Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Taxe efectuare RAR, Taxe RAR Twingo

catalin_bv
post 3 Aug 2010, 21:45
Post #31


catalin_bv


Group: Members
Posts: 60
Joined: 17 July 10
From: brasov




sa traiasca statul Roman gun3.gif


--------------------
renault grand scenic 2010 - BV 15 agm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheEnZo
post 3 Nov 2010, 19:23
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 29 September 07
From: Craiova




Twingo - C3G - martie.1996 euro 2
Saptamana trecuta am fost la rar si l-am facut, unde am platit 1070 ron, nu avem trecut in brief emisile de CO, gazele au iesit super ok mai putin sonda lamda care a dat valoarea 1.008 si cica nu era ok , dar mi'au zis ca nu este o problema ca este din cauza benzinei din romania.
Apoi am fost la finante unde am platit 899 ron taxa de poluare cu tot cu depreciere si masina nu are AC, ABS , AIRBAG !

Azi am fost la politie unde nu am reusit sa iau numere, si ma duc maine sa rezolv , prin simplu motiv ca nu aveam un act prin care sa scrie cum a fost adusa masina in tara ... m-am dus la notar si am facut o procura prin care am specificat ca masina a fost adusa in tara cu platforma ! Maine sper sa numai intervina altceva ca deja m-am saturat de birocratia din romania , am complet la forumulare de imi vine sa vomit .



LE. RAR'UL din craiova are niste angajatii de toata jena , am avut ceva de furca cu iei noroc ca sunt de meserie Inginer auto ... primul motiv pt care vroiau sa ma respinga era ca masina nu indica km parcursii ... motivul era ca angajatul era prea prost ca sa intrebe sau sa apese pe butonelul de la maneta stergatorului ... apoi ca cica nu am catalizator si sonda lambda ... si tot asa varii motive idioate.


--------------------
Volvo/Renault 480/Twingo '88 ES/96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 3 Nov 2010, 20:18
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Pai la Twingo cu C3G sunt cateva serii care NU au catalizator si nici sonda lambda...

Este teava dreapta smile.gif)

Chiar ca sunt idioti rau aia...

Cu chestia cu nr de km chiar ca e prea de tot? Sigur nu sunt din Caracal? radmasa.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
palma_
post 10 Nov 2010, 21:57
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 November 10




Am fost si eu cu ea ieri la RAR.Azi am fost sa iau cartea si......surpriza!!! Masina mea este euro 1 deci bubu782001 s-a inselat in privinta normei de poluare
''Din semnatura ta vad ca este din 93. Daca este asa, atunci cel mai probabil masinuta este non-euro. Sa o stapanesti sanatos.''
Tot azi am fost si la finante si mi-a spus ca am taxa 1800 lei.Nu mi se pare mult daca ma gandesc la cat ma duce pt ca pe masina am dat 400 euro si sunt ffff multumit de ea si cum arata si cum merge.Am uitat cartea la RAR , autentificarea si celelalte m-au costat 1075 lei .


--------------------
renault Twingo 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 23 Nov 2010, 10:21
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




Buna,
Sunt nou pe forum si sunt pe punctul de a-mi cumpara un twingo smile.gif
Intrebarea mea este ca nu stiu exact daca mai apuc sa o mai inmatriculez sau nu anul acesta ( tinand cont ca este euro 2, iar de la anul voi vorbi singur de cat de mult va trebui sa platesc )
Am sunat la RAR si m-au programat pe 22 decembrie
Daca sunteti amabili, imi puteti spune in mare procedura ( sau sa imi dati un link de undeva ) cu pasii care trebuie sa fac ? ca sa reusesc sa imi calculez daca mai apuc sau nu ( deoarece vin si sarbatorile, si tare nu imi este mirarea daca nu mai gasesc pe nimeni acolo )

Va multumesc


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matzval
post 23 Nov 2010, 11:18
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 28 October 10
From: Arad




Nu știu cum e la Cluj, dar la Arad, la sediul RAR sunt ghișee de la toate autoritățile care au de-a face cu înmatriculările.
Cred că ar trebui să te duci la RAR, să te lămurești.
Acolo vei putea primi îndrumările de care ai nevoie.
Succes!


--------------------
Renault Twingo 1995 / C064 / C3G-702
Nissan Primera 1999 / WP11E / SR20DE + MCVT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 23 Nov 2010, 13:54
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




Multumesc pentru raspuns!

Voi incerca sa sun la RAR sa vad ce sa imi zica . dar nu imi prea fac mari iluzii deoarece cand m-am inscris telefonic, am stat 2 ore ca sa prind o linie libera

De aia intreb deoarece am zis ca fac maine acel contract de vanzare-cumparare cu proprietarul, si mi-ar trebui sa stiu daca am vreo sansa sa o inmatriculez, ca daca nu, e bubu rau smile.gif)

mai astept si alte raspunsuri sau asa,
va multumesc


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Nov 2010, 16:10
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Cum adica breee sunt eu rau? icon_mrgreen.gif Da' ce ti-am facut? radmasa.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 23 Nov 2010, 16:19
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




eram tare sigur ca te legi de aia smile.gif))
nu ma refeream la tine , imi cer scuze biggrin.gif

Cred totusi ca voi apuca sa imi fac toate actele, tinand cont ca in 22 ma duc la RAR, in aceasi zi platesc si taxa la finante, iar la inmatriculari nu cred ca va fi inchis decat in 24 si 31 . Astept totusi pareri despre asta, intrucat as dori sa stiu de la cineva care a mai parcurs acest drum cat de recent smile.gif



--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Nov 2010, 19:04
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Ai mai skmetaly, nu stii de gluma? NU e ABSOLUT NICI O PROBLEMA si NICI cazul de scuze nu este - pe bune acuma radmasa.gif smile.gif)

Stai linstit. Sfatul meu este totusi sa te agiti sa o inscrii...cine stie ce vor face de la 1 ianuarie, tampi...(pardon) idiotii astia ce ne fura de zi cu zi...

Cauta pe forum stiu ca era un topic cu privire la pasii necesari inmatricularii.

Toata stima.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipikao
post 23 Nov 2010, 20:50
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 24 September 09




Dar de ce trebuie sa stai pana la sfarsitul lui decembrie te poti duce si mai devreme la RAR. Programarea o poti face si on-line si merge mai rapid eu asa am facut, uite aici poti face asta...http://pro.rarom.ro/programari.asp?main .
Taxa de prima inmatriculare o poti afla de aici http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php


--------------------
renault twingo C06 07/1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fan_RT
post 23 Nov 2010, 22:08
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 December 09
From: Bucuresti




QUOTE(skmetaly @ 23 Nov 2010, 17:19)

tinand cont ca in 22 ma duc la RAR, in aceasi zi platesc si taxa la finante
*



Nu o sa poti plati taxa de mediu in aceeasi zi. Mai intai depui actele, dupa care o sa astepti 2-3 zile lucratoare pana iti calculeaza hotii taxa.

This post has been edited by fan_RT: 23 Nov 2010, 22:08


--------------------
renault twingo 1996/1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 23 Nov 2010, 22:44
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cipikao @ 23 Nov 2010, 20:50)
Dar de ce trebuie sa stai pana la sfarsitul lui decembrie te poti duce si mai devreme la RAR. Programarea o poti face si on-line si merge mai rapid eu asa am facut, uite aici poti face asta...http://pro.rarom.ro/programari.asp?main .
*


Spun pentru ca m-am inscris telefonic si mi s-a spus ca in 22 dec sa ma duc cu ea ( lucru confirmat si de formularul on-line, unde zicea exacta aceasi data ] asa e pe la noi la Cluj, inghesuiala mare

QUOTE(fan_RT)
Nu o sa poti plati taxa de mediu in aceeasi zi. Mai intai depui actele, dupa care o sa astepti 2-3 zile lucratoare pana iti calculeaza hotii taxa.


Am aflat acuma ( nu din surse 100% sigure ) ca , conteaza data in care iti depui dosarul la finante , lucru care am timp cateva zile pana la sfarsitul anului, ca apoi daca cumva din cauza concediilor care si le iau de sarbatori , sa nu apuc sa o si platesc, conteaza data in care m-am inscris smile.gif . sau altii au spus ca conteaza data in care am fost sa la RAR


Maine ma duc sa fac contractul de vanzare cumparare si sa imi trec pe inca un rand de numere rosii.

Va multumesc pentru raspunsuri si daca mai are cineva idei, le voi citi cu cea mai mare placere smile.gif

This post has been edited by skmetaly: 23 Nov 2010, 22:55


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fan_RT
post 23 Nov 2010, 23:22
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 December 09
From: Bucuresti




QUOTE(skmetaly @ 23 Nov 2010, 23:44)

Am aflat acuma ( nu din surse 100% sigure ) ca , conteaza data in care iti depui dosarul la finante , lucru care am timp cateva zile pana la sfarsitul anului, ca apoi daca cumva din cauza concediilor care  si le iau de sarbatori , sa nu apuc sa o si platesc, conteaza data in care m-am inscris smile.gif . sau altii au spus ca conteaza data in care am fost sa la RAR
*



Data trecuta cand au modificat taxa, cei care isi cumparasera masini inainte sa se modifice , au putut sa inmatriculeze dupa cea veche. Probabil si acum va fi tot asa.


--------------------
renault twingo 1996/1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 23 Nov 2010, 23:44
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




si eu am auzit chestia asta , de la cineva de la RAR , ca sefii din Cluj is plecati la Bucuresti, ca sa permita inca nu stiu cat timp din 2011 , sa se inmatriculeze masinile din 2010 dupa vechea taxa .
Deci totul va fi bine smile.gif


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 26 Nov 2010, 23:12
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




Nu am credentiale destule pentru a da mesaj privat, asa ca voi posta aici

QUOTE(TheEnZo @ 3 Nov 2010, 19:23)
Azi am fost la politie unde nu am reusit sa iau numere, si ma duc maine sa rezolv , prin simplu motiv ca nu aveam un act prin care sa scrie cum a fost adusa masina in tara ... m-am dus la notar si am facut o procura prin care am specificat ca masina a fost adusa in tara cu platforma ! Maine sper sa numai intervina altceva ca deja m-am saturat de birocratia din romania , am complet la forumulare de imi vine sa vomit .
*



Referitor la acest mesaj,
As dori sa stiu ce ai completat in acea procura ( ce date ti-au trebuit referitor la trailer sau mai stiu eu ce ) , deoarece se pare ca si eu va trebui sa fac aceeasi chestie, si vechiul proprietar nu prea mai tine legatura cu cel care a adus masina.


putin off-topic : Astazi a fost prima zi cu masinuta. Este superba si exact la ce ma asteptam. Putinele probleme pe care le-a avut deoarece a stat aproape jumatate de an nemiscate, dar se vor rezolva toate pe rand biggrin.gif

Multumesc, si astept un raspuns daca se poate smile.gif


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fan_RT
post 28 Nov 2010, 00:45
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 December 09
From: Bucuresti




Iti trebuie ori copie dupa talonul platformei cu care a intrat masina-n tara, ori dai o declaratie (la notar) pe proprie raspundere ca masina a fost adusa-n tara pe platforma.

This post has been edited by fan_RT: 28 Nov 2010, 00:46


--------------------
renault twingo 1996/1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 28 Nov 2010, 11:02
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




mersi de raspuns, m-ai scapat de o mare mare problema, deoarece vechiul proprietar al masinii, nu a tinut legatura cu tipul care a adus platforma , si nici nu mai prea apucam sa il gasesc ca era si din alt oras si asa smile.gif

Presupun ca eu trebuie sa dau acea declaratie , sau vechiul proprietar ?


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fan_RT
post 29 Nov 2010, 12:52
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 December 09
From: Bucuresti




Pai tu o dai...pt ca tu inmatriculezi masina.


--------------------
renault twingo 1996/1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 30 Nov 2010, 12:39
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




Va mai bat la cap cu inca o intrebare smile.gif

Cineva mi-a spus ca Twingo-ul meu ( fab in 21 ian 1998 ) cu motor ar putea fi Euro 1 , desi proprietarul spunea ca 100% este euro 2.

S-ar putea totusi sa fie euro 1 ? sa stiu sa ma pregatesc pentru RAR cand ma vor bombarda astia


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 30 Nov 2010, 16:14
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Hmm...sunt Twingo euro 3 prin 99 - 2000...deci euro 1 NU ARE CUM SA FIE.

Mai mult ca sigur va fi omologata drept euro 2.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 30 Nov 2010, 16:35
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




mersi de raspunsuri bubu782001 smile.gif

Sper sa fie asa cum spui tu

Mai ramane doar sa trec RAR-ul cu brio ( lucru pentru care ma impacientez ca daca nu il ia, nu mai apuc decat la anul sa il refac, cu cealalta taxa ) fiindca niciodata nu stii cat de nebuni is astia ... si dupa asta voi avea si eu twingo-ul cu toate actele in regula

This post has been edited by skmetaly: 30 Nov 2010, 16:35


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 30 Nov 2010, 17:27
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Linisteste-te...calmeaza-te..respira, inspira... ph34r.gif

So, relax ce atata zarva ? Daca ai motive sa crezi ca masina nu este in regula..atunci NU VA FI IN REGULA. Au mai fost inscrise masini in romania...
Eu cand m-am dus la RAR sincer ma durea in 14.

Este drept, era si inscrisa pe RO, dar si 3800 euro au fost bani...MULTI (si acuma sunt multi, nu de alta...) insa vb aia...cat dai...atata face. Masina la vremea respectiva avea doar 5 ani...si putini km.
Pot spune ca sunt super multumit de masina. Am o motorizare super ok, si dotari cam tot ce vrea sufletul omului (binenteles din ce pot fi disponibile pe Twingo).
Ca am hartanit-o eu la greu e partea a 2-a... radmasa.gif
Dar asta nu conteaza - dai un ban, stii ca nu il mai ai, dar macar l-ai cheltuit cu folos. laugh.gif
La tine este doar o stare emotiva, se vede ca nu mai ai rabdare...

This post has been edited by bubu782001: 30 Nov 2010, 17:30


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 30 Nov 2010, 20:37
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




Da sa stii ca asa e smile.gif)
Simplu fapt pentru care sunt stresat din cauza asta e ca sunt programat foarte foarte tarziu, si daca nu il iau acuma, il iau la anu, cu taxa mult mai mare , aici e toata problema smile.gif)

In rest nu prea am mari motive sa cred ca nu isi ia rar-ul ca nu are mari probleme . Imi cer scuze daca v-am stresat cu prea multe intrebari smile.gif


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmitzu
post 30 Nov 2010, 23:08
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 27 January 10
From: Popești-Leordeni




motor D7F 702, pe listele de la RAR e trecut euro 3. asta il am eu si asa l-am gasit.

Attached File(s)
Attached File  Liste_euro3.pdf ( 334.62k ) Number of downloads: 109


--------------------
Renault Scenic 3 1.9 dci 131 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fan_RT
post 1 Dec 2010, 00:50
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 December 09
From: Bucuresti




QUOTE(skmetaly @ 30 Nov 2010, 21:37)
Simplu fapt pentru care sunt stresat din cauza asta e ca sunt programat foarte foarte tarziu, si daca nu il iau acuma, il iau la anu, cu  taxa mult mai mare
*



Rar-ul e una, data cand a fost introdusa masina in tara e alta. Ti-am mai zis si mai sus...daca o sa fie ca la modificarea trecuta (si mai mult ca sigur asa va fi), masinile intrate in tara inainte de 2011 vor putea fi inmatriculate o perioada de timp dupa taxa veche. Deci nu conteaza daca faci rar-ul in 2010 sau in 2011....conteaza sa te incadrezi in timpul acordat de ei pt inmatricularea dupa vechea taxa.


--------------------
renault twingo 1996/1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 2 Dec 2010, 23:47
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




Cum se calculeaza NOUA taxa de poluare


Pentru autovehiculele cu norma de poluare Euro 5, Euro 4 sau Euro 3, taxa se calculeaza pe baza emisiilor de dioxid de carbon (CO2) si a taxei specifice exprimate in euro/1 gram CO2, prevazute in anexa nr. 1, si a normei de poluare si a taxei specifice exprimate in euro/1 cmc, prevazute in anexa nr. 2, si a cotei de reducere a taxei, prevazuta in coloana 2 din anexa nr. 4, dupa formula: Suma de plata = ](A x B x 30%) + (C x D x 70%)] x (100 - E)%, unde: A = valoarea combinata a emisiilor de CO2, exprimata in grame/km; B = taxa specifica, exprimata in euro/1 gram CO2, prevazuta in coloana 3 din anexa nr. 1; C = cilindree (capacitatea cilindrica); D = taxa specifica pe cilindree, prevazuta in coloana 3 din anexa nr. 2; E = cota de reducere a taxei, prevazuta in coloana 2 din anexa nr. 4;"


Masinile cumparate pana pe 31 decembrie, platesc vechea taxa
In cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevazute din constructie cu filtru de particule, fapt confirmat de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", cuantumul taxei se reduce cu 25%. In plus, Pentru autovehiculele achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 31.12.2010 si care nu au fost inmatriculate in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se aplica nivelul taxei pe poluare pentru autovehicule prevazut in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr50/2008, cu modificarile ulterioare, in vigoare pana la data publicarii prezentei ordonante de urgenta.


Pentru ce masini se va achita vechea taxa si in 2011

De aceasta prevedere vor beneficia: autovehiculele pentru care a fost lansata comanda ferma anterior datei de 31.12.2010 si pentru care se face dovada platii integrale sau a unui avans, autovehiculele ce au fost introduse in tara si pentru care se face dovada cu carnet de TIR/CMR/CIM si/sau dovada radierii din tara de provenienta, documente emise inainte de 31.12.2010, si pentru autovehiculele pentru care s-a eliberat dovada de inmatriculare provizorie de catre autoritatile din tara de provenienta a autovehiculului, emisa inainte de 31.12.2010. Pentru a beneficia de prevederi, persoana fizica sau juridica prezinta autoritatii fiscale competente pentru calculul taxei pe poluare, in vederea luarii in evidenta, in termen de 20 de zile calendaristice de la intrarea in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, o cerere insotita de unul dintre documentele enumerate mai sus, si o declaratia pe proprie raspundere, in forma autentica, din care sa reiasa ca autovehiculul a fost achizitionat anterior datei de 31.12.2010 in vederea inmatricularii in Romania.

Sursa: evz.ro


Am dat peste acest articol din greseala si sper sa va fie de ajutor smile.gif

Precum spunea si fan_RT , masinile cumparate pana in data de 31.12.2010 platesc vechea taxa,

This post has been edited by skmetaly: 2 Dec 2010, 23:47


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skmetaly
post 29 Dec 2010, 11:27
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 27 July 10
From: Cluj-Napoca




Intr-un final am reusit si eu sa imi nationalizez masina biggrin.gif

700 de lei am platit la RAR ( deoarece am avut serii europene )
1124 de lei taxa poluare ( dece atata , nu stiu , am intrat la Euro 2 , coeficient de depreciere 1.104 , nu am servo, aer conditionat )
+ Restul taxelor ( talon, impunere la primarie, numere , etc etc )

dar dupa o luna si ceva , se pare ca s-a putut smile.gif
Va multumesc pentru ajutor cool.gif

This post has been edited by skmetaly: 29 Dec 2010, 11:31

Attached thumbnail(s)
DSC00974_MICA.JPG ( Size: 256.76k ) Number of downloads: 2778
DSC00970_MICA.JPG ( Size: 578.79k ) Number of downloads: 2763
DSC00962_MICA.JPG ( Size: 187.19k ) Number of downloads: 2727
DSC00975_MICA.JPG ( Size: 233.38k ) Number of downloads: 2709


--------------------
Alfa Romeo Giulietta 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 29 Dec 2010, 13:20
Post #59


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Sa ai noroc de ea!


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo147
post 21 Aug 2011, 12:48
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 11 July 11
From: Bucuresti




In septembrie,trebuie sa o inscriu si eu masinuta. Ideea e ca nu stiu exact cat v-a fii taxa,pentru ca nu stiu dupa ce se face socoteala.Masina e fabricata in martie 99 iar inscrisa in august 99.Diferenta este de vreo 200euro,adica daca mi-o calculeaza dupa luna martie am 370e fara depreciere iar dupa august am 560e fara depreciere ...
A ,si mai am o problema,anvelopele de pe masina sunt de iarna[noi noute:D] dar problema este ca sunt 155 in loc de 145 ... Are cineva sa ma imprumute si pe mine cu anvelopele necesare doar cat sa iau rar-ul ?


--------------------
Alfa Romeo 147 2003 - B-147-FLW
Renault Twingo 1.2 58cp
Ex: Skoda Fabia 1.2 54cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 19:54
Dacia