Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ANVELOPE SCENIC RX4

steffy chivaran
post 21 Apr 2009, 16:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 October 08




sall... unde gasesc urgent anvelopa 215/65/16 xpc 98H M-S 4X4 ?????? cne ma poate ajuta .va rog frumos am nevoie urgent . stie cineva unde se gasesc cele mai ieftina anvelope ....am incercat la magazinul de la a la z si din pacate nu au tipul acesta . ce alte tipuri de cauciucuri mai pot folosi pt renault scenic rX4 ??? dak stie cineva va rog contactati-ma p id meu chivaran.stefan@yahoo.com. URGENT


--------------------
Renault Megane Scenic RX4 2001 Benzina - IL 03 DXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 22 Apr 2009, 06:33
Post #2


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




eu am cumparat anvelope "competus lassa 4x4" , cam la 260 lei/buc, din Brasov.(215/65/R16)
conditia la RX4 e sa pui 4 anvelope la fel, identice, nu conteaza marca.
poti sa pui 215/65 R16, sau 225/60R16 sau 215/60R16 etc, doar sa fie 4 identice.
si anvelopa de care intrebi tu (215/65/16 xpc 98H M-S 4X4 ) ce marca e?
michelin?
si-ti trebuie doar 1?
bafta!


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steffy chivaran
post 22 Apr 2009, 08:40
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 October 08




marca michelin ,rezerva o am noua si vreau sa-i fac pereche


--------------------
Renault Megane Scenic RX4 2001 Benzina - IL 03 DXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Apr 2009, 09:03
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Din pacate nu merge ce vrei tu sa faci... la RX4 toate anvelopele trebuie sa fie la fel din punct de vedere al profilului si sa aiba aceeasi uzura... altfel o sa ai probleme cu transmisia.... care are niste costuri destul de piperate in cazul unei reparatii...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steffy chivaran
post 22 Apr 2009, 16:24
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 October 08




daca schimb numai fata ,nu vad care ar fi problema daca au aceleasi cote


--------------------
Renault Megane Scenic RX4 2001 Benzina - IL 03 DXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Apr 2009, 22:05
Post #6


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Problema este simpla... trebuie sa fie toate 4 la fel si la acelasi grad de uzura... dar tu fa cum vrei... daca ti-ai permis masina cu tractiune integrala eu zic ca trebuie sa-ti permiti sa o si intretii cum trebuie nu? .. in cazul de fata sa-i cumperi un set de anvelope...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian burlacu
post 23 Apr 2009, 10:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 21 February 05
From: Constanta




S-a discutat pe forum despre anvelope. De ce deschizi un topic nou? Fă un mic efort și caută-l, pentru că altfel deschidem fiecare topicul lui și nu mai înțelegem nimic din acest forum...

Dacă totuși nu știi sau nu vrei să cauți, află că anvelopele originale ale mașinii, tip Michelin XPC 4x4 nu se mai fabrică de 4-5 ani (Asta o spune site-ul Michelin). Ele au fost înlocuite cu o nouă gamă, Michelin Synchrone 4x4 102H, care sunt mai bune decât originalele.

În altă ordine de idei, decât să pui rezerva vehe de 8 ani pe mașină.... mai bine vinde-o și nu-ți bate joc de mașină.


--------------------
Scenic RX4 Privilege 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccris
post 22 Jun 2009, 13:47
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Salutare,

Anvelopele de pe fata sunt mai tocite decat cele de pe spate, insa nu asa de tare incat sa fie nevoie sa le schimb. Trebuie sa le schimb pt a nu strica ceva la masina sau nu? E musai sa aibe anvelopele din spate aceasi uzura sau marca ca cele de pe spate?

Din cate stiu, si din ce observ uitandu-ma la uzura anvlopelor, masina are tractiune permanenta doar pe fata.
Tractiunea spate se activeaza prin visco-cuplu doar daca ambele roti din fata derapeaza. Am inteles eu ceva gresit din ce am citit?
In cazul folosirii masinii preponderent pe drumuri asfaltate cat la suta va functiona masina cu tractiune integrala? Se cupleaza tractiunea spate daca anvelopele sunt diferite ca model sau uzura intre punti?

Sper sa nu considerati ca-mi bat joc de masina insa asi schimba doar anvelopele fata din moment ce anvelopele de pe spate sunt "ca noi". Daca le schimb pe toate peste un an cele de pe fata vor fi cu siguranta mai tocite decat cele de pe spate, deci nu vor avea acelasi grad de uzura decat cateva mii de km.


--------------------
RENAULT TWINGO 1.2 16V 2001 / Scenic RX4 2.0 16V 2002 __
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 17:06
Dacia