Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme stergatoare Grande Scenic 3, Stergator nefunctional

adad22
post 21 May 2022, 10:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 May 22




Buna ziua,
Am si eu un Renault Grande Scenic 3 din 2011 si fara nici un avertisment motorasul de la stergatorul din stanga a inceput sa faca figuri. Stergatorul pe parbriz tot facea "spasme" si din cand in cand lovea in stalpul stanga. Arata ca si cum nu ar mai face ceva contact cum trebuie. Am scos mufa si m-am dus cu ea la un mecanic care mi la ars complet. Ulterior am aflat ca erau carbunii de la motorasul electric care se puteau inlocuii. am cumparat alt motoras SH si i-am pus placa de baza de la motorasul meu deoarece am inteles ca trebuiesc sa fie perechi pentru a functiona. Tot nu merge.

A mai avut cineva aceasta problema? Nu reusesc sa ii dau de cap si in cazul in care ma prinde o ploaie nu mai merg cu masina.

Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Scenic 2011/3 - VN17RUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dadi_T
post 21 May 2022, 10:55
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 23 March 19
From: Iași




Da, eu am avut problema asta. Am și cumpărat degeaba un ansamblu nou.
La mine nu funcționa corect cel de pe dreapta și am dedus greșit, ca ansamblul de pe dreapta e problema. L am înlocuit și la fel făcea.
Am pus tester CanClip și arăta problemă la cel de pe stânga. Așa a și fost. După înlocuirea celui de pe stânga a mers.
Pătrunsese apă și doar la o analiză foarte atenta, se vedea că e afectată și placa.
Deci concluzia e ca prima dată trebuia pus tester si nu orice tester, pentru că de exemplu, cu Delphi nu arăta vreo problemă. Funcționează în legătură și nu ai cum să ti dai seama care e stricat. Dacă unul are o problemă, o transmite și celuilalt, deși celalalt poate să nu aibă vreo problemă.
Acum nu ți rămâne decât să l schimbi și pe celălalt.

Și părerea mea e că trebuie să schimbi tot ansamblul. Nu cred să fie de la cărbuni. Acolo ajunge apă dacă sunt înfundate scurgerile și e foarte probabil sa ardă placa electronică, plus rugină și gripare a axului care învârte ștergătorul.

This post has been edited by Dadi_T: 21 May 2022, 11:13


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 Bose, EDC, 1.5 dci, Dacia Logan 2017 1.0 sce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 21 May 2022, 13:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE(Dadi_T @ 21 May 2022, 10:55)
La mine nu funcționa corect cel de pe dreapta și am dedus greșit, ca ansamblul de pe dreapta e problema. L am înlocuit și la fel făcea.
Am pus tester CanClip și arăta problemă la cel de pe stânga. Așa a și fost. După înlocuirea celui de pe stânga a mers.
Deci concluzia e ca prima dată trebuia pus tester si nu orice tester, pentru că de exemplu, cu Delphi nu arăta vreo problemă.
*


+1 up.gif aplauze.gif pentru asta (dar si restul)

LE: iar referitor la ”Funcționează în legătură și nu ai cum să ti dai seama care e stricat” atasat si doua capturi pentru Scenic\GrandScenicIII in care se poate observa cum sunt ”legate” impreuna (chiar daca sunt ”deservite” de sigurante diferite, pot avea erori diferite si se pot verifica si separat), poate sunt de folos si altor colegi.

This post has been edited by Gil26: 21 May 2022, 15:06

Attached thumbnail(s)
StergatoareFataScenic3.png ( Size: 63.54k ) Number of downloads: 65
MufeMotoareStergatoare.png ( Size: 134.43k ) Number of downloads: 67
ValoriReferinta.png ( Size: 69.68k ) Number of downloads: 60


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:53
Dacia