Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inlocuire R&GO cu navigatie android Captur 2019

f_vladut
post 3 Nov 2020, 10:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 18 October 15




Salutare.
Ma ajuta, va rog, cineva cu privire la firele pe care trebuie sa le leg a.i. sa imi functioneze comenzile de la volan la o navigatie android aftermarket?
Am reusit cu alimentarea, iliminare volan, boxe, insa nu si la comenzile volan.
Dupa discutiile cu chiznezu, mi -a indicat ce fir din mufa navigatiei sa leg la comenzile de la volan, le-am legat, insa comenzile functioneaza de unele singure.
Am revenit la chinez, mi-a zis ca trebuie GND la comenzi volan, am invercat toate posibilitatile, nu am reusit.
Un coleg ma poate ajuta cu un sfat, sa imi functioneze comenzile de volan?
Captur Live Evo 2019!
Multumesc


--------------------
renault megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 3 Nov 2020, 10:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salut, ia legatura cu userul Fratello, el face adaptoare satelit volan pentru aparate non-Renault. Vezi la Anunturi - Oferte permanente, anuntul lui e primul in lista acum.

This post has been edited by grig1960: 3 Nov 2020, 10:45


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_vladut
post 3 Nov 2020, 11:53
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 18 October 15




Ai facut tu, sunt ok?
Multumesc pentru sugestie!


--------------------
renault megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 3 Nov 2020, 15:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Eu nu am avut nevoie, dar toata lumea care a lucrat cu el e supermultumita.


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 23 Nov 2020, 20:12
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut
M-am interesat si eu pt inlocuire r&go si am gasit :
Screenshot_20201123_200650_Messenger.jpg ( Size: 481.79k ) Number of downloads: 418


This post has been edited by Lucian Octavian: 23 Nov 2020, 20:13


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tajmahal777
post 4 Jan 2021, 22:07
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 October 14
From: Bucharest




Salut! Am tot cautat pe forum discutii despre upgrade e la R&GO la alta navigatie. E si un topic despre inlocuire cu Media Nav, dar e inchis si nu mai pot posta reply-uri, asa ca pun aici. Am citit ce s-a scris pana acum, dar n-am vazut pe cineva sa zica exact ca a inlocuit in service Renault un R&Go cu Media Nav care e pe Captururi.
Ma intereseaza sa nu fac eu instalarea, sa caut adaptoare si cabluri si mufe. Am vazut ca se vand Navigatii originale pe OLX din dezmembrari de Captur, si sa fie schimbata in service autorizat, sa nu am batai de cap si sa mearga tot, comenzi vocale volan, etc. Citisem in alt topic ca Media Nav e de la Nissan si sunt alte mufe si ca unele functii nu o sa mearga. Nu se poate sa mearga totul, daca e tot navigatie de pe Captur? Din pacate eu n-am putut sa fac upgradeul asta la achizitie, am luat o masina aflata pe stoc de ceva timp si nu se mai putea configura nimic, am luat-o de-a gata.
Daca nu se poate cu navigatia originala Captur, stiti alta navigatie care ar merge complet si daca stie cineva specializat sa o monteze? Repet, nu vreau sa dezmembrez eu si sa montez pini si fire, nu ma pricep.
Multumesc!


--------------------
Renault Captur 2019 TCe 0.9 Benzina/Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popescu_nicu
post 7 Apr 2021, 11:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 14 May 17




Salut!
Ai găsit navigați. Este un băiat la Mioveni care montează navigații cu android, sunt mai ok, au o rezoluție mult mai bune. Sunt cele montate pe gama Dacia


--------------------
Renault Captur 2017 - Facelift ZEN Energy TCe 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 7 Apr 2021, 15:30
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




QUOTE(Tajmahal777 @ 4 Jan 2021, 22:07)
Salut! Am tot cautat pe forum discutii despre upgrade e la R&GO la alta navigatie. E si un topic despre inlocuire cu Media Nav, dar e inchis si nu mai pot posta reply-uri, asa ca pun aici. Am citit ce s-a scris pana acum, dar n-am vazut pe cineva sa zica exact ca a inlocuit in service Renault un R&Go cu Media Nav care e pe Captururi.
Ma intereseaza sa nu fac eu instalarea, sa caut adaptoare si cabluri si mufe. Am vazut ca se vand Navigatii originale pe OLX din dezmembrari de Captur, si sa fie schimbata in service autorizat, sa nu am batai de cap si sa mearga tot, comenzi vocale volan, etc. Citisem in alt topic ca Media Nav e de la Nissan si sunt alte mufe si ca unele functii nu o sa mearga. Nu se poate sa mearga totul, daca e tot navigatie de pe Captur? Din pacate eu n-am putut sa fac upgradeul asta la achizitie, am luat o masina aflata pe stoc de ceva timp si nu se mai putea configura nimic, am luat-o de-a gata.
Daca nu se poathttps://www.autodrop.ro/navigatie-renault-captur/navigatie-dedicata-dacia-4-64gb.htmle cu navigatia originala Captur, stiti alta navigatie care ar merge complet si daca stie cineva specializat sa o monteze? Repet, nu vreau sa dezmembrez eu si sa montez pini si fire, nu ma pricep.
Multumesc!
*


Salut
Eu m-am interesat si am gasit aici:
Buna ziua! Un model recomandat ar fi acesta - https://www.autodrop.ro/navigatie-renault-c...cia-4-64gb.html - Insa momentan nu este in stoc. O sa intre in stoc in 2-3 saptamani.

Deocamdata am cerut doar oferta!Aceasta este a doua primita!
Daca te intereseaza intra la ei pe site!

This post has been edited by Lucian Octavian: 7 Apr 2021, 15:32


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Niros
post 7 Apr 2021, 16:43
Post #9


membru


Group: Members
Posts: 58
Joined: 13 May 05
From: Buzau




Mufele cablajului sunt compatibile cu cele de pe Captur facelift? Pentru că asta era problema la celelalte navigații, nu se potriveau mufele cablajului în niciun fel, fiind concepute pentru primul model, cel din 2013, sau pentru gama Dacia 2012-2020. Și chiar dacă într-un final se găseau mufe compatibile cu care să fie înlocuite cele de pe cablaj, nu prea a fost găsită configurația optimă ca să poată fi operate toate funcțiile aparatului.


--------------------
Renault Captur Life Evo 1.5 DCI 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 8 Apr 2021, 18:04
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Nu am intrat in detalii pt ca deocamdata testez piata!
Stiu ca sunt probleme cu conectica( mufele) cablurilor la facelift 2019 si voi aborda problema in momentul achizitiei navigatiei , deoarece caut sa imi faca montajul chiar firma de unde voi cumpara navigatia!


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 16 Apr 2021, 19:12
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




QUOTE(Niros @ 7 Apr 2021, 16:43)
Mufele cablajului sunt compatibile cu cele de pe Captur facelift? Pentru că asta era problema la celelalte navigații, nu se potriveau mufele cablajului în niciun fel, fiind concepute pentru primul model, cel din 2013, sau pentru gama Dacia 2012-2020. Și chiar dacă într-un final se găseau mufe compatibile cu care să fie înlocuite cele de pe cablaj, nu prea a fost găsită configurația optimă ca să poată fi operate toate funcțiile aparatului.
*


Salut
Am mai gasit ceva si daca te ajuta intra aici:


Attached thumbnail(s)
Screenshot_20210416_200827_Gmail.jpg ( Size: 740.12k ) Number of downloads: 194
Screenshot_20210416_200847_Gmail.jpg ( Size: 494.3k ) Number of downloads: 176


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:57
Dacia