Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane II Crash, mai e ceva de descris? :(

Hora_ce
post 10 Feb 2006, 11:57
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




No... bine...
Revin in sfarsit si eu cu ceva poze.
Din pacate nu dintr-un eveniment fericit. sad.gif

Ieri seara... am derapat cu masina si am facut cunostiintza cu un stalp. Restul see photos...

Estimarea vitezei in momentul impactului... undeva intre 30-45km/h

P.S. Ce parere aveti despre faptul cum arata masina? Despre faptul ca nici un aibag n-a sarit?


Attached thumbnail(s)
P1000098.JPG ( Size: 38.74k ) Number of downloads: 580
P1000099.JPG ( Size: 56.3k ) Number of downloads: 1003
P1000100.JPG ( Size: 66.26k ) Number of downloads: 788
P1000101.JPG ( Size: 56.49k ) Number of downloads: 977
P1000102.JPG ( Size: 63.01k ) Number of downloads: 566
P1000103.JPG ( Size: 64.2k ) Number of downloads: 869
P1000104.JPG ( Size: 58.7k ) Number of downloads: 653
P1000105.JPG ( Size: 66.39k ) Number of downloads: 650
P1000106.JPG ( Size: 64.94k ) Number of downloads: 445
P1000107.JPG ( Size: 58.82k ) Number of downloads: 450
P1000108.JPG ( Size: 64.51k ) Number of downloads: 362
P1000109.JPG ( Size: 63.85k ) Number of downloads: 453
P1000111.JPG ( Size: 50.5k ) Number of downloads: 755


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 10 Feb 2006, 12:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




nasol...

viteza era prea mica pentru a se declansa airbagurile iar masina s-a deformat mult ca asa e proectata.
Eu am trait un accident (ca prin minune) 60km/h cu o dacie sport lovind un parapet. Nu vrei sa stii cum arata aia...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 10 Feb 2006, 12:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




No coment....


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 10 Feb 2006, 12:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Din curiozitate aveai cauciucuri de iarna?


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 10 Feb 2006, 12:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




nasol sad.gif , chiar nu inteleg de ce n-au sarit air-bag-urile, mai ales ca observ din poze ca impactul a fost mai spre partea soferului. Poate ca e gandita "inteligent", ca pana la o viteza impactul sa fie absorbit intr-o mare proportie de masina fara sa fie afectat habitaclul (cum se vede si din poze, parca s-ar fi intrat in zid cu ea, deci a amortizat o mare parte din impact caroseria) sa nu fie afectat, iar peste o anumita viteza sa se declanseze airbag-urile.
Cel mai important e sa fie toata lumea sanatoasa.


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hora_ce
post 10 Feb 2006, 12:11
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(sorin1967 @ Feb 10 2006, 01:05 PM)
Din curiozitate aveai cauciucuri de iarna?
*



da.

dar n-are ESP...


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 10 Feb 2006, 12:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Airbagurile se declanseaza de un senzor care masoara deceleratia masinii.
Din cate vad di poze, lonjeroanele nu au fot atinse, nici jugul motor (sau ma insel?) deci e normal sa nu sara airbagurile...
Trebuie de vazut daca capsele pirotehnice de la centura au detonat, desi nu cred, dupa cum arata masina...


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 10 Feb 2006, 12:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Dupa mine nici nu avea cum sa arate altfel ,dupa impact frontal la 30-40 km cu stalp incastrat(aproape ca la crash test). Oricum pacat ca s-a intamplat , dar bine ca nu a patit nimeni nimic....


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
another_brick_in_the_wall
post 10 Feb 2006, 12:35
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 30 August 05




Este complet absurd......
daca in prezentarea celor de la Autobild.de spoilerul fatza era la locul lui, farurile aproape intacte, dar air-bag-urile au sarit si si-au facut treaba asa cum trebuie, la tine trebuiau sa sara demult...
Din cite stiu eu, contactele care aprind capsele, sint actionate de deformarea barii de protectie (sau a unor elemente proiectate pentru deformare) si nu din masurarea vitezei de deplasare.....(argument: intr-o derapare, rotile daca sint blocate de frinare, viteza calculata este zero sau aproape zero, rotile fiind blocate de frina) deci nu viteza trebuie luata in calcul, ci faptul ca masina sufera o deformare....

Eu zic sa te duci cu OPC-ul peste ei, pentru ca la cit de deformata este masina, air-bag-urile tale nu au functionat corect... mai exact, nu au functionat deloc... Si nefunctionarea acelor elemente de siguranta ti-au pus sanatatea si viatza in pericol....

Sigur ca in general au argumente de genul "ai umblat tu pe la masina" sau "ai fost la un service neautorizat", etc....

numai de bine voua si numai de "bine" lor....




--------------------
Renault Megane II 2005/Dynamique
Megane II Bicorp
1,5dCi - Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 10 Feb 2006, 12:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Hora_ce ai intors de volan si masina s-a dus "sanie"?Ca altfel nu te putea salva ESP.
ESP e bun dar in anumite conditii.Ieri am vrut sa intru intr-o parcare,am virat dreapta dar masina a luat-o inainte direct spre o Dacie care era parcata.Nu mult a lispit dar l-am evitat pe daciot si am parcat linga el.Nu stiu daca a intrat ESP ca numai in el mi-am mai pus speranta atunci dar m-i s-a facut inima cit un purice.
Hora_ce sper ca ai Casco ... ca altfel e cam nasol


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 10 Feb 2006, 12:39
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Diferenta e ca s-a lovit de stalp si nu de zid si poate din cauza asta.....banuim ca stalpul n-a avut nimic sad.gif


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hora_ce
post 10 Feb 2006, 12:45
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




Si eu multumesc lui Dumnezeu ca nu am lovit pe altcineva... sau sa fi suferit altcineva de pe urma accidentului. Doar stalpul s-a ales cu ceva julituri... smile.gif

Eu m-am lovit putin la picior (julitura) si ma doare cosul pieptului putin (probabil de la centura).

de puscat capse pirotehnice nu stiu... pentru ca n-am simtit/auzit/mirosit nimic in masina dupa accident.

Apropo, radioul inca mai mergea dupa, iar inchiderea centralizata/alarma par sa functioneze.

P.S. Am full casco la Allianz. Cat la suta din daune trebuie sa fie pentru a declara dauna totala?
Banuiesc ceva daune si la servodirectie/cutia de viteze/telescoape fatza
Geanta indoita(+capac spart smile.gif )+cauciuc taiat+restul se vede in poze


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 10 Feb 2006, 12:46
Post #13


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Groaznic ... imi pare rau pentru tine si masina ... nu mai am cuvinte ... sad.gif ... uaii mama oare ce nu trebuie schimbat ? ... era la vale sau cum s-a intamplat de nu ai reusit sa-l eviti ?

This post has been edited by cmandrei: 10 Feb 2006, 12:47


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hora_ce
post 10 Feb 2006, 12:55
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




am evitat o gaura de canal (acoperita... dar still e o groapa there) si am intrat pe liniile de tranvai... si cam asta o fost... am jucat de 1-2 ori stg-dr -> trecut bordura si oprit in stalp.

Totul a fost 2 max. 3 secunde. Sincer... acuma dupa soc... nici nu mai stiu ce o fost/ cum o fost exact... daca am pus frana sau ? Frana cred ca am pus... da nu stiu exact de cand... probabil prea tarziu... sad.gif

asta e... experienta se invatza si hard way.
Alta data... dau in canale decat sa fac figuri din astea pe drum... cu lapovitza si ninsoare.

Pana acum consideram ca am reflexe bune... si eram destul de sigur pe masina. I have chanded my mind.
O sa ma gandesc de 2 ori cand o sa apas pedala de acceleratie... si 2 ori mai repede sa apas frana...
Intre localitati conduc destul de repede... in oras nu ma obosesc cu atatea drumuri nasoale/stopuri si alte chestii... but still. Shit happens!
Sa speram ca Fierul se indreapta/Asigurarile plates/ServiceCluj va lucra repede...smile.gif si uite asa...

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 17:42


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 10 Feb 2006, 13:06
Post #15


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(another_brick_in_the_wall @ Feb 10 2006, 01:35 PM)
Este complet absurd......
Din cite stiu eu, contactele care aprind capsele, sint actionate de deformarea barii de protectie (sau a unor elemente proiectate pentru deformare) si nu din masurarea vitezei de deplasare.....(argument: intr-o derapare, rotile daca sint blocate de frinare, viteza calculata este zero sau aproape zero, rotile fiind blocate de frina) deci nu viteza trebuie luata in calcul, ci faptul ca masina sufera o deformare....
*



Domnu "caramida din perete" ...
Eu va recomand calduros sa nu va mai dati cu parerea despre subiecte care nu le stiti.
Eu daca as fi la OPC si dvs ati fi venit cu gura mare cum ca de ce nu au sarit airbagurile in cazul de mai sus, va dadeam in judecata pentru consumul inutil de timp al autoritatilor publice.

Ca sa stiti si dumneavoastra, airbag-urile (care sunt niste sisteme de securitate activa) se declanseaza pentru a proteja persoana din masina dar numai dupa ce sistemele de securitate pasiva au dat gres. Ca sa fac o comparatie, daca dumneavoastra va dati cu schiurile si va indreptati spre un zid fara a putea reactiona, cum ati prefera sa fiti oprit? Sa va prinda cineva in drum spre zidul ala si sa va incetineasca treptat (adica exact ce a facut masina prin deformarea masiva a botului) sau sa va traga un bocanc in fata ca sa va opreasca inainte de a da cu capul de perete (airbagurile)?

Deformarea botului masinii in discutie este foarte mare. Asta inseamna ca s-a absorbit foarte mult din socul impactului. Daca stalpul intra mai adanc in masina si ajungea sa se loveasca de bara de protectie a habitaclului (care e "putin" mai rigida decat bara din fata masinii) sau daca impactul era pe axul unui lonjeron (adica tot un impact cu influenta directa asupra habitaclului) atunci sareau airbagurile ... De ce sareau ? Din cauza ca aparea o decelerare puternica care era "simtita" de declansatoarele aibagurilor. Declansatoarele astea sunt ca niste mici device-uri, care bubuie cand le trantesti .. adica atunci cand se decelereaza puternic (si se afla montate pe structura de rezistenta a habitaclului).

Am sa revin cu niste linkuri catre documentatii care sa sustina ceea ce spun. Am sa va rog si pe dumneavoastra sa va argumentati afirmatiile , nu de alta, dar sa nu inducem lumea in eroare.

Hora_ce .. nu te agita cu dauna totala ca masina nu are numic dpdv structural. Am vazut cu ochii mei cum se repara asa ceva (o masina in caeeasi stare ca a ta). Ei bine, se INLOCUIESTE botul masinii .. fara suduri sau alte minuni.
Pur di simplu, se inlocuieste cu totul.
Botul e facut din cateva parti prinse cu suruburi una de alta. Mi se pare ca de la habitaclu pana la botul masinii sunt 2 parti distincte (ceva de genul habitaclu-> cadru motor -> bot). Se poate sa ma insel la detalii dar in mare asa este cu siguranta. asa ca repara-ti masina ca nu e ca la dacii unde trebuia sudat botul nou de habitaclu.

Bafta!

P.S.: data viitoare in loc sa dai bani pe xenoane (parca asta vad ca ai) mai bine dai bani pe sisteme de siguranta gen esp.

This post has been edited by Liviu: 10 Feb 2006, 14:12


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 10 Feb 2006, 13:24
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Raspunsuri simple la intrebari simple...

Because air bag sensors measure deceleration, vehicle speed and damage are not good indicators of whether or not an air bag should have deployed. Occasionally, air bags can deploy due to the vehicle's undercarriage violently striking a low object protruding above the roadway surface. Despite the lack of visible front-end damage, high deceleration forces may occur in this type of crash, resulting in the deployment of the air bag.

Today, airbag triggering algorithms are becoming more and more complex. They try to remove risks of useless deployments (for example, at low speed, no shocks should trigger the airbag to help reduce damage to the car interior in conditions where the seat belt will be a convenient-enough safety device) and to adapt the deployment speed to the crash conditions. The algorithms are considered as very valuable intellectual property.


Air bag sensors measure deceleration. If there isn’t enough deceleration, the sensor knows the accident is not severe enough and will not send a deploy signal. If the deceleration is sufficient enough, the sensor instantly deploys the air bag.

Am vazut masini la care s-au declansat airbagurile din cauza unei gropila viteza mare...

http://en.wikipedia.org/wiki/Airbag

http://www.answers.com/topic/airbag
vezi la Triggering conditions

http://www.safecollisionrepairs.com/artman...rticle_39.shtml


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 10 Feb 2006, 13:26
Post #17


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Revin cu documentatie:

Articolul incepe aici, iar pe
a doua pagina putem citi :
"The sensor is the device that tells the bag to inflate. Inflation happens when there is a collision force equal to running into a brick wall at 10 to 15 miles per hour (16 to 24 km per hour). A mechanical switch is flipped when there is a mass shift that closes an electrical contact, telling the sensors that a crash has occurred. The sensors receive information from an accelerometer built into a microchip. "

Va recomand sa cititi .. are si poze care ilustreaza cat de cat sistemele ... e interesant.

Later edit: uite inca un link ....

This post has been edited by Liviu: 10 Feb 2006, 13:35


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renonino
post 10 Feb 2006, 13:40
Post #18


Cuore Sportivo


Group: Members
Posts: 107
Joined: 13 July 05




Marti mi-am facut si eu masina praf intr-un impact cu o duba Peugeot Boxer. Nici eu nu mai am bot iar de radiator ce sa mai spun. Oricum farurile s-au pulverizat pur si simplu, bara fata: niet, aripi si contraaripi sparte, etc.
Nici mie nu mi-au sarit airbag-urile dar inclin sa-l cred pe Liviu.
Nu mai am nici carnet pentru ca nu am acordat prioritate.
Am CASCO full la BCR Asigurari. Ce parere aveti de aceasta societate?
In fine, inteleg prin ce treci Hora_ce dar fierul se rezolva, noi sa fim sanatosi.


--------------------
Alfa Romeo 147 1.6 TS 2006

Daewoo Matiz E 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sneferu
post 10 Feb 2006, 13:56
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 15 May 04
From: O groapa numita ... Bucuresti!




Salut si simpatie celor patiti.

O intrebare: in afara de dureri de la centura ati patit ceva? Adica eu inca nu am auzit pe nimeni care sa fi avut accident si sa aiba dintii sparti de la volan daca avea airbag....cum am vazut (live) ca patesti fara airbag.

Poate ne tineti si pe noi la curent cu reparatiile, evolutia firmelor de asigurari, cat costa etc.

Asa, de par examples.


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dCi 80 CP Gris Holograme
Confort Privilege
August 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 10 Feb 2006, 13:57
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Am vrut sa scriu acelasi lucru insa liviu a scris in locul meu smile.gif
Sunt de acosrd cu tot ce a scris liviu smile.gif

Era grav daca (doamne fereste) pasagerul ar fi patit ceva.

This post has been edited by cmandrei: 10 Feb 2006, 13:59


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 10 Feb 2006, 14:05
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Te doar putin umarul de la centura, mai neplacuta este febra musculara pe care o simti dupa ~1 zi de la accident. Involuntar, in momentul ala, toti muschii se incoarda la maxim, si apoi ai febra musculara...


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 10 Feb 2006, 14:11
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Cert este ca ii fuge spatele tare usor , pe zapada , daca iei curbele mai strans. Eu asa am patit si m-am intors la 180 , cred si ajutata de faptul ca pe spate nu am pus cauciucuri de iarna(care poate ca m-ar fi ajutat intr-o oarecare masura). Pe drum uscat n-are nici o problema si nici chiar pe umed , dar pe zapada sau ghiata e total altceva.Cat despre partea din fata, plasticele sunt tare moi si normal ca se sparg de parca explodeaza ,dar daca se inlocuiesc asa usor e de bine. O sa ne tina la curent hora_ce dac intradevar e asa....


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 10 Feb 2006, 14:15
Post #23


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




bine ca ai scapat teafar, da-le naibii de fiare ( si plastice la Megane) ca se repara/inlocuiesc, eu nu inteleg cum de sunt farurile in stare perfecta blink.gif ?


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sneferu
post 10 Feb 2006, 14:19
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 15 May 04
From: O groapa numita ... Bucuresti!




@sorin1967

Si eu am patit la fel; de fapt problema cred ca e si de la directia "life-less"; adica nu ai absolut nici un feeling ca masina o ia la vale decat cand e prea tarziu...

La mine a plecat spatele in viraj la 90 de grade pe la 30 kmh; nu am ESP, insa cand am infipt piciorul in frana abs-ul si-a facut datoria si masina s-a oprit din giratie. De fapt doar rotile din fata au tinut, si noroc ca pe jos era o mazga fina si probabil ca socurile date de break-release-ul facut de ABS au reusit sa "rada" mazga si sa ajunga la asfalt.

Un alt motiv sunt pneurile cu care vina masina incaltata "by default", niste mizerii, indiferent daca e uscat sau ud pe jos.

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 17:43


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dCi 80 CP Gris Holograme
Confort Privilege
August 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 10 Feb 2006, 14:23
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Decat anvelope de iarna doar pe o punte, mai bine cu 4 de vara...
Si daca ai 4 de vara atunci conduci ca atare... SI chiar anvelopele de iarna + ESP nu fac minuni..
Drive safe...


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sneferu
post 10 Feb 2006, 14:25
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 15 May 04
From: O groapa numita ... Bucuresti!




Tocmai am vorbit cu un amic care lucra la asigurari; a spus ca exista un prag minim, si ca in general motor+cutie de viteze+ceva tablarie (plastic in cazul nostru) distruse poate insemna dauna totala. Bafta si sa ne tineti la curent.


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dCi 80 CP Gris Holograme
Confort Privilege
August 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 10 Feb 2006, 14:26
Post #27


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, dar bine ca tu esti sanatos si bine ca ai casco.
Stiu ca o componenta de caroserie trebuie sa fie avariata mai mult de 60% pentru a putea fi inlocuita si nu indreptata. Despre dauna totala nu stiu procentul.

Mie mi s-a intamplat ceva oarecum asemanator, impact frontal intr-un coltz de dacie, pe ud, la vreo 25-30 km/h, insa masina arata mai bine, deoarece am impins dacia respectiva in alta dacie din fata ei biggrin.gif
Era destul de normal sa nu sara airbagurile.
Horace, te-ai apropiat cu capul de volan? Nu prea cred...
bafta multa cu reparatia, daca nu vor baietii sa iti schimbe masina.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaiser_bz_ro
post 10 Feb 2006, 14:28
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 20 July 05
From: buzau / bucuresti




baieti eu am avut 2 accidente cu meganu meu... in ambele mi-a plecat spatele. In primul aveam peste 130km/h in curba si din cauza nisipului am inceput sa ma rotesc pe sosea... dupa o tura am sarit un sant , am lovit o borna kilometrica, am daramat un pom si m-am oprit in alt sant smile.gif. Aveam centura de siguranta. Nu am avut decat o durere pe langa gat. Nus cum am scapat ,sincer. Meganul e super tare la siguranta. Mi-a sarit cortina si airbagul lateral dreapta ca pe partea dreapta a fost impactul. Avariile : sa zicem ca mi-au lipsit putin sa nu fie dauna totala smile.gif

P.s: al doilea accident a fost acum 2 sapt. mi-a derapat spatele la 50hm/h. Aveam allwheater(alea standard) pe spate si de vara pe fatza si era mazga. Cauciucurile standard sunt niste mizerii.

concluzia : MEGANUL SEADAN o masina sigura!!!!!

This post has been edited by kaiser_bz_ro: 10 Feb 2006, 14:34


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2004 Privilege - BZ 85 BMC
Renault Megane Sedan 1.5dci 40.000km 2004 - Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RamsesII
post 10 Feb 2006, 14:31
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 23 September 05




@renonino,

Sa-mi spui si mie te rog cum s-au comportat cei de la BCR Asigurari.


--------------------
Renault Megane / Skoda Octavia II
Estate 1.5 Dci 80CP / 1.9 TDI 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 10 Feb 2006, 14:36
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




r&d
Cauciucurile pe fata au rolul lor ,iar alea de pe spate , al lor. Sunt convins ca tot m-ar fi intors , dar nu la 180. Asa ca o sa mai iau 2 si asta cat mai repede , iar curbele mari o sa le iau mai usurel...


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 15:43
Dacia