Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Kadjar TCe 159 EDC GPF- turatii/patineaza CVA, KADJAR - turatii / patineaza cutia

alings
post 21 Aug 2024, 09:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 June 19
From: BUCHAREST




Salut,

A mai intampinat cineva astfel de probleme? detaliez mai jos:

- cu turațiile la motor, în sensul că urcă-coboară, producând un zgomot (vuiet) atunci când mașina este în treapta 4-5-6 și merge cu turații până în 2000, până în 100km/h. După 2000 turații și la/peste 100 km/h evenimentul nu se mai produce.

- la plecarea de pe loc, când cutia încearcă se schimbe în treapta 2-3 mașina trepidează, se aude din nou un zgomot ca și cum ar patina cutia.

- de asemenea, am constatat o pierdere de ulei pe motor, care este de la garnitura de la culbutori (rasufla puțin)

Problemele de mai sus, apar după 10-15 minute de rulat cu mașina, deci la cald.
Las aici un link cu cateva video ale evenimentelor https://photos.app.goo.gl/VhYrHAG61K7T1nhu9

Cei de la service-ul la care am fost - autorizat Renault - au efectuat doar o procedură de:
- Testare/diagnoză calculatoare
- Reprogramare calculator injectoare

Am ridicat mașina dar din păcate efectele persistă, eu crezând că s-a rulat cu mașina pentru o testare, dar nu s-a efectuat și acest test...

De asemenea, mi-au zis că s-a primit o notă internă de la Renault (pe care din păcate nu am primit-o - confidentiala) în care se precizează cumva că dacă dupa reprogramare injectoare evenimentele persista (probabil se refera la cutie) trebuie schimbat uleiul în CVA de 2 ori. Daca tot persista, trebuie schimbata CVA....

Vă mulțumesc,

Alin

This post has been edited by alings: 21 Aug 2024, 09:08


--------------------
Renault Kadjar 2019 / Intense TCe 159 EDC GPF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zec_77
post 25 Aug 2024, 09:44
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 3 May 20




Salut, se pare ca nu esti singurul cu probleme la EDC. Din ce-am citit pe diverse site-uri, problema cu oscilatiile turatiilor la cutiile EDC este din cauza solenoizilor din mecatronic (in numar de doi, unul pentru vitezele impare si unul pentru vitezele pare).
Trebuie inlocuita cutia intrucat reprezentantele nu cred ca desfac sa schimbe componente, mai ales ca o ai in garantie cred?


--------------------
Renault Kadjar 1.33 TCE EDC 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alings
post 28 Aug 2024, 11:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 June 19
From: BUCHAREST




QUOTE(zec_77 @ 25 Aug 2024, 09:44)
Salut, se pare ca nu esti singurul cu probleme la EDC. Din ce-am citit pe diverse site-uri, problema cu oscilatiile turatiilor la cutiile EDC este din cauza solenoizilor din mecatronic (in numar de doi, unul pentru vitezele impare si unul pentru vitezele pare).
Trebuie inlocuita cutia intrucat reprezentantele nu cred ca desfac sa schimbe componente, mai ales ca o ai in garantie cred?
*




Le-am cerut sa o repar/inlocuiesc pe garantie. Eu am dus masina pe 19.08 la SERUS si pe 21 expira garantia.
SERUS mi-a dat un deviz, am zis ca nu platesc, vreau pe garantie, m-au trimis la plimbare sa discut cu Renault la VoceaClientului.

Am dat email...astept.


--------------------
Renault Kadjar 2019 / Intense TCe 159 EDC GPF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 22:21
Dacia