Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

547 Pages « < 545 546 547 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Coltul Bucurosilor !, vesti bune

mars
post 20 Jul 2023, 11:54
Post #16381


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pe noi ne-a interesat mai mult liceul decat specializarile, dar am bifat totusi profilul real ca prima optiune. Ce va face dupa aia, ramane de vazut, mai e timp.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Jul 2023, 12:25
Post #16382


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai de la liceu agricol iesi tractorist, apicultor tehnolog, tehnician agricol, pentru Agronomie trebuie studiu in stiintele naturii, geografie, biologie adica fix ce se face la real.

This post has been edited by einstein1984: 20 Jul 2023, 12:27


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 20 Jul 2023, 17:59
Post #16383


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Inseamna ca s-a schimbat mult sistemul de invatamint...la real faceam mate, fizica si chimie de ne saturam, latina doar 1 an, umanistii erau cu 4 ani de latina, biologie, limbi straine si roamana de le iesea pe ochi.
Biologie faceam si noi insa profesorii de exceptie erau la umana.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 20 Jul 2023, 18:25
Post #16384


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Biologia nu e tot la real? La Sava (Stiintele Naturii - real) au doua ore pe saptamana in toti cei patru ani.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jul 2023, 07:37
Post #16385


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu stiu cum era pe vremea dvs, dar stiintele naturii sunt azi la real. Fizica, chimie, biologie. Umanistii cu limbi straine, romana din astea artitsice, nu precise
"Profilul Real. Specializarea Științele naturii


Specific

orientarea prioritară a educației spre observarea și interpretarea proceselor naturale care au loc în mediu, spre înțelegerea impactului reciproc între mediu și activitățile umane;
investigarea și interpretarea interdependențelor în și între sisteme biologice, fizice și chimice prin abordări inter-, pluri-, transdisciplinare;
accent deosebit pe aplicarea în practică a cunoștințelor dobândite în orele de teorie, prin studiu în laboratoare de profil, modern utilate;
formarea unui comportament activ și responsabil în domeniul protecției mediului, a unui stil de viață sănătos.


Discipline de studiu:



Disciplinele prioritare în acestă specializare aparțin ariei curriculare Matematică și științe ale naturii: matematică (disciplină obligatorie la Bacalaureat), fizică, chimie, biologie. La clasele cu predare intensivă a unei limbi străine, se adaugă și studiul aprofundat al limbii engleze."

Eu la real dadeam teza la istorie insa, care azi vad ca e la umanisti. Si geografie 2 ore parca, ca dirigu era de geografie.

This post has been edited by einstein1984: 21 Jul 2023, 07:47


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 21 Jul 2023, 07:55
Post #16386


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu suna rau deloc, dimpotriva, ca alternativa la Matematica-Informatica. Doar ca sunt destul de putine clase de Stiintele Naturii pe la colegiile mai rasarite si se intra cu medii mari si putin noroc.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 21 Jul 2023, 10:34
Post #16387


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




La agricol, fiind profil tehnologic au si (sau doar) clase de profesionala sau scoala de arte si meserii pentru astea gen tractorist, tehnician veterinar, agricol etc. Nu ii impiedica nimeni sa aibe clase de real, liceu, dar cred ca le-ar avea degeaba. Asta cred ca a fost mai degraba o consecinta a concentrarii profesorilor buni si implicit a elevilor buni catre liceele de renume pentru ca toti fug de munca grea.

Si mama voia sa ma duc la mate info ca toti cei din generatie, insa eu voiam economic, noroc cu un unchi ce i-a explicat sa ma lase unde vreau eu. Si acu ii mai zic, ce faceam daca ma duceam unde voia ea, facand comparatie cu cei care s-au dus acolo. Depinde probabil si de ce genratii vorbim, ca si anii 80 sunt diferiti de 90, de 00 si de azi bineinteles ca nu toti am avut aceleasi oportunitati.

La ce zice Agrig, posibil sa fi fost o exceptie in acel liceu, poate si la nivel de inspectorat ca organizare.

Spre sfarsitul anilor 90 cand eram in clasele primare in loc de franceza sau engleza cum era tendinta pe la toti din cls 2, la mine a fost limba rusa pe care am studiat-o 7 ani. Motivul: profesoara respectiva mai avea cativa ani pana iesea la pensie si nu ii gaseau altceva + nu au gasit profesor pentru celelalte 2 limbi. Sa nu mai zic ca la lb rusa aveam mereu manuale noi pentru ca Braila, datorita comunitatii de lipoveni, era mereu pe locul I la olimpiade si asta era una din recompense. Asadar pot fi varii motive de cum sunt organizati, mai ales la ce schimbari au tot fost in invatamant.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jul 2023, 11:17
Post #16388


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




trebuie sa tii cont si unde se afla licee agricole si de posibilitatile parintilor care au copii prin zonele alea... Nu e vreunul prin cotroceni.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 Jul 2023, 14:31
Post #16389


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(mars @ 19 Jul 2023, 17:40)
Same here! Sampania la gheata!

Gata si cu inscrierea, ne putem vedea de concedii. Va invata in toti anii numai de dimineata, iar colegiul e foarte aproape de locul de munca al sotiei. Asadar, am mai luat o sticla de sampanie (vin spumant, ma rog, ca Purcari nu-i in Franta).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Jul 2023, 15:37
Post #16390


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




trebuie tinut cont de calitatea invatamantului care se face in liceu si cand te uiti la unelele au 2-3 care au luat 8.50-9 in bac si la altele sunt aproape toti peste 9, asta spune ceva despre calitatea profesorilor si cum predau .. de aceea cine a luat nota buna la evaluare o sa mearga la acele alea ok..

eu am sarbatorit de cand i-am vazut nota la evaliare 😀😀 nu am mai stat pana la sfarsit 😀

This post has been edited by cj98czh: 22 Jul 2023, 15:38


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 24 Jul 2023, 16:15
Post #16391


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Ati luat in considerare si licee private? Ca aud pareri diverse, unele cu fundament altele cu presupuneri ca nu s-a schimbat nimic si-s doar de mancat bani. Din ce stiu, astea private sunt mai controlate decat cele de stat si nu oricine ajunge sa predea acolo, la fel, am auzit pareri diverse, posibil si diferenta de viziune dintre cele 2 sisteme.

Eu mai am 4 ani pana sa incep demersurile pentru inscriere in cls primare si la ce vad in jur parca as da-o la privat din cls 1, ca buget nu e diferenta asa mare fata de gradinita curenta. Pana cand ajunge la liceu mai sunt 12 ani si se mai schimba sistemul de invatamant de 3 ori pana atunci.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Jul 2023, 17:33
Post #16392


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(SandelBS @ 24 Jul 2023, 17:15)
Ati luat in considerare si licee private?

Noi nu. Am vrut Sava, Lazar sau Vianu si am bagat la greu meditatii timp de un an (cu profesor si online).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 24 Jul 2023, 17:36
Post #16393


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Depinde ce vrei. Vrei control strict, ca la penitenciar, solutia e la privat.

Invatamantul pre-universitar privat la noi s-a dezvoltat ca o solutie pentru parintii cu foarte multi bani si care pot aloca foarte putin timp copiiilor lor.

Prin urmare, in timp ce tu urci firma pana la cer, vrei ca juniorul sa fie intr-un loc sigur, de unde nu poate lipsi, nu se poate inhaita cu altii, nu poate chiuli, nu se poate apuca de bautura, droguri sau pacanele. Il lasi la ora fixa, il iei la ora fixa, aparent toate bune si frumoase.

Profesorii care predau sunt aceeasi care o fac si la stat, programa e aceeasi, nici plata nu e fabuloasa. Un profesor bun prefera oricand meditatiile, decat ore suplimentare la privat.

Copiii ? Sunt cativa olimpici, copii proveniti din familii sarace, din judete limitrofe, carora li se asigura masa, casa si o bursa, copii care trebuie sa livreze la concursuri si olimpiade.

Restul ? Copii cu 6-8 la examenele nationale.

In ultimul rand pretul halatului, ori pretul poate sa fie lunar si mai mare decat un salariu mediu.



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Jul 2023, 20:59
Post #16394


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




depinde de liceu .. un liceu bun privat are prifesorii lui .. iti dau exemplu Trasilvania College .. scump .. dar au o gramada de clienti, .. 5% din eu dau bacul romanesc restul de 95% pleaca la studii inafara ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Jul 2023, 07:34
Post #16395


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Liceul francez, unde invata dupa programa lor....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 25 Jul 2023, 10:17
Post #16396


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(mars @ 24 Jul 2023, 17:33)
Noi nu. Am vrut Sava, Lazar sau Vianu si am bagat la greu meditatii timp de un an (cu profesor si online).
*




De fiecare data cand trec pe langa Lazar ma atentioneaza nevasta-mea ca a terminat acolo, asa ca schimb ruta biggrin.gif Dar ii drept, ce cunosc din cei care au terminat un liceu in Bucuresti sunt din astea 2, Sava si Lazar (si se vede) + Madgearu, dar asta e dedicat.

25 Jul 2023, 10:33:
QUOTE(mircea_aq @ 24 Jul 2023, 17:36)

Copiii ? Sunt cativa olimpici, copii proveniti din familii sarace, din judete limitrofe, carora li se asigura masa, casa si o bursa, copii care trebuie sa livreze la concursuri si olimpiade.

Restul ? Copii cu 6-8 la examenele nationale.

In ultimul rand pretul halatului, ori pretul poate sa fie lunar si mai mare decat un salariu mediu.
*



Eu din ce vazusem o lista cu licee private-n Bucuresti erau si unele cu medii mari la bac (ma refer ca ultima medie), si aia sigur nu-s de 6-8 din gimnaziu. Mai e si problema proximitatii, ca nu-l mai poti duce unde vrei tu din ce am inteles, ori pe unde stau eu, la stat nu-s asa rasarite scolile, d-aici si ideea de privat ori mutat intr-o zona ok.

Problema cu timpul in afara programului normal de scoala e mai delicata, dar o sa vedem la timpul potrivit.


This post has been edited by SandelBS: 25 Jul 2023, 10:33


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Jul 2023, 09:41
Post #16397


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am prins patru bilete la Coldplay! Schimb cu Duster 4x4.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomageorgian
post 26 Jul 2023, 09:45
Post #16398


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.335
Joined: 22 February 10
From: Franta




Bv. Am vazut ca si in Franta s'au decis sa faca 2 concerte unu dupa altul. Sa nu fie obositi la al doilea.


--------------------
. . .
Latitude 2.0dCI
Laguna 3 2.0dCI
ex C5 x7 2.0hdi
Logan 1.6mpi
Bmw e39 530D
Laguna 3 2.0dCi
Qashqai 1.5dCI
Twingo 2 1.2i
Bmw e28 520i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 2 Nov 2023, 11:44
Post #16399


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Primaria Sibiu tocmai a anuntat ca sunt tot mai aproape de inceperea lucrarilor pentru un nou parc amenajat de la 0 (zero).
"Următoarele 3 luni sunt rezervate realizării proiectului tehnic, iar ulterior, pe parcursul a 12 luni constructorul va amenaja:

O instalație tip sanie de vară, funcțională în orice sezon, cu o lungime de minim 1.600 de metri, cu urcare și coborâre
O pârtie de schi și tubing pe suprafață sintetică. Pârtia de schi va fi dedicată în primul rând celor care învață să schieze și va avea o lungime de aproximativ 230 de metri, urmând să fie dotată și cu o instalație pentru transportul persoanelor de tip baby-lift. De asemenea, se vor amenaja cel puțin 3 pârtii de tubing.
Două tiroliene, fiecare cu câte 3 linii de cablu dedicate celor mari și 4 minitiroliene pentru cei mici, cu vârste între 4 și 12 ani. Una dintre tiroliene va fi adaptată nevoilor persoanelor cu dizabilități.
Un pavilion multifuncțional, amenajat într-o clădire modulară cu parter și etaj și minim 700 de metri ca suprafață utilă, unde se vor amenaja zone de relaxare indoor și o terasă exterioară, fiind echipată și pentru dezvoltarea altor facilități.
O zonă de popas turistic și amenajarea peisagistică a acesteia. Suprafața de 2.000 mp va fi dotată și cu foișoare de relaxare din lemn, dotate cu bănci și mese
O zonă de spații de joacă, inclusiv un turn de aventură
O terasă panoramică și un loc de odihnă și relaxare în zona Turnului Falkenhayn pe o suprafață de minim 1000 mp
O parcare tip park & ride cu 300 de locuri, 5 stații de încărcare a vehiculelor electrice și alte 5 stații de încărcare pentru biciclete sau trotinete electrice. Parcarea va fi situată pe strada Salcâmilor și va avea un sistem de acces digital.
Un traseu pentru biciclete cu o lungime de 3000 metri, cu o suprafață naturală, din pietriș stabilizat
Un traseu pietonal pentru accesul în zona Turnului Falkenhayn cu o lungime de 750 de metri, pe care se vor planta cel puțin 60 de arbori din specii cu coronament bogat care să confere umbră pe termen lung. "

unnamed.jpg ( Size: 1.06mb ) Number of downloads: 123
unnamed__1_.jpg ( Size: 896.25k ) Number of downloads: 133
unnamed__2_.jpg ( Size: 675.19k ) Number of downloads: 136
unnamed__3_.jpg ( Size: 644.35k ) Number of downloads: 136


Asta dupa ce anul acesta s-a mai dat in folosinta un parc nou:
show_drone_belvedere_3_dktj.jpg ( Size: 1.45mb ) Number of downloads: 127
deschidere_parc_belvedere_24_gbah.jpg ( Size: 943.1k ) Number of downloads: 37


This post has been edited by r_vlad: 2 Nov 2023, 11:54


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Mar 2024, 13:10
Post #16400


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




M-a lovit nostalgia vorbind de bateria loganului si am cautata istoricul pe site-ul rar, are ITP valabil pana pe 10 martie anul asta , a mai facut 28000 de km in 5 ani . Ma bucur sa stiu ca nu a ajuns la rabla si mai serveste cuiva
Motocicleta a mai adunat si ea 13000 de km din 2017 cand am vandut-o , m-a lovit nostalgia dupa ea cand am vazut 2 din acelasi model la Rasnov.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
547 Pages « < 545 546 547
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 00:50
Dacia