Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nefunctionare iluminat panou ventilatie si redio

KostynKangoo
post 22 Feb 2021, 07:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 February 21




Salutare grup, vin catre voi cu o intrebare. Am un Kangoo an 2008 cu urmatoarea situatie: Am schimbat un bec din panoul de ventilatie care era ars de ceva timp iar dupa ce m-am chinuit sa-l inlocuiesc am observat ca nu mai functioneaza nici celalalt si nici iluminatul radioului mad.gif .Ceva pareri de la ce poate fi?Multumiri in avans tuturor pentru ajutor si zi faina


--------------------
Renault Kangoo 2008 - B-60-BUT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabimilo1
post 22 Feb 2021, 11:30
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 6 June 10
From: Sibiu




Salut,

verifica sigurantele (sig 31 din habitaclu, am o schema dintr-un program multimarca, nu specific Renault, asa ca e posibil sa fie alt numar).

Daca nu e de la siguranta poate merge o resetare uch (borna scoasa de pe baterie 30 min, atentie la cod radio, daca cere, sa-l ai.)


--------------------
dacia SANDERO 2018, 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KostynKangoo
post 23 Feb 2021, 07:33
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 February 21




gabimilo1 - multumesc frumos de sfaturi, am sa incerc astazi sa vad ce reusesc si vin cu un raspuns.Sanatate maxima smile.gif


--------------------
Renault Kangoo 2008 - B-60-BUT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 23 Feb 2021, 18:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Atasat o captura cu sigurantele din habitaclu pentru Kangoo dintr-un program multimarca (poate sa fie siguranta nr.3 de 15A).
Nu ai scris ce motorizare ai: 1.5 dCi, 1.6 16V, etc. (plus ca din cate stiu pentru Kangoo anul 2008 este unul de ”delimitare” intre modelele X61 si X76).


Attached thumbnail(s)
KangooHabitaclu.png ( Size: 110.95k ) Number of downloads: 82


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KostynKangoo
post 24 Feb 2021, 09:18
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 February 21




Gil26 - multumesc frumos pentru indrumare. O sa las operatiunea pentru weekend, nu ma prea pricep asa bine si din cate am vazut acel panou de sigurante este cam ascuns pe langa baterie si este ceva de munca pentru a ajunge la el sad.gif .Motorizarea masinii mele este de 1.5 dCi


--------------------
Renault Kangoo 2008 - B-60-BUT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 25 Feb 2021, 04:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ KostynKangoo , atunci ignora captura precedenta, dar pentru 1.5 dCi din 2008 poate sa fie X61 (nu am scheme pentru el) sau X76 (mai erau bune cateva detalii) din care atasez cateva capturi pentru K9K702\704\710 cu schema electrica Renault, locatie si sigurantele din habitaclu (se afla in stanga jos langa volan, vezi captura). Iar colegul gabimilo1 are dreptate poate sa fie F31 de 10A dar poti verifica si F26 de 25A daca ai (dar si F2 si F25 pentru radio).
”Legenda” ar fi asta: 319 = panou control AC, 320 = ansamblu baza ventilator si AC, 322 = LED AC si directie asistata (mai e si 321 = rezistor ventilator si AC din injectie dar nu am mai atasat), 261 = radio, 260 = panou sigurante si relee habitaclu, R254 = conexiune panou cutie.
Sper sa iti fie de folos (poate si altor colegi) si sa rezolvi problema!

This post has been edited by Gil26: 25 Feb 2021, 04:33

Attached thumbnail(s)
SchemaElectrica1.png ( Size: 99.03k ) Number of downloads: 69
SchemaElectrica2.png ( Size: 68.95k ) Number of downloads: 65
SiguranteHabitaclu1.png ( Size: 145.47k ) Number of downloads: 68
SiguranteHabitaclu2.png ( Size: 175.7k ) Number of downloads: 65
LocatieComponente1.png ( Size: 255k ) Number of downloads: 14
LocatieComponente2.png ( Size: 274.69k ) Number of downloads: 10
LocatieComponente3.png ( Size: 183.27k ) Number of downloads: 8


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KostynKangoo
post 25 Feb 2021, 08:51
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 February 21




va multumesc tuturor pentru implicare, sambata ma apuc de treaba si sper sa o si rezolv. Mii de multumiri


--------------------
Renault Kangoo 2008 - B-60-BUT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 26 Feb 2021, 11:02
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




Kangoo 1 (proiect X76) s-a fabricat pana in 2007 (exceptie Argentina), deci un Kangoo fabricat in 2008 este clar modelul II. Iar siguranta pentru iluminare panou ventilatie A/C si radio se afla in panoul de sub bord, nu in compartimentul motor. Vezi pe capac simbolul cu radio, aceea e siguranta.


--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 27 Feb 2021, 05:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Multumim frumos pentru aceasta informatie (stiam de tranzitia 2008 din documentatii, plus ca cineva cu un Kangoo achizitionat in 2008 spunea ca este X76), bine de stiut (multumiri din nou). Iar despre tranzitiile intre modele la Renault s-a scris destul de mult, plus ca pe chiar aceeasi platforma, model si tip pot exista diferente (si as da ex chiar masina mea din iunie 2017, cele produse dupa septembrie sunt putin diferite, temperatura motor se poate afisa pe CB, soft injectie, etc.).
Din pacate initiatorul nu a oferit prea multe detalii despre masina sa si dotari, decat ca ” Am schimbat un bec din panoul de ventilatie care era ars de ceva timp iar dupa ce m-am chinuit sa-l inlocuiesc am observat ca nu mai functioneaza nici celalalt si nici iluminatul radioului”.

Nu aveam schemele VISU pentru X61 dar le-am gasit, atasez cateva tinand cont si ca ”nu ma prea pricep asa bine si din cate am vazut acel panou de sigurante este cam ascuns pe langa baterie si este ceva de munca pentru a ajunge la el” cu locatiile (asa cum am scris panoul de sigurante habitaclu se afla sub bord jos in stanga volanului), conexiunile si doar trei scheme electrice cu AC si radio (nu stim nici nivelul de echipare) in care am pus si ”legendele”. Plus un fisier pdf cu toate sigurantele pentru Kangoo X61 (poate ii va fi util si in alte cazuri sau ”necazuri”), se pot vedea cele din panoul habitaclu si functie de dotari.
Sper sa fie de folos iar initiatorul sa isi rezolve problema simplu si usor (doar o siguranta ex F3 de15A, conexiune, bec....). Numai de bine!

This post has been edited by Gil26: 27 Feb 2021, 05:46

Attached thumbnail(s)
SiguranteKangooX61.png ( Size: 114.7k ) Number of downloads: 6
Locatie1.png ( Size: 1.32mb ) Number of downloads: 8
Locatie2.png ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 8
SchemaAC.png ( Size: 71.66k ) Number of downloads: 6
SchemaControlAC.png ( Size: 92.09k ) Number of downloads: 8
SchemaRadio.png ( Size: 95.9k ) Number of downloads: 6


Attached File(s)
Attached File  SiguranteKangooX61.PDF ( 381.67k ) Number of downloads: 4


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KostynKangoo
post 1 Mar 2021, 10:12
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 February 21




Buna ziua .... Gil26 .... asa este, nu am reusit sa ofer mai multe detalii referitoare la masina Renault Kangoo pe care o detin. Cum am specificat anterior nu sunt asa priceput, dar imi place sa incerc macar sa rezolv o situatie neprevazuta si de aceea am apelat la acest forum, in speranta unor detalii de la alti participanti la acest forum. Inca o data va multumesc si tin sa precizez ca am schimbat si acea siguranta (indicativ radio de 15 A) si tot nu este iluminat radioul si panoul control ventilatie. Radioul este functional ca si functii pe care le are (Radio,CD, Aux etc), deasemenea cand apas cele doua butoane (aer conditionat si dezaburire) beculetele din cele doua functii se aprind.
Mii de multumiri inca odata tuturor

This post has been edited by KostynKangoo: 1 Mar 2021, 13:06


--------------------
Renault Kangoo 2008 - B-60-BUT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 1 Mar 2021, 12:05
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Chiar daca speram sa fie ceva simplu totusi eram destul de sigur ca nu e doar siguranta, de aceea am oferit si schemele electrice.
.....

LE: pe baza seriei VIN am extras caracteristicile masinii tale, vezi fisierul pdf atasat (nu cred ca sunt informatii confidentiale), colegul ccoto a avut dreptate, este Kangoo2 X61, tipul de radio este RAD03 iar aerul conditionat este cel normal. Atasez cateva capturi cu o schema electrica si mufa de conectare, dar asa cum am scris era putin probabil sa fie siguranta (din moment ce acestea erau functionale), daca ai probleme doar cu iluminatul radio si panoului AC poate este becul (mai simplu) ori alimentarea acestuia (din schemele pe care le am ar putea fi conexiunea A6 cu fir albastru, cred ca poti verifica apoi si conectivitatea acesteia). Din pacate nu am mai multe detalii despre radioul tau, dar am incercat sa ajut atat cat pot si cat stiu, poate ceilalti colegi sa ofere ajutor mai concret si sper sa rezolvi problema asta cu iluminatul (si este de apreciat ca incerci sa faci acest lucru).
Numai de bine!


This post has been edited by Gil26: 1 Mar 2021, 19:34

Attached thumbnail(s)
SchemaElectrica.png ( Size: 66.44k ) Number of downloads: 7
Radio1.png ( Size: 1.31mb ) Number of downloads: 7
Radio2.png ( Size: 288.28k ) Number of downloads: 6
Mufa1.png ( Size: 155.58k ) Number of downloads: 6
Mufa2.png ( Size: 127.46k ) Number of downloads: 7


Attached File(s)
Attached File  VF1KW0BB540698847.pdf ( 437.56k ) Number of downloads: 10


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KostynKangoo
post 1 Mar 2021, 21:20
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 February 21




Gil26 - zeci de mii de mulțumiri pentru tot ajutorul. Fișier salvat și ma apuc de studiat.
Rar oameni care sunt oameni.


--------------------
Renault Kangoo 2008 - B-60-BUT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 00:01
Dacia