Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

bielete directie scenic rx4, stie cineva ce tip exact se potriveste?

forised
post 5 Jun 2009, 14:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 June 08
From: cluj napoca




masina este scenic rx4, fabricatie 2001, motor 1.9 dci. Am fost la un mecanic care a identificat joc la bieleta directie (dreapta) si a sugerat schimbarea. A adus conform unui catalog propriu tipul de bieleta care trebuia sa fie corespunzator masinii, nu s-a potrivit.
A mai cautat, m-a chemat in alta zi, nici acela nu s-a potrivit. Am fost si a treia oara, alta zi, adusese alt model, despre zicea ca sigur se vor potrivi... nu s-au potrivit. Acuma, aceste bielete costau cam 70-80 ron bucata.
Am sunat eu la un magazin de piese, mi-au cerut datele de pe timbrul oval,si mi-au spus ca depinde de tipul de caseta de directie, care ar fi 2 modele, si pretul bieletelor ar fi peste 200 ron/ bucata, ...deci cel putin 3 ori mai scump decit imi spusese mecanicul.
Ca sa fie paharul plin, pe caseta de directie nu se mai vede nimic stantat, marca, tip, probabil era ceva timbru aplicat care a cazut sau s-a sters ( se mai vede totusi ceva 213 si CF ) .
S-a mai lovit cineva de problema, stiti ce tip se potriveste, si care ar fi cea mai putin costisitoare rezolvare a problemei?
multumesc


--------------------
renault scenic rx4 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 5 Jun 2009, 15:08
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




1. Asa e la toata lumea. Reno are 2 producatori pentru casete - SMI si TRW.
2. Du-te la magazin cu o bieleta in mana si vei obtine o piesa asemanatoare si vei stii si cine ti-a facut caseta.

P.S. Singurul marcaj pe care l-am gasit eu pe caseta fostului Scenic, a fost pe un sticker cu un cod de bare pe care scria TRW parca smile.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 9 Jun 2009, 21:40
Post #3


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




Pe RX4 s-au pus doar casete SMI.


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
forised
post 18 Jun 2009, 14:00
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 June 08
From: cluj napoca




QUOTE(trami @ 9 Jun 2009, 21:40)
Pe RX4 s-au pus doar casete SMI.
*



Multumesc, daca as sti sigur ca asa este, as cere la piese auto direct bieleta facuta pt casetele SMI. Cei de la magazinul de piese auto nu sint siguri, chiar dupa ce le-am dictat timbrul oval zic ca poate fi ori trw ori smi...
Multumesc mult pentru ambele raspunsuri !


--------------------
renault scenic rx4 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 18 Jun 2009, 16:10
Post #5


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




cel mai sigur e sa mergi cu bieleta in mana la magazin!


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos21k
post 10 Jul 2009, 00:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 5 May 09




salut...
sunt posesorul unui scenic RX4 si am fost nevoit sa ii schimb bieletele de directie....
partea buna si fumoasa ca in catalogul de piese auto apar doar doua tipuri de bielete.....
din pacate nu se potriveau la masina mea....
lungimea bieletelor din catalog era de 41 cm, iar mie imi trebuiau de 45.....
am gasit in cele din urma la reprezentanta renault, unde am intampinat aceeasi problema ca si la magazinele de piese auto...
sfatul meu este sa masori bieleta ta si apoi sa o cumperi, sau sa iei de la un magazin unde iti poate schimba produsul in caz ca nu se potriveste....
ps
la mine acele bielete lungi au facut o gaura in buget de 300 ron.....
atat au fost ele fara capete de bara....


--------------------
renault megane scenic RX4 - b-38-btr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
forised
post 10 Jul 2009, 23:43
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 June 08
From: cluj napoca




QUOTE(dragos21k @ 10 Jul 2009, 00:10)
salut...
sunt posesorul unui scenic RX4 si am fost nevoit sa ii schimb bieletele de directie....
partea buna si fumoasa ca in catalogul de piese auto apar doar doua tipuri de bielete.....
din pacate nu se potriveau la masina mea....
lungimea bieletelor din catalog era de 41 cm, iar mie imi trebuiau de 45.....
am gasit in cele din urma la reprezentanta renault, unde am intampinat aceeasi problema ca si la magazinele de piese auto...
sfatul meu este sa masori bieleta ta  si apoi sa o cumperi, sau sa iei de la un magazin unde iti poate schimba produsul in caz ca nu se potriveste....
ps
la mine acele bielete lungi  au facut o gaura in buget de 300 ron.....
atat au fost ele fara capete de bara....
*




merci dragos de info. devine din ce in ce mai incalcit, si ... oare 300 ron era bucata, sau ambele ? la un magazin de piese din cluj mi-au cerut peste 2 mil per bucata...
cei de la renault, care au rezolvat problema ta, ti-au spus cumva daca bieletele de 45 cm sint cumva de la alt model de reno? adica, daca au pus pe rx4 bielete facute pt alte modele, si deci in cataloage ar trebui sa caut bielete de scenic clasic, etc...



--------------------
renault scenic rx4 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian burlacu
post 11 Jul 2009, 11:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 21 February 05
From: Constanta




Bieletele de direcție pentru RX4 vin numai pe "Original". Prin urmare reprezentantele au cel mai bun preț.
În functie de datele mașinii (talon, placuta ovală, C.I.) ei vor aduce piesa corectă, piesă care vine cu tot cu pivot. V-aș putea da eu codul dar este mult mai sigur sa apelați la o reprezentanță.

Cu respect.


--------------------
Scenic RX4 Privilege 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
black_alienware
post 14 Jul 2009, 22:56
Post #9


B L K


Group: Members
Posts: 622
Joined: 15 November 07
From: Moreni




Si eu ma confrunt cu aceeasi problema la masina din semnatura. Nu stiu ce tip de bieleta sa iau ... SMI sau TRW ... probabil asa o sa fac si eu ... o sa ma duc cu bieleta in mana si sa-mi dea una identica. Alta solutie nu gasesc, probabil daca a mai schimbat cineva la o masina ca mea mi-ar spune exact ce imi trebuie.
R19 ce motorizare ai avut pe fostul Scenic ? Daca ai vazut pe undeva TRW e posibil sa fie si la mine la fel.

This post has been edited by black_alienware: 14 Jul 2009, 22:57


--------------------
Renault Scenic 2001/1.9DCI/102HP - DB || B L K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 15 Jul 2009, 08:40
Post #10


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da, 1.9dci am avut, dar era din 2003. Dar cunoscand francezul nu m-as mira sa fi pus SMI pe masina 326547 si TRW pe masina 326548 smile.gif

Deci ia bieleta in mana, du-te la magazin cu ea, si tine minte pentru viitor.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian burlacu
post 15 Jul 2009, 09:33
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 21 February 05
From: Constanta




Doamne!

Voi discutați aici despre bielete, iar eu despre basculă....
Abia acum am observat. Scuze, intervenția mea anterioară este valabilă numai pentru ansamblul basculă și pivot.



--------------------
Scenic RX4 Privilege 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trami
post 15 Jul 2009, 23:17
Post #12


-


Group: Members
Posts: 270
Joined: 15 July 05
From: Targoviste




black_alienware,
R19/16v,
asta-i topic de RX4, nu creati confuzii! N-am vazut nici caseta TRW, nici bielete de directie TRW pe RX4! Numai SMI!


--------------------
Kuga 2 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
forised
post 5 Dec 2009, 23:43
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 June 08
From: cluj napoca




daca vor mai fi posesori de rx4 care se vor lovi de aceasta problema: bieleta este pt caseta smi, se poate aduce numai pe "original", nu este aftermarket, lungimea exacta, pt verificare, este 34 cm, eu am cumparat de la reprezentanta din mures, a costa 315 lei/bucata. dupa montaj am mai redus din zgomotele de sub ea, insa nu de tot... se pare ca pivotul de pe bratul inferior/bascula dreapta fatza este dus si el. sint usor ingrijorat de faptul ca este si acesta f scump (peste 1000 lei, la fel, numai pe original), ....
in momentele in care masina trece peste gropi mai maricele (nu va ginditi ca trec peste cratere... zic de gropi putin mai mari decit o denivelare de sina de tramvai) pocneste puternic de tot in zona puntii fatza, se resimte dur in caroserie, ca un soc, se scutura toata, ... sper doar ca dupa ce bag atitia bani, acum si in bratul inferior, sa scap de fenomen, este foarte stresant si neconfortabil.


--------------------
renault scenic rx4 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DIDE
post 6 Dec 2009, 08:28
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 2 May 08




1000 RON un pivot ??? Intra pe autokarma si ai sa vezi niste preturi mai pamantene. De ex. 85 RON un pivot sau 350 RON un brat inferior cu totul, ambele Lemforder. Nu cred ca se poate spune ca Lemforder este un No name .


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 1/2 2001/RXE - HD-01-RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 6 Dec 2009, 11:12
Post #15


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




nu e 1000 lei un pivot, e 1000 lei o bascula echipata cu pivot si bucsi....si da este cam scumpa , dar nu exista mai ieftina.
Lemforder nu este "noname" dar nu cred ca fac bascule ptr. RX4, chiar daca ei scriu ca fac (sau autokarma scrie ca fac)...de fapt poza pe care o dau ei la bascula de rx4, nu seamana cu bascula din realitate, ci seamana cu cea de pe scenic.
bascula de rx4 nu are pivot demontabil si e turnata din otel sau fonta, fiind destul de groasa (circa 2cm)...
cea din poza, e de scenic, si e din tabla subtire ambutisata, cu pivot demontabil...
o bascula de rx4 e in jur de 1000 lei bucata si asta e...
ideea e ca nu le schimbi des....eu le-am schimbat odata, am facut deja 50 000 km de atunci, si inca mai merg.
sper sa ma mai duca inca 20 000 km macar.
bafta!

This post has been edited by "BandiT": 6 Dec 2009, 11:19


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreigosman
post 6 Dec 2009, 14:15
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 October 06




Pt bieletele de directie, confirm si eu ca RX4 (benzinarul) vine echipat cu caseta SMI. Am avut si eu aceiasi problema si stickerul de pe caseta icea SMI.

Pt bascule: astea vin doar cu pivot, nu se gaseste decat pe "original" La reprezentanta erau acum 2 ani 1400RON bucata, eu le-am luat de la Augsburg la 6500RON bucata. Nu stiu daca acum mai este valabila aceiasi diff de pret


--------------------
VW Golf VII 1.2 TSI ex Renault Scenic RX4 2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DIDE
post 6 Dec 2009, 19:34
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 2 May 08




Vrei sa spui 650 RON .


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 1/2 2001/RXE - HD-01-RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreigosman
post 7 Dec 2009, 12:31
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 October 06




Da, 650RON, scuze


--------------------
VW Golf VII 1.2 TSI ex Renault Scenic RX4 2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 7 Dec 2009, 14:14
Post #19


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




inca ceva: basculele sunt identice la RX4 diesel cu RX4 benzina...
stiu din proprie experienta!


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
forised
post 14 Dec 2009, 00:54
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 June 08
From: cluj napoca




da, celor care se lovesc de problema pivotului de pe bratul inferior: la rx4 vine turnat , nu este demontabil... deci cind se duce, tre sa cumperi tot bratul. si pe original de la renault a iesit cel mai ieftin, la 1000 ron, livrare in 2 zile, augsburg cerea 1200 lei pt livrare in max...15 zile...maine il montez, reglez directia si sper sa scap odata de scuturatul pe denivelari, ca am senzatia ca ma dau cu aro, sau ims...


--------------------
renault scenic rx4 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_a17
post 18 Dec 2009, 11:26
Post #21


hot rod romanesc


Group: Members
Posts: 200
Joined: 14 January 06
From: BRASOV




Buna , sunt nou pe forum si am si eu un RX4
De curand m-am lovit si eu de aceeasi problema cu bieletele de directie si ma voi lovi la primavara de problema cu bratele care troncana deja.
Am vazut ca cina a avut problema cu bieletele le-a rezolvat dar am sa mai postez pt cei care au in viitor nevoie.
In primul rand mea caseta de directie e SMI si se poate citi (cel putin la SMI) in punctul unde caseta de directie intalneste coloala de directie, axul volanului, scrisul e in relief, asta daca te bagi sub masina sau o pui pe elevatot.
In legatura cu bratele cu pivot cei de la magazinul de piese mi-au spus ca un brat costa 1200 lei si vine original. Are cineva idee cat e in reprezentanta, ca as vrea sa le schimb acolo.
Am sa pun niste poze cu ambalajul si bieleta(eu le-am schimbat pe amandoua(150lei/buc) plus capetele de bara(60lei.buc)) poate mai ajuta pe cineva.
De adaugat ar fi ca la magazinul de piese trebuie specificat expres ca e un scenic RX4
Bafta si sarbatori fericite

Attached thumbnail(s)
DSC00525.JPG ( Size: 44.57k ) Number of downloads: 806
DSC00526.JPG ( Size: 44.89k ) Number of downloads: 866
DSC00527.JPG ( Size: 42.63k ) Number of downloads: 849
DSC00528.JPG ( Size: 59.56k ) Number of downloads: 850


--------------------
dacia 1300 '75 renault scenic RX4 '02 - BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
forised
post 19 Dec 2009, 12:43
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 June 08
From: cluj napoca




QUOTE(cristi_a17 @ 18 Dec 2009, 11:26)
Buna , sunt nou pe forum si am si eu un RX4
De curand m-am lovit si eu de aceeasi problema cu bieletele  de directie si ma voi lovi la primavara de problema cu bratele care troncana deja.
Am vazut ca cina a avut problema cu bieletele le-a rezolvat dar am sa mai postez pt cei care au in viitor nevoie.
In primul rand mea caseta de directie e SMI si se poate citi (cel putin la SMI) in punctul unde caseta de directie intalneste coloala de directie, axul volanului, scrisul e in relief, asta daca te bagi sub masina sau o pui pe elevatot.
In legatura cu bratele cu pivot cei de la magazinul de piese mi-au spus ca un brat costa 1200 lei si vine original. Are cineva idee cat e in reprezentanta, ca as vrea sa le schimb acolo.
Am sa pun niste poze cu ambalajul si bieleta(eu le-am schimbat pe amandoua(150lei/buc) plus capetele de bara(60lei.buc)) poate mai ajuta pe cineva.
De adaugat ar fi ca la magazinul de piese trebuie specificat expres ca e un scenic RX4
Bafta si sarbatori fericite
*



cred ca cel mai bine este sa iti iei bratul inferior de la reprezentanta (10 mil si ceva) si sa faci montajul la un service care are manopera mai ieftina decit reprezentanta. cit despre bieletele tale.. te cam invidiez ca le-ai luat la juma de pret fata de cit am dat eu. ar fi bine sa zici si de unde (daca e permis pe forum) , caci mie augsburg, autonet si reprezentanta mi-au dat preturi peste 300 lei/buc.

ramasesem dator si cu feed-back dupa montajul bratului .... este ok acum, s-a facut liniste in masina, nu mai bate pe gropi/denivelari, m-am mai linistit si eu. oricum, financiar m-a costat destul de mult linistea asta smile.gif)


--------------------
renault scenic rx4 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos21k
post 31 Jan 2010, 23:31
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 5 May 09




buna baieti
am mai spus pe alt topic de patania mea cu pivotii de rx4
daca voi vrei sa dati din buzunar o suma mare de bani pentru o bascula complet echipata problema voastra...
eu am patit acum 3 ani aceeasi patanie...
joc in pivotul dreapta...
am cautat bascula sau pivot dar nu am gasit decat pe original...
mecanicul la care am schimbat bascula fiind un roman adevarat a reusit sa SCOATA PIVOTUL de pe bascula...
da nu este turnat asa cum spune folclorul...
este in pivot roatund ce se baga prin presare de jos in sus
seamana cu pivotul de pe LOGAN numai ca difera diametrul axului ce intra in portfuzeta...
pivotul costa circa 65 RON
va mai costa distractia de a gasi un mecanic sa ii inlocuiasca plus manopera aferenta
bafta multa
daca vreti sa aflati mai multe sunati la 0723.735.776 sau un mail la "dragos21k@yahoo.com"

va salut!


--------------------
renault megane scenic RX4 - b-38-btr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catnico
post 1 Aug 2010, 07:32
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 14 April 07
From: bucuresti colentina




iar in ceea ce priveste bascula este topic separat cu diverse experiente.pivotul se depreseaza(ca la olcit).pretul pivotului max 100 ron


--------------------
renault Rx4 benzina 2001 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 8 Jun 2011, 10:09
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Multumiri lui cristi_a17 pentru info cu privire la bielete. am fost in Timisoara la Ciclop si am cumparat o bieleta, costa 55 de lei (din care scadeti cei 10% reducere pentru plata cash). Bieleta pe original e catre 300 de lei.

Trebuie sa va spun ca piesele se identifica dupa un program online de-al lui Renault (care cind merge, cind nu merge) dar trebuie mare atentie in program fiindca te intreaba de mai multe ori ce fel de masina este (in cazul nostru RX4).

Miine ma duc sa o montez, sper sa nu am surprize!


--------------------
Scenic RX4 Privilege 1.9 dCi, 180.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 16:41
Dacia