Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie Renault Megane 3

ionutz_22121989
post 3 Jan 2015, 10:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 3 January 15




Va salut!

In primul rand va doresc un an nou fericit si plin de realizari ! Imagine publicată

Doresc sa cumpar un Renault Megane 2010, am la dispozitie un buget maxim de 5000 euro si as dori varianta diesel de 1.500cmc pentru ca o sa umblu mult cu masina extraurban (stiu ca sunt 2 versiuni una cu 85 cai si cealalta cu mai multi). Masina va fi achizitionata Second Hand, si as vrea sa stiu de la eventualii posesori de acest model sau de la cunoscatori, ce parere aveti despre acest model si ce probleme pot intampina daca cumpar masina Second Hand. Nu exclud si o varianta pe benzina de 1.6, dar inclin mai mult spre diesel pt. ca voi circula mult cu masina.
Am vazut pe net o "tona" de anunturi cu acest model iar preturile variau de la 4500 euro negociabil pana la 5500. Unele modele erau imatriculate pe Romania, altele pe Franta. Mi se pare cam suspicios de ieftin pt. o asemenea masina, dat fiind faptul ca e un model relativ nou. Nu ma intereseaza alte modele, marci. As dori daca se poate sa primesc detalii/sfaturi/pareri despre acest model dar nu exclud sa primesc si alte sfaturi legate de alte masini in marja asta de pret de 4000-5000 euro maxim.
Sunt constient de faptul ca sunt multi samsari care vand masini "puzzle" sau "lego" . Ce ma puteti sfatui in privinta acestei masini si ce costuri are intretinerea unui astfel de model ? Imi cer scuze pentru eventualele greseli de exprimare, am initiat acest subiect dupa o zi in care a fost revelionul.

Va multumesc anticipat pt. ajutor, astept parerile voastre cu privire la acest subiect.


--------------------
Dacia Logan 2005 - IF 89 AID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 3 Jan 2015, 11:32
Post #2


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




De ce nu te orientezi catre alta clasa/marca sau model? La banii de care dispui..gasesti doar Megane-uri 3 diesel cu foarte multi km la bord si destul de obosite. Nu vinde nimeni o masina buna pe bani putini..chiar daca are nevoie disperata de bani.

This post has been edited by ali3n_cop: 3 Jan 2015, 11:34


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz_22121989
post 3 Jan 2015, 13:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 3 January 15




Salut. Nu am cunostinte referitoare la alte marci/modele care s-ar incadra in acest pret. De Megane 2 stiu cate ceva pentru ca am prieteni care au, si nu au avut probleme semnificative cu ele.
Referitor la Megane 3, nu stiu mare lucru si de aceea am apelat la voi smile.gif . Vreau sa iau Megane 3 pentru ca e un model mai nou, fiind din 2010 ma astept sa nu aiba mai mult de 150.000 km.
Si imi place si cum arata ca design. Daca sunteti amabili puteti sa imi spuneti la ce riscuri ma expun daca iau un megane in marja de 4000-5000 euro , pt ca pe net mai toti spun in anunturi ca "accept orice verificare/test". Si desigur ce alte marci & modele pot lua cu banii de care dispun dar sa nu fie an de fabricatie mai vechi de 2007.
Va multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2005 - IF 89 AID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 3 Jan 2015, 13:46
Post #4


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Inainte de toate, fa-ti niste calcule financiare. Ai scris ca dispui de maxim 5000 euro. Trebuie sa iei in calcul si inmatricularea masinii, rca (in functie de varsta), impozit, revizia, unele investitii gen: anvelope, placute frana, discuri frana, lichid racire motor, distributie, kit accesorii, etc..tinand cont ca vei achizitiona o masina cu km multi la bord.
Mai ai variante gen: Ford Focus 2008-2010, Hyundai Accent, Opel Astra H 2008-2009, Peugeot 308, Dacia Logan, Citroen C4.

This post has been edited by ali3n_cop: 3 Jan 2015, 13:47


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz_22121989
post 3 Jan 2015, 19:29
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 3 January 15




Salut, Opel Astra am condus, sunt sceptic in privinta lor pt. ca in bugetul meu nu voi gasi decat un Astra cu 130.000 km pe bord iar in realitate are probabil 300.000 (am un prieten care a dat 4500 euro cu tot cu taxa de mediu). Hyundai Accent e sensibila cu articulatiile, coloana de directie si trenul de rulare, Citroen C4 ar fi o alegere buna cat si Ford Focus (cred). Peugeot 308 mi se pare ok ca masina, dar nah, nu intentionez sa iau o masina cu mai mult de 150.000 km reali (nu dati inapoi din ECU-ul masinii).


--------------------
Dacia Logan 2005 - IF 89 AID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganmpi16
post 4 Jan 2015, 09:27
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




QUOTE(ionutz_22121989 @ 3 Jan 2015, 13:20)
...pt ca pe net mai toti spun in anunturi ca "accept orice verificare/test"...
*


Asta nu inseamna ca sunt seriosi sau ca eventualii cumparatori o si verifica la Renault. Deja ai inceput sa te pacalesti daca ii crezi seriosi pentru o fraza de genul >accept orice verificare, km reali, carte service etc. La pretul de 5000 euro nu vei gasi in mod sigur masina sub 180000 km si fara probleme. Ar trebui sa stii ca toate masinile care vin din Franta la pretul asta sunt masini de firma (de curierat, de inchiriat, de salvare, de politie) si foarte rar, sau deloc masini ale persoanelor fizice. Deci, nu te increde nici in genul de afirmatii> unic proprietar.
Am verificat recent un cod vin afisat pe autovit pt un megane 2 din 2009, pt un prieten si surpriza: la Renault nu exista acel cod VIN. In urma discutiei telefonice cu vanzatorul, acesta a inceput s-o dea cotita, si pana la urma sa recunoasca ca a copiat un cod de la alt anunt si a modificat niste litere. A zis ca asa anuntul pare mai de incredere. Vezi ca am gasit anunturi de masini 1,5 dci de 110 CP cu coduri vin afisate si-n urma verificarilor, unele dintre ele erau de la alte masini - 90 Cp, cutii cu 5 trepte. Vezi ca mai sunt anunturi care prezinta ca masina are (ex.) 120000 km si in urma verificarii masina avea 120000 km la ultima vizita pe la Renault DAR acum un an si jumatate. "Intre timp masina nu a circulat- a stat in garaj"> raspunsul samsarului. Adica masina aia a facut 120k in 2 ani si pe urma s-a odihnit sau ce...
Sfat: obligatoriu verifici masina fizic la service renault (chiar daca te costa). Asa stii ce vei cumpara si nu ce incearca samsarul sa-ti vare pe gat. As mai avea niste exemple sa-ti dau de vazatori corecti> masina urmarita de mine acum un an si jumtate, pe 15 august, in anunt avea 156000km (pret cerut 7100, in urma verificarilor revizie in aprilie - 149000). Aceeasi masina 3 saptamani mai tarziu avea in anunt 97000 km- pret cerut 7300. As duce si eu masina in curtea samsarului ala sa-i mai scada un pic km si sa-i creasca valoarea radmasa.gif radmasa.gif
Renault_M_gane_III_police_nationale___224__Nice.JPG ( Size: 4.4mb ) Number of downloads: 1107
Renault_M_gane_Douane_fran_aise.jpg ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 1085
taxi_zadar.jpg ( Size: 106.33k ) Number of downloads: 1062


This post has been edited by loganmpi16: 4 Jan 2015, 09:38


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 4 Jan 2015, 10:41
Post #7


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Parerea mea este ca..acei 5000 euro pe care ii are Ionut..nu sunt de ajuns pentru ceea ce isi doreste el. Chiar daca isi va gasi un chilipir de M3 la banii astia.. cu siguranta o sa mai fie nevoie de cel putin 1500 euro investitii pentru a aduce acea masina la normalitate.
Din ce am vazut eu pe piata auto, bugetul acela se incadreaza cu o clasa mai jos : Fiesta, Clio, Polo..etc. Poti merge si pe Logan diesel, este o optiune de luat in seama, are niste consumuri destul de mici si tine foarte bine la drumurile noastre, o singura bila neagra: sta destul de prost la capitolul "siguranta".

This post has been edited by ali3n_cop: 4 Jan 2015, 10:43


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladandrei
post 4 Jan 2015, 11:49
Post #8


Membru pufos


Group: Members
Posts: 127
Joined: 26 January 13
From: Bucuresti




Colegul a zis ca prefera o masina din maxim 2007 ca vechime. Dar Megane 2.2 se poate incadra fara probleme in cerinta asta, a mea e de exemplu 2008. Un 2.2 corect poate fi gasit mai usor in banii aia decat un Megane 3, iar varianta 1,5 dci cu 100 si ceva de cai a fost destul de ok. Nu credeti?


--------------------
Renault Megane 2008 Hatchback 1.5 dci 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz_22121989
post 4 Jan 2015, 15:41
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 3 January 15




Salutare tuturor.
Multumesc pt. raspunsuri. Azi am fost in targ Vitan si m-am lamurit cum sta treaba. Sunt doar oameni care ridica suspiciuni, samsari, tigani etc. Clar nu imi iau masina de acolo. Nu am cunostinte despre a verifica numarul de indentificare a vehicului (VIN) , unde se poate verifica cu exactitate ? La reprezentanta ?
Fiesta, clio si polo nu imi plac de nicio culoare (stiti voi...gusturile nu se discuta smile.gif ) , Logan am deja, deci cred ca raman la alegere intre Megane 3 si Peugeot 308, le-am vazut in Vitan si mi-au placut , pana mai in primavara mai "cercetez piata" si cu sfaturile ce le primesc de la voi, voi incerca cat de cat sa fac o alegere buna smile.gif .


--------------------
Dacia Logan 2005 - IF 89 AID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Jan 2015, 15:57
Post #10


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ce informatii doresti sa afli dupa VIN....mai exact?
http://www.reno.ro/Numar-identificare-auto...ul-t257604.html


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganmpi16
post 4 Jan 2015, 18:42
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




Ionut, poti sa-ti iei si megane 3 (chiar iti recomand), dar sa stii ce iei la banii aia. Adica sa nu te astepti ca masina sa aiba max 150000 km, sau sa nu fi fost atinsa- la pretul asta sansele cresc. Totusi, daca esti norocos, poti sa-ti iei masina lovita, dar reparata corect la reprezentanta. Prin verificarea codului vin la reprezentanta se obtin informatii privitoare la vizitele masinii la reteaua de service-uri renault. (data, nr de km si operatiunile efectuate- revizii, reparatii etc.) Daca masina nu a calcat pe la reno, nu vei afla decat fisa de fabricatie a masinii (adica dotarile si toate datele ei tehnice-tipul motorului, al cutiei de viteze, culoarea, daca are sau nu esp, clima, etc.)
Eu iti recomand o masina cu servisare corecta, chiar daca are multi km.


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 4 Jan 2015, 21:03
Post #12


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Nu il incuraja sa-si cumpere epave reparate si alte rable. Are 5000 euro si Megane 3 in stare cat de cat buna nu se gaseste pentru acest buget. O sa-i treaca febra M3 si o sa-si dea seama ca nu s-a terminat lumea la acest model de masina. Ionut, zici ca ai un Logan, nu?..mai trage de el si mai strange ceva bani sau mai asteapta ca preturile sa scada.


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz_22121989
post 4 Jan 2015, 21:41
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 3 January 15




Da, am Logan, merge bine. Mai am prieteni buni care si-au luat masini SH mai vechi decat Megane 3 si nu i-am auzit sa aibe probleme mari. Acum, poate au fost mai norocosi ei.
Mai am 2 intrebari pt. seara asta : cum pot verifica inainte sa cumpar o masina (chiar si din import) daca e furata sau nu ? Cine poate atesta daca o masina e furata sau nu ? Si unde pot face asta ? Eventual sa elibere un certificat, adeverinta ca masina e in regula si nu furata...
Si....practic daca masina e import Franta (pt. informarea mea) cat e taxa de inmatriculare ? Se mai plateste ceva taxe ? smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 - IF 89 AID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Jan 2015, 21:48
Post #14


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(ionutz_22121989 @ 4 Jan 2015, 21:41)
Mai am 2 intrebari pt. seara asta : cum pot verifica inainte sa cumpar o masina (chiar si din import) daca e furata sau nu ? Cine poate atesta daca o masina e furata sau nu ? Si unde pot face asta ? Eventual sa elibere un certificat, adeverinta ca masina e in regula si nu furata...
Si....practic daca masina e import Franta

Asemenea informatii se pot accesa pe net daca ai talon (copie) pentru masinile inmatriculate in strainatate.....via net si se elibereaza un certificat on-line.
Vanzatorul serios trebuie sa aiba acest act....pe langa restul actelor.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 4 Jan 2015, 21:57
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Nu cred ca exista sanse sa cumperi un megane 3 furat, de furat se fura masini care sa merite osteneala si riscul, iar daca se mai fura si megane atunci merge la dezmembrat nu la revanzare.
La tine problema e ca la bugetul pe care il ai, e greu sa cumperi un diesel cu mai putin de 200k kilometri reali.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Jan 2015, 22:00
Post #16


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Sunt cateva cazuri de cumparatori care au aflat la RAR ca masina(inmm.RO) era furata/acte false.....chiar de aici pe forum.
Orice verificare in plus nu este in zadar....parerea mea.
Referitor la pret....cauta ca cumperi o masina nu un pret!

This post has been edited by espacern: 4 Jan 2015, 22:14


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz_22121989
post 4 Jan 2015, 22:11
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 3 January 15




@espacern <-- Multumesc pt ajutor smile.gif, o sa ma intereseze VIN-ul masinii cand voi fi aproape de achizitie, adica undeva spre sf lunii martie - inceputul lunii aprilie...dar pana atunci am nevoie de toate informatiile , iar forumul asta (si altele) sunt nemaipomenit de bune...pana acum am aflat de la voi lucruri pe care, initial, nu le stiam. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 - IF 89 AID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhnea_alex2000
post 5 Jan 2015, 22:47
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 28 October 14




Salutare și un an nou fericit tuturor!
Probabil ca ai văzut ,și eu sunt în căutarea unei mașini noi.
Sfatul meu, nu te axa pe un singur model ,de la o singura marca .
În legătură cu suma alocată ,mie mi se pare o suma mica pentru un megane 3,diesel în stare buna .dacă nu vrei sa aloci mai mulți bani ,și vrei megane 3, eu zic sa cumperi benzina . O sa consume mi mult, dar la banii astia nu cred ca găsești un diesel Bun.
Acum ,depinde și de nevoile tale ,de ce o sa faci cu masina ,unde va circula mai mult.

În legătură cu motorul 1.5 dci 85 cp,eu îl am pe symbol și dmdv, masina e foarte sprintena și consumul e bunicel. 90 k de km cu el (îl am de nou și injecția e Delphi (cred ca așa se scrie),adică varianta mai cu "bube") și nu a avut nicio problema.

This post has been edited by myhnea_alex2000: 5 Jan 2015, 22:49


--------------------
renault symbol symbol 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz_22121989
post 6 Jan 2015, 09:58
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 3 January 15




QUOTE(myhnea_alex2000 @ 5 Jan 2015, 23:47)
Salutare și un an nou fericit tuturor!
Probabil ca ai văzut ,și eu sunt în căutarea unei mașini noi.
Sfatul meu, nu te axa pe un singur model ,de la o singura marca .
În legătură cu suma alocată ,mie mi se pare o suma mica pentru un megane 3,diesel în stare buna .dacă nu vrei sa aloci mai mulți bani ,și vrei megane 3, eu zic sa cumperi benzina . O sa consume mi mult, dar la banii astia nu cred ca găsești  un diesel Bun.
Acum ,depinde și de nevoile tale ,de ce o sa faci cu masina ,unde va circula mai mult.

În legătură cu motorul 1.5 dci 85 cp,eu îl am pe symbol și dmdv, masina e foarte sprintena și consumul e bunicel.  90 k de km cu el (îl am de nou și injecția e Delphi  (cred ca așa se scrie),adică varianta mai cu "bube") și nu a avut nicio problema.
*




Salutare, la bugetul de care dispun nu gasesc pe net vreun model de megane 3 pe benzina (care cum ai zis si tu, e mai fiabil). Diesel-ul e preferatul meu (cuplu + consum) dar daca se iveste ocazia, am sa ma gandesc si la varianta pe benzina. In caz de reusesti sa cumperi inaintea mea...daca poti te rog, sa spui ce parere ai de masina achizitionata, daca ai probleme, daca se prezinta in stare de functionare buna etc. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 - IF 89 AID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
me_costa_you
post 6 Jan 2015, 14:24
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 January 15
From: Iasi




Salut si La multi ani!
Sunt si eu interesat de un Megane 3 si as avea nevoie de ajutor in legatura cu VIN-ul unei masini pe care am gasit-o. Anuntul este acesta: http://www.autovit.ro/renault-megane-C35346338.html si seria: VF1BZ0BD643869977
Eu sunt din Iasi iar masina e in Bucuresti, asa ca mi-ar fi de folos daca poate cineva sa-i afle istoricul incat merita sa fac un drum s-o vad si s-o duc la un test.
Multumesc (scuze daca am facut vreo gafa, sunt incepator).


--------------------
Renault Megane 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Jan 2015, 14:41
Post #21


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Masina din link are motor de 105 cu norma E4....e de ajuns?

This post has been edited by espacern: 6 Jan 2015, 14:51

Attached thumbnail(s)
M3.jpg ( Size: 13.58k ) Number of downloads: 821


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 6 Jan 2015, 14:58
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti




Kilometrii vad ca sunt apropiati de adevar: http://ct.alcopa-auction.fr/AX-828-KJ.pdf, insa e fabricatie 2010, nu 2011.

This post has been edited by Highwayman: 6 Jan 2015, 15:00


--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
me_costa_you
post 6 Jan 2015, 15:32
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 January 15
From: Iasi




Multumesc pt raspunsuri. Sigur e euro 4? M-am uitat special sa fie euro 5 fiindca e taxa mica.
Se pare ca trebuie sa mai caut.

This post has been edited by me_costa_you: 6 Jan 2015, 15:34


--------------------
Renault Megane 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Jan 2015, 15:57
Post #24


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca Espacern iti spune ca este E4 eu zic sa-l crezi smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Jan 2015, 16:31
Post #25


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




In CT din Franta apare ca CTTE (Societe) adica in talon este configuratie 2 locuri....chiar daca din poze apare "echipata" 5 locuri.
Probabil (99%) ca nici TVA-ul nu este achitat......dar asta este detaliu!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 6 Jan 2015, 16:52
Post #26


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Se omologheaza la RAR pentru 5 locuri contra unei sume modice de vreo 800 ron...achita si TVA-ul..si totul o sa fie "roz" smile.gif


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz_22121989
post 6 Jan 2015, 16:56
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 3 January 15




QUOTE(espacern @ 6 Jan 2015, 17:31)
In CT din Franta apare ca CTTE (Societe) adica in talon este configuratie 2 locuri....chiar daca din poze apare "echipata" 5 locuri.
Probabil (99%) ca nici TVA-ul nu este achitat......dar asta este detaliu!
*



Deci pe langa faptul ca platesti 5000 euro pe masina, trebuie sa achiti si TVA-ul ? Sau am inteles gresit ? smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 - IF 89 AID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
me_costa_you
post 6 Jan 2015, 16:58
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 January 15
From: Iasi




Am inteles, ma linistesc cu masina asta.
Multumesc mult pt informatii.


--------------------
Renault Megane 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Jan 2015, 16:59
Post #29


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(ali3n_cop @ 6 Jan 2015, 16:52)
Se omologheaza la RAR pentru 5 locuri contra unei sume modice de vreo 800 ron

Daca ai "ghartie" de la reprezentant Renault....de montaj si piese.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 6 Jan 2015, 18:34
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Si daca o lasa ca utilitara la RAR ce are?dupa ce o inmatriculeaza pune si bancheta spate si a terminat pb.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 23:40
Dacia