Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme la aeroterma

Titus91
post 16 Feb 2012, 21:40
Post #1


Membru inutil


Group: Members
Posts: 100
Joined: 23 July 10
From: Arad, Romania




Buna colegi, nu am mai scris nimic demult, am avut niste probleme la facultate si am fost ocupat cu masina in cea mai buna parte a timpului. Suspensie coborata, o sa pun poze cand am ocazia sa le fac.



La subiect: Luni s-a ars rezistenta de la aeroterma, cel putin aia sa constatat la service, am schimbato cu una de pe celalalt 21, toate bune si frumoase pana azi cand ghici ce? Din nou nu mai reactioneaza aeroterma la niciuna din pozitiile de turatie, siguranta e ok, caldura baga dar nu fortat de ventilator, sa ars din nou?!!! A mers perfect 6-7 luni fara nici o interventie iar problema a aparut...da, din senin. R21 GTS, 1721, din 86, bord faza 1 desigur, folosesc antigel G12, rulmentul (banuiesc) de la aeroterma scartzaie (cand merge) pe pozitia 1 ca un soarece care plange presupun.

De ce am ars 2 rezistente in o saptamana? Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Renault 21 GTS 1986 GTS '86, TL '66, Dynamique '013 - AR04MAX,94MIN,04COD
If in doubt, flat out!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R21_bop
post 17 Feb 2012, 08:26
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 1 January 11




Salut! Cred ca nu mai ai filtru ala de la stergatoare pentru habitaclu (vezi ca am mai discutat eu un pic mai jos cu cateva topicuri si am atasat si cateva poze cum arata), intra mizerie la motoras si il forteaza.


--------------------
Renault 21 1990 Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurel82
post 17 Feb 2012, 14:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 December 07
From: braila/iasi




Filtru de unde putem cumpara?


--------------------
Renault 21/Espace L48M-1.7/L48D-1.7ex 1.4/RXE 2.2dt 1988-TL/1990-GTL/2000 - BR 03 MRE/BR 03 JGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R21_bop
post 17 Feb 2012, 18:51
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 1 January 11




Nu stiu pentru ca nu am gasit nici eu la magazinele de piese din braila. Cred dar nu stiu sigur ca nu am avut timp sa ajung la reprezentanta renault.


--------------------
Renault 21 1990 Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fery_
post 18 Feb 2012, 21:32
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 17 January 07
From: DEVA




daca sa ars iar rezistenta inseamna ca sunt gripate bucsele de la motoras si merge greu de aia consuma mai mult decat normal si se arde rezistenta,trebuie dat jos si gegripate bucsele,cu spray degripant si dupa aia cand isi da drumu ungi si cu ulei eu am patit de mai multe ori ca mai ajunge apa la motoras,cat despre rezistenta aia nu se arde irecuperabil asa ca ar fi bine sa nu il fi aruncat nici pe cel vechi,in blocul de rezistente exista rezistentele pentru fiecare turatie(spiralele) plus o termosiguranta de 180 de grade daca nu ma insel in forma de cilindru micut si aia se arde daca motorasul merge fortat ,aia se poate gasi la magazine de piese electronice si il poti inlocui eventual co o valoare mai mare la 240 de grade sau cel mai simplu si nu o sa mai ai probleme il inlocuiesit cu o sarma de cupru mai gros de 1 mm,o alta problema des intalnita la ele cand nu merge deloc sunt mufele din consola de comanda din bord,ar trebui desfacut si vazut daca si mufele sunt in regula,au obiceiul sa oxideze si atunci trebuiesc curatate cu spray contact si smirglu fin,deci e ceva de verificat dar ar trebui facute sa scapi de probleme
succes


--------------------
Renault 21 GTS-1989 1721MPI 69kw - HD75LEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Titus91
post 18 Feb 2012, 23:06
Post #6


Membru inutil


Group: Members
Posts: 100
Joined: 23 July 10
From: Arad, Romania




Multumesc tuturor de raspunsuri, @BOP nu am acel filtru, ma indoiesc sa fi avut asa ceva vreodata (nu contest 100%), @Fery, o sa folosesc metoda ta.


--------------------
Renault Renault 21 GTS 1986 GTS '86, TL '66, Dynamique '013 - AR04MAX,94MIN,04COD
If in doubt, flat out!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CORNEL TM
post 12 Mar 2012, 15:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 December 10




dragilor va salut. Spunetimi si mie cum ajung la aeroterma Renault 21 gts din 88.mersi anticipat. cornel_2007_me@yahoo.com


--------------------
renault 21 gts 88 gts 1.7 88 var.1 1988 gts var 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 07:25
Dacia