Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

44 Pages « < 16 17 18 19 20 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio 5; Sfaturi cumparare

Horia2008
post 13 Mar 2022, 13:34
Post #511


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(edward_zone @ 12 Mar 2022, 17:45)
Eu am comandat in ianuarie si o aștept în iulie-august.
Cu puțin noroc.
*


Cand ai comandat, in cat ianuarie? La ce dealer?
Ai primit serie de sasiu? Cand ai primit seria de sasiu?

Am comandat si eu un Clio hybrid Intens, cam in aceesi configuratie, in 28 ianuarie si nu am primit inca serie de sasiu... tot sun si nu stie nimeni nimic

Multumesc



--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 14 Mar 2022, 09:25
Post #512


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(Clio5intense @ 12 Mar 2022, 21:16)
Și nu va mai avea Adaptive cruise control, nu-i așa? Din cauza crizei chipurilor au scos acest asistent, care mie mi se părea o treabă bună, la drumuri lungi...
*


Nu are adaptive cruise control care este o optiune.
Daca te referi la radar (franare autonoma) nici dinala nu are din cauza lipsei microcondensatorilor.
Iar acel adaptive este mai bun in oras cand este aglomerat si se misca cu viteza melcului.


QUOTE(Horia2008 @ 13 Mar 2022, 11:34)
Cand ai comandat, in cat ianuarie? La ce dealer?
Ai primit serie de sasiu? Cand ai primit seria de sasiu?

Am comandat si eu un Clio hybrid Intens, cam in aceesi configuratie, in 28 ianuarie si nu am primit inca serie de sasiu... tot sun si nu stie nimeni nimic

Multumesc
*


Comanda si avansul au fost in 19.01.2022 la Serus.
Nu am primit serie.
Am discutat cu dealerul si cica o sa primesc serie prin mai, o sa intre in productie dupa o luna, se fabrica in cateva zile, iar transportul trei saptamani - o luna.
Deci daca primesc serie in mai, intra in productie in iunie si vine prin iulie-august.
Asta teoretic pentru ca dupa spusele aceluiasi dealer se poate intampla orice.

Oricum masina s-a scumpit cu vreo 800 euro, mai vroiam sa adaug ceva pe ea dar daca modific se va actualiza si pretul.
Pana acum am doar Pachet City Intens (na, masina de oras) si Pachet Confort E-TECH (vine cu discuri de frana la rotile din spate).

This post has been edited by edward_zone: 14 Mar 2022, 09:38


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 14 Mar 2022, 11:13
Post #513


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Ca s-a scumpit masina ca si pret de baza e una, insa s-a scumpit si optiunea pe care vroiai s-o adaugi?

This post has been edited by traffictours: 14 Mar 2022, 13:04


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio5intense
post 14 Mar 2022, 13:39
Post #514


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 12 March 22




QUOTE(edward_zone @ 14 Mar 2022, 09:25)
Daca te referi la radar (franare autonoma) nici dinala nu are din cauza lipsei microcondensatorilor.
*


Mulțumesc pentru răspuns. Frânarea automată nu mai poate funcționa, da, așa este, din cauză că nu mai pun radarul. Aceste măsuri de siguranță însă sunt obligatorii din 2020, pe legislația UE. Renault, chiar dacă fabrică Clio în Turcia, le livrează în cazul nostru în România și aici mașina nouă trebuie să aibă frânare autonomă de urgență, pt. vehicule, pietoni și biciliști. Ai primit vreo compensație la preț, pt că nu are această funcție? Te-au pus să semnezi că accepți această configurație, deși nu are această funcție obligatorie?

This post has been edited by Clio5intense: 14 Mar 2022, 14:19


--------------------
Renault Clio 5 TCe 90 2022
varianta Intense, motor 999cm3 în 3 cilindri, manuală 6 trepte.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 14 Mar 2022, 14:09
Post #515


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(traffictours @ 14 Mar 2022, 09:13)
Ca s-a scumpit masina ca si pret de baza e una, insa s-a scumpit si optiunea pe care vroiai s-o adaugi?
*


Optiunea a ramas la fel, nu s-a marit.
Dar in cazul modificarii configuratiei initiale se semneaza alta oferta la nivelul de pret actual al modelului .

QUOTE(Clio5intense @ 14 Mar 2022, 11:39)
Mulțumesc pentru răspuns. Frânarea automată nu mai poate funcționa, da, așa este, din cauză că nu mai pun radarul. Aceste măsuri de siguranță însă sunt obligatorii din 2019, pe legislația UE. Renault, chiar dacă fabrică Clio în Turcia, le livrează în cazul nostru în România și aici mașina nouă trebuie să aibă frânare autonomă de urgență, pt. vehicule, pietoni și biciliști. Ai primit vreo compensație la preț, pt că nu are această funcție? Te-au pus să semnezi că accepți această configurație, deși nu are această funcție obligatorie?
*


Am inteles ca are radar fizic dar nu are ceva computer(?) pentru franare autonoma.
Legislatia UN/EU este din 2019 cu aplicare din 2022 dar se refera doar la modelele lansate incepand din 2022.
Din cate am inteles Clio E-tec se fabrica in Franta.
Am semnat si am primit un discount pentru sistemul AEBS de 300 euro (TVA inclus).

This post has been edited by edward_zone: 14 Mar 2022, 14:10


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 14 Mar 2022, 14:20
Post #516


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Pai daca optiunea nu s-a marit, de ce se face o alta oferta de pret? Nu comanzi alta masina, ci doar adaugi o optiune la pretul ei in vigoare la momentul modificarii. Ti-a dat cineva in scris treaba asta cu modificarea si a pretului de baza al masinii?
Relativ la daca e sau nu radar, unii agenti de vanzari spun ca e radar si nu e comanda electronica care ar frana efectiv, altii spun ca nici radar nu e. Insa trebuie vazut in scris ce se spune, ei in scris nu dau decat lipsa AEBS si fac reducere de 300 eur pt asta. Se mai spune ca daca intre timp se rezolva cu componentele ar pune AEBS-ul in fabrica la cererea clientului cu plata celor 300 eur. Eu nu prea cred asta, e o complicatie pt fabrica, vom vedea.

This post has been edited by traffictours: 14 Mar 2022, 14:23


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio5intense
post 14 Mar 2022, 14:22
Post #517


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 12 March 22




QUOTE(edward_zone @ 14 Mar 2022, 14:09)
Optiunea a ramas la fel, nu s-a marit.
Dar in cazul modificarii configuratiei initiale se semneaza alta oferta la nivelul de pret actual al modelului .
Am inteles ca are radar fizic dar nu are ceva computer(?) pentru franare autonoma.
Legislatia UN/EU este din 2019 cu aplicare din 2022 dar se refera doar la modelele lansate incepand din 2022.
Din cate am inteles Clio E-tec se fabrica in Franta.
Am semnat si am primit un discount pentru sistemul AEBS de 300 euro (TVA inclus).
*


Mulțumesc pentru răspuns.
Știe cineva dintre colegi dacă AEBS poate fi montat ulterior (retrofit)? Oare să valoreze doar 300 Euro? Parcă din punctul meu de vedere ar merita investiția, după ce vor reapărea pe piață chipurile astea buclucașe...


--------------------
Renault Clio 5 TCe 90 2022
varianta Intense, motor 999cm3 în 3 cilindri, manuală 6 trepte.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Mar 2022, 14:44
Post #518


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




si daca faci un accident din vina aluia ala de l-a montata isi asuma vina?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Mar 2022, 14:58
Post #519


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




daca faci accident si cu el montat de fabrica .. isi asuma renault vina?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 14 Mar 2022, 14:59
Post #520


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(edward_zone @ 14 Mar 2022, 09:25)
....
Comanda si avansul au fost in 19.01.2022 la Serus.
Nu am primit serie.
Am discutat cu dealerul si cica o sa primesc serie prin mai, o sa intre in productie dupa o luna, se fabrica in cateva zile, iar transportul trei saptamani - o luna.
Deci daca primesc serie in mai, intra in productie in iunie si vine prin iulie-august.
Asta teoretic pentru ca dupa spusele aceluiasi dealer se poate intampla orice
.....
*


conform contractului / bonului de comanda, termenul de livrare estimat se va comunica in scris in maxim 90 de zile de la data intrarii primei plati (acont)

daca nu uiti, te rog as ne spui cand primesti seria de sasiu cu termen de livrare

multumesc


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 15 Mar 2022, 08:46
Post #521


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




Salutare tuturor,

Am dat comanda de Clio TCE 100 GPL, echiparea Life, la mijloc de februarie. La momentul acela avea pret de lista de 14.780 €.

Masina vine fara AEBS, dar nu am primit reducerea aditionala de 300 €. In schimb am primit una de la dealer de aprox. o mie de euro.

Din tichetul facut la vocea clientului si din spusele unui alt dealer, modelul nu se fabrica (presupun ca fabrica din Turcia nu sta degeaba si fabrica Megane sedan). Problema cea mare e ca nu prind fondurile rabla din luna mai dupa ce le-am pierdut pe cele din februarie, in conditiile in care dealerul nu m-a informat asupra procesului. Lipsa comunicarii e devastatoare, pt ca la randul meu incurc persoanele de la care cumpar masinile vechi.

E posibil ca seria de sasiu sa nu vina in 90 de zile? Din ce stiu, nu ai cum sa-i tragi la raspundere.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 15 Mar 2022, 09:32
Post #522


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




ca să primești reducerea de 300 de euro trebuia selectată opțiunea pachet safety standard cu 0 euro la configurare (trebuia pusă cu -300 cum apare pe alte țări); dealerul trebuia să-ți spună; dacă nu ai optat pentru asta, ar trebui să se poată pună ulterior, dar nu cred
nu prea ai cum să-i tragi la răspundere, doar să-ți dea banii înapoi și să te reorientezi
dacă ai toate actele, inclusiv rable, n-ar trebui să fie problema să prinzi programul la următoarea tură
și eu sunt încurcat cu rablele, sfatul este să nu le radiezi până nu ai seria de șasiu, și pe mine mă presează să le dau radierea


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 15 Mar 2022, 11:13
Post #523


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




Salut Horia,

Mersi pentru raspunsul prompt.

in legatura cu cei -300 de €... i-am cerut dealerului sa-i adauge in costul total inainte sa dau comanda si se facea ca ploua. Am acceptat situatia asa.

nu-mi retrag avansul, insa se poate intampla o romaneasca sa-mi zica in iulie "ne pare rau ca nu va putem onora comanda, luati-va acontul inapoi".

pana nu am nota de inscriere in baza careia sta procedura, nu casez / radiez.
Cine te preseaza sa le dai radierea?


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 15 Mar 2022, 11:34
Post #524


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




eu îs stresat să nu-mi vină cu faze gen nu va putem onora comanda în configurația aleasă, că le dau jet, de aia nu vreau sa casez până nu am confirmare cu serie de șasiu... ultimul update ce îl am de la dealer este că au confirmare verbală că se vor confirma luna asta comenzile din ian și feb
mă presează cu radierea unul din cei de la cere am luat o rabla...


15 Mar 2022, 11:39:
QUOTE(Dizzy88 @ 15 Mar 2022, 11:13)
pana nu am nota de inscriere in baza careia sta procedura, nu casez / radiez.
Cine te preseaza sa le dai radierea?
*


Până nu ai nota de înscriere oricum nu poți să faci casarea; comanda (confirmată sau nu) este una, nota de înscriere este alta, cu asta beneficiezi de programul rabla și e legată de comanda mașinii noi
Să avem baftă!

This post has been edited by Horia2008: 15 Mar 2022, 11:39


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 15 Mar 2022, 11:51
Post #525


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




si eu sunt stresat si te inteleg perfect, mai ales ca dau 2.800 de lei pe o rabla euro 3, deci un cost mai mic cu 1.700 de lei la Clio.

ar fi minunat sa primim confirmarea luna asta pt comenzi

daca persoana de la care iei rabla te preseaza... pt ca are nevoie de bani sau stiu eu ce motiv, atunci poti face un contract in care specifici ca-i platesti in avans, dar daca nu respecta contractul, atunci o sa iesi sifonat rau, fara Rabla Clasic si prin tribunale.

This post has been edited by Dizzy88: 15 Mar 2022, 12:26


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 15 Mar 2022, 13:06
Post #526


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




măcar am fost inspirat și am găsit rable înainte să înceapă balamucul, cu 2000 și cu 2400...
nu e caz de contract și tribunale, le-am dat toți banii...
văd că ești optimist smile.gif ți-ai pus-o deja la semnătură smile.gif


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 15 Mar 2022, 14:29
Post #527


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




Si eu cumpar cu rabla.
Dar am adaugat rablele in contract, iar dealerul a spus ca masina se va livra chiar daca nu sunt fonduri disponibile la acel moment.
Am luat voucherele direct de la dealer cu 6000 ron (3000x2) si am reducerea maxima de 16500 ron.


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 15 Mar 2022, 15:00
Post #528


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




Atentie!
QUOTE(Dizzy88 @ 15 Mar 2022, 08:46)
modelul nu se fabrica
*



@Horia2008
pretul rablelor depinde de zona. Pentru Bucuresti, 2000 de lei e putin.
nu sunt optimist deloc, nu ma lasa sa fac cont sau ceva de genu'.

@edward_zone
eu n-am avut incredere in dealer (pare rupt din alt film) cu tichetele rabla. Inca n-am sperante ca o sa vina VIN-ul masinii pana pe 6 mai


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 15 Mar 2022, 16:39
Post #529


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(Dizzy88 @ 15 Mar 2022, 13:00)
@edward_zone
eu n-am avut incredere in dealer (pare rupt din alt film) cu tichetele rabla. Inca n-am sperante ca o sa vina VIN-ul masinii pana pe 6 mai
*


In cazul meu dealerul (agentul de vanzari nu firma) este un prieten.
Dar si acesta este destul de bulversat.
Probabil si pe acestia Renault ii tine in semiobscuritate sau exista o incertitudine reala cu viitorul industriei auto.
A durat 2 saptamani ca sa ii raspunda daca masina are discuri pe spate in cazul franei electomagnetice, desi sistemul nu poate functiona altfel.

This post has been edited by edward_zone: 15 Mar 2022, 16:39


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 15 Mar 2022, 16:46
Post #530


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Daca zici ca iti e prieten, roaga-l sa-ti caute 2 tichete mai ieftine, pe la 5000 asa...


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 15 Mar 2022, 18:56
Post #531


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(traffictours @ 15 Mar 2022, 16:46)
Daca zici ca iti e prieten, roaga-l sa-ti caute 2 tichete mai ieftine, pe la 5000 asa...
*


Dealerii urca prețul rableror... fac și ei un ban cinstit (până la 1000 de lei pe rablă) și se trag pe cur la un discount de 200 de euro pentru un echipament standard de care nu mai poți beneficia (oglinzi rabatabile automat în standard la Clio E-tech Intens) decât dacă forțezi cu asistent unghi mort (200 euro) care implică oglinzile rabatabile automat; abia am scos 92 de euro...
Cu rablele nu m-am lăsat pe mâna lor (nici n-aveau la momentul respectiv, că și pe ei îi ia iarna/ninsoarea pe nepregătite ca pe onor autoritățile statului nostru eșuat, dragul de el) le-am luat de pe oleix cu 2000 respectiv 2400 de lei

Vă rog care mai aveți comenzi în așteptare să postați cu confirmarea (serie de șasiu și termen de livrare)

Mulțumesc

15 Mar 2022, 19:02:
QUOTE(edward_zone @ 15 Mar 2022, 16:39)
......
Probabil si pe acestia Renault ii tine in semiobscuritate sau exista o incertitudine reala cu viitorul industriei auto.
.......
*


Părerea mea este că sunt doar indolenți.... treaba lor e să se documenteze și să aibă răspuns la întrebările clienților
După cât am săpat, cred că aș fi un agent extraordinar... cool.gif


This post has been edited by Horia2008: 15 Mar 2022, 19:02


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 15 Mar 2022, 19:03
Post #532


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Rabatarea electrica a oglinzilor se face ulterior deoarece cica nu au componente. Deci daca adaugi optiunea de senzor unghi mort pune rabatarea electrica din fabrica? Esti sigur?


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 15 Mar 2022, 19:25
Post #533


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




nu sunt sigur că o pune din fabrica, dar dacă nu adăugăm opțiunea cu senzor de avertizare unghi mort, sigur nu o aveam deloc, nici măcar ulterior... cel puțin conform fișei de produs pe ianuarie....
plus că nu știu ce s-a întâmplat la momentul comenzii, când am încercat configurarea în sistemul lor pentru comanda, mai multe opționale nu s-au putut adaugă, de ex. gemuri laterale și luneta cu tenta... m-au chemat ulterior, hai vino că reușim să facem comanda în configurația dorită
de-asta aștept cu stres să-mi confirme odată comanda...

This post has been edited by Horia2008: 15 Mar 2022, 19:34


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 15 Mar 2022, 19:33
Post #534


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Eu nu sunt asa sigur ca nu o aveai deloc, dar avand in vedere ca ei tot schimba procedurile nu stiu ce sa mai zic, de exemplu optiunea accente rosii pe grila bordului nu o poti comanda impreuna cu gris vision, ceea ce inainte era posibil, asadar, va trebui luat de bun ce se zice in momentul comenzii, nu stiu daca agentii sunt slabi sau modificarile frecvente ale producatorului nu cumva ii pun pe ei in garda si nu zic nimic pana nu primesc raspuns de la producator, si asta dureaza si altereaza nivelul calitativ al informarii clientului... Pana la urma e vorba de o masina ieftina, dar chiar si asa, putina organizare si constanta in structurarea optionalelor sau macar updatarea configuratorului la saptamana, daca nu la zi n-ar strica din partea producatorului... Si nu ma refer numai la Ro, si in Franta si in Germania configuratorul e la fel de sarac in explicatii.

This post has been edited by traffictours: 15 Mar 2022, 19:39


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 15 Mar 2022, 19:44
Post #535


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




la momentul comenzii mi-a spus clar că codul opțiunii cu oglinzi rabatabile automat nu se mai poate adăuga conform fișei de produs de la acel moment (28ian) (deși rabatarea automata apărea undeva în standard, dar ca și opțiune apărea cu încă ceva)
opțiunea cu accente roșii este alta care nu s-a putut pune din prima, culmea, albastru mergea; și configuratorul ăsta prezintă lacune și poate fi înșelător...
și totuși 20000 pentru un Clio hibrid nu mi se pare puțin sau ieftin, cel puțin pentru mine...


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio5intense
post 15 Mar 2022, 20:02
Post #536


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 12 March 22




Eu am dat comanda în 10 ianuarie, pe o mașină deja antamată de dealer cu ceva timp în urmă. Avea deja serie de caroserie și am avut voie doar să modific opționalele (nu motor, nu cutie, nu culoare etc.), ceea ce am și făcut (am pus mai multe). Este un Intens 1.0 manual. Am primit seria de caroserie pe loc (repet, dealerul lansase comanda pentru showroom probabil; nu mi-a spus pe ce dată o comandase; probabil în decembrie). Conform contractului data de livrare va fi comunicată în 90 de zile. Mie mi-o vor comunica în 90 de zile de când am plătit eu avansul (nu se ia în calcul ce a făcut dealerul mai devreme). De atunci tot aștept o dată de livrare... Zvonuri ar fi că este vorba despre săptămâna 17 a anului (mi s-a comunicat verbal de la Vocea Clientului). Deci știți că nu se fabrică acum Clio-uri, da? Veste tristă...


--------------------
Renault Clio 5 TCe 90 2022
varianta Intense, motor 999cm3 în 3 cilindri, manuală 6 trepte.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 15 Mar 2022, 20:26
Post #537


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




Daca ai primit serie de caroserie (cea reala, nu cea virtuala care se da la momentul comenzii) ar trebui sa ai si termen de livrare... cele 90 de zile si le-or fi luat ei ca marja, desi si astea sunt depasite daca zici ca ai comandat in 10 ianuarie (si ai platit si avansul tot atunci, ceea ce cred ca ai facut)
Daca ai seria de caroserie efectiva si o intrare mai buna la un dealer, poti afla mai multe despre masina, inclusiv data estimata de livrare, cred...


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 15 Mar 2022, 20:32
Post #538


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




20000 eur e mult pt un Clio, dar daca scazi rablele, si reducerea dealer ajungi la un pret mult mai aproape de valoarea reala a unui Clio. Acuma cel hibrid are o tehnologie mai avansata, costa mai mult, desi cu cat e mai complicata masina, cu atat mai multe probleme apar, ma refer la masinile non premium, care din start au o calitate medie, mai ales dupa cum e trendul actual... Parerea mea.

This post has been edited by traffictours: 15 Mar 2022, 20:33


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 15 Mar 2022, 20:37
Post #539


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




scad rablele si discount-urile, adaug cat am dat pe rable, optionale si accesorii si tot ajung la un 18 spre 19000...
cam cu asta mi-au luat si mie ochii, cu tehnologia / configuratia lor de hibrid si cutia/transmisia, da bine in review-uri si teste, dar pare cam plina de bug-uri...


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio5intense
post 15 Mar 2022, 20:41
Post #540


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 12 March 22




QUOTE(Horia2008 @ 15 Mar 2022, 20:26)
Daca ai primit serie de caroserie (cea reala, nu cea virtuala care se da la momentul comenzii) ar trebui sa ai si termen de livrare...
*


Am avut și dată estimată, dar numai verbal, de la dealer. Dată care deja s-a amânat de 4 ori!
QUOTE(Horia2008 @ 15 Mar 2022, 20:26)
cele 90 de zile si le-or fi luat ei ca marja, desi si astea sunt depasite daca zici ca ai comandat in 10 ianuarie (si ai platit si avansul tot atunci, ceea ce cred ca ai facut)
*


Da, am plătit avansul în 10 ianuarie. 90 de zile (calendaristice) vor fi abia în 10 aprilie...
Termenul cu săptămâna 17 îl am de la Vocea Clientului (verbal). Mi-au spus că este estimat pe baza introducerii în sistem a seriei de caroserie comunicate de mine (da, este cea reală, completă). Poate au totuși un calendar pentru reluarea producției de Clio. Știți sigur că acum nu se produc deloc Clio-uri?

This post has been edited by Clio5intense: 15 Mar 2022, 20:42


--------------------
Renault Clio 5 TCe 90 2022
varianta Intense, motor 999cm3 în 3 cilindri, manuală 6 trepte.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
44 Pages « < 16 17 18 19 20 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 21:58
Dacia