Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ravenna, De ce Ravenna? Ca să vad dovada că cei trei

nasty
post 21 Apr 2023, 21:00
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




De ce Ravenna? Ca să vad dovada că cei trei magi erau daci!


Am găsit un preț foarte mic pentru un bilet de avion către Rimini, o destinație nouă promovată de wizz, dar datorită unor modificări de orar, am schimbat aeroportul cu Bologna. Rimini va rămàne pt altă dată de vizitat.
Deci bilet Buc-Roma 19,99€, bilet Frecciarossa Roma-Bologna 21€, Bologna-Buc 9,99€ ( prețul de la Rimini) Astfel am reușit să vizitez unul dintre cele mai frumoase orașe din Italia, dar o destinație relativ mai puțin cunoscută: Ravenna, la o oră cu trenul din Bologna.
Cazare booking.com în Ravenna, 100€/noapte, Italia e scumpă!



<span class='edit'>22 Apr 2023, 15:58:</span>








——++++++++———-

Ravenna este un oraș istoric situat în regiunea Emilia-Romagna din Italia. Odată cu divizarea Imperiului Roman în anul 395, împărat al Imperiului Roman de Apus, cu capitala la Milano, devine Honorius. În 402, după asedierea Milanului de către vizigoții lui Alaric, Honorius strămută capitala Imperiului la Ravenna, el și sora lui, Galla Placidia, alegându-și orașul drept reședință permanentă.
Deci Orașul a fost capitala Imperiului Roman de Apus și apoi capitala Regatului ostrogot din Italia.
În anii 450-470 lupta pentru putere în Imperiul Roman de Apus face să se succeadă rapid un număr de 9 împărați. Ultimul împărat, Romulus Augustulus, este detronat de Odoacru în 476. Imperiul Roman de Apus a încetat să mai existe, Odoacru conducând Italia de la Ravenna.
În 540 Iustinian cel Mare asediază Ravenna, și Vitiges capitulează. După moartea lui Iustinian Ravenna rămâne bizantină până în Secolul al VIII-lea, fiind capitală a Exarhatului bizantin de Ravenna.

Iustinian a comandat construirea a mai multor biserici și monumente pentru a consolida poziția Ravennei ca centru cultural și religios.

Ravenna este o destinație turistică populară datorită bogatei sale istorii bizantine. Orașul este faimos pentru mozaicurile sale, care au fost conservate și restaurate în timp.
Străzile înguste, casele vechi și clădirile istorice impresionante.

Am făcut ceva poze și filme, dar aici voi pune cele mai bune găsite de pe youtube, făcute de alții ( meritați numai ce e mai bun)
Printre cele mai importante obiective turistice se numără:

1. Basilica San Vitale - Această biserică a fost construită în secolul al VI-lea și este faimoasă pentru mozaicurile sale magnifice. Mozaicurile sunt considerate unele dintre cele mai bune exemple ale artei bizantine.



This post has been edited by nasty: 22 Apr 2023, 16:04


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 23 Apr 2023, 16:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05








————-++++++———-



2. 2. Mausoleul lui Galla Placidia - din secolul al V-lea construit pentru Galla Placidia, sora împăratului roman Honorius. Mausoleul este faimos pentru mozaicurile sale, inclusiv unul cu imaginea lui Cristos ca Păstor:






--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Apr 2023, 22:29
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Ce misto arata pictogramele cu bicicletele de pe trenurile italienesti.

Te rog, poti detalia putin pretul bileletelor de avion? Adica in afara de 19,99 Euro nu ai mai plati nimic [idem la retur].

In rest, foarte tare destinatia. Am de multi ani pe lista o tura cu bicicleta in Emilia Romagna, sunt multe de vazut acolo. Asteptam continuarea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 24 Apr 2023, 19:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




În ultima vreme călătoresc numai cu un bagaj ( poate fi rucsac) 40x30x20 , adică 0 lei.
Biletele au fost pt mine ( diector film) și operator ( editor, scenarist, traducător, bucătar și secretară) :
200 lei Buc-Roma
și 19,98€ Bologna-Buc

This post has been edited by nasty: 24 Apr 2023, 19:30

Attached thumbnail(s)
E5D1EF11_D230_418F_8C04_0507CAF70578.jpeg ( Size: 189.6k ) Number of downloads: 153
CC6AC1A6_B860_4485_9FC5_B1A455BEC657.png ( Size: 727.76k ) Number of downloads: 153


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Apr 2023, 22:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@nasty
Mersi.
Stiu, se poate merge doar cu un ruscac si fara bagaj de cala. Am detaliat asta pe alt topic.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 25 Apr 2023, 17:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




3. Basilica Sant'Apollinare Nuovo - a fost construită în secolul al VI-lea și este faimoasă pentru mozaicurile sale care îi prezintă pe sfinții Apollinaris și Vitalis.





25 Apr 2023, 19:58:






Ravenna are o istorie lungă care datează din timpuri preistorice.

Primele urme ale prezenței umane în zonă datează din paleoliticul inferior, acum aproximativ 400.000 de ani, când grupuri de vânători-culegători frecventau zona în căutarea hranei și adăpostului. În paleoliticul superior, între 35.000 și 10.000 de ani în urmă, zona era locuită de populații nomade care trăiau din vânătoare și pescuit.

În perioada epocii cuprului (aproximativ 3000-2200 î.Hr.), zona Ravenna a fost locuită de populații care practicau agricultura și creșterea animalelor. Există numeroase descoperiri arheologice, inclusiv ustensile de cupru și ceramică.

În timpul epocii bronzului (aproximativ 2200-1200 î.Hr.), zona a fost influențată de cultura apeninică, care a introdus folosirea bronzului și practica metalurgiei. În mileniul II î.Hr., zona era locuită și de populații de origine iliră și de triburi celtice.

În perioada epocii fierului (aproximativ 1200-400 î.Hr.), zona Ravenna a fost locuită de populații de origine venetică și de triburi celtice. În secolul al V-lea î.Hr., zona a fost cucerită de romani și a devenit parte a Republicii Romane.

26 Apr 2023, 09:14:





————-++++———

4. Biserica San Giovanni Evangelista - construită în secolul al V-lea și este faimoasă pentru mozaicurile sale, inclusiv unul cu imaginea lui Theodora, soția împăratului bizantin Iustinian I.





5. Biserica San Francesco - construită în secolul al XV-lea și este faimoasă pentru frescele sale.

Alte obiective turistice: Arcul lui Galla Placidia, Batisterul Neonian, Turnul Cetății, Piața Poporului și Piața Unității Italiene. Ravenna oferă o experiență unică și fascinantă pentru turiștii care își doresc să descopere istoria și cultura bizantină.






26 Apr 2023, 16:56:








——++++————


Regatul Ostrogot a fost un regat germanic care a existat în perioada secolelor V-VI d.Hr., în teritoriul Italiei de astăzi. Acest regat a fost fondat de regele ostrogot Theodoric cel Mare, care a condus ostrogoții în timpul migrației lor în Europa. Theodoric a cucerit Italia în anul 493 d.Hr. și a fondat capitala regatului la Ravenna.
Sub conducerea lui Theodoric, regatul a prosperat și a devenit un centru important de cultură și artă, cu o economie bazată pe agricultură și comerț. Theodoric a promovat toleranța religioasă și a încurajat dezvoltarea literaturii și filozofiei.
Cu toate acestea, după moartea lui Theodoric în 526 d.Hr., regatul a început să se prăbușească. Succesorii săi nu au reușit să mențină unitatea regatului, iar ostrogoții au început să piardă teritorii în fața altor popoare germanice, cum ar fi francii și lombardii.
În cele din urmă, în 553 d.Hr., regatul a fost cucerit de către Imperiul Bizantin condus de împăratul Justinian I. Cucerirea a dus la sfârșitul istoriei regatului ostrogot, dar a lăsat o influență semnificativă asupra culturii și istoriei Italiei.





This post has been edited by nasty: 26 Apr 2023, 16:56


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 28 Apr 2023, 08:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05










———++++++———-




Iustinian I, ( mozaic în Ravenna) împărat bizantin, de origine traco-romana ( deci dacii din mozaic au fost comanda lui specială!!!), a domnit între anii 527 și 565 d.Hr, cunoscut pentru realizările sale în domeniul juridic și arhitectural, precum și pentru campaniile militare îndreptate împotriva vecinilor bizantini.
Iustinian a reformat sistemul juridic roman prin compilarea celebrei sale lucrări, "Codexul lui Iustinian", care a adunat toate legile romane existente în acel moment. De asemenea, el a promovat construirea de biserici și alte clădiri monumentale, cum ar fi Sfànta Sophia din Constantinopol ( iar ajungem la aceleași modele și minuni ale lumii)
În timpul domniei sale, Iustinian a condus războaie împotriva persanilor și a ostrogotilor din Italia. În cele din urmă, el a reușit să recucerească aproape întreaga peninsulă italiană, inclusiv orașul Roma, și să-și extindă teritoriul în Orientul Apropiat.

Soția sa, Theodora, ( mozaic în Ravenna) a fost o persoană influentă în politica bizantină și a susținut o serie de reforme sociale, inclusiv îmbunătățirea drepturilor femeilor și ale sclavilor.





Iustinian I este considerat unul dintre cei mai importanți împărați bizantini, datorită realizărilor sale în domeniul juridic și arhitectural și extinderii teritoriului bizantin.





--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 28 Apr 2023, 08:52
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.717
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Daca n-ai poze cu suporti de biciclete, pietre ciudate si ruginituri e pustiu... biggrin.gif

Lasa filmele istorice de pe youtube, ca ne uitam si singur la ele si baga de la tine prospaturi (< 25, asa). Cum il chema pe profu' de istorie care fu' la Paris?


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Apr 2023, 09:12
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




talentul stimatului domn in a face rating ... este fix asa:

https://www.youtube.com/watch?v=VPb6EHXkya8...oreRom%C3%A2nia

canta ... dar cam degeaba ... sau ma rog nu este inteles de ceilalti smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 28 Apr 2023, 12:11
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




Am un vecin care după ce a văzut ff puțin din ce am filmat prin Ravenna, în loc să fie impresionat, m-a întrerupt și mi-a povestit îndelung despre Eforie Sud, unde merge în fiecare an, de vreo 30 de ani. În altă parte n-a fost…
Nici n-am apucat să-i arăt supriza de final!
Aici o pun la sfàrșit că nu pleacă nimeni.

Sper că observați că vă sortez cu talent de pe youtube din mii de filmulețe numai ce e mai interesant!


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 29 Apr 2023, 15:03
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




Împrejurimile Ravennei au devenit foarte turistice, printr-un program de regenerarea a vegetației, poteci, indicatoare, prezervarea habitatului, faună, floră, etc:








<span class='edit'>30 Apr 2023, 10:12:</span>





QUOTE(cj98czh @ 28 Apr 2023, 09:12)
talentul stimatului domn in a face rating ...

Nu călătoresc din like-uri pe youtube, v-am mai spus ( dar nu m-ați crezut) ci din Teletravajar, smart working , dar începutul a fost în 2011 când am cumpărat 7 bitcoins de care am uitat și când am măturat sub pat am dat de ei prin 2017 și i-am vândut. Păcat că atunci nu făceam decât fotografii și nu filme. Dar și fotografiile se pot pune pe youtube! Nu?





Un rezumat al tuturor minunilor văzute la Ravenna, făcut NUMAI din fotografii (@Gibonu - deci se poate!):





O minunată sinteză a ceea ce e important în Ravenna.



Va urma surpriza!

1 May 2023, 07:53:



Surpriza: dacii !



1F9889E8_61CB_43EC_9BA0_5B60E4628AD6.jpeg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 59


This post has been edited by nasty: 1 May 2023, 07:53


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 2 May 2023, 13:49
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05








———+————+————




Având vreo 4-5 ore până la plecarea avionului spre București, am vizitat la întâmplare centrul orașului Bologna

Bologna e orașul perfect pentru un city-break relaxant și ieftin. În Bologna vin zboruri low-cost din România, iar orașul cu un milion de locuitori, capitală a regiunii Emilia-Romagna, are un retro-farmec aparte, marcat de eleganța caracteristică nordului Italiei, combinată cu un trecut istoric bogat.

Turnul din Pisa nu e unicul turn înclinat din Italia, care să atragă atenția turiștilor. Bologna are nu unul, ci două turnuri înclinate, și ar fi avut mult mai multe dacă ele nu s-ar fi prăbușit în decursul istoriei. Cele două exemple principale (mai sunt și altele), simboluri ale acestui oraș emilian, se numesc Asinelli și Garisenda, sunt situate unul lângă altul și sunt botezate după numele importantelor familii nobile (și rivale) care le-au construit, între anii 1109 și 1119.
Asinelli are o înălțime de 97,2 metri și era folosit cândva ca închisoare și fortăreață. Garisenda e mai mic – doar 48 metri – însă are o înclinare foarte vizibilă. Inițial a avut 60 de metri, dar a trebuit micșorat, în secolul 14, din cauza faptului că se înclina periculos de mult. Urcarea în Asinelli (5 euro) pentru a avea parte de peisaje frumoase ale Bolognei și a afla mai multe despre istoria lor îndelungată.

Bazilica San Petronio
Această imensă structură, care este, după unele statistici, a 10-a biserică din lume ca volum, e o prezență de netrecut cu vederea, aflată în centru Pieței Maggiore. Dedicată Sfântului Petronius, de altfel părintele spiritual al orașului Bologna, San Petronio e construită într-un pur stil gotic, notabil prin mărimea edificiului și prin fațada neterminată.
Ridicată între 1388 și 1479, biserica nu a fost niciodată terminată cu adevărat, iar fronstispiciul ei se prezintă într-un mod de-a dreptul bizar: jumătatea de jos este din marmură colorată, iar cea de sus a rămas „dezgolită”, fiind vizibile cărămizile ruginii. În interior, biserica este monumentală – coloane imense, de marmură, împodobite cu decorațiuni ce par a fi acolo dintotdeauna, la care se adaugă altarul principal ce ți se dezvăluie pe măsură ce înaintezi pe intervalul central.

De încercat una din osteriile locale pentru tagliatelle al ragu sau mortadella, spaghetti bolognese sau tortellini en brodo ( nu recomand - o zeamă, care nu prea e supă) , zuppa inglese, lasagna sau gramigna alla salsiccia.








--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 May 2023, 22:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(nasty @ 29 Apr 2023, 17:03)
Un rezumat al tuturor minunilor văzute la Ravenna, făcut NUMAI din fotografii (@Gibonu - deci se poate!):


La nivelul tehnologic la care am ajuns azi multe se pot face. Doar ca fotografiile puse pe muzica pe Youtube nu sunt genul meu de poveste de tura.

In rest, niste detalii concrete ne poti da? De exemplu despre cazarea pe care ai avut-o in Ravena.

Mersi.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 5 May 2023, 10:02
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




Pt Ravenna am căutat ca de obicei, booking, filtru pe 9+, filtru pe max 100€, apoi hartă și am găsit f puține opțiuni în zona centrală, vreo 2-3. Deci, ultra central, cazare decentă, totul curat, cam înghesuită, dar CU geamuri! Mic dejun italian, capucino cu corneto umplut cu dulceată de casă, 100€. Italia e scumpă!

Despre foto
Aparatul vede interiorul unor rame de fotografii mișcate. Tot ceea ce rămâne în afara ei cade în hăul universului. Lumea există doar în măsura în care poate fi delimitată de aceste patru laturi. Ochiul vede cadre înlănțuite, derulate cu viteză, ca într-o diaporamă furibundă. Mintea le procesează, le sortează, le editează și le reține doar pe cele care contează. Cu puțin noroc, le poate povesti.
Filmul în schimb e complex, povestește el totul fără cuvinte.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 8 May 2023, 16:10
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




——————++++———-

Interesant nivelul la care se învată în Italia, în clasa a VII-a:




DB50CC91_9343_46EC_BC92_EED258DE0F22.jpeg ( Size: 1.75mb ) Number of downloads: 26
C6111BE3_B8B5_4063_AA23_808012E7F3C7.jpeg ( Size: 548.93k ) Number of downloads: 27
79DF1222_2F46_4DD9_8D05_44C71C982721.jpeg ( Size: 653.77k ) Number of downloads: 6
8A2428D2_052A_48FC_A08F_FC7510E2CAE7.jpeg ( Size: 3.37mb ) Number of downloads: 5
CE4FA991_5EC4_498E_A075_E762DB196E96.jpeg ( Size: 419.28k ) Number of downloads: 4
E30E0CFC_E4C2_42A4_8FFD_342953C41BF6.jpeg ( Size: 500.04k ) Number of downloads: 2
61C5D3B5_BF3E_46C1_AB1F_D118B43905EE.jpeg ( Size: 558.13k ) Number of downloads: 3


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 10 May 2023, 15:18
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




————-+——-++—————


Din oraș la aeroport am luat trenul Marconi.
Cine a fost Marconi nu mai scriu că știți. De ce a fost așa deștept? Poate că pentru că avea o mamă englezoaică?

Ceva despre tren:

Marconi Express este un sistem de transport ecologic și electric care conectează centrul orașului Bologna din Italia cu Aeroportul Internațional Bologna Guglielmo Marconi. Acesta este un tren de navetă care folosește un sistem de alimentare electrică, ceea ce îl face să fie mai ecologic și mai sustenabil decât alte mijloace de transport.
Trenul Marconi Express este proiectat pentru a oferi un serviciu rapid și eficient pentru pasagerii care călătoresc între aeroport și centrul orașului. Trenul operează pe o singură rută și are mai multe opriri, inclusiv la Gara Centrală Bologna și la Terminalul 2 al aeroportului.



This post has been edited by nasty: 10 May 2023, 15:19


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:44
Dacia