Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna 1 si problemele ei

Marty
post 28 Apr 2004, 08:30
Post #1


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Deci, uite cum sta problema: am gasit o Laguna din '95, 1,8i (90 cp), 103 mii km, service facut doar la Renault, climatronic, Airbag, ABS, inchidere, geamuri, 5500 Euro. Spuneti-mi si mie, va rog, cei care aveti Legume, cam la ce sa ma astept din partea masinii asteia, care-i sunt punctele forte si care-i sunt punctele slabe.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
t1b1m
post 6 May 2004, 13:50
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 9 March 04




deci mi se pare destul de bun pretul masinii, per ansamblu este o masina destul de buna, silentioasa si merge bine, problemele care le-am avut io cu ea vezi in topicul de mai sus, dar mai am un prieten cu a astfel de masina si este multumit de ea, si io am luat-o la recomandarile lui. Este totusi o masina de 10 ani ( a mea este din 94 cu 150.000 la bord) acuma nu stiu cate incredere poti sa ai in kilometraj dar sincer ma cam indoiesc ca o masina de 10 ani fugarita prin occident sa aibe numa 100 mii, daca este adevarat si prin tara nu a fost forjata prea mult merita sa o iei, daca are 2-3 ani prin gropile noastre este mai nashpa. Eu sincer din talcioc nu as cumpara-o, dar de la vro cunostinta da. Acum am gasit si una la dezmembrari se mai recupereaza una alta ...


--------------------
Renault Laguna II 2004, 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 6 May 2004, 14:29
Post #3


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




referitor la suspensie... a mea e in RO din sept. 92... 12 ani..
daca mergi frumos cu ea nu patzeshte nimic.. daca birjareshti, orice mashina pica dupa 2-3 ani, poate sa fie shi land cruiser..
anul trecut am schimbat totzi 4 pivotzii, capetele de bara shi bieletele de directzie, bucshele nu a fost cazul, shi iara e super silent mashina.. am doar o problema cu o bucsha de teflon, cica, din caseta de directzie..
acolo mai zdrangane ceva pe la denivelari..
referitor la laguna, problema e sa nu fi fost lovita, lonjeroane strambate sau alte chestii nashpa.. dar astea se vad la un control amanuntzit, ceea ce sunt convins ca tu oricum i'ai face...

marty, offtopic, se mai aude ceva cu volanul respectiv???
numai bine! smile.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 2 Jun 2004, 16:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




A fost odata... pe la inceputul anului 1994 cand se lansa noua limuzina de clasa medie a constructorului francez Renault. Inlocuitorul lui R21 primeste un nume feminin, Laguna, si devine o ea,si preia multe elemente de design de la fratele mai mare, Safrane, mai vizibile fiind forma de limuzina in doua volume si jumatate si formele rotunjite in raport cu predecesorul R21.
Motoarele de la lansare sunt 1.8 8V (F3P) de 90cp 2.0 8V (F3R) de 113cp cu 4 cilindri si motorul de 3 litri V6 cu 12 supape la 90 de grade (Z7X) de 170cp montat pe versiunea Baccara.
In toamana aceluiasi an, oferta de motoare se completeaza cu un diesel aspirat in 4 cilindri si 12 supape, cu injectie cu precamera, de 2.2 litri(G8T) care dezvolta 83cp.
Anul 1994 se incheie sub auspicii foarte bune pentru noua limuzina de clasa medie a lui Renault. In Germania devine lider la vanzari dintre modelelel de import in clasa sa.
In primavara anului 1995 modelul capata si o valenta sportiva, prin lansarea variantei sport, dotata cu motorul 2.0 S 16V N7Q de 140cp, realizat in colaborare cu Volvo. Este de fapt un motor Q de 1,9(1948cmc). Varianta sport se distinge la exterior prin montarea unui eleron discret, cu scop pur estetic.
In toamna lui 1995 apare pe piata si varianta break, ceea ce va duce la impulsionarea vanzarilor pe piata vesteuropeana.
In anul 1996, pentru ca gama de motorizari sa fie completa, se ofera varianta turbo a dieselului de 2.2 : 2.2 dT (G8T turbo) cu o putere de 113cp.
Anul 1996 si anul 1997 nu mai aduc noutati semnificative. Vanzarile se mentin la cote inalte si nu se impune nici o masura. Doar se radiaza din program unele variante(Baccara,Initiale) si breakul primeste capace la roti cu un design placut. Noutatea anului 1997 este introducerea unui nou motor V6 24 valve la 60 de grade(L7X) de 190cp realizat in colaborare cu grupul PSA. Acest motor inlocuieste vechiul motor V6 (Z7X) care era de conceptie de peste 20 de ani. Aduce in plus un consum mai mic, o reducere a zgomotului si un plus de 20cp. Acest motor este folosit si in ziua de azi in diferite faze de dezvoltare pe Laguna II, VelSatis si ClioV6, C5, 406,607 etc.
Primavara anului 1998 aduce o reintinerire a frumoasei medii de la casa Renault. Chiar si dupa 4 ani de la lansare se mentine in topul preferintelor clientilor, deci la exterior nu se impun modificari majore. Se reproiecteaza blocurile optice spate, acuma devenind cu o culoare de portocaliu in partea superioara fata de acel gri al modelului original. In partea din fata, se observa spoilerul cu proiectoare de ceata rotunde care inlocuiesc pe cele dreptunghiulare si farurile cu geam clar dar din plastic, mult mai rezistente la impact decat cele de sticla striata de pe phase 1. Si asa apare Laguna 1 phaseII. Dar modificarile continua si in partile ascunse.
Apar noi motoare moderne. Astfel motorul de 1.8 8V (F3P) este inlocuit cu un motor de 1.6 16V (K4M) de 107cp. Motorul diesel aspirat este inlocuit de un nou propulsor diesel, cu injectie directa de aceasta data, supraalimentat de 1.9 litri.: 1.9dTi (F9Q turbo) 100cp. Tot in aceasta primavara, vechea cutie automata este inlocuita cu transmisia "Proactive" cezvoltata impreuna cu grupul PSA.
In toamna lui 1998 se produce inlocuirea motorului 2.0 8V cu un nou motor, 1.8 16V (F4P) de 120 cp. Parca acuma nu ti-e rusine nici cu Laguna... cu toate ca concurenta nu doarme... si 406 bate puternic la usile clientilor. Si Mondeo are un facelift, si Vectra B este in scena... Dar pentru a-si mentine nivelul de top al vanzarilor, Renault ofera in dotarea standard a tuturor Lagunelor phase 2 ABS si aer conditionat. Era ceva pentru vremea aia...
Toamna lui 1999 aduce si inlocuirea ultimelo "relicve" in materie de motoare de pe Laguna. In loc de motorul 2.0 16V (N7Q) este implantant motorul de 2.0 16V (F4R) cu aceiasi putere(140cp), de conceptie noua si cu poluare si consum redus. Azi il mai gasim in diferite evolutii pe Megane II, Clio Sport, pe Laguna II, Laguna II turbo etc... Turbodieselul de 2.2 cu injectie indirecta litri este inlocuit cu primul motor common-rail montat pe autoturisme de Renault. Este vorba de 1.9dCi(F9Q turbo) care dezvolta puterea de 107cp si elimina zgomotul si vibratiile prezente la 1.9dTi. Azi acest motor este binecunoscut in toata gama Renault... Si eu sunt fericitul posesor al unei Laguna 1.9dCi fabricat in 10/1999, dar despre asta mai tarziu.
Anul 2000 nu aduce nimic nou...linistea dinaintea furtunii, pentru ca in anul 2001 Laguna I este inlocuit de Laguna II... despre care o sa vorbim peste 5-10 ani wink.gif


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 2 Jun 2004, 16:13
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Si dupa istoria cronologica sa venim si cu istoria de service.
Probleme cronice multe nu au fost... unele modele din 1994 si inceputul lui 1995 aveau o boala urata. Din cauza tratamentului necorespunzator al rotilor dintate din diferential, acestea se puteau sparge, bucatile se imprastiau in cutia de viteze si astfel tota cutia era compromisa.
Inchiderea centralizata, la unele din primele modele functiona cand dorea ea. Bastonasele alea de la blocarea din interior a usilor erau fragile. La phase II ele nici nu mai exista la usile din fata. E mai bine asa:D
Puntea fata devine zgomotoasa dupa aprox 3-50k km din cauza stabilizatorului antiruliu preluat de la Safrane. Are 2 bielete lungi, care mai ales pe drumuri proaste incep sa bata. Se schimba si astea.
Piese sensibile si scumpe mai sunt demarorul si alternatorul.
In rest, numai de bine... Motoarele au o viata lunga cu defecte sporadice, tinuta de drum era (si este) peste media clasei din care face parte. Silentiozitatea chiar si la viteze mari este foate buna. Motoarele de pe phase II sunt foarte ingrijite si cu performante bune. Aspect estetic frumos(cel putin eu asa vad frumosul wink.gif )
Daca apar zgomote de rulmenti uzati de la cutia de viteze este indicat sa faceti o reparatie capitala. Un kit de reparatie nu este foarte scump si va poate scapa de multe belele.


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 2 Jun 2004, 16:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Si dupa generalitati sa vin si cu lucruri concrete. Sunt posesorul unei Laguna I phaseII 1.9 dCi 79kw fabricat la finele anului 1999, cumparat din Germania in iunie 2003 cu ~106.000 km la bord. Azi am 124.200. Cea mai grava problema care am avut-o s-a rezolvat in schimbul sumei de 50.000 lei. Cea mai grava, nu cea mai scumpa. Conducta de la comanda ambreiajului, este prinsa de caroserie, undeva sub rezervorul cu lichid de frana, intr-un cuplaj metalic, rigid. Din cauza vibratiilor si tensiunilor acumulate acolo cand pedala este apasata, conducta s-a fisurat putin chiar langa aripa care era sudata pe ea si scapa lichid. Apoi cu dragele noastre drumuri si indolenta mea fisura s-a extins, si cu toate ca am completat lichidul de frana, am ramas intr-un weekend fara comanda la ambreiaj. Eram intr-un sat, asa ca am demontat conducta (destul de dificila pozitia mai ales din pompa de sub pedala de ambreiaj) si am alamit-o in schimbul a 50.000 lei. Bine, chestia cu fisuratul nu s-a intamplat peste noapte... dar am fost cam delasator. O conducta noua era 3.500.000 si o luna si ceva(1500-2000km) tot completam cu lichid si ma gandeam daca sa cumpar conducta noua sau pot face altceva. Pana la urma am facut altceva ;-)... si am schimbat si sitemul de prindere al conductei. La unele Laguna, ca si la Safrane, ansamblul piston receptor-conducta-pompa este unitar si este destul de scump.
Am mai schimbat bieletele de directie, una din stanga avea joc, si le-am schimbat pereche ca asa se schimba. Cam 150 de euro cu manopera cu tot. Le-am schimbat in service astea, pe la 115-120k km, am undeva scris.. erau alea originale inainte.
Luna asta ma duc la Sibiu sa-mi schimb rulmentul fata-dreapta. Nu are joc dar se aude un uruit care dispare in momentul in care roata este incarcata.Din pacate asta vine cu senzorul de ABS cu tot si costa cu ceva peste 3.000.000 lei.
Filtru aer,filtru habitaclu, placute de frana,kit distributie, filtru motorina(asa a fost 50 de euro !!!), filtru ulei si ulei astea le mai amintesc doar in fuga.
O alta neplacere mi-a creat casetofonul. Este cu cod, si cand am schimbat conducta de ambreiaj am luat jos bateria. Codul scris pe cartea de identitate din Germania nu era bun. Am trimis la Renault in Franta codul cass si cod sasiu, si mi-a venit acelasi cod... Ineficient. M-am dus la un meserias si pentru 200.000 mi l-a decodat si mi-a spus si codul bun.
Amortizoarele au eficienta de 75%, deci pe partea asta nu am probleme deocamdata.
Am mai schimbat ambele becuri de pe faza scurta. Asta pentru ca eu umblu zi si noapte cu farurile aprinse. Am mai schimbat si un bec de ala fara dulie, de pozitie.
Per ansamblu supermultumit de masina. Cateodata, daca o las in soare si se incalzeste tare, si apoi dau drumul la clima pe 18-20 grade, dupa un timp zornaie o gura de aerisire din usa dreapta fata. O fi ceva difernta de contractie si dilatare..cine stie... wink.gif..oricum zgomotele incerc sa le tin sub control. Alta sursa de zgomot este portbagajul. Fiind model cu hayon, ai practic portbagajul inauntrul masinii. Se aud unele vibratii de la cartonul care acopera portbagajul(ala din spatele scaunelor) si , cred eu , de la tablia de peste roata de rezerva.
Inca o "biluta gri" ar fi pentru afisajul de la radiocasetofon (sau Navi care are). Este incastrat in bord destul de ciudat si pe piatra cubica, cateodata zornaie.
La modelele pe benzina tobele de esapament se corodeaza repede.
Motorina am bagat de la Shell pana in toamna si a fost OK. Apoi am alimentat de la MOL ca am o statie mai aproape. Nu am avut probleme iarna. Acuma mai intru si pe la OMV cateodata. Noname,Petrom si Rompetrol nu incerc.
Ca si performante dinamice, este ok.Nici fruntea si nici coada. Nu sunt " supazmeu' " si ma multumesc cu ea. Pana la viteza de 160-170km/h inca pot sa vorbesc de reprize... nu chiar ca si pana la 145km/h... dar se simte ca trage... peste viteza asta, adica de la ~3500 in a V-a viteza creste doar cu timpul... nu si cu apasarea pedalei biggrin.gif. Oricum maxim declarat este de 190km/h...asa ca pana la aia ajung wink.gif.
Consumul la mine, pe ultimii 2200 km, la o viteza medie de 30km/h este de 7.8 litri/100km. Asta afisat de calculatorul de bord. Stilul meu de condus este total neeconomic... daca ar fi sa conduc la consum eu cred ca as putea cobra sub 7. Cand am adus-o din Germania am avut consumul pe 1500 de km (autostrazi din strainatati +Oradea-Cluj) in jur de 5 la suta.


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunaV6
post 2 Jun 2004, 21:39
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 12 March 04




sal mai r&b...am si io o laguna v6 din 94..(vezi la subiect V6)...vad ca cunosti destule despre reno laguna...zi-mi si mie te rog cam la ce sa ma astept de la ea??...(nu o am de prea mult timp...si nici nu cunosc prea multe date...am luat-o ca mi-a placut cum arata, motoru'...si pretu..smile.gif).merci...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphex_daddy
post 3 Jun 2004, 13:05
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 24 May 04




Micul club al posesorilor de laguna se largeste cu un nou membru in persoana subsemnatului, motiv pentru care tin sa va salut si sa urez celor 2 volume si juma' viata lunga si fara reparatii majore!

Laguna din posesie este inca la prima tinerete. Fabricatie 09.2000 si 56.000km la zi. Motorul este F4P, 1800/120cp/16v, destul de prietenos odata ce esti obisnuit cu cutia de viteze care intr-adevar are demultiplicarile un picut cam lungi. Fara a dispune neaparat de acceleratii fulminante, sub capota exista un placut compromis intre consum rezonabil si rezervele de putere care iti permit spre exemplu depasiri fara probleme la 70km/ora cand ai uitat ca inca ai ramas intr-a V-a. Urca binevoitor in ture si este iertator cu subturarile.

Viata la bord este linistita si luminoasa, totul este unde trebuie... poate scaunele pe fata ar fi fost binevenite daca ar fi fost ceva mai ferme. Nu ar fi stricat si ceva suporturi pentru bauturi, evident racoritoare... insa la careffour gasesti un model argintiu, retractabil si discret, pe care il poti agata de panoul interior al usilor din fata, chiar in dreptul gurilor de aerisie. S-ar putea chiar sa iti pastreze cola rece, nu stiu...

Greieri nu exista inca, poate ceva zgomote la rulajul pe piatra cubica, insa nimic ce nu poti trece cu vederea. Votezi un primar tare pe partea cu reabilitarea drumurilor si ai rezolvat problema.

Down-side, scrumiera este neetansa, cand este deschisa, cu soclul pe care este fixata, si vei observa ca in timp se strange scrum sub tunelul median, insa daca toata lumea te indemna sa te lasi de fumat, aici ai inca un motiv chiar sa o faci...

Probleme mecanice? Cateva pana acum....

- una pompa de apa, ca curgea pe la garnitura si nu imi plac improvizatiile cu lipiciuri siliconale;
- una bucata intizator curea de accesorii... ouch, a costat vreo 7.500 mii lei, calca cureaua in afara cu 2 milimetrii si aveam drum lung de facut.
-cam atat... pana acum.

Ultima revizie, de intretinere de felul ei, stiti rutina: ulei, filtre (toate) si verificari de toate felurile, mi-a confirmat ca este in stare perfecta si sa speram ca asa si va ramane pana la toamna. Cand e faza aia de-i zice schimbatul kit-ului de transmisie si costa 400 eur.

Toate cele bune.... A, o info. daca se poate: cu ce anume curat eficient jantele de pe fata?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 3 Jun 2004, 13:50
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Aha..60.000 km ..revizia mare cu schimbatul kitului de distributie...
La mine a fost sub 100 de euro..sau in jur de 100. Pinionul si cureaua. La cele cu 16V, este ceva mai scump ca ai doi arbori cu came.
Incercati serviceul sin Sibiu... au cele mai bune preturi din RO...
Interesant cu intinzatorul la o varsta atat de tanara. Fuliile se pot rectifica... altfel este destul de scump


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-doru
post 10 Feb 2005, 15:14
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 February 05




Buna tuturor !
Sunt nou pe forum si sunt posesor de Laguna 1 phase 1 ,1.8,90 CP RXE -fara clima (INITIAL A FOST 2.0 I).
Masina asta este fascinanta : ma enerveaza si in acelasi timp ma simt extraordinar in ea !!!
Credeti-ma ,este a 8-a mea masina si stiu ce vorbesc !!
Merge excelent-cam lenesa uneori si am avut " n " probleme minore ,pe care le-am rezolvat casa :
-Pierdeam lichid de racire :sub bord ,la intrarea in calorifer,o teava era slabita la imbinare;
- Lichidul de racire era f.ruginit : am schimbat trei ape iar acum este ok ,ca la o masina noua;
etc,etc.
Spuneti si voi ce probleme ati avut ??
Poate reusim sa ne ajutam cu solutii ...
Ma bucur ca sunt printre voi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 16 Feb 2005, 12:27
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




Eu am o Laguna ( 1994 septembrie ) si o detin din 1 septembrie2004 .Am avut pana acum un R9,R21,R19 si asta toate cu acelasi motor 1,8 si am fost foarte multumit de ele.Ca la toate masinile frantuzesti bucsaraia lasa de dorit dar in rest este OK.Si un fapt cel putin curios absolut TOATE masinile care le-am avut s-au defectat la comutatorul de lumini in conditiile care am folosit becuri recomandate de constructor.astept cu "nerabdare" sa se intample si la LAguna.smile.gif


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 16 Feb 2005, 12:40
Post #12


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




biggrin.gif al meu e R18 din 84 shi "inca" nu s'a defectat.. sper sa mai reziste asha.. laugh.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-doru
post 16 Feb 2005, 15:25
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 February 05




Laguna 1 phase 1

Ati intimpinat probleme la deschiderea usilor ??
La usa dreapta fata minerul exterior se ridica fara a actiona deschiderea usii (ca si cum ar fi inchisa usa ).In mod normal,pe la jumatatea cursei minerului,se actioneaza nu stiu ce si usa se deschide .Aveti idee ce poate fi ??
Multumesc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Emil
post 22 Feb 2005, 14:24
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 05
From: Bucuresti




Daca s-a intamplat cand au fost gerurile alea de acum vreo 2 saptamani probabil ca a fost din cauza temperaturilor extrem de scazute. Eu am o Laguna phase II(1.8 16V RXE) si mi s-a intamplat si mie la usile din spate(cred ca a inghetat mecanismul butoanelor de deschidere iar eu la usile din fata nu mai am la phase II). Cand incercam sa deschid usa acestea nu se mai ridicau si a trebuit sa le ridic cu mana prin interior.


--------------------
Laguna 1.8 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-doru
post 22 Feb 2005, 15:53
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 February 05




Nu am fost inteles...
Chiar daca se ridica corect timburusul de la usa,indiferent de temperatura,usa nu o pot deschide decit actionind minerul din interior.
La exterior ,minerul se ridica fara a se opune rezistanta (ca si cum usa ar fi inchisa )
Multumesc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-doru
post 22 Feb 2005, 15:56
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 February 05




Nu am fost inteles...
Chiar daca se ridica corect timburusul de la usa,indiferent de temperatura,usa nu o pot deschide decit actionind minerul din interior.
La exterior ,minerul se ridica fara a se opune rezistanta (ca si cum usa ar fi inchisa )
Multumesc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Emil
post 22 Feb 2005, 16:08
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 05
From: Bucuresti




Corect! Nu se ridicau cand actionam butonul de la cheia de contact si nu cand incercam sa deschid de la manerul usii!
Multumesc pentru sfaturile privind schimbul de ulei(pentru Radu).


--------------------
Laguna 1.8 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Emil
post 22 Feb 2005, 16:11
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 05
From: Bucuresti




Multumirile sunt pentru Doru...scuze...se apropie Pastele...


--------------------
Laguna 1.8 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-doru
post 23 Feb 2005, 07:54
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 February 05




Schimb un pic registrul daca mi se permite si as dori sa comentez stabilitatea acestei masini.
Cum am mai spus am avut 8 masini ,dar nici una dintre ele nu s-a comportat asa de bine in curbe si, in general, ca tinuta de drum.
Poti sa intri in curbe strinse cu viteza relativ mare si simti masina lipita de sol de parca ar fi pe sine.Pe cuvint,nu incetez sa ma minunez de stabilitatea extraordinara a acestei masini si de sentimentul de siguranta pe care il imprima soferului,dar,din spuse ,si pasagerilor.
Voi ce parere aveti ??


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Emil
post 23 Feb 2005, 09:49
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 05
From: Bucuresti




Salut!

Sa este...acelasi sentiment il am si eu...dar... de un timp cand franez la viteza mare(peste 130) imi cam tremura putin volanul :shock: ...care ar fi explicatia!
A! Mai am o nedumerire :?: ...la geamul din fata sofer, daca tin mai mult de o secunda apasat butonul, chiar daca intrerup actionarea, geamul se ridica/coboara in continuare fapt care nu se intampla la celelalte geamuri la care oricat as tine butonul apasat in momentul in care ridic degetul de pe buton geamul se opreste. Stie cineva...asa trebuie sa fie sau am eu oarece probleme?


--------------------
Laguna 1.8 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 23 Feb 2005, 09:55
Post #21


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




smile.gif
nu e nici o problema. asha este proiectata, doar ptr geamul de la shofer. ei zic "geam shofer cu impuls"

la megane 2 parca ambele geamuri pe fatza sunt asha.. da.. ambele sunt cu "impuls shi sistem antiprindere"..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-doru
post 23 Feb 2005, 09:56
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 February 05




'Problema " ta este o functie a masinii si anume functia CONFORT.
Butonul are doua pozitii,greu sesizabile si daca tii mai mult,adica apesi mai tare,geamul va cobori automat pina jos.Este o functie buna si pt.alarme pentru ca pot fi activate functiile acesora de ridicare a geamului din telecomnda alarmei (unele alarme au acest feature )
In concluzie,este un "extras" nicidecum un defect.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Emil
post 23 Feb 2005, 10:06
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 05
From: Bucuresti




Multam' ...foarte util forum-ul asta! biggrin.gif
Dar de chestia cu tremuratul volanului are cineva ceva de zis?


--------------------
Laguna 1.8 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 23 Feb 2005, 10:33
Post #24


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




am intzeles ca doar la franare..
eu zic ca discurile sau placutzele ar fi de vina.. de asemenea, vezi in ce stare sunt capetele de bara shi cat de echilibrate sunt rotzile.
de obicei tremuratul la franare se intampla daca discurile sunt "ovalizate" sau, mai precis, daca nu mai sunt plane..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Emil
post 23 Feb 2005, 10:41
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 05
From: Bucuresti




Da...si eu m-am gandit la placute...discurile nu aveau cum sa se ovalizeze(de fapt cum se pot ovaliza discurile)...am observat de curand chestia asta cu tremuratul.


--------------------
Laguna 1.8 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 23 Feb 2005, 11:32
Post #26


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




nu se pot ovaliza?? laugh.gif
cum crezi ca este cand franezi intens, discurile sunt super incinse shi intri prin nishte baltzi adevarate??
eu am vazut megane coupe cu discuri pe fatza CRAPATE din cauza asta..
oricum, o investigare pe acolo te va elucida :wink:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Emil
post 23 Feb 2005, 11:58
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 05
From: Bucuresti




Pai in acest caz ar trebui schimbate discurile an de an. Eu am masina de un an si cand am luat-o avea 43k facuti in 3 ani(acum are 50k deci nu am mers mai mult decat media pe primii ani) :?: sau poate ca s-au ovalizat in timp...cine stie! A patit cineva la laguna asa ceva :?:


--------------------
Laguna 1.8 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Feb 2005, 15:19
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Si eu pariez pe discuri.
Daca mai au destula grosime, le poti rectifica.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Emil
post 23 Feb 2005, 15:33
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 05
From: Bucuresti




Stie cineva cam cat costa discurile+placute de frana+manopera :?:


--------------------
Laguna 1.8 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 23 Feb 2005, 16:37
Post #30


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




placutze nu shtiu, undeva pe la 2mil maxim marca FERODO.
relatzii la Alemar, BD. CAROL I, Nr. 65, tel 3131170

ptr discuri:
daca ai modelul B564 codul Brembo este 09.7386.40 = 2407442lei la paneuro
daca modelul mashinii e B56T, codul Brembo este 09.7292.30 = 2170881lei tot la paneuro
preturile sunt per bucata

manopera?? habar n'am... dar asta nu e treaba sa o faci la service reno..
daca vrei, relatzii pe privat..
bafta


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:52
Dacia