Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

CONSUM 1.8 16v și 2.0 16v - benzină, consumul acestor motoare

demin2609
post 18 May 2010, 15:34
Post #1


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




Am căutat pe site și nu am găsit un alt topic cu acest titlu, de aceea m-am hotărât să deschid un topic nou, fiind rare am pus în aceeași oala cele două motoare.

Pentru Megane 1, ph2, codurile motor, (pentru 1.8), sunt:

F4P B720 ~ 115 cp (85 kW)
F4P B722 ~ 120 cp (88 kW)




Revenind la partea consum as vrea să detaliem puțin felul cum s-a făcut acel consum, în speță să trecem, drumul (tip, stare), urban/extraurban/autostradă, condiții meteo, numărul de km, viteza medie, intervalul de viteză folosit de utilizator, consumul pe c.b. și la pompă, alte diferențe.

Dacă tot am deschis threadul, o să fiu primul care raspunde, sper într-un mod cât mai concis.

Meganul din semnătură, 1.8 16v, hatchback.

Kilometri totali 1214, realizați în oraș în timpul săptămânii, iar în weekend spre casa de la țară.
Drum relativ acceptabil, fără gropi majore, stilul de mers aproape calm, cu mici "escapade" de accelerație bruscă. Vitezele la care am încercat să mențin acul vitezometrului sunt cele legale din țata noastră (80 - 100 km/h în afară). Vremea de primăvară, temperaturi medii de 18 grade celsius, cu mici variațiuni. Curios este că acest consum a fost calculat la pompă și pe cb, ieșind calculele exact la fiecare plin.

km totali = 1214
total benzină = 99,8 litri
consum mediu = 8,2 litri/100 km
viteza medie = 29,3 km/h


--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 19 May 2010, 10:14
Post #2


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Este topic cu consumuri. Cauta cu google search in subsolul paginii.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 May 2010, 10:17
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




dodone, este topic cu consumuri pt. 1.9 dCi, 1.9 dTi, 1.6 16v...etc, etc... pt. cele doua motorizari puse de demin2609 nu este, si probabil ca sunt unii interesati doar de aceste motorizari... ce este rau ca a facut topic special pt. ele?

Sunt niste motoare rare pe Megane 1 si poate sunt unii care vor sa citeasca doar despre astea, nu sa parcurga n+1 pagini ca sa gaseasca ce-i intereseaza.

Nu ti se pare mai ok asa?

This post has been edited by cj98czh: 19 May 2010, 10:18


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 19 May 2010, 13:05
Post #4


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Daca voi considerati ca asa nu se disipeaza informatia, continuati... mellow.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demin2609
post 30 May 2010, 22:25
Post #5


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




Trec și consumul făcut vara trecută...

Drum de 1500 km, Craiova - Arad - Craiova, cu staționare în zonele pitorești, iar vacața de 1 săptămână în orașul de destinație (cu învârteala de rigoare prin oraș) , consum mediu 6,2 litri/ 100 km, mers economic si foarte economic (50 km/h oraș și 80 km/h afara), AC numai la nevoie. Temperaturi de 25 - 35 grade.

Drum de 1300 km, același traseu, mers normal, același program, o săptămâna la ștrandul din Arad, plimbări în oraș, consum mediu 6,7 litri / 100 km, AC la nevoie, aceleași temperaturi. Viteze de deplasare regulamentare 50 km/h oraș și 90 km/h afara.

Starea drumurilor este cunoscută, cea specifică a șoselelor din rRomania, viteza medie nu o mai cunosc. Consumul declarat de CB este identic cu cel de la pompa, am făcut această verificare la fiecare plin ca să fiu sigur de consum.

În general țin o strictețe în utilizarea mașinii, de aceea am niste date deosebit de curioase...

În week-end fac de obicei un traseu de 80 km, resetez CB - ul și calculez... la o viteză maximă de 80 km/h drum județean și 60 km/h în localități, mers bătrânește, cu temp cuprinse între 15 și 30 grade celsius, cu două sau trei persoane în mașină, consumul mediu se învârte la valoarea de 5 litri / 100 km și o viteză medie de 50 - 60 km/h.

În absolut aceleași condiții, dar cu o viteză maximă în afara localităților de 90 km/h, consumul urcă spre valoarea de 5.5 litri/ 100 km. Aceste date sunt verificate de cel puțin două ori.

O să încerc și alte combinații de viteze și stil de mers. Dar îmi e tare greu să mă abțin să nu o calc măcar o dată.



--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 09:59
Dacia