Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placuta ovala, de ce toti cer placuta ovala ?

tino
post 1 Mar 2006, 11:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




Am cerut o oferta pentru capacelul de la maner si mi se cere placuta ovala.
Unde este placuta asta si de ce o cer toti ? Nu e destul daca le spun ce model de MEGANE este si ce am nevoie? Doar nu se face capacel diferit pentru masina mea.

This post has been edited by tino: 1 Mar 2006, 11:29


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 1 Mar 2006, 11:30
Post #2


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




smile.gif este un autocolant care se gasteste pe pragul de la usa de la sofer. are cateva coduri care identifica unde e facuta masina, cand si multe alte informatii. vezi ca s-a mai vb pe forum


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 1 Mar 2006, 11:39
Post #3


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Fara codurile alea am impresia ca nu poate intra in baza de date sa vada piesa respectiva, indiferent ca e identica pe toate modelele sau nu... dar nu era la pragul din dreapta?... sau nu mai tin eu minte bine?...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 1 Mar 2006, 11:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




nu gasesc nici un autocolant pe prag usa sofer


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 1 Mar 2006, 11:50
Post #5


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Deschizi usa (parca aia din dreapta totusi?!) si te uiti pe stalp, in apropierea imbinarii cu pragul... da, era impropriu spus prag, ca e pe stalpul dintre usi...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 1 Mar 2006, 12:33
Post #6


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Scrie in manualul de utilizare cum gasesti placuta. Am la indemana doar editia in lb. engleza:

ident5yu.th.jpg

Motivele pt. care ti s-au cerut datele de pe placuta ovala:
- programul care confera codul piesei, pretul etc are cere datele de pe placuta ovala (uneori VIN e suficient, depinde de piesa)
- capacul de la maner se gaseste in trei (sau doua, nu-s sigur) variante, corespunzatoare echiparii (tie iti trebuie cu aspect cromat, altii trebuie sa-l vopseasca in culoarea masinii).


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 1 Mar 2006, 13:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




multumesc baieti ...am gasit

se poate inchide acest topic


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Apr 2006, 09:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Amigos, explicați-mi și mie: ce naiba e cu plăcuța asta ovală de la Reno? Dacă mă duc la un dealer să comand piese, îmi cere datele de pe plăcuța ovală. La Augsburg, pentru o curea de accesorii, nu le-a fost suficientă plăcuța ovală, ci mai vroiau o serie de motor care cică nu ar fi fost scrisă nici în talon, ci pe cartea de identitate!?! huh.gif
Noroc că cele două modele de curele aveau lățimi diferite și m-am uitat la mașina mea să văd de care am, altfel n-aș fi putut s-o cumpăr decît la noroc.
Ăștia sînt nebuni, sau proști, sau incompetenți, sau ce?

Dacă mă duc la Ford și le dau seria de caroserie, ei îmi zic totul despre mașina mea, inclusiv ce lapte a supt de la mă-sa. Am și eu o versiune de Microcat, iar cînd bag seria îmi zice culoarea mașinii, codul motorului și al cutiei de viteze, îmi zice dacă am piele sau nu (și zice chiar și ce culoare de piele), zice ce fel de radio și boxe am, ce fel de climatizare, ce fel de trapă, dacă ornamentul de plastic al stîlpului interior este gri deschis sau gri închis, etc. etc. Cel mai mic amănunt legat de mașina mea se poate afla pe baza seriei de caroserie. Dacă de exemplu am nevoie de șaiba de la șurubul al doilea de la capacul care acoperă CD-changerul din portbagaj, le dau seria iar ei îmi aduc șaiba. Simplu ca bună ziua.

Eu nu înțeleg. Renault de ce nu poate? De ce au nevoie de un milion de coduri și codulețe, de un milion de etichete și plăcuțe, ca să afle un lucru pe care alții îl află numai dintr-un simplu VIN?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 19 Apr 2006, 09:14
Post #9


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




Ma asteptam sa pateasca unul dintre noi si chestia asta la cat de incompetenti sunt astia de la Reno Romania. Vor sa faca de toate cu un cost relativ scazut si mai mult...sa fie lideri de piata.
Noi fraieri ca le facem buzunarele mari.


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 19 Apr 2006, 10:51
Post #10


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




la meridian cel putin, cand le dai talonul se duc la computer si baga codul vin, si scot totul despre masina.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Apr 2006, 13:08
Post #11


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Mai sunt cateva aspecte:
- intr-un service din reteaua renault nu toate compartimentele au acelasi nivel de acces la datele retelei; la receptie e suficienta seria de sasiu, are cum scoate restul; dar magazia poate ca nu are acces decat la catalog, care functioneaza pe baza datelor de pe placuta ovala; sau omul respectiv care acceseaza terminalul are drepturi limitate; sau la receptie le e lene sau lucreaza la alta comanda deschisa si te trimit pe tine sa le citesti; asa ca depinde unde, pe cine, cand si cum intrebi in service-ul renault respectiv.
- un oarecare magazin de piese nu are acees la baza de date renault ci numai la catalog (dialogys), deci trebuiesc datele de placa ovala.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 19 Apr 2006, 17:41
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




eu n-am avut nevoie decat de codul vin, care e pe talon, din ala se afla orice despre masina.
vlad, poate la augsburg nu au acces la datele din reteaua reno, dar in service autorzat nu se uita nimeni la placuta ovala.


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 09:29
Dacia