Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Logan Cu Rotile In Sus, Ce se intampla cand vrei sa virezi

reno-Edi
post 26 Jul 2005, 18:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 05




Ati vazut cum a iesit Loganul la testul de stabilitate?Aparent e foarte stabila cand sta pe plafon si foarte sigura aroape strivindul pe sofer. mad.gif
Asta la 65 km/h! sad.gif


Attached thumbnail(s)
Dacia_Logan_XXL_tcm8_121067.jpg ( Size: 27.61k ) Number of downloads: 44


--------------------
Renault Clio 20005
2005 Renault Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Edi
post 26 Jul 2005, 18:47
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 05




Inca un mic "incident".Ia ghiciti din ce cauza s-a intamplat.... mad.gif

Attached thumbnail(s)
maddan_1108566857_0logan.jpg ( Size: 33.73k ) Number of downloads: 38


--------------------
Renault Clio 20005
2005 Renault Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Edi
post 26 Jul 2005, 18:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 05




Inca o poza:

Attached thumbnail(s)
maddan_1108566897_2logan.jpg ( Size: 38.42k ) Number of downloads: 42


--------------------
Renault Clio 20005
2005 Renault Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Edi
post 26 Jul 2005, 18:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 05




Si alta:

Attached thumbnail(s)
maddan_1108566927_1logan.jpg ( Size: 30.53k ) Number of downloads: 39


--------------------
Renault Clio 20005
2005 Renault Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Edi
post 26 Jul 2005, 18:57
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 05




Intreg articolul tradus cu altavista:

"cheap fliers" from Romania Estimate with the driving dynamics opinion With a driving dynamics test, with which the General German Automobile Association examines the handling of different cars in the medium range, a Dacia Logan estimated itself. The Romanian cheap car should, as evaded the other test candidates also, with speed 65 to one master. An actually uncritical situation, which places all too large requirements owing to ESP today neither against the chassis nor against the driving arts of the driver. Not so with the Logan. It does not have ESP. The fact that it came to the estimate is in opinion of the General German Automobile Association experts a tuning problem. Also without ESP a vehicle in such a situation may not tilt maximally centrifuges, but under any circumstances. With the Dacia despite correct tire pressure the rim hooked itself in the bitumen, which led to the estimate. More badly still than the estimate the fact is according to opinion of the General German Automobile Association technicians that the A-column in such a way specified (roof prop between windshield and side window) on the driver's side gave way. In case of emergency that would limit the survival area of the passengers dangerously. And in such a way the Dacia Logan cut off with the EuroNCAP test. Already with the EuroNCAP Crashtest of this year the Dacia Logan in puncto security was not positively noticeable straight. It reached only 19 points (three stars) and was tail light with the Seitencrash of five tested cheap cars. The General German Automobile Association requests the vehicle manufacturers not to neglect also with cheap cars so mentioned security. Autobuyers should consider themselves in such a case whether they do not decide for the same price better for a used car, which offers more security reserves.


--------------------
Renault Clio 20005
2005 Renault Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 26 Jul 2005, 21:52
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




masina rosie imi pare cunoscuta, cred ca s-a discutat pe dacia exact accidentul cu protagonistul actiunii. nu e de vina masina.
prima poza este o caricatura sau ce este? o masina intoarsa. nu spune nimic. articolul nu spune nici cat poza.

pana la urma care e treaba cu topicul asta?


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 26 Jul 2005, 23:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




poza este luata de pe site-ul ADAC care a facut un test cu Loganul

http://www.adac.de/mitgliedschaft_leistung...230&location=32

This post has been edited by cmandrei: 15 Mar 2006, 18:24


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KobeMagnificul
post 27 Jul 2005, 09:01
Post #8


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 6
Joined: 4 July 05
From: Iasi






--------------------
Why drink and drive when you can smoke and fly?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 27 Jul 2005, 09:19
Post #9


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




La testul Elch a avut si prima generatie A Klasse probleme mari acum citiva ani. Testul asta mai este denumit popular la noi "testul cîinelui" (sau al vacii, calului, pietonului beat, canalului descoperit, cum vreti voi... biggrin.gif )

http://www.funfocus.net/bilder/cartoons/elchtest.htm


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 27 Jul 2005, 09:32
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Singura diferenta este ca la A-clase au pus imediat ESP pe toate masinile (daca imi aduc bine aminte chiar si pe cele vandute deja)

This post has been edited by cmandrei: 15 Mar 2006, 18:24


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 27 Jul 2005, 10:36
Post #11


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




E cearta mare pe Daciaclub despre treaba asta. Ma distrez de doua zile cu ce scriu proprietarii de frigidere pe acolo. biggrin.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 27 Jul 2005, 13:12
Post #12


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Fotografiile astea sînt clar trucate, nu se vede elanul nicaieri, nici macar pascînd pe marginea drumului. Iar soferul ala e Soby Ceh, ca prea merge numai pe doua roti.

Partial off-topic: stie cineva daca s-a facul testul elanului-care-sta-ca-boul-pe-mijlocul-soselei si la Matiz? unsure.gif


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 27 Jul 2005, 13:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




aia e masina? just joking... ce, testeaza si motorete?


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreib
post 27 Jul 2005, 18:50
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 November 04
From: Iasi




E clar, nu ai ce iesi din tara cu frigiderul...Daca cumva ajungi intr-o tara nordica in care traiesc elani. rolleyes.gif


--------------------
Reno Kangoo 1.2 16v GPL 2005
Reno Kangoo 1.2 16v GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 27 Jul 2005, 19:06
Post #15


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




ca sa nu dezinformam: s-a aflat pana la urma ca nu la "testul elanului" s-a rasturnat masina, ci la manevre facute la alegere de catre pilot, ulterior testului. vedeti detalii pe daciaclub.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 27 Jul 2005, 19:26
Post #16


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(galileo @ Jul 27 2005, 08:06 PM)
ca sa nu dezinformam: s-a aflat pana la urma ca nu la "testul elanului" s-a rasturnat masina, ci la manevre facute la alegere de catre pilot, ulterior testului.

Am vazut. Chiar si asa, este nepermis sa se rastoarne masina la 65 la ora. E clar, înaltimea considerabila si garda ridicata îsi spun cuvîntul.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 28 Jul 2005, 07:54
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




nu mai... cine dracu stie cum s-a rasturnat din 4 poze dubioase si niste declaratii aiurea ale reprezentantului ADAC. Ala zicea ca roata de aliaj stg fata s-a spart atunci cand s-a rasturnat si apoi au pus rezerva pt foto-shooting. Si atunci masina de ce e in stare PERFECTA la foto-shooting, nu tu zgarieturi, nu tu stalp deformat (tot din declaratiile ADAC), nu tu casca pe pilot?


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 28 Jul 2005, 08:05
Post #18


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Mdea, sînt multe chestii dubioase, astept o implicare mai hotarîta a Renault sa aflam si noi adevarul. Ca doar e interesul lor.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladus
post 28 Jul 2005, 10:32
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




sunt chestii dubioase, dar ce e cert e ca masina s-a rasturnat, si chiar daca s-a rasturnat in conditii incerte, cert ramane ca stalpul a cedat. Iata o poza reala 100% surprinsa de mine in trafic No comment

Attached thumbnail(s)
Poza_22_.jpg ( Size: 15.11k ) Number of downloads: 48


--------------------
Renault Megane2 2004 Dinamique
Renault Megane 2 Dinamique, negru, + clima + esp + Philips Blue Vision + in curand bord albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 28 Jul 2005, 12:30
Post #20


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Poate ca facuse omul pana prostului ca vad ca va aflati in dreptul unei benzinarii.
Si eu cred ca pozelea alea sunt o facatura. Iar poza cu masina pe o singura roata.... Numa Jackie Chan mai stia d-astea, pe bune. laugh.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladus
post 29 Jul 2005, 10:45
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




nu prea cred caci am stat in spatele lor 1 statie de tramvai si nu au oprit la benzinarie, si-au continuat drumul.


--------------------
Renault Megane2 2004 Dinamique
Renault Megane 2 Dinamique, negru, + clima + esp + Philips Blue Vision + in curand bord albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 29 Jul 2005, 13:55
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




o aberatie acest articol ! masina a fost asezata cu binisorul acolo ! oricum au rahat la fund nemtii ! si pute rau a spaima !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu
post 29 Jul 2005, 21:27
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 June 05




daca topicul asta era in cafenea, mai intelegeam ce e cu aberatiile astea dar poate o sa-l mute cineva totusi. si poate, intr-o zi se vor mai destepta si romanii si isi vor pierde interesul fata de gogosiile astea mediatice in spatele carora se afla mari interese financiare.
si pentru cei care for sa stie, iata un comunicat ADAC, dupa ce au dat bolovanul cu roatele in sus:
"" recomandam tuturor celor care vor sa cumpere astfel de masini sa renunte si sa isi cumpere unele la mana a doua dar care sa aiba aceste sisteme de siguranta, respectiv ESP" blink.gif


--------------------
Megane2.1 Sedan
1.5 dci 100cp, Lux Privilege
Peugot 207
1.6 hdi 90cp, Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
another_driver
post 31 Jul 2005, 13:07
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 18 June 05




De dragul adevarului am sa fac cateva precizari, deoarece catava mesaje dezinformeaza...
QUOTE(alx @ Jul 28 2005, 07:54 AM)
nu mai... cine dracu stie cum s-a rasturnat din 4 poze dubioase si niste declaratii aiurea ale reprezentantului ADAC. Ala zicea ca roata de aliaj stg fata s-a spart atunci cand s-a rasturnat si apoi au pus rezerva pt foto-shooting. Si atunci masina de ce e in stare PERFECTA la foto-shooting, nu tu zgarieturi, nu tu stalp deformat (tot din declaratiile ADAC), nu tu casca pe pilot?

Masina s-a rasturnat o singura data, nu de mai multe ori. Probabil ai citit o parte a presei romanesti, care nu face decat sa traduca (si o face foarte prost).
Loganul a participat la o serie de teste dinamice facute de ADAC la viteza de 100 Km/h. Ei bine, aceste teste au fost trecute fara probleme deosebite. Ulterior au refacut testul pentru sedinta foto, deoarece urmeaza sa scoata un articol amplu. La acest ultim test s-a rasturnat Loganul, la 65 Km/h. Pilotul nu purta casca deorece nu se astepta nimeni sa se rastoarne.
QUOTE(dadu @ Jul 29 2005, 09:27 PM)
daca topicul asta era in cafenea, mai intelegeam ce e cu aberatiile astea dar poate o sa-l mute cineva totusi. si poate, intr-o zi se vor mai destepta si romanii si isi vor pierde interesul fata de gogosiile astea mediatice in spatele carora se afla mari interese financiare.
si pentru cei care for sa stie, iata un comunicat ADAC, dupa ce au dat bolovanul cu roatele in sus:
"" recomandam tuturor celor care vor sa cumpere astfel de masini sa renunte si sa isi cumpere unele la mana a doua dar care sa aiba aceste sisteme de siguranta, respectiv ESP"  blink.gif
Daca ai fi la curent cu testele ADAC, ai vedea ca aproape toate testele se termina cu un indemn gen "mai bine cupara X decat Y" De cativa ani articolele lor arata cam asa " mai bine Japoneza X decat germana Y" sau " mai bine Germana A decat frantuzeasca B". Sorry daca nu e pe placul nostru...
Au recomandat SH deoarece pe asta s-a bazat Reno: decat un SH mai bine un LGN. Ei tocmai asta spun, decat un LGN mai bine un SH. Hai sa fim seriosi, pe ADAC nu-i intereseaza cat de mare este portbagajul la LGN mai mult decat securitatea pe care o ofera pasagerilor.
Bine-inteles, ADAC are ceva cu masinile frantuzesti. Probabil ca uitam de scandalul facut de ADAC cu Mercedes clasa A, de faptul ca in acest an ADAC a fortat VW sa doteze standard Fox-ul cu ESP. Intodeauna nemtii se leaga din invidie de bijuteriile noastre frantuzesti si romanesti.
QUOTE(mijulsef @ Jul 29 2005, 01:55 PM)
o aberatie acest articol !  masina a fost asezata cu binisorul acolo ! oricum au rahat la fund nemtii ! si pute rau  a spaima !
Pentru ca e clar ca nu ai citit declaratia ADAC si a unuia din testeri, precizez ca masina a fost echipata de Reno si la testare a participat o delegatie a Reno Germania.
Spaima de cine, de Dacia? Cum poate Dacia reprezenta o spaima in cea mai mare piata auto din Europa daca nici macar Reno nu reuseste sa patrunda acolo? Ba mai mult, si in Europa vanzarile de Megan sunt semnificativ in urma Golfului, Astrei, 307 etc. Opinia asta parca este luata din gura lui Stroe. biggrin.gif
In loc sa faca ceea ce a facut Mercedes, adica sa recunoasca si sa incerce sa remedieze problemele (sau sa refaca testul, daca nu sunt de acord), ei se multumesc sa taca. Cainii latra caravana trece...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 31 Jul 2005, 20:00
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




@another_driver

am inteles din start ca tu detii adevarul ! NU CONTEST ASTA CA DOAR CINE SUNT EU ! iti multumesc pentru iluminarea pe care mi-ai facuto ! ca sa revenim :
imi cer scuze ca nu am citit articolul dar ca membru adac nu am acces la atat de multe informatii pe cat ai tu !

este foarte logic ca o masina care la 100 kmh nu se rastoarna sa se rastoarne la 65 ! foarte logic ! ce sa zic fizica nu mi-a placut niciodata !
in alta ordine de idei o masina care se rastoarna trebuie sa aiba si niste urme nu ! ceea ce la loganul nostru se prezinta sub forma de vandalism !
soferl ala parca a iesit la o pizza si nu pare ca se rastoarne cu o masina ! are o figura daia : ,, sa se opreasca odata ca ma omoara nevastamea daca intarzii iar "!altfel vorbind germania dpdv economic se cam afla in rahat ! sunt pe un tren care merge la vale de ceva ani ! si ce sa zic : loganul costa 7000 de eur si e nou ! adica asigurarea e ieftina, intretinerea n mai vorbim, taxele sunt cu mult mai mici decat ale unui sh ! asta inseamna ca loganul nu face decat sa tina in parcari milioanele e shuri tarnosite cu sute de mii de km la bord unele trecute de mult de vremea reciclarii ! numa un roman nebun isi cumpara o scarba de opel astra in detrimentul loganului !
si daca nu le e frica ce tot se caca pe ei si o testeaza si paratesteaza si o scot ca performante precum ford model t !

This post has been edited by cmandrei: 15 Mar 2006, 18:25


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
another_driver
post 1 Aug 2005, 10:13
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 18 June 05




Pentru inceput am sa-ti atrag atentia asupra limbajului, sunt sigur ca te poti exprima mai ingrijit decat ai facut-o pana acum. In alta ordine de idei, nu am incercat sa arunc cu pietre in Renault, ci doar am vrut sa va atrag atentia sa renuntati la aceasta teorie stupida a conspiratiei. Intodeauna scoatem pe altineva vinovati (ex. americanii care n-au venit cand trebuie, arbitrii, terenul, occidentalii pt. ca le e frica de concurenta etc). Hai mai bine sa judecam obiectiv si sa incetam sa facem pe victimele.
In postul anterior faceai apel la logica, te rog s-o faci din nou... De ex. stiai ca masinile germane au cele mai mari preturi chiar in Germania? Pretul unui Golf V in Germania este mai mare decat in Romania. Daca nemtii cauta lucruri atat de ieftine, cum iti explici vanzarile nesemnificative ale Megan-ului in Germania? Este o diferenta mare de pret intre cele doua modele. Am sa-ti spun eu: neamtul este convins ca Megan-ul nu se poate compara cu Golful lui, din acest motiv nu cumpara Renault. Un avant din ce in ce mai mare il au insa japonezele, cu tot dezavantajul legat de preturile mai mare. Dar nemtii incep sa cumpere japoneze tocmai datorita calitatii garantate a acestor masini, acest avantaj neavandu-l masinile frantuzesti.
Ca o concluzie a acestei idei: Daca iti inchipui ca Dacia poate face o figura frumoasa in tara cea mai pretentioasa si mai dezvoltata d.p.d.v. al constructiei de masini, inseamna ca esti un mare visator.
Referitor la ADAC: daca ai fi citit cat de cat rapoartele lor ai fi vazut ca pur si simplu au "distrus" cateva modele de masini germane. Constructorii acestora fiind nevoiti sa schimbe foarte multe lucruri la masinile in cauza. Din acest motiv ADAC-ul are un cuvant foarte greu de spus in Germania si in toate tarile germanofile

Se pare ca tu nu ai inteles nici macar acum: Loganul nu s-a rasturnat decat o singura data, atunci cand au fost facute pozele Ce urme de rasturnare vrei sa aiba? Nu am sa mai repet ceea ce am spus in postul anterior desi vad ca nu ai citit/inteles.

This post has been edited by another_driver: 1 Aug 2005, 10:18


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 1 Aug 2005, 10:33
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




@alt_sofer: Bai nene, de ce nu citesti cu atentie???
Purtatorul de cuvant de la ADAC a mentionat ca masina are o roata de tabla pt ca aia de aliaj s-a "deteriorat" la rasturnare. Dup-aia, au repus masina pe roti, au pus janta de tabla si au facut sedinta de foto-shooting. Culmea, sa vezi, ca la foto-shooting (DUPA RASTURNARE) masina nu prezinta a dreaq nici urma de zgarietura, geam spart, oglinda rupta...

AM FOST DESTUL DE CLAR?

Please, nu mai dezinforma cu pareri aiurea: Cum adica nu cumpara neamtul reno??? Tu ai fost vreodata in GErmania? TU ai vazut cate twingouri sunt acolo? Cred ca numarul de twingo = nr de masini clasa mica laolalta. polo se vede fff rar. Intr-adevar nu sunt multe megane-uri dar laguna sunt cu duiumul.

Hint: Incearca sa nu mai emiti adevaruri absolute ci sa spui: eu am vazut, eu cred, dupa parerea mea...etc. Multumesc.

This post has been edited by alx: 1 Aug 2005, 10:36


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
another_driver
post 1 Aug 2005, 14:52
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 18 June 05




ON TOPIC
QUOTE
Purtatorul de cuvant de la ADAC a mentionat ca masina are o roata de tabla pt ca aia de aliaj s-a "deteriorat" la rasturnare. Dup-aia, au repus masina pe roti, au pus janta de tabla si au facut sedinta de foto-shooting. Culmea, sa vezi, ca la foto-shooting (DUPA RASTURNARE) masina nu prezinta a dreaq nici urma de zgarietura, geam spart, oglinda rupta...
Partial gresit! Ceea ce spui tu a fost preluat gresit de o parte a presei romanesti. Purtatorul de cuvant ADAC a spus ca la desfasurarea testelor LGN a trecut cu brio testele, dar a avut o explozie la una din roti. Pentru ca urma o sedinta foto, au schimbat roata si atunci s-a rasturnat masina O singura data, nu de doua ori cum au inteles istetii de reporteri.

OFF TOPIC
QUOTE(venom @ Aug 1 2005, 10:23 AM)
mie mi se pare o exprimare ingrijita, gramatical, corecta...reflexivul a fost folosit corect  unsure.gif  unsure.gif

Nu vreau sa fac pe lupul moralist, dar m-ai provocat. Oricum, mie imi place sa invat din fiecare observatie care mi se face, sper sa fie si cazul vostru (asta o spun fara sa fiu ipocrit)
Mi-ar placea sa pot scrie fara nici o greseala in limba materna, dar din pacate sunt departe de acest deziderat, dar oricum incerc sa fac cat mai putine greseli. Din pacate, o parte din greseli le faci chiar tu, probabil din acest motiv nu le observi.
Stimabilul nu foloseste literele mari la inceputul fiecarei fraze, cratima, virgula etc. Toate aceste "amanunte" nu fac decat sa aduca un spor de claritate mesajului pe care vrea sa-l transmita. Altfel, indivizi ca mine, ceva mai grei de cap, sunt nevoiti sa citeasca fiecare fraza de cateva ori pana sa inteleaga corect ceea ce vrea el sa exprime...

Imi cer scuze ca insist cu off-topicul, dar am considerat necesar sa-i raspund unui visator "foarte bine informat" si cum nu am stiut unde sa-mi pun mesajul, am facut-o aici)


QUOTE(alx @ Aug 1 2005, 10:33 AM)
Please, nu mai dezinforma cu pareri aiurea: Cum adica nu cumpara neamtul reno??? Tu ai fost vreodata in GErmania? TU ai vazut cate twingouri sunt acolo? Cred ca numarul de twingo = nr de masini clasa mica laolalta. polo se vede fff rar. Intr-adevar nu sunt multe megane-uri dar laguna sunt cu duiumul.

Hint: Incearca sa nu mai emiti adevaruri absolute ci sa spui: eu am vazut, eu cred, dupa parerea mea...etc. Multumesc.

Intr-adevar, argumentele tale sunt stiintifice si foarte obiective. Probabil ca te-ai apucat sa le numeri pe strada... laugh.gif


Modele vandute in Germania in 2004 / diferenta fata de 2003

1)VW Golf+Bora, 226.515/ 3,8
2)Opel Astra 110.218/ 23,1
3)BMW 3er 109.367/ -19,2
4)Mercedes C-Klasse 104.028/ -0,8
5)Audi A4 97.287/ -11,0
6)VW Touran 95.408/ 84,8
7)VW Passat 88.451/ -19,1
8)Mercedes E-Klasse 86.299/ -17,6
9)VW Polo 81.887/ -27,5
10)Ford Focus 78.306/ 1,1
11)Mercedes A-Klasse 74.779/ 7,3
12)BMW 5er 71.217/ 33,2
13)Audi A3 60.891/ 10,0
14)Peugeot 206 57.882/ -8,7
15)Opel Corsa 57.804/ -19,9
16)Opel Meriva 55.288/ 55,5
17)Audi A6 54.305/ 21,1
18)Skoda Fabia 49.378/ 7,0
19)Ford Fiesta 49.282/ 6,7
20)Peugeot 307 45.062/ 11,0
21)Skoda Octavia 42.535/ 17,2
22)Toyota Corolla 41.848/ 19,4
23)Renault Megane 40.228/ 1,4
24)Opel Vectra 36.572/
25)Opel Zafira 36.563/ -29,3
26)VW Transporter 35.172/ 11,6
27)Ford Mondeo 34.134/ -24,3
28)Renault Scenic 31.854/ -12,2
29)Ford Focus C-Max 28.874/ 358,0
30)Toyota Avensis 27.133/ 38,0

P.S. Intr-adevar, la un moment dat (2003) Renault Twingo a intrecut in vazari VW Lupo, dar nici una dintre masini nu prea intrea in atentia nemtilor. De cele mai multe ori e mai bine sa te documentezi, dupa care sa vorbesti....

This post has been edited by another_driver: 1 Aug 2005, 15:00


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 1 Aug 2005, 15:35
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




bine mah, fie ca tine... si ce chestie importanta spune faptul ca masina s-a rasturnat cu roata de rezerva? putea f bine sa fie dezumflata, defecta etc.
deci testul adac este neconcludent si nu le anuleaza pe celelalte in care loganul NU s-a rasturnat.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin00
post 1 Aug 2005, 16:44
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 12 May 05




Am auzit pe unu de la ADAC comentand toata povestea si la un moment dat a zis ceva de genul:
"... datorita unor REGLAJE gresite in suspensie, masina s-a rasturnat..."

si mai incolo a zis:

" trecand peste deficientele constatatate ... bla bla... aceasta masina poate concura la titlul de masina anului in Germania..."

In concluzie, au aruncat bomba si acuma dreg busuiocul. lumea o sa tina minte bomba: Loganu se rastoarna la 65 la ora, si se mai si rupe in doua!

In mod clar Loganul e un concurent serios la SH-urile lor, nu numai in Germania, ci peste tot in lume. Nu cred ca o sa isi mai innoiasca nemtzii asa repede parcul auto, cand toti amarastenii din est o sa uite de autohausurile lor cu SH-uri din anii 80-90.

Faza cu masinile nemtesti sunt monumente de fiabilitate, siguranta si geniu ingineresc, mult mai bune ca masinile italiene, japoneze, frantuzesti, etc. incepe sa devina incet incet un mit, mai ales in segmentul mai "low budget". Mai nou, toti fac compromisuri la calitate.


--------------------
Renault Clio Symbol dCI 2004 Expression
Viata e scurta. Nu o putem lungi. Trebuie s-o facem lata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 12:43
Dacia