Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

megane 3 vs ford focus 2 facelift

lazarliviu72
post 19 Aug 2015, 17:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 August 15




Salutare !Intentionez sa mi cumpar o masina mai maricica dar si mai sigura esp,airbaguri etc intrucat detin o kia picanto buna ,luata de noua dar care sufera din acest punt de vedere.Cu siguranta voi alege ori un ff2 1.6 benzina ori un megane 3 cu aceasi motorizare dar pe care ?Stiu despre focus ca are o stabilitate si directie bune dar este chiar asa cum se zice la reviewuri adica meganul nu se conduce la fel de bine? Eu m am urcat in amandoua dar nu am condus niciuna. Stiu ca la megane bordul este cauciucat si motorul mai puternic si mai silentios dar le a condus cineva pe amandoua sa mi spuna si mie ce sa fac.
Eu inclin spre megane dar daca focusul e intr-adevar mai fiabil? blink.gif


--------------------
kia picanto 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 19 Aug 2015, 18:07
Post #2


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Am condus ambele. Focus are tinuta de drum mai buna insa pierde la confort. In rest consider Megane 3 peste Focus 2.
Daca vrei Megane 3 1.6 16v cauta unul cu cutie in 6 trepte. Ca motor as recomanda 1.4 TCe (turbo 130 CP). Se gaseste mai greu pe piata SH dar merita fata de vechiul 1.6 16v. Mult mai rafinat si confortabil la condus.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 19 Aug 2015, 21:16
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Cum ti-ai dat seama ca Focus are tinuta de drum mai buna?

PS. Parerea mea care este: Ford Focus mi se pare urit cu draci. Ori l-au desenat niste roboti ori ala de-a tinut creionul are un prost-gust penal. nedumerire.gif

This post has been edited by simon: 19 Aug 2015, 21:16


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 19 Aug 2015, 21:46
Post #4


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Conducandu-l suficient de multi kilometri si comparandu-l subiectiv cu celelalte masini conduse de catre mine suficient de multi kilometri.

La viteze de autostrada, peste 120 km/h, este destul de neplacut in Focus 2 cu 1.6 16v datorita zgomotului produs de motor.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 19 Aug 2015, 22:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




De acord, am inteles ca le-ai condus, dar ce argumente ai privind tinuta de drum?


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarliviu72
post 19 Aug 2015, 22:23
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 August 15




Sa inteleg ca acum ai megane 3 benzina 1.6
si este mai silentios la 120?

This post has been edited by lazarliviu72: 19 Aug 2015, 22:32


--------------------
kia picanto 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 20 Aug 2015, 07:29
Post #7


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Ruliu mult mai mic și capacitatea roților din spate de a urmării imperfecțiunile drumului împreună cu un sistem de direcție mai precis și mai puțin asistat este deja suficient pentru a inspira mai multă încredere la un condus mai sprinten. Nu e o diferență de la cer la pământ între cele două însă poți să îți dai seamă după primele două curbe abordate mai hotărât.
Simon tu le-ai condus pe ambele sau vrei doar să verifici afirmațiile mele ?

Eu aș alege M3 oricând în locul unui F2 pentru: confort, calitatea materialelor la interior, ținută de drum suficient de bună, design exterior și mai ales design interior. Ar fi mai corect să compari M3 cu F3.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarliviu72
post 20 Aug 2015, 09:08
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 August 15




Megane 3 a aparut in 2008 la fel ca ff2 facelift iar ca sh sunt cam la fel la pret.Eu nu am bani de focus 3 care este considerata cea mai tare dupa golf 6,7 de catre ziaristi auto.


--------------------
kia picanto 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 20 Aug 2015, 09:20
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




La mine la Ploiesti toti spuneau ca FF2 este mai fiabil decat M3.
Dar eu cautam un diesel.
Iar 1.6TDCI este mai gurmand si mai zgomotos decat 1.5dci de la M3.
In rest ,ceasurile rosii, fac toti banii smile.gif


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 20 Aug 2015, 09:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Ziaristii testeaza DOAR masini noi.
Mai stiti modelul de Focus cel pana in 2004-2005.
Personal, cred ca doar Punto ul, model 2003-2004, a fost un esec mai mare decat asta. Bineinteles ca sunt si alte exemple, insa cu astea am eu experienta.
Focus2 e muuult mai OK, insa muuult mai incomod decat Focus1 si decat Megan. Un voiaj de cca 1500km cu Focus2, devine dezastru. Total inconfortabil.
Un amic cu focus2 face lift a facut primul drum mai lung cu el vara asta. Dupa experienta lui anteriora cu Meganul meu, a decis sa vanda Fordul.


20 Aug 2015, 09:23:
QUOTE(silvanu96 @ 20 Aug 2015, 09:20)
La mine la Ploiesti toti spuneau ca FF2 este mai fiabil decat M3.
*



Poate doar intr o viata anterioara...si aia mult indepartata.

This post has been edited by gangara: 20 Aug 2015, 09:23


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 20 Aug 2015, 11:07
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(r_vlad @ 20 Aug 2015, 07:29)
Simon tu le-ai condus pe ambele sau vrei doar să verifici afirmațiile mele ?
*


Nu m-am urcat vreodata in Focus. Doar ca am Megane 3. Eram curios cum ai perceput tu diferenta intre masini, pe ce criterii. Multumesc pentru explicatii.

Eu la Megane pretuiesc mult confortul suspensiilor, desi uneori poti avea si de suferit. Ma apropiam de un stop care era pe verde, pe o bretea de luat stinga. In fata stopului carosabilul se 'cocosase' de la caldura, dar mi s-a parut ca nu va fi problema. Chiar in acel moment se face galben si eu frinez. POC aud sub masina, nasol zgomot, din tangajul frinarii a dat cu burta de asfalt. Megane este asa de joasa si cu consola fata atit de lunga incit foarte usor poti avea probleme. Nici nu incerc sa urc pe bordura cu ea.

Pe de alta parte mie mi s-a parut Meganul meu destul de sprinten. Pe serpentine, forta centrifuga ce iti trage capul sa ti-l rupa este primul indicator si este suficient, dar la acel nivel nu aud anvelopele sa scirtie sau sa protesteze cumva.
In weekend urcam pe la Oituz si, dupa ce am scapat de o lunga coloana de 'melci', am luat-o mai tare pe niste serpentine in ac de par sau cam pe-acolo. Daca am calcat-o mai tare am auzit anvelopele cum se frecau in usor derapaj, dar nu scirtiiau. Mai mult cit naiba sa te duci?! Are nu are ruliu mult, simti ca este suficient de tare de la forta centrifuga, nu are rost mai mult.
Totdeauna mi s-a parut o aiureala lauda cu tinuta de drum la Focus pe care o aduceau ziaristii auto. Pe un drum public, cu familia in masina, cred ca daca o fi vreo diferenta in tinuta de drum ea este nesemnificativa.

Doua lucruri imi dispalac la Megane 3 si atit.
1. Scirba aia de sirma de care tragi ca sa muti scaunul, cred ca intr-o zi am sa-mi scrintesc glezna stinga in ea, am agatat-o de mai multe ori. Eu tin volanul cit se poate de jos.
2. Scaunele fata. Nu m-am simtit niciodata comod in el. Ma tot fitii la drum lung, parca nu incap bine in el. Au vrut sa fie sport, dar ar spatarul ingust, parca te tine deasupra, nu stiu cum.

This post has been edited by simon: 20 Aug 2015, 11:13


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 20 Aug 2015, 11:57
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




QUOTE(simon @ 20 Aug 2015, 11:07)
Megane este asa de joasa si cu consola fata atit de lunga incit foarte usor poti avea probleme. Nici nu incerc sa urc pe bordura cu ea.

Nu m-am simtit niciodata comod in el. Ma tot fitii la drum lung, parca nu incap bine in el. Au vrut sa fie sport, dar ar spatarul ingust, parca te tine deasupra, nu stiu cum.
*



Adevarat, este joasa. Am atins odata chiar niste pietre ce imi parea imposibil de atins.
Insa chiar se poate generaliza la aproape orice masina in afara de Dacia si masini fara PDG. Deci nu e o "problema" doar a Meganului.

Legat de scaune, aici in comparatie cu FF2, sta simtitor mai bine Meganul.
In cate masini mi-am fatait cooroo abia daca mai gasesti una sa aiba cu adevarat fotolii. Parca toti incearca acum sa faca in loc de post de conducere, post de F1.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarliviu72
post 20 Aug 2015, 12:59
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 August 15




Multumesc pana acum de raspunsuri ,aceeasi intrebare am pus o si pe clubford si intr adevar pt mine la 36 de ani si 2 copii conteaza mai mult confortul de aceea o sa ma orientez spre M3 si sincer asa speram dar am doua variante 1.6 si sa i pun gpl pt ca si la kia am si merge super sau un dci dar stiti cum e cu dieselurile sh e periculoasa varianta asta.

20 Aug 2015, 13:06:
De ex pe voi cei cu dci cat va costa un drum dus intors Buc Eforie,pe mine cu kia picanto pe gpl 100 lei iar cu un M3 1.6 am calculat in jur de 125 lei.

This post has been edited by lazarliviu72: 20 Aug 2015, 13:06


--------------------
kia picanto 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 20 Aug 2015, 13:09
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Banuiesc ca break, nu?

<span class='edit'>20 Aug 2015, 13:12:</span>
QUOTE(lazarliviu72 @ 20 Aug 2015, 12:59)
<span class='edit'>20 Aug 2015, 13:06:</span>
De ex pe voi cei cu dci cat va costa un drum dus intors Buc Eforie,pe mine cu kia picanto pe gpl 100 lei iar cu un M3 1.6 am calculat in jur de 125 lei.
*


Avand in vedere ca majoritatea drumului e autostrada, depinde cu viteza cu care mergi.
Daca nu esti un "grabit" o medie rezonabila pe autostrada e 5-5,5%. Fa calcul..si aia e.

This post has been edited by gangara: 20 Aug 2015, 13:14


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarliviu72
post 20 Aug 2015, 15:45
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 August 15




Corect ,daca as lua diesel sigur as lua break pt ca e frumos dar si util.


--------------------
kia picanto 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 20 Aug 2015, 16:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Versusurile pe un forum vor fi intotdeauna contraproductive dupa parerea mea. Subiectivismul posesorilor isi va spune intotdeauna cuvantul.

Am avut Megane 2, am avut Focus 2, conduc ocazional Megane 3 break.
Mi-a placut la nebunie Focusul, puntea spate independenta facea toti banii, tinuta de drum era intr-adevar fabuloasa. Era o masina care iti dadea intotdeauna incredere in situatii mai limitate. Din punctul asta de vedere mi-a parut peste Megane 2. Mai bine inchegata decat Renault-uri in general, fara greierasi si cu o senzatie de calitate ceva mai buna la interior. In schimb mi-a lasat impresia ca sta mai prost pe partea de tabla. Caroseria de Megane mi-a parut intotdeauna mai bine tratata, rezistenta la rugina etc. Ceea ce la un sh conteaza la un moment dat.

Una peste alta, nu uita sa compari variantele intre care alegi. Degeaba iti spun eu ca-mi place break-ul de la Megane3 daca tu iti iei hatchback, degeaba iti spun eu ce incantator era motorul 1.8 turbo diesel la Focus daca tu iti iei 1.6 benzina aspirat samd.

Sfaturi personale:
1. citeste pro/contra pe fiecare forum, fara sa faci vs, gasesti sigur informatie destula
2. condu fiecare tip de masina pe care vrei sa o iei. Chiar daca nu le gasesti de noi la dealer, fa drive test cu potentiale masini din ambele tabere. Intr-un final de hotarasti la care iti place tie mai mult. In fond si asta e un aspect mai mult decat important la achizitia finala.

Bafta!


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 nepotu
post 20 Aug 2015, 22:20
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 21 June 12
From: bucuresti




Can you afFORD it???
Un prieten are ff2 si iti spun din start ca e mai rigida decat un m3! Daca iti placr si de asta ai nevoi e ok!
Iti spun sincer ca daca ai nevoie de un viraj luat mai tare sau daca trebuie sa eviti ceva nici m3.ul nu o sa te dezamageasca (daca ai niste anvelope decente)
Din cate stiu fordul consuma mai mult!


--------------------
renault megane 2001 coupe, m3 2009 - B 12 NPT, B 391 NPT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovys
post 21 Aug 2015, 13:41
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 30 August 06
From: Iasi




Am sofat Ford Focus 2 ocazional, in mai multe randuri, pe vremea ce aveam Megane 2 sedan cu PDG.
Focus:
- antifonarea fff slaba (auzeam cum ruleaza rotile pe asfalt si trebuia sa dau radioul spre maxim)
- service-ul de reprezentanta, muuult mai scump decat la Reno (cel putin in Iasi)
- stabilitatea mult mai buna decat la Megane 2, poate putin sub Megane 3, fara PDG
- eu am condus Focus numai variante diesel (1.6 TDI), si mi s-au parut muuult mai sprintene decat M3: acceleratia nu are lag asa mare ca la Renault, insa motorul TDI este mai zgomotos decat DCI-ul de la Reno.
- datorita suspensiei tip McPherson la fiecare roata, masina are o tinuta mai sport, dar este mai putin confortabila la drumuri lungi: atentie la cei care au probleme cu coloana.p
Comparand cu M3, as alege M3 fara PDG, dar M3 ar trebui comparat cu FF3.

This post has been edited by Ovys: 21 Aug 2015, 14:36


--------------------
Renault Grand Scenic 2011 - 1.5 DCI, 110 cp, privilege - IS-09-xyz
ex: Renault Megane 3, 1.5 dci, 106 cp, dinamique
ex. Megane 2, 1,5 dci, 85 cp, privilege, 2007
ex. Megane 1, 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 21 Aug 2015, 13:48
Post #19


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




focus 2 vs megane 3 - castiga detasat meganu'
focus 3 vs megane 3 - nush ca nu m am dat cu focus 3, dar oricum nu mi place la design focus 3... daca stau sa ma gandesc putin nici meganu' nu este mai breaz la look. smile.gif Dar ca si opinie personala, cel putin la nivel de feeling intotdeauna mi s a parut mai tapana fordul... wink.gif comparativ, renoul mi s a parut tot timpul pufos asa.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 nepotu
post 21 Aug 2015, 13:51
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 21 June 12
From: bucuresti




Fara pdg cum am eu, nu este asa pufos!
Poate gaseste una de afara! Benzinare gasesti cu km mai putin! Dar se aduc mai rar!


--------------------
renault megane 2001 coupe, m3 2009 - B 12 NPT, B 391 NPT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 21 Aug 2015, 15:15
Post #21


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Ba este fix la fel de pufos... wink.gif eu nu m am referit strict la suspensie ci in general la masina. ''Parerea mea ™''.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 nepotu
post 21 Aug 2015, 15:28
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 21 June 12
From: bucuresti




Este mai rotunjor intr.adevar darnu se simte precum arata smile.gif)))


--------------------
renault megane 2001 coupe, m3 2009 - B 12 NPT, B 391 NPT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarliviu72
post 21 Aug 2015, 22:57
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 August 15




Cu pdg ,fara pdg adica cum?


--------------------
kia picanto 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 nepotu
post 22 Aug 2015, 09:48
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 21 June 12
From: bucuresti




Pachet drumuri grele= pdg!
Al meu nu are asa ceva pt ca este fabricat in afara! Sau ma insel eu???!
Din cate stiu m3.ul meu de spania chiar daca a fost cump din romania nu are pdg, nu?


--------------------
renault megane 2001 coupe, m3 2009 - B 12 NPT, B 391 NPT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Aug 2015, 01:14
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(lazarliviu72 @ 19 Aug 2015, 17:35)
Salutare !Intentionez sa mi cumpar o masina mai maricica dar si mai sigura esp,airbaguri etc intrucat detin o kia picanto buna ,luata de noua dar care sufera din acest punt de vedere.Cu siguranta voi alege ori un ff2 1.6 benzina ori un megane 3 cu aceasi motorizare dar pe care ?Stiu despre focus ca are o stabilitate si directie bune dar este chiar asa cum se zice la reviewuri adica meganul nu se conduce la fel de bine? Eu m am urcat in amandoua dar nu am condus niciuna. Stiu ca la megane bordul este cauciucat si motorul mai puternic si mai silentios dar le a condus cineva pe amandoua sa mi spuna si mie ce sa fac.
Eu inclin spre megane dar daca focusul e intr-adevar mai fiabil? blink.gif
*


In februarie am avut aceeasi nedumerire si am ales M3 Estate si nu-mi pare rau. Le-am condus pe ambele inainte sa ma hotarasc , am condus si cu mai multi km si cu mai putini si mai troznite si mai intretinute. Cea aleasa a fost a 32-a masina M3 .
In M3 hatch ai mai mult loc la picioare si in general cam peste tot in afara de portbagaj fata de FF2. In FF3 este si mai putin spatiu mai ales la picioare (parca s-au chinuit sa inghesuie cat mai mult plastic in masina , mai ales in fata) , DAR nu comparam cu FF3 , pentru ca sunt alti bani.
FF2 are o tinuta de drum cateodata superapreciata, adica masina noua se comporta ok , dar in timp daca nu ii schimbi TOATE bucsele , bieletele , capetele de bara , amortizoarele si tot ce tine de geometrie si tren de rulare se comporta mai prost decat un Megane 3 uzat. Puntea spate care de fapt face diferenta este MULT mai sensibila la gropile si starea drumurilor , iar acea suspensie independenta spate la fel necesita multa atentie pentru a nu face zgomote stresante si pentru a pastra performantele acestei stabilitati superapreciate. Citeste pe forum la FF2 cate zgomote ciudate au si cate piese schimba ca sa scape de ele .
Acea stabilitate a puntii spate o simti in poate cateva situatii limita , dar daca ai ESP nu este cazul sa-ti faci griji.
La benzina ambele au acelasi sensibilitati cu EGR-ul , dar M3 este de generatie mult mai noua decat FF2. Comfortul eu consider ca la M3 este mult mai ok , precum si optionalele. Nu cred ca ai de gand sa platesti peste 1000 de euro in plus pentru varianta Ghia sau Titanium ca sa ai niste optionale pe care M3 le are fara acele sume in plus .
Daca ai nevoie de spatiu interior , iti recomand varianta M3 Estate , daca nu ai nevoie de portbagaj , M3 hatch , DAR cauta sa nu fie fabricata in Turcia. Eu am inteles ca varianta Estate are chiar mai multi cm liberi pentru picioare , avand sasiul putin mai lung si intre axele rotilor.
Eu in ambele cazuri iti recomand diesel-ul , DAR daca tu vrei benzina , sa fii hotarat ca asta vrei si ca nu te va deranja consumul , pentru ca daca apoi vrei sa pui gaz apar multe alte probleme , alte costuri , alta greutate si decat sa ajungi la astea , mai bine iei de la inceput diesel.
Ca dimensiuni , lungimile pornesc de la M3 hatch , apoi FF2 , apoi Estate si apoi FF2 break. Normal ca hatch-urile sunt mai usor de parcat , dar sincer sa fiu la oricare as fi avut nevoie de senzori.
Din punct de vedere al fiabilitatii , daca vorbim numai despre masini aduse de afara , peste 150.000 km , daca M3 poti sa-l verifici cam in 90% din cazuri , despre FF2 nu pot spune acelasi lucru . Eu in continuare recomand sa le iei de afara si nu rulate in RO si din proprie experienta la alergat dupa masini , daca un M3 il gasesti intre 150 - 175.000 km reali , un FF2 are peste 200.000 , cu km dati inapoi si neverificabili. Daca un M3 il iei cu fabricatie 2009-2011 , un FF2 il iei 2007-2008 , iar astea sunt mult mai sensibile la tabla , mai ales pe sub masina. M-am uitat in service la cateva FF2 si erau complet ruginite , neavand protectie. La mine este impecabila , nici o urma de rugina.
Din punct de vedere al service-urilor , FF2 este mult mai scump la reprezentata, desi la piese sunt cam la acelasi nivel. Acum nu stiu daca se mai merita cu vreuna din cele 2 sa mergi la reprezentante cand orice service multimarca poate sa-ti faca testare si reparatii , deci ca preturi de reparatie , poti spune ca sunt cam egale.
Recomand sa NU iei cu Pachet Drumuri Grele . Poti sa ai grija la borduri si nu se intampla nimic , mai ales daca ai senzori si pe fata. Recomand sa iei cu frana de mana normala , nu electronica. In rest neaparat ESP.
Diferenta de pret pot spune ca este cam 1500 de euro intre ele , dar vorbim de doua masini din generatii diferite si este normala. Personal nu as da mai mult de 4300 euro pe un FF2 bun si nu mai mult de 5500 de euro pe un M3 , depinzand foarte mult de optionale , stare si kilometri.
Vezi ca si taxa de mediu de Euro 3-4-5 este foarte diferita . Eu am preferat sa caut Euro5 si sa caut 40 de euro pe taxa si sa bag banii in masina decat sa umflu buzunarele Guvernului si sa iau o masina mai veche .
Personal , dupa februarie am observat o invadare a parcului auto cu FF2 si M3 (de toate). Poate ca multi au vrut sa schimbe masinile si nu degeaba au ales aceste doua modele. Golf 5-ul parca nu mai e la moda , costa mai mult si parca VW nu mai e ce a fost. Eu ma uitasem si la Citroen C4 si la Peugeot 307 , dar ... parca erau prea departe de ce imi doream. Daca tu nu esti hotarat , vezi ca si acestea doua cam impart motorizarile si multe piese intre ele .
La orice masina te-ai hotara , trebuie sa o testezi foarte bine , trebuie sa-i cauti "trecutul" pe cat posibil si sa fii pregatit pentru orice cheltuiala dupa achizitie.

P.S. Postul meu este pentru lazarliviu72 si peste parerea mea , nu ma intereseaza alte comentarii la postul meu !

This post has been edited by marius80_eugen: 23 Aug 2015, 01:26


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarliviu72
post 23 Aug 2015, 20:06
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 August 15




Multumesc pt raspunsul cuprinzator ,pe scurt si eu mi am facut aceleasi pareri in privinta celor doua dar cat priveste meganul pe gpl ,eu avand gpl si pe actuala masina pot sa ti spun ca instalatiile au devenit foarte fiabile si singura conditie este ca motorul pe benzina sa mearga bine.E adevarat ca eu am pus gpl la 57 de mii de km reali deci pe un motor in stare perfecta,nu stiu cum ar fi pe unul de 150 de mii dar pana la 300 nu ar trebui sa fie probleme.
Nu as exclude nici un diesel mai ales ca 1.5 e un motor cu taxe mici dar cu dieselul e o loterie riscanta .Si daca dci care?de 90 sau 110 sau primul pe care-l gasesc mai bun?Oricum eu nu ma grabesc deloc pt ca am o masina care merge perfect dar bineinteles e de 3 * nu de 5 si am devenit un pic paranoic in legatura cu siguranta si chiar zilele trecute am vazut la tv un accident cu un passat vechi si un sandero facut terci.


--------------------
kia picanto 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 23 Aug 2015, 21:36
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Sincer, dacă te ai hotărât pe Megan m-as orienta direct pe diesel. Care? 90 sau 110? Sincer primul care ți se pare ca este ok din toate punctele de vedere sau. Consumă cam la fel, iar diferența de putere nu e deloc impresionantă.
Am avut experiență pe Logan gpl. Ceva economie iese însă față de un diesel cu care să mergi ordonat, tot p acolo iese cu tot prețul ăla la jumate.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarliviu72
post 24 Aug 2015, 10:00
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 August 15




Nu pot sa inteleg chestia asta cu Megane de Spania sau de Turcia.Nu sunt ambele facute de roboti ,au aceleasi piese acelasi Standard ?Adica in Romania poti gasi totusi masini cu mai putini km chiar daca sunt facute in Turcia ex.Meridian ocazii M3 dci 90 de mii de km-6300 e adevarat ca volanul si schimbatorul erau exfoliate ,oare dau si aia km inapoi?

This post has been edited by lazarliviu72: 24 Aug 2015, 12:11


--------------------
kia picanto 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 24 Aug 2015, 12:14
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




S-a tot vorbit pe forum de Spania vs Turcia, chiar poti sa rasfoiesti ca prinde bine.
Diferentele sunt majore. De la materiale de interior folosite, pana la prestatii sau chiar structura de rezistenta.
Eu personal am condus cateva M3 de turcia SH si nu mi-au displacut deloc. Aparent sunt la fel de legate ca cele de spania, insa daca intri mai in amanunt...e altceva.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 25 Aug 2015, 02:23
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca tot da acei bani , de ce sa nu ia "the real shit" si sa ia una mai slabuta calitativ ? Si asa o ia SH si asa pot apare o gramada de probleme si zgomote mai tarziu ...
Referior la discutii ... citeste pe forum mai mult si vezi ca sunt diferentele estetice si apoi care sunt diferentele calitative , de siguranta , de piese ...
QUOTE(lazarliviu72 @ 23 Aug 2015, 20:06)
Nu as exclude nici un diesel mai ales ca 1.5 e un motor cu taxe mici dar cu dieselul e o loterie riscanta .Si daca dci care?de 90 sau 110 sau primul pe care-l gasesc mai bun?
*

Sunt de acord ca acum GPL-ul este mai fiabil , DAR si cand incep sa para problemele , numai asa o tii. Am un prieten cu un Opel Astra 1.6 care are numai probleme si s-au dus naiba senzorii din cauza GPL-ului si nici pe benzina nu mai merge prea ok si consuma cat nu merita . Altul cu un Logan aproape nou 1.4 vrea sa dea jos instalatia pentru ca nu a reusit sa mearga nici 500 km pe GPL ok . Odata cu ieftinirea instalatiilor GPL si aparitia mai multor firme cu mai multe oferte , au inceput sa scada si calitatea componentelor.
Orice masina trebuie testata , nu e vorba de loterie. Daca dupa ce cumperi orice masina dai in gropi si mai pica ceva la ea , schimbi si asta e , dar macar stii ca in momentul cumpararii nu era nimic defect la ea. Eu consider acum dupa ceva alergaturi ca un diesel defect sau cu probleme se vede mult mai repede decat o benzinara cu probleme .
Eu iti recomand 110 cu 6 trepte , dar daca mergi mai mult in oras , nici cea de 90 si 5 nu este rea. Diferenta de putere se simte mai ales in afara orasului si la peste 3000 rpm . Cine nu simte diferenta de 20 CP , nu simte nici o motorina buna , nu simte nici pedala , nu are nici consum bun si de fapt putea sa conduca Loganul de 65 CP, ca la fel mergea .
Despre siguranta ... e clar ca orice vei lua va trebui sa aiba ESP , cat mai multe Airbag-uri si sa nu fi fost implicata intr-un accident major si ... sa nu fie de Turcia icon_mrgreen.gif !

This post has been edited by marius80_eugen: 25 Aug 2015, 02:24


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 07:48
Dacia