Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Suspendare permis 30 zile dau test sau nu?

Cristimatei45
post 20 Feb 2020, 15:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 February 20




Salut. Pe 7 februarie 2020 mi a fost susorndat permisul 30 zile pentru neacordare prioritate pietoni. Nu l am lovit, nu nimic. Doar am trecut.
Pe 11 am primit o înștiințare ca mi a fost suspendat cu drept de cinducere 15 zile. Si ca in termen sa ma duc la serviciul unde sunt înregistrat sa dau sau sa nu dau testul.. Doar ca acolo scrie trebuie / nu trebuie. Iar "trebuie" e tăiat cu pixul inclusiv din "nu trebuie" doar "nu" atasez o poza.


Attached thumbnail(s)
20200220_153436.jpg ( Size: 300.95k ) Number of downloads: 367


--------------------
Dacia Logan 2007 - Db 15 mnc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Feb 2020, 15:36
Post #2


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pe mine tocmai m-ai convins ca ar trebui sa il dai. Sau macar sa te pregatesti pentru el.

This post has been edited by MuciX: 20 Feb 2020, 15:38


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 20 Feb 2020, 15:56
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Din pacate nu ai de ce sa dai examenul.
Examenul se foloseste pentru a dovedi ca meriti reducerea suspendarii de la 90 la 30 de zile.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Feb 2020, 16:04
Post #4


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Tot cred ca se poate sa se pregateasca voluntar pentru el. Nu l-ar judeca nimeni.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Feb 2020, 16:11
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca





MuciX, esti cam rau .... el doar "a trecut, nu l-a lovit, nu nimic ... "


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Feb 2020, 16:16
Post #6


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




A trecut, ca rata prin apa.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 20 Feb 2020, 19:40
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Suv cu garda inalta la sol. Pieton slabanog A trecut peste el fara sa il atinga. rolleyes.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 Feb 2020, 22:55
Post #8


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Rai..rai..negru in ceru' gurii....


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 21 Feb 2020, 10:14
Post #9


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Feb 2020, 10:20
Post #10


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Vorbind cat se poate de serios, eu nu am incercat sa fiu rautacios, din contra sa il ajut.

Dar tot ce a exprimat ca nedumerire putea sti deja, daca ar fi studiat legislatia pe care se presupune ca o cunoaste, de-ndata ce a avut un permis pe care sa il poata suspenda politia.

Faze de genul Nu l am lovit, nu nimic. Doar am trecut. sau daca trebuie sa dea testul ar trebui sa le stie ca pe tabla inmultirii, ceea ce evident nu e cazul, asa ca nu pot decat sa il indrum la lectura, chiar daca trebuie/nu trebuie sa dea testul.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 21 Feb 2020, 10:42
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Cu un drum mai revizuiesc si eu aspectele astea cu restituitul, care in mod normal nu ma intereseaza pentru ca nu incalc legea (grav) biggrin.gif


Art.100.
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
1. nerespectarea semnalelor politistilor de frontiera în punctele de trecere a frontierei de stat a României, ale îndrumatorilor de circulatie ai Ministerului Apararii Nationale, ale agentilor de cale ferata, ale persoanelor desemnate pentru dirijarea circulatiei, pe sectoarele de drum pe care se executa lucrari de reabilitare a acestora, precum si cele ale patrulelor scolare de circulatie si ale nevazatorilor;
2. nerespectarea regulilor de utilizare a mijloacelor de avertizare sonora de catre conducatorii de vehicule, cu exceptia celor care conduc autovehicule prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si cool.gif;
3. nerespectarea semnificatiei indicatoarelor si marcajelor de obligare;
4. neîndeplinirea obligatiei de a solicita autoritatii competente, în termenul prevazut de lege, eliberarea unui duplicat al permisului de conducere sau al certificatului de înmatriculare ori de înregistrare, în cazul în care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate sau nu mai corespund din punct de vedere al formei si continutului celor în vigoare;
5. lipsa dotarilor specifice la autovehiculele destinate învatarii conducerii auto, prevazute în reglementarile în vigoare;
6. conducerea unui autovehicul care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în certificatul de înmatriculare sau înregistrare ori sunt uzate peste limita admisa;
7. conducerea unui autovehicul care, în mers sau stationare, polueaza fonic sau emana noxe peste limita legal admisa;
8. nerespectarea traseelor stabilite de politia rutiera pentru pregatirea practica sau sustinerea examenului pentru obtinerea permisului de conducere;
9. nerespectarea obligatiei de a circula pe un singur sir, indiferent de directia de deplasare, într-o intersectie în care circula si tramvaie si de a lasa liber traseul tramvaiului atunci când spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua siruri;
10. efectuarea de catre conducatorul unui vehicul a unor activitati de natura a-i distrage atentia de la conducere ori folosirea instalatiilor de sonorizare la un nivel de zgomot care afecteaza deplasarea în siguranta a lui si a celorlalti participanti la trafic;
11. nerespectarea obligatiei ce revine conducatorului de motocicleta sau moped de a avea în functiune, în timpul zilei, luminile de întâlnire în circulatia pe drumurile publice;
12. neutilizarea echipamentului de protectie-avertizare fluorescent-reflectorizant de catre persoana care executa lucrari în zona drumului public sau de catre agentul de cale ferata care asigura trecerea la nivel;
13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.
(2) Amenda contraventionala prevazuta la alin.(1) se aplica si conducatorului de autovehicul sau tramvai care savârseste o fapta pentru care se aplica 3 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.cool.gif.
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;
b ) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati în traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;
c) neacordarea prioritatii de trecere vehiculelor care au acest drept;
d) nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului;
e) nerespectarea regulilor privind depasirea;
f) nerespectarea semnalelor, indicatiilor si dispozitiilor politistului rutier aflat în exercitarea atributiilor de serviciu;
g) nerespectarea prevederilor art.79 alin.(2).


Art.113.
(1) Permisul de conducere se restituie titularului:
a) la expirarea perioadei de suspendare;
b ) când, în conditiile art. 96 alin. (4), s-a hotarât ca exercitarea dreptului de a conduce nu se suspenda;
c) la încetarea masurii de siguranta prevazute la art. 112 lit. c) din Codul penal;
d) în baza rezolutiei sau, dupa caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala sau încetarea urmaririi penale;
e) în baza hotarârii judecatoresti ramase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului ori procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat;
f) la încetarea cauzelor pentru care a fost retras permisul de conducere în conditiile art.97 alin.(4), certificata printr-un act medico-legal.
(2) Permisul de conducere se restituie de catre politia rutiera în conditiile stabilite în regulament.

Nu reusesc sa gasesc explicit ce se intampla in cazul suspendarii din cazul articolului 100, dar eu zic sa mergi sa ii intrebi pe ei radmasa.gif


https://www.e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier-simplificat/ atentie, e simplificat, nu apar toate articolele...

Când este obligatoriu testul teoretic?

Prezentarea la serviciul poliției rutiere pentru examenul teoretic pentru redobândirea permisului este obligatorie dacă permisul a fost suspendat într-una dintre următoarele situații:

conducerea sub influența băuturilor alcoolice;
nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere;
depășirea sau trecerea pe culoarea roșie a semaforului;
accident soldat cu pagube materiale.

This post has been edited by DApophis17: 21 Feb 2020, 10:43


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 24 Feb 2020, 13:21
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




sa inteleg ca mai nou dreptul de a conduce pe drumurile publice se suspenda asa prin tidula?adica omul a fost oprit de agentul constatator sau nu? eu avand in vedere tidula banui ca nu, astfel nu inteleg grija agentiilor constatatori si risipa de hartie, timp si energie .

daca nu a fost oprit de unde stie agentul constatator ca domnul cu pricina a fost la voloan?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 25 Feb 2020, 12:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Poate era filmat.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 25 Feb 2020, 12:51
Post #14


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Sunteti constienti ca pe om l-a durut la bascheti de parerile noastre, neavand activitate de la data postarii...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 25 Feb 2020, 13:12
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




ne doare la basca de parerea lui.
era o nedumerire vis-a-vis de actiunea organelor

daca am un frate geaman...in general sunt identici, sau am ochelari de soare barba si mustata (fata de poza de buletin) M-am gandit si eu si era logic asa (filmat) dar in situatia descrisa de mine? dovedeste ca eu sunt si nu bau-bau.
oricum puturos organul. Era la carciuma unde aduna mita si servea o cafeluta....sigur era voie si cu pipa biggrin.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 1 Mar 2020, 13:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 4 May 12




suspendarea pentru viteza.
frecvent intalnesc cazuri in care cei depasiti se trezesc si te depasesc apoi se posteaza in fata ta si ating frana foarte des.
mai vitejilor daca aveti un ritm de deplasare mai mare decat cel care tocmai a trecut pe langa tine dute si lasa omul in pace.
frecventa apasarii pe frana este extrem de sicanatoare mai ales in conditiile in care producatorul a prevazut suprafete mari de lumini.
sunt unii care apasa frana si daca vad curba sau mai frecvent in linie dreapta. probabil au tic.
daca ii depasesti prapad se iau dupa tine si nu se lasa pana nu iti arata ce stopuri luminoase are.
in cazul in care nu te mai prinde pici la pistol ca astia stau la ascunzis.
mai este si alt caz.
tip din timisoara a pus folie reflectorizanta pe mare parte din spatele masinii. nu il doare basca ca te deranjeaza.
daca il depasesti ca el circula pe banda doi pici in plasa ca te prinde pistolu.

cred ca ar trebui deschis un post pentru sicane in trafic.
poate citesc avizatii
nu scriam daca nu azinoapte pe la 1 si jumate am ramas pe 90 zile fara permis insa vor fi 120 de zile ca nu ma duc sa ma milogesc


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 1 Mar 2020, 13:59
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(OVIDIUS @ 25 Feb 2020, 12:51)
Sunteti constienti ca pe om l-a durut la bascheti de parerile noastre, neavand activitate de la data postarii...
*



A mai avut "activitate" pe inca cel putin 2 forumuri, softpedia si electronisti.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:43
Dacia