Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modificare traseu furtun aer, modificarea furtunului de aer al admisiei

speedx265dell
post 31 Dec 2012, 09:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 30 December 12
From: bucuresti




Salut. Acum cateva zile in timp ce am facut verificarea vizuala a masinii pentru un drum mai lung am observat ca furtunul de la aer este rupt in 2 locuri. l-am izolat cap coada cu banda lata si l-am montat la loc. Pentru 100 km a fost buna improvitatia, acum masina abia mai trage ( acceleratia raspunde mai greu) si consuma si mult ( 210 km cu 16L).
Vreau sa inlocui acel furtun cu unul facut de mine care este putin mai gros si mai lung. Intentionez sa il scot prin bara afara. Ma ajuta cu ceva? Furtunul original se prinde in spatele farului din stanga. Daca deschid capota si tin acel furtun in mana masina se tureaza normal.
Mentionez ca aceasta este prima mea postare, sper ca nu am incalcat regulamentul...furtun_filtru_aer.jpg ( Size: 51.25k ) Number of downloads: 408


This post has been edited by speedx265dell: 31 Dec 2012, 09:25


--------------------
Renault clio 2 1999 1.2 8v 43kw
evolution
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al1n
post 31 Dec 2012, 09:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 1 August 08
From: Iasi




daca il scoti afara direct o sa te ajute sa infunzi filtrul foarte repede cu insecte,pietre si praf


--------------------
Dacia/Renault Berlina 1.4/Symbol Expression 1.2 16v '99/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 31 Dec 2012, 14:09
Post #3


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Daca nu ai redus sectiunea atunci nu are cum sa mearga mai rau, daca "tocmai" acum s-a incarcat cu mizerie filtrul doar atunci nu ma mir de consumul pe care l-ai scos. Insa aici la consum nu trebuie exclus nici drumul (zapada-gheata, etc), greutatea ansamblului, combustibilul utilizat, probleme de motor, etc.
Daca vrei sa modifici traseul, se poate, insa sa nu reduci sectiunea admisiei. Precum s-a postat in functie de unde pozitionezi colectorul (gaura tubului) s-ar putea sa incarci filtrul fara a mai si castiga ceva, deoarece pozitia acestuia a fost gandita de catre proiectant. Aici vreau sa mentionez ca este important si temperatura aerului absorbit pentru "buna" functionare a motorului, dar avand in vedere ca ai un 1.2 cu 8V oricum performantele motorului nu sunt intfluentate simtitor de temperatura aerului in cauza (dar ca si idee e bine de stiut...).


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedx265dell
post 31 Dec 2012, 14:24
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 30 December 12
From: bucuresti




nu stiu daca este de la filtrul de aer sau nu, chestia este ca acum imi este frica sa mai fac o depasire. Cat timp motorul e inca rece masina alearga foarte bine, dupa ce se incalzeste trage greu. Filtrul este curat, m-am gandit doar la faptul ca trage aer cald de la motor dupa ce acesta se incalzeste. Nu imi explic de ce nu trage dar in schimb a crescut consumul foarte mult.


--------------------
Renault clio 2 1999 1.2 8v 43kw
evolution
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 31 Dec 2012, 14:36
Post #5


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Pentru a nu face un brain-storming asa la rece posteaza un log de diagnoza. S-ar putea sa ai erori stocate, daca nu, atunci e pe parte de mecanica (compresie, altele). Consumul de ulei nu a crescut cumva?


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedx265dell
post 31 Dec 2012, 14:43
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 30 December 12
From: bucuresti




cu uleiul asta din motor am 8.000 km si e la acelasi nivel de cand am cumparat-o. il schimb luna viitoare. nu am experienta in domeniul asta, nu stiu la ce te-ai referit cu asta '' log de diagnoza''. inca un lucru enervant este acela ca , daca merg constant 3-4 min cu ea turata intre 2000-2500 RPM se aprinde check engine si palpaie. cum o accelerez putin in 10-15 secunde se stinge acel martor din bord.

This post has been edited by speedx265dell: 31 Dec 2012, 14:45


--------------------
Renault clio 2 1999 1.2 8v 43kw
evolution
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 1 Jan 2013, 10:53
Post #7


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Bun, tocmai asta vroiam sa citesc - adica ca ai erori pe sistem. Stiu ca nu te incanta dar asta e ... cauta pe cineva in orasul tau sa-ti faca o citire de erori si apoi se poate discuta (eventual se poate face referire la un alt topic unde s-a rezolvat o problema asemanatoare).
P.S. La multi ani si mii de km fara incidente !


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedx265dell
post 1 Jan 2013, 15:06
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 30 December 12
From: bucuresti




Aseara am lasat-o sa se incalzeasca, am luat-o la alergat putin si a mers foarte bine, fara tremurat sau alte chestii. tragea bine. am lasat furtunul de la aer in jos pe langa motor. in februarie o sa merg cu ea la tester plus verificari pentru a schimba tot ce nu mai e bun( fata, spate si pe la motor cate cv).

P.S MS si LA MULTI ANI SI TIE!!! LA MULTI ANI TUTUROR CELOR DE PE ACEST FORUM!!!


--------------------
Renault clio 2 1999 1.2 8v 43kw
evolution
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 16:12
Dacia