e la fel la toate masinile.

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Jun 2010, 22:27


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaB
post 5 Jun 2010, 10:28
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 14 November 09
From: T i m i s o a r a




Imi cer scuze dar nu stiam ca sunt ilegale.
Eu mi-am cumparat de la si montat kit-ul la un service autorizat RAR, si nu mi-am pus problema.
Am fost si in alte tari cu masina si nu m-a intrebat nimeni, desi am fost oprit de politie pentru diverse controale in Ungaria, Austria, Serbia si Croatia.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dinamique - VANDUT!!!
Hyunday Tucson 2007 - De Vanzare 7900 Euro
BMW 3-er E90 2008 - Vandut
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 18:33
Dacia