Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum se poate cobori garda la sol?, Nu mai vreau SUV.

Rareshro
post 8 Mar 2007, 00:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 26 June 06




Este neaparat sa schimb amortizoarele sau se poate renunta si altfel la "pachetul drumuri dificile"?
Daca schimb amortizoarele cu unele reglabile pe inaltime trebuie sa schimb si altceva?
Si va rog sa nu-mi raspundeti cu "pierzi garantia" pentru ca sunt constient dar nu prea-mi pasa.


--------------------
dacia Logan 2004 Laureate - BV-__-TED
ClioIII 1.6 16V 110cp BV-__- DUM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 8 Mar 2007, 10:13
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




De ce nu intrebi la dealer mai bine?Si apropo de garantie.Nu o pierzi daca faci lucrarea la un service autorizat


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 8 Mar 2007, 10:41
Post #3


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Din cate stiu eu trebuie sa schimbi in primul rand arcurile smile.gif si in functie de ce fel iti cumperi asa de jos sta masina smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 8 Mar 2007, 19:30
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Raspuns la intrebarea din titlu: in aceasta ordine:
1. anvelope cu talon mai mic
2. arcuri si amortizoare noi gandite sa confere garda redusa
Poti incerca si numai amortizoare noi + arcurile existente dar trebuie vazut cum se comporta pentru ca s-ar putea ori sa topaie prea tare cand masina merge neincarcata ori sa se lase prea mult cand e incarcata. Este situatia inversa a ceea ce faceau zarzavagii la Dacii ca sa le poata incarca mai mult: foloseau arcuri mai mari ("de break") comprimate mai mult decat normal - pana la dimensiunea amortizoarelor standard: masina suporta incarcare mai mare, dar neincarcata topaia nasol.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rareshro
post 9 Mar 2007, 00:40
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 26 June 06




Eu am gasit niste amortizoare reglabile pe inaltime pe care pot sa le comand din catalog direct pt Clio 3 asa ca nu cred sa fie probleme cu arcurile.
De ce trebuie gume mai subtiri? Doar am de unde sa las din inaltime la Clio.


--------------------
dacia Logan 2004 Laureate - BV-__-TED
ClioIII 1.6 16V 110cp BV-__- DUM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 9 Mar 2007, 09:39
Post #6


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




gume mai late, nu mai subtiri! mai subtire poate sa fie "balonu" (cum se mai cheama...bucata de guma de la asflat pana la janta)


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rareshro
post 9 Mar 2007, 23:14
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 26 June 06




Eu spuneam referitor la ceea ce a zis Tudor.


--------------------
dacia Logan 2004 Laureate - BV-__-TED
ClioIII 1.6 16V 110cp BV-__- DUM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 11 Mar 2007, 22:34
Post #8


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




modificare jantelor, amortizoarelor & stuff nu aduce si problema la directie cumva?


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 12 Mar 2007, 13:29
Post #9


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




raresho: daca vrei garda la sol mai mica deduc ca vrei stabilitate mai buna in curbe la viteze mai mari. O anvelopa cu talon mai mic (distanta de la asfalt la janta) sta mai rigida in curba (se indoaie mai putin sub efectul fortei centrifuge ce actioneaza asupra masinii) si imbunatateste stabilitatea si controlul masinii. Raspunsul meu a venit in urma acestei de deductii.
Din ce stiu eu arcurile si amortizoarele se proiecteaza impreuna: amortizorul exercita o anumita forta asupra caroseriei, iar arcul alta, proiectantul a calculat rezultanta celor 2 forte, cand modifici doar una dintre ele se schimba rezultanta si astfel se schimba comportamentul dinamic al suspensiei; modul in care se schimba, evaluat la diferite incarcari ale masinii, ramane sa stabilesti tu daca este pozitiv (imbunatatirea comportamentului) sau negativ. E de asteptat ca la diferite variante de incarcare sa fie pozitiv, iar la altele negativ; important este ca cele pozitive sa iti convina, iar cele negative sa nu iti pericliteze securitatea.

andrei8rea: nu obligatoriu, daca sunt alese si facute corect nu genereaza probleme, ci imbunatatesc raspunsul directiei masinii fara sa afecteze fiabilitatea si durata normala de viata a componentelor. sunt multe aspecte de luat in calcul, iar sansa de a le potrivi, daca astfel de schimbari sunt facute dupa ureche, este aproape nula. De'aia exista preparatori profesionisti de masini. Din punctul meu de vedere astfel de profesionisti nu avem in Romania (toti cei care isi prepara masinile pentru competitii le duc pe afara: Germania, Franta, Italia si altele in functie de marca). Eu unul ma incred in cei din Romania doar la prepararea estetica, pentru restul (motor, directie, frane etc) as opta pentru cel mult montarea in Romania a unor kit-uri realizate de firme specializate si cu experienta.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 13:49
Dacia