Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Service-uri Renault, dezamagire = la iPSO cu "i" mic

radari
post 3 Oct 2005, 07:54
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




Sunt posesorul unui Renault Clio Symbol 1.5 dci
Am fost la revizia de 10.000 km (trebuia la 15.000) la ipso-Otopeni (ipso cu "i" mic) si am semnalat o "bataia" la roata dr fata. Am primit un raspuns de genul "nu bate domle nimic, de unde stiti dvs?" Masina astepta in parcare cuminte-nu o vazusera inca. in final receptionerul a spus ca intr-adevar era un surub slabit. Nu am vazut masina si nici nu stiu ce se intampla in interiorul service-ului
Am fost la revizia de 20.000km. Aceeasi aroganta romaneasca si sictir general.
Am fost si la 30.000km tot la ipso (si tot cu "i" mic) si atunci a fost atins apogeul. Pe langa pretul (l-am numit eu european) de 8mil. lei, o sa va relatez ce se intampla acolo. Am cerut completarea antigelului (aveam 1 deget lipsa sub linia minima) dar am solicitat partea ramasa sa-mi fie lasata in masina "pentru nevoi ulterioare". Schimbare placute de frana daca e nevoie si filtre. Toate bune si frumoase. Cand am platit, factura, care mi-am spus ca are poate un pret corect, mai ales ca imi permit luxul de a folosi o masina straina, am constat cu stupoare ca am aveam trecut acolo si lichid spalare parbriz (CU O SEARA INAINTE, UMPLUSEM BIDONUL). am semnalat acest fapt si bineinteles ca nu i-a interesat pre mult. ce pot sa fuck? sa ma tiganesc ca un tampit sau sa platesc. am intrebat daca am macar antigelul ramas si am fost asigurat ca da. SA NU UIT: litrul de antigel e vreo 300 mii, iar lichidul de parbriz, de asemenea. Am platit promitand ca nu mai calc la acest SERVICE ROAMANESC, cu preturi europene si am plecat. Nu inainte de a verifica daca antigelul este in porbagaj. NU, nu era. Asa ca am inghitit o alta pacaleala si am plecat acasa. Cum pot eu sa-i sanctionez? Numai intr-un singur fel: postand acest mesaj pe forumuri si spunand ca, acum, la 45.000 km trebuie sa aleg alt service. Cu riscurile de rigoare...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 3 Oct 2005, 08:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Scrie si la service.consumatori@ipso.ro.

This post has been edited by geocosma: 3 Oct 2005, 08:43


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 3 Oct 2005, 09:17
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




La ipso n-am fost dar am trecut pe la Serus si Cobalcescu si am avut mici deceptii in ambele locuri. Am observat insa ca toti sunt amabili, prompti si nimeni nu se contreaza cu clientul. daca iti sustii punctul de vedere si ai dreptate se rezolva ce s-a gresit. Dar nu poti schimba regulile imbecile impuse de Reno concesionarilor cu timpii tehnologici exagerati, sau cu unele repere care vin la set si nu se pot sparge pe componente ci se baga pe git clientului.
@Radari. Am invatat ca inainte de a scoate casiera factura sa verific workorder-ul facut de receptioner si bifat de mecanic. Iti trebuie nervi tari si insistenta la orice service din Romania ca e Reno Pejo sau Dacia. Faza cu lichidele este zic eu un nimic fatza de ce alte tzepe se pot lua.


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 3 Oct 2005, 09:22
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




am scris. surpriza draguta a fost ca m-a sunat directorul de service. oarecum era deranjat ca am numit "service romanesc", dar a incercat oarecum sa-si scuze echipa. a spus ca incearca sa afle ce s-a intamplat si ca pe viitor va schimba situatiile de acest gen. nu voi mai incerca sa vada daca este asa sau nu. pacat ca cu o floare nu se face primavara. adica ca un amarat de client nu conteaza pt cifrele lor de afaceri impresionante...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 3 Oct 2005, 09:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(Dem @ Oct 3 2005, 09:17 AM)
Faza cu lichidele este zic eu un nimic fatza de ce alte tzepe se pot lua.

sunt total de acord. am auzit de alte lucruri mai grave.
din acest motiv nu am sunat la opc, nu am facut scandal, ci am postat un mesaj pe forum si pe adresa de mail a concesionarului. sa fie oamenii cu ochii in patru. pt ca in opinia mea e timpul ca Romania sa se schimbe.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 10 Oct 2005, 20:06
Post #6


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Apropos de lichide, eu am facut schimbarea de ulei la Serus pe Bd. Timisoara si am ramas foarte placut impresionat.
Ca idee, l-am intrebat pe baiatul care imi schimba uleiul ce tip de antigel trebuie sa cumpar ca sa completez, si mi-a spus "lasati ca va completez eu, nu mai cumparati un bidon intreg". Si a stiut sa si vorbeasca frumos si mi-a sters si capacele motorului de praf, etc. Adica o bila alba.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 11 Oct 2005, 10:50
Post #7


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Chiar lucreaza frumos la Serus, nu am cum sa fac comparatii cu alte service-uri pt ca nu am fost decat la serus... DAR lucreaza bine. pretul e de renault tongue.gif


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 00:20
Dacia