Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Carlig remorcare, montare

nickpesca
post 21 Jul 2015, 17:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 June 07
From: Romania




Buna ziua......am achizitionat un megane 3 sport tourner diesel de 110 cp si as dori sa ii montez carlig de remorcare......daca si-a mai montat cineva as dori sa stiu daca am neaparat nevoie de modulul can bus si daca da unde se gaseste mufa in bord sau in portbagaj precum si o schema de montaj si firme de carlige recomandate....


--------------------
renault megane 3 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coktavi
post 22 Jul 2015, 20:45
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 16 June 14




Eu mi-am montat singur carligul. Nu este greu. Urmezi instructiunile si atat.
Ai grija la bara ca are un fel de ghidaj din plastic in partea superioara, unde se inchide hayonul.
In functie de modelul carligului este sau nu este necesar sa mai decupezi din el pentru a se aseza corect pe tabla , altfel cand vei inchide hayonul e posibil sa atinga bara .

La partea electrica e simplu. Daca iti permiti dai aprox 200 euro si iei instalatia originala, dar nu cred ca se merita, avand in vedere ca in jur de 100 euro iei carligul. ( al meu este marca HOOK - si imi place la el ca priza se poate ascunde sub bara si astfel eviti sa o lovesti de diverse obstacole ), sau iei una universala pe la 10 euro si pui pe traseu o placa cu 6 relee mici pe post de modul CAN. (o cumperi de la mazine de electronice).

Ideea este sa separi instalatia masinii de cea a remorcii. De la stopurile din spate pleci cu fire si alimentezi bobinenele releelor , iar plusul de "putere" (consumul efectiv al remorcii) il iei din priza de 12v din portbagaj.

Mai poti sa studiezi un tutorial ( sunt multe pe net) despre cum se monteaza instalatia originala si acolo iti arata si firul ce alimenteaza priza de remorca si locasul unde se poate pune siguranta in tablou, dar e ceva de munca pt ca trebuie sa demontezi ornamentele de la pragul stanga sa tragi firul pana la sofer.

Documenteaza-te putin inainte. Nu este greu. In maxim 6 ore este gata cu tot cu pauze, dar sa ai tot ce iti trebuie.

Spor la treaba.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 1.5 dci 110 EDC - YY-XX-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 18:45
Dacia