Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bucse punte spate Laguna II, probleme, recomandari

bh07xyk
post 28 May 2007, 20:31
Post #91


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




N-ar fi asta primul magazin care schimba preturile de la un telefon la altu'. E cam hotie dar se practica la piese auto. Poti chiar avea surpriza sa te targuiesti cu succes ca la talcioc si sa obtii reduceri gen 40 la suta...


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 1 Jun 2007, 23:24
Post #92


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




Eu am gasit bucsa spate la 90 roni ,este adevarat nu este de fabrica,parca este facuta de italieni si placute fata la 89 roni facute tot de italieni
Cred ca merge la pretul asta nu ?

This post has been edited by przamfiri: 1 Jun 2007, 23:25


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 1 Jul 2007, 16:34
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




@przamfiri: ce producator erau bucsele spate la 90RON?
Am luat hotararea sa schimb aceste bucse pe spate. Stau de 1 an cu ele asa si am tot lungit-o!
Asa ca dati-mi si mie un pont in Bucuresti unde pot gasi aceste bucse cat mai ieftin si unde le-am putea schimba. Geometria la puntea spate se poate face la orice stand de reglat geometrie punti sau trebuie la Renault musai?
Care ati schimbat la Renault bucsele cat v-a costat manopera? Poate incerc mecanici alternativi, nu reprezentanta (andu911: il am in vedere si pe baiatul tau! smile.gif ) .


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 1 Jul 2007, 18:14
Post #94


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




Scuze rmg , am gresit pretul(sau cred ca vanzatorul a vazut gresit)pretul a fost de 155 ron*(bucsa)+manopera la servis 80 ron(NU SE DA PUNTEA JOS ,MECANICUL CARE SPUNE ASA ORI NU STIE ORI ARE IMPRESIA CA NOI COLCAIM DE BANI SI HOP PE NOI CU PRETUL MARE,CA VEZI DOAMNE ESTE MULT DE LUCRU SI......)
bucsa este nemteasca SWAG se numeste firma ,aveti si poze si ce a mai ramas din bucsa mea biggrin.gif
SCUZE PT PRETUL GRESIT NU AM FOST EU DE VINA
BAFTA !!!!!
PS
Nenea ala care dadea cu ciocanul ,care batea mereu a [plecat.....
mama ce bine este acum imi vine sa conduc intr-una. biggrin.gif

This post has been edited by przamfiri: 1 Jul 2007, 18:19

Attached thumbnail(s)
01072007.jpg ( Size: 33.37k ) Number of downloads: 1172
01072007_001_.jpg ( Size: 27.74k ) Number of downloads: 1367


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 2 Jul 2007, 08:18
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




De unde ai luat bucsa, din Bucuresti? La ce mecanic ai schimbat bucsa si dupa, ai facut geometria la punte spate?
Si la pretul ala e un pret rezonabil.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 3 Jul 2007, 09:07
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Din zona Bucurestiului nici o informatie?? Toata lumea si-a rezolvat problema? sad.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 23 Jul 2007, 11:07
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




Astept si eu o rezolvare decenta(un pret bun) la aceasta problema din partea unei persoane care este din Bucuresti sau care a cumparat piesele de aici si a vacut inlocuire la un srervice din Bucuresti. Multumesc!


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 26 Jul 2007, 08:35
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Cu ajutorul lui przamfiri ( danke, man! ), am reusit sa gasesc bucsele de la puntea spate tocmai la Targoviste. Am dat pe amandoua 3,1mil ROL, de la SWAG. Asa ca cei care sunt interesati sa se duca la acel service in Targoviste, mergeti ca mai aveau vreo 7-8 seturi: Aleea Sinaia, este la iesire din Targoviste spre Brasov, pe dreapta. e service agreat Bosch.
As putea sa le schimb la ei (aprox. 1,5-16mil) dar ma omoara drumul pana acolo.
Asa ca revin cu intrebarea: in Bucuresti CHIAR NU STIE nimeni un service decent la pret si care a mai lucrat Renault, poate chiar Laguna? Nu am reusit pana acum sa am un mecanic pt Laguna, care sa umble doar el daca e cazul. e adevarat ca nici nu am avut nevoie pana acum, dar uite acum vreau sa schimb si eu bucsele alea si bieletele de directie si nu reusesc sa gasesc un mecanic serios si daca se poate decent la preturi. Sau lumea tine mecanicii la ciorap sa nu il aglomereze?! wacko.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 26 Jul 2007, 08:50
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




eu am un mecanic bun...insa lucreaza pe "blat"...e mecanicul unui pilot de raliu de la noi din tara si in restul timpului mai face si el una alta...faza este ca si eu astept sa imi vina piesele si sa le schimb...dar la pret el mi-a zis mai mult...oricum peste 2 mil...el mi-a zis 3,5 dar mai avea de facut ceva si la transmisie...el da puntea jos...a zis ca faza cu schimbatul fara sa dea puntea spate jos nu o face nici daca il platesc dublu...e mult mai bine daca dai puntea jos decat daca nu o dai chiar daca dureaza ceva timp toata treaba


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 26 Jul 2007, 10:01
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Mda, e scump tare. Chestia cu puntea data jos mi se pare o tampenie. Sa te apuci sa dai conductele de la frana, senzori, etc. Cand poti doar s-o lasi putin in jos, s-o suspenzi si sa tragi alea afara pe sus. Daca as avea rampa, as face-o eu. Ideal e o rampa cu groapa si masina o ridici cu 2 cricuri stanga/dreapta pt spate. Asa nu mai trebuie sa legi puntea cu ceva, sta pe roti si se ridica doar caroseria.

Sunt convins ca mai sunt forumisti din Bucuresti pe aici care au mecanici buni, pt ca nu e masina perfecta care sa nu aiba nevoie de interventii. Nu inteleg atitudinea asta, dar ma rog... Probabil voi ajunge tocmai la Targoviste sa schimb niste bucsi si bielete.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 26 Jul 2007, 11:42
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




trebuie sa dai puntea jos, altfel nu poti sa schimbi aia...
Trebuie sa-i dai foc la bucsa aia veche, ca sa iasa de acolo. Iar pe cea noua o bagi cu o presa.
Asta in cazul in care nu aveti presa speciala, desi sunt convins ca n-are nimeni asa ceva.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 27 Jul 2007, 07:57
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




va dau dreptate la amndoi(rmg si andu)...inca ar trebui sa mai avem rabdare si poate gasim colegi amabili care sa ne ajute


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 27 Jul 2007, 18:47
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




nu vreau sa mai trimit pe nimeni la mecanicul care il stiu, fiindca pe cine am mai trimis s-a plans ca a stat mult timp pana s-a apucat de masina.
se apuca de multe masini in acelasi timp...si nu termina niciuna


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 27 Jul 2007, 23:20
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Probabil voi ajunge tot in Targoviste, la acelasi service sa schimb bucsele, ca in Bucuresti toata lumea are un mecanic dar...nu-l are!
Inainte cand aveam masini vechi aveam mecanici de nu aveam loc de ei sau reparam eu, acum cand am trecut la fitze mi-e frica sa-i las pe aia sa-mi umble in masina cand ei nu au vazut mai mult de Dacie in atelierele lor.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 30 Jul 2007, 17:17
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




incearca la service la viorel in aparatorii patriei. Au preturi mici si fac cam orice. Si repede. In 2 ore pleci cu ea gata.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 30 Jul 2007, 19:34
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Deocamdata am gasit o varianta undeva pe Luica, printr-un prieten, miercuri seara. cam 2-2,5mil cu tot cu bieletele de directie + geometria. Oricum, o sa asist la operatie, daca e in regula o sa va recomand.
Am luat bielete Delphi, aveti idee daca e ceva de capul lor? Pana la urma, la Laguna 2 se face geometrie punte spate, ca eu nu vad de unde s-ar putea face reglaje?!


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 3 Aug 2007, 20:56
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




aseara in sfarsit am reusit sa schimb acele bucse nabadaioase! Chinul naibii sa le scoti de acolo. Merg scoase numai cu autogenul, taiate. Grija mare la cablul de la frana de mana si la cablul de la senzorii ABS. 2 milioane. Bani munciti. Mai am maine bieletele de directie, si alea alta distractie, pt ca nu vad cum ar putea fi schimbate fara sa umble la suportii motor de jos, de la punte ca sa ajunga la caseta de directie.
Legat de bucse, revazand procesul de scoatere, cred ca cel mai indicat, sigur si comod e totusi sa dai puntea jos. Te chinui putin cu conductele de frana dar cred ca-i mult mai comod. Daca nu ai un mecanic atent cu flacara acolo, iti poate face o bucurie mare cat casa. Sau sa ai presa speciala, dar tare m-as mira sa poata scoate acele bucse, dat fiind gradul de rugina dintre bucsa si brat punte.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
barbu_marius12
post 6 Aug 2007, 08:41
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 6 August 07




In legatura cu bucsile de punte spate,se gasesc la un pret mai mic undeva pe la 150 ron dar momentan nu mai sunt pe stoc.Eu am o laguna 2 cu care am aceeasi problema dar nu am vrut sa le iau cand erau pe stoc pt ca nu bateau,insa acum a cam inceput sa troncane.Cand o sa apara pe stoc o sa va anunt si cine e interesat sa se anunte. smile.gif


--------------------
renault laguna 2 renault laguna 2 2002 Autentiq - ag-06-rdd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 7 Aug 2007, 00:22
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Acum 2 saptamani la service-ul ala din Targoviste mai aveau seturi de bucse. 3,1mil 2 bucati de la SWAG.

Aleea Sinaia, Târgoviște, 130004, judetul Dâmbovița Mobil: + 40 (723) 630491
Tel./Fax: + 40 (245) 206252
Tel./Fax: + 40 (245) 206253

Sunati si castigati! smile.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flanjea
post 7 Aug 2007, 18:35
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 30 January 07




http://autoteil-ersatzteil.de/articles.php

Cautati

Buchse für Hinterachse links
Buchse für Hinterachse rechts

Doar ca info


--------------------
Renault Laguna 2 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flanjea
post 9 Aug 2007, 07:44
Post #111


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 30 January 07




A cumparat cineva bucsile de pe E-Bay sau macar a comandat? Am vazut ca sunt pe la 41 euro/bucata.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 10 Aug 2007, 09:34
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




codul pentru un kit complet de reparatie bucsi spate este 770109534 si costa (nu in Romania.......rusine Renault romania ) 56 Eur (incl. TVA ) ..bucsile sunt diferite pentru St.versus DR... kitul este in productie din 2006 conf. notei de service si se adreseaza tuturor Lag.2 phase 1 nu stiu daca si pentru Lag 2 .ph. 2 (ar fi prea devreme nu?? )

10 Aug 2007, 09:37:
Iata si poza martor pentru referinta...

This post has been edited by lagunez: 10 Aug 2007, 09:37

Attached thumbnail(s)
Dsc00747.jpg ( Size: 29.93k ) Number of downloads: 1381


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flanjea
post 10 Aug 2007, 14:53
Post #113


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 30 January 07




OK, vreau sa comand, de unde???? fi mai la obiect.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 19 Aug 2007, 16:56
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




salut ce am scris mai sus se refera la experienta mea personala..pretul mentionat se refra la procurarea personala a unui set de bucsi de fara (Italia )..
Atentie unde si mai ales cum iti faci schimbul de bucsi..eu am patit-o cam naspa intr0un service de super firma..acu am ESP si ABS pe butuci..mesterii lu peste au folosit SDV romaneasca la greu...si rezultatul e dezastru..
Ma repet daca ai drum pe afara iti poti lua la preuri adevarate piesle...


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flanjea
post 21 Aug 2007, 08:47
Post #115


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 30 January 07




Pot diferi bucsile spate de la un tip de laguna II ph. I la altul? eu am gasit in Brasov un set (stg + dr) la 270 ron, pe care le-am si luat. Chestia e ca am programare la service pe 3.09 si ma tem sa nu se potriveasca.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sherban30
post 24 Aug 2007, 22:35
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 August 07




Si eu am aceeasi problema la bucsile de la puntea spate. Am fost la un magazin si am intrebat cat costa.... 78 ron bucata. E cam mare diferenta pana la 350ron. O fi gresit aia de acolo.... nu stiu. Ma mai duc odata sa intreb si va spun.
Cat despre manopera o puteti face si la alte service-uri nu neaparat la reprezentanta.


--------------------
renault laguna 2 2001 - sb 11 sic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 24 Aug 2007, 23:31
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




Cel mai ieftin cred ca am auzit de 1,4mil o bucsa. tot ce e sub trebuie privit cu suspiciune: ori nu e vorba de acele bucsi, ori e pretul gresit.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flanjea
post 27 Aug 2007, 07:38
Post #118


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 30 January 07




Eu le-am luat, asta e. Par a fi acele bucsi, insa ma poate sfatui cineva? pot diferi ca si dimensiuni? sau sa fie foarte proaste calitativ?


--------------------
Renault Laguna 2 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 27 Aug 2007, 10:53
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Dacă se poate vezi cine le-a produs, sau un cod de pe ele și poți căuta în catalog ca să identifici piesa și implicit compatibilitatea cu tipul de mașină!


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 4 Sep 2007, 07:46
Post #120


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




Mi-au ajuns cele 2 bucse (stg. dr.)...pret pt amandoua 260 lei...am si asteptat o luna pt acest pret...faza e ca s-ar putea sa imi aduca un prieten altele din germania si deci o sa mai am inca un set in plus tongue.gif ...saptamana viitoare le voi monta...sper sa scap de zgomotul care credeam ca este de la hayon


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
32 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 16:50
Dacia