Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Discuri de frana X-Trail, ...incinse si apoi bagate in apa rece...

aaddrryyss
post 24 Nov 2009, 14:39
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




Salut,

Posibil sa fi facut o nefacuta, desi nu stiu precis ce si cum...

Zilele trecute am pribegit o-zi-lumina pe culmile masivului Parang.
Am traversat un rau la un momentdat (vreo 10-12m latime si vreo 40-50 cm adancime in locurile mai abisale), urmand apoi o urcare abrupta si anevoioasa lunga de mai mult de 500m.

Cateva ore mai tarziu, facand cale intoarsa, am coborat panta in cauza (frana de motor + din cand in cand frana de picior), apoi am intrat in rau cu ideea de a-l traversa si a ma duce acasa. Nu ma asteptam la probleme de niciun fel, ca doar il mai trecusem o data in cursul aceleaiasi zile.

Problema e ca am fost inconjurat de valatuci de abur si picaturi de apa sfaraind care sareau pe capota si parbriz. Am accelerat puternic si am iesit de acolo cat de repede am putut, nestiind care e cauza insa nevrand sa opresc in mijlocul apei sub nici un chip.

Pe mal mi-am dat seama ca franele erau (in continuare) bine incinse desi rotile fusesera aproape in intregime cufundate in apa.

Am inceput sa ma tem ca poate discurile s-au deformat / se vor deforma sau poate sa fie probleme cu fisuri, etc...
Am mers pe drumul spre casa incet si prudent, fiind atent la comportamnetul masinii pe franare. Nu mi s-a parut nimic schimbat, iar ieri pe o portiune pustie de drum am facut si un test de franare de urgenta de la vreo 80-90 Km/h pana la oprirea completa.

Comportamental e ok, insa tot ieri am dat jos rotile de pe fata, ca sa inspectez vizual discuri/etrieri/palacute/etc.
De data asta am vazut o chestie care pare a fi oarecum problema: placutele desi au cam 10.000 km, sunt puternic uzate. M-am mai uitat la frane si inainte de faza cu muntele, si nu erau asa, trag concluzia ca s-au tocit intre timp.

Mentionez ca nu sunt genul care abuzeaza/brutalizeaza franele, deci exclud ipoteza unei uzuri "firesti" . Chiar si la munte, m-am purtat normal cu masina/franele pe cat permiteau conditiile.

Singura chestie plauzibila care imi vine in minte e ca probabil s-au calit discurile (sau ma rog...cum s-o chema tratamentul termic in cauza), facandu-le mult mai dure, si acum singurele vulnerabile sunt placutele.

I s-a intamplat cuiva o chestie asemanatoare? Ati luat ceva masuri ?

This post has been edited by aaddrryyss: 24 Nov 2009, 19:41


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 24 Nov 2009, 14:53
Post #2


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




daca discurile sunt ovaliziate o sa simti in volan la franare...o vibratie...destul de nasoala.....discurile nu au devenit mult mai dure....din contra.....eh...daca simti ceva schimbi discurile si placutele....evita sa intri in apa cand discurile sunt fierbinti...mai asteapta..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmotantau
post 6 Oct 2010, 17:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 May 08




Cand se ovalizeaza discurile de frana simti o vibratie urata a masinii completata cu o un tremur al pedalei de frana doar in momentul franarii. Daca le-ai ovalizat le dai jos, le pui pe un strung , le ia un span pe fiecare fata pe care calca placutele de frana si ... cam asta e.


--------------------
nissan xtrail nissan xtrail 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 18:18
Dacia