Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie Renault Megane 3

espacern
post 6 Jan 2015, 18:38
Post #31


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pe langa ca platesti taxe marite (Impozit/RCA/Etc) pentru utilitara ce faci in caz de accident grav daca masina nu este omologata/echipata pentru transport persoane pe bancheta spate?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 6 Jan 2015, 18:57
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




daca ai noroc iei una buna. Faptul ca a fost pe firma nu este un lucru rau, mai ales ca dpdv al intretinerii (revizii, cauciucuri etc.).
Un prieten si-a cumparat la sf lui 2013 un megane de 1.5 85cp adus din franta cu 150.000km bord. Masina avea 3 ani jumate iar la ultima intrare in service (revizia de 3 ani, verificata in baza de date Renault) avea 120.000km. De atunci si pana acuma inafara de gume, distributie, ulei filtre si alte consumabile nu a schimbat nimica. Masina merge foarte bine iar la interior arata mai bine decat multe masini folosite in RO aceasi perioada de timp.

Nu cunosc preturile de acuma, el daduse vreo 6500 pe ea la momentul respectiv...dar iti recomand sa nu cumperi masina cea mai ieftina de pe net.

Eu m-as duce pe Megane SW, gasesti sigur din 2010-2011 cu pana in 150.000km undeva la 6000 euro. Sa fie proaspat iesit din garantie ca atunci ai niste date recente in baza de date renault, iar cu nr. VIN poti sa verfici tot istoricul.

P.S. Nu vb de masina utilitara

This post has been edited by cuki46: 6 Jan 2015, 18:58


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 6 Jan 2015, 19:30
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Ca utilitara taxa de prima inmatriculare mult redusa,apoi daca utilitara e pe pers fizica nu e pb. la impozit, oricum orice service autorizat RAR pe marca respectiva poate da hartie de omologare la RAR ca autoturism,am prieten cu Caddy inmatriculat ca utilitara ce au fentat taxa de prima inmatriculare asa.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Jan 2015, 20:01
Post #34


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(75AIM @ 6 Jan 2015, 19:30)
oricum orice service autorizat RAR pe marca respectiva poate da hartie de omologare la RAR ca autoturism

Esti in eroare.....omologarea se face DOAR la RAR nu la un service.
Service-ul elibereaza doar un document in care se specifica ca modificarea din autoutilitara in autoturism a fost facuta corect cu piese de origine.....nu vreo omologare.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 6 Jan 2015, 22:03
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Ai inteles gresit sau eu m-am exprimat mai ambiguu,hartia obtinuta LA ORICE SERVICE AUTORIZAT RAR PE REPARATII MARCA RENAULT serveste drept dovada la omologarea viitoare facuta de RAR ceea ce mi se pare o tampenie, doar sa platesti o taxa zdravana de timbru pe E4 la autoturism.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arthurart
post 10 Jan 2015, 23:27
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 January 15




Salutare,

Si eu sunt interesat de un M3 break. Bugetul meu este de maxim 7000 euro, iar din ce am vazut pe net, cred ca M3 este cea mai buna varianta, deoarece este cea mai noua masina de pe piata la banii acestia si chiar din punct de vedere design si dotari chiar sunt f incantat. Am tot citit despre acest model si am vazut ca sutn mai multe pareri pro decat contra, ceea ce este un lucru foarte bun. M-am gadit sa ma orientez pentru un M3 cu transmise automata, deoarece consider ca in Bucuresti este mult mai buna la traficut din ziua de azi. In acelasi timp imi place foarte mult varianta cu sistemul de navigatie, dar am inteles ca nu este prea fiabil si mai mult de enervezi cu el.
Voi ce pare aveti, este o varianta buna cu transmisie automata?
Unde as putea sa vad istoricul masinii dupa VIN?


Multumes si astept cu interes raspunsurile voastre !

This post has been edited by arthurart: 10 Jan 2015, 23:29


--------------------
Nu am Nu am Nu am - Nu am
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
me_costa_you
post 12 Jan 2015, 20:05
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 January 15
From: Iasi




Salut,
Am gasit un alt Megane 3 de care sunt interesat. Ma mai poate ajuta cineva cu cateva detalii despre masina, am VIN-ul ei: VF1BZ1G0642193673 ?
Multumesc


--------------------
Renault Megane 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 12 Jan 2015, 22:37
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




De multe ori samsarii pun VIN ul la intimidare.
In mod normal, orice VIN pus pe site, ar tb sa iti dea increderea unei masini "curate".
Samsarii pun VIN ul , te iau la vrajeala , masina evident ca arata si merge bine, iar tu nu mai verifici acea masina.
Eu iti pot spune cu o certitudine maxima ca cca 50-60% din VIN uri sunt puse la vrajeala.
Ele sunt reale, insa nu corespund km si/sau interventiile pe masini.
Alt ex e reprezentat de Meganurile alea albe tip Societe, la care daca le verifici VIN ul nu poti obtine mai nici o informatie. Bineinteles alea nu sunt singurul exemplu.

Chiar daca exista o oarecare fobie de dealeri, cu 150 lei o poti verifica bara-n bara la dealer inclusiv istoricul ei.
Baietii nu o sa iti spuna doar ce revizii s-au facut la masina si daca km sunt reali o sa iti spuna si starea tehnica a masina. Adica zgaltaie un pic de masina si verifica jocuri. Aparent banal, insa pleci linistit acasa.

Tb sa intelegi ca Meganurile astea, si nu doar ele, sunt rulate in medie 60k km pe an si nu provin de la persoane fizice.

Te duci, dai o tura, urci o bordura, inspectezi ca tot romanu surubiri si alte alea, iar daca iti face cu ochiu te duci la reprezentanta. Obligatoriu cauti defecte sa poti negocia.

7000 pe un Megan e mult (samsarul cumpara cu MAX 4500-5000E), indiferent de stare.
Oricat de mult ne ar placea masina, nu te lasi dus de val.
Tb sa beneficiem de imaginea nu tocmai stralucita a marcii, cu care se pot obtine preturi f bune pt un Megan.

This post has been edited by gangara: 12 Jan 2015, 22:42


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 12 Jan 2015, 23:02
Post #39


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Sa iei in calcul si devalorizarea destul de rapida.


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beraru_010384
post 14 Jan 2015, 09:34
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 15 May 07




Sper sa nu se considere reclama si stiu ca nu e chiar in bugetul tau, dar vezi ca vand aia de la Midocar Vitan 3 Ford Focus cu 5200euro, si garantie 1 an. Masinile au undeva pe la 150.000 km(zic ei)

http://www.dasweltauto.ro/d/search#garanti...0&minPrice=5000

am pus si linku poate te ajuta....oferta e pana maine 15.01.2015


--------------------
Dacia DUSTER 1.33 Tce 150cp - B721CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 14 Jan 2015, 15:23
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Daca vrei...nu e reclama insa nici sens nu are.

Asa putem sta si sa dam tot autovitu exemplu...sau sa incepe cu alte rahaturi de exemple de genul...decat 7000 pe un Megan mai bine nu stiu ce nemtzoaica din nu stiu ce secol

Omu' vrea sa si ia Megane si se intereseaza de aceasta masina.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 14 Jan 2015, 15:38
Post #42


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




QUOTE(beraru_010384 @ 14 Jan 2015, 10:34)
oferta e pana maine 15.01.2015
*


Dar..ce e, parizer?


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei201
post 23 Jan 2015, 13:34
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 23 January 15




Salut ionutz_22121989...si eu sunt de aceeasi parere ca restul legat de buget pentru un megane 3, este cam mic pentru o masina ok. Eu sunt posesorul unui megan 3 hach de aproximativ 3 luni. Este un diesel 1.5cc, 106cp, euro4, 6 trepte bla bla bla...Masina a fost adusa din Franta si m.a ajuns 5500E. pe langa asta am avut de platit la RAR cam 100E+taxa de mediu 500E+ alte taxe marunte gen inregistrare la prmarie, certificatul de inmatriculare, nr preferentiale...inf. sa zicem ca am ajuns cam 700E cu toate taxele peste pretul de achizitionare al masinii. Apoi a trebuit facuta o revizie...500 lei, am avut un pivot de schimbat 100 lei ca avea putin joc si nu m.a puteam duce cu ea la RAR asa, cauciucuri de iarna 900lei. de distributie nu m.am atins pentru ca a fost scimbata la 16000 km si eu am cumparat.o la 163000 km.
***Mare atentie la ce cumperi! bisnitari gasesti la tot pasul...eu mi.am dorit masina asta(modelul asta) de il visam noapte de nenumarate ori, iar asta ma facea ca atunci cand vedeam un megan 3 sa fiu atat de entuziasmat incat ce spunea vanzatorul despre masina parca nici nu mai conta.
Vrea sa.ti mai spun un singur lucru in legatura cu Euro4 si Euro5. Eu unul am ales Euro4 datorita prietenilor mei care lucreaza la reprezentanta reno.Cum sta treaba:
La Euro4 taxa de mediul e mai mare..ca in cazul meu (500E) dar motorul e "sfant" (cel putin asa il consider eu), asta pentru ca nu avem filtru de particole(FAP) ca in cazul Euro5, unde taxa de mediul este undeva la vreo 40E DAR, avem FAP. Ei bine de ce tot zic eu de FAP...chiar saptamana trecuta stateam de vorba cu unul din prieteni mei (mecanic reprezentanta reno) si zicea ca au venit vreo 4 megani 3 doar saptamana trecuta. cu acest FAP stricat..partea frumoasa e ca un astfel de FAP costa in jur de 10.000(o suta de milioane) la modul cel mai serios. Asa ca eu am fugit de asa ceva. Acest FAP nu se strica de aiurea ci in special atunci cand afara e foarte frig si tu nu lasi motorul dimineata la prima cheie sa se incalzeasca suficient ca uleiul sa devina destul de fluid pentru a circula cu usurinta prin acel filtru. asta e doar un caz cred ca printre cele mai importante...
Cat despre masina este "o jucarie pentru adulti" biggrin.gif sunt foarte multumit... destul de eleganta, si confortabila pentru acesti bani, eu acum pe iarna am un consum de 6.5-6.9L/100km



--------------------
Renault megane 3 1.5cc, 106 cp 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 23 Jan 2015, 14:27
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(andrei201 @ 23 Jan 2015, 13:34)
Ei bine de ce tot zic eu de FAP...chiar saptamana trecuta stateam de vorba cu unul din prieteni mei (mecanic reprezentanta reno) si zicea ca au venit vreo 4 megani 3 doar saptamana trecuta. cu acest FAP stricat..partea frumoasa e ca un astfel de FAP costa in jur de 10.000(o suta de milioane) la modul cel mai serios. Asa ca eu am fugit de asa ceva. Acest FAP nu se strica de aiurea ci in special atunci cand afara e foarte frig si tu nu lasi motorul dimineata la prima cheie sa se incalzeasca suficient ca uleiul sa devina destul de fluid pentru a circula cu usurinta prin acel filtru. asta e doar un caz cred ca printre cele mai importante...

1. Cum circula uleiul prin FAP? unsure.gif
2. O/Una suta meleoane e la reprezentanta jepcara. Altfel pana in 1000EUR. Chiar si mai putin. Dar povestile dau bine ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Jan 2015, 14:34
Post #45


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Problema aceleui FAP se rezolva cu 200 euro (eliminare si resoftare) tu ramai cu 250 euro in buzunar din diferenta de taxa ... prietenii tai de la reperezentanta sunt cam habarnisti daca nu stiu asta smile.gif

Pe unde circula uleiul in FAP??? Asta tot de la prietenii mecanici o stii ? smile.gif


Stii ca exista 1.5 dCi E4 cu FAP?? in special in tarile din UE ... esti 100% sigur ca a ta nu are FAP ? smile.gif

This post has been edited by cj98czh: 23 Jan 2015, 14:37


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccristian
post 24 Jan 2015, 09:54
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 29 July 04
From: Bucuresti




Pe talonul Gris de Franta e specificat in clar numarul de locuri la pozitia S1. La fel si tipul de vehicul la J1 unde in mod normal trebuie sa apara VP (nu CTTE).


--------------------
VW Passat 2010, 2.0 TDI 140CP - 2005
Ex: Kangoo 2005 dci65/ Megane Sedan 1.5 dCi/ 60 kw CPriv, 2005/ Berlina 1.4L 1998/ Berlina 1.3L 1984 / Seat Leon 2002 1.9TDI 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 24 Jan 2015, 10:06
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Ce-mi plac mie habarnistii ce le stiu pe toate....n-am bani de masina noua cu garantie dar cumpar un sh ca nou la 160k de km cu motor sfant,sfintit de papa de la Roma,cum draq se strica FAP cand la mine in aprox 20k de km are incarcate la 1/3 si nu s-a regenerat niciodata....cine a fost pe afara a vazut cum se merge cu masina pe autoband-talpa non stop...ce ulei o circula prin FAP nu stiu cand in el injecteaza al 5 lea injector motorina la regenerare, la Paris si in toate orasele mai aglomerate din France parchezi daca stii sa-ti faci loc cand cu fata,cand cu spatele mai sari o bordura zdravana....si romanashii isteti cumpara sh ca nou de la ei,samsarii le cosmetizeaza si iaca masina de europa frateeee.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei201
post 24 Jan 2015, 11:10
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 23 January 15




Acu nu trebuie sa va fie cu suparare, ai cu uleiul prin filtru am gresit.o din cauza neintelegerii unei discutii. Defapt era vorba de defectarea turbosuflantei incarca filtrul cu ulei ars.
Multumesc lui "75AIM" pentru explicatia cu al 5.lea injector. Vreau sa iti spun ca o masina noua este in jur 17000€ chiar nu este vina nimanui ca nu am avut de unde sa fac atatia bani. Eu cu a mea am ajuns 6 mii si ceva si am muncit de mi.au sarit capacele. Iar daca tu te astepti la o masina adusa din afara gen cum este a mea (din 2009 cu 160k de km) sa aiba 80k atunci aia chiar ca a fost sfintita de Papa sa stea mai mult parcata. Din diferite discutii o masina in afara circula in medie cam 40k/an. Dar asa cu 160k cati are se prezinta al dracului de bine. Si de cand o am nu merg deloc la consum!
Cj98czh zicea daca sunt 100% ca a mea nu are filtru de particole...da sunt foarte sigur ca nu are.


--------------------
Renault megane 3 1.5cc, 106 cp 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 24 Jan 2015, 12:38
Post #49


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(andrei201 @ 24 Jan 2015, 12:10)
chiar nu este vina nimanui ca nu am avut de unde sa fac atatia bani.


Eh na. Cum adica a nimanui? E vina ta, normal wink.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 24 Jan 2015, 13:46
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(andrei201 @ 24 Jan 2015, 12:10)
chiar nu este vina nimanui ca nu am avut de unde sa fac atatia bani.
*


Si iti era rusine intr-o Dacia Logan sau Sandero?
Iti luai una cu 1.6 8V si faceai cea mai buna afacere. Cand ti-ai fi permis mai mult, ai fi luat ceva superior.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 24 Jan 2015, 14:12
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Ce-aveti cu omu'? Cum a scris un post, l-ati si atacat. Nu e frumos sa va purtati asa cu un nou venit!
andrei201
Sa o conduci sanatos, si cat mai putine probleme!
Eu unul sunt ce doreste exclusiv masini de noi. Si asta in conditiile in care fac km. putini pe an, undeva peste 10k in medie. Deh, job "sedentar" si birou aproape de casa.
In plus, diesel-ul nu-mi place. Prea des imi aminteste de un tractor.
Ma rog, fiecare cu gusturile si preferintele sale. Multa bafta!

This post has been edited by m3st_tce: 24 Jan 2015, 18:54


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei201
post 24 Jan 2015, 14:54
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 23 January 15




Pai cum sa iti spun pretenas...Logan am avut inainte de 1.5 dci, iar Sandero sa.ti cumperi tu ok? Nu inteleg la ce te.ai bagat in seama..ai impresia ca megane3 nu e superior locanului sa sandero? Inf..
Multumesc m3st_tce..multa bafta si tie!


--------------------
Renault megane 3 1.5cc, 106 cp 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 24 Jan 2015, 15:02
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Noi doi nu suntem prieteni, clar?

Nu e vorba despre superioritatea unui Megane in fata Logan/Sandero, ci de ceea ce iti permiti. Vii si te plangi pe aici ca nu ai bani de intretinerea masinii. Ia-ti ce-ti permite buzunarul, ca sa nu-ti bati joc de masina pe care o ai.



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 24 Jan 2015, 16:11
Post #54


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Eu as fi mers pe un TDI ...si nici nu mai sareau astia de pe forum Reno in capul meu tongue.gif


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 24 Jan 2015, 16:26
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




QUOTE(centurion @ 24 Jan 2015, 13:46)
Si iti era rusine intr-o Dacia Logan sau Sandero?
Iti luai una cu 1.6 8V si faceai cea mai buna afacere. Cand ti-ai fi permis mai mult, ai fi luat ceva superior.
*


Lasati-l,bine ca nu si-a luat un bmw sh ca nou ca sa-l bage pe BG.....stii ce prevede planul de service la revizia de 160k de km?nici nu-ti pasa ca tu ca un roman istet cumperi ulei din Vitan,filtre contrafacute Renault si gata revizia, la reprezentanta nu calci ca ie scumpe bre.

This post has been edited by 75AIM: 24 Jan 2015, 16:31


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei201
post 25 Jan 2015, 13:28
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 23 January 15




Nu am bani de intretinerea masinii?? smile.gif))))
Habar nu ai despre ce era vorba, clar! Masina mea este reparata numai cu piese original, la fel cum am facut si cu Loganul. Dar inf..vad ca aici pe fourum mai mult e bășcălie. Daca esti destept poti da un sfat, in sensul bun al cuvantului!! Nu veni cu porcari.


--------------------
Renault megane 3 1.5cc, 106 cp 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 25 Jan 2015, 13:32
Post #57


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




75AIM, nu mai veni cu "porcari" aici pe "fourum"... radmasa.gif


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 25 Jan 2015, 16:18
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Pai chiar ca vine cu porcarii. 75 AIM

Tu respecti planul de service?Daca da,foarte rau.

La meganul 2 de l-ai avut de cate ori ai inlocuit freonul si lichidul de frana?Schimba la Flatuence uleiul conform planului de service adica la 30k si dupa mai vorbim.

Ce aveti cu saracul om daca in loc de Logan si-a luat un M3 ok?Cine si-a luat Laguna 3 sau M3 second e fraier sau care-i treaba?


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 25 Jan 2015, 16:26
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Mah eu la M 2.2 am completat freon la 4 ani asa cum prevedea cartea de service,antigelul schimbat la 4 ani odata cu distributia,cureaua si intinzatorul la transmisie si pompa de apa-1800 ron la reprezentanta.Lichidul de frana l-am schimbat la service Bosch unde aveau un aparat cu vid,uleiul la 10k de km si numai Elf 5W40.
Afla ca uleiul la Fluence si nu numai se schimba la 1 an sau 30k de km capisci? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
L.E. radmasa.gif Freonul nu se schimba ci se completeaza daca este cazul radmasa.gif radmasa.gif .

This post has been edited by 75AIM: 25 Jan 2015, 16:38


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 25 Jan 2015, 18:03
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Da,dar se verifica la 2 ani freonul.Lichidul de frana nu te-am intrebat unde,ci la cat timp.Oricum,nu l-ai schimbat la 2 ani cum spune planul de service.Nu nega,ca acum caut prin postarile tale.

Asa ca,mai usor cu sfaturile si tonul ironic.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 04:11
Dacia