Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

50 Pages « < 23 24 25 26 27 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitionare Laguna III, sfaturi utile

allinutzul
post 27 Apr 2017, 07:38
Post #721


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 September 15




Salutare forumisti!
Am nevoie de un sfat de la voi pentru a alege din cele 2 masini din titlu. Date despre masini:
Laguna: motor 2.0 dci 180 cai, hatchback, 4 control, 140000 km, 2012, full piele, xenon, navi etc.
Mondeo: motor 2.0 tdci 140 cai, hatchback, 140000 km, 2013, cu navi, fara piele, fara xenon, de la dealer cu garantie 6 luni sau 10000km.

Bugetul este la fel in jur de 9000 euro, ambele masini cumparate de noi din Romania cu istoric la reprezentanta.

La prima vedere m-ar tenta Laguna datorita dotarilor superioare insa stiu ca Renault sufera de pacatul revanzarii greoaie. Nu intwntionez sa tin masina mai mult de 2-3 ani.
Ca fiabilitate multi ar spune ca Laguna este mai fiabila decat Mondeo pe diesel.
Pe de alta parte in Mondeo nu am simtit nici un zgomot, vibratie deosebita - greierasi- in timpul drive testului spre deosebire de Laguna.

Masina va fi folosita 70% pe extraurban.
Orice sfat e binevenit!


--------------------
Renault Clio 4 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Apr 2017, 07:59
Post #722


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Daca folosesti masina preponderent extraurban, fara discutie e de luat Laguna din comparatia asta. Ai 4Control, ai mai multa putere, mai multe dotari...deci tot ce trebuie ca sa parcurgi drumurile in mai mult confort. Mondeo cu doar 140 cp si fara prea multe dotari, la aceiasi bani cu Laguna....nu pare o alegere asa buna. Revanzarea la Renault e foarte simpla, astea sunt mituri...sunt masini pe care le vinzi repede. Deprecierea e altceva...aici s-ar putea sa fie oarecare diferente. Dar in cazul tau, care iei o masina sh si o vinzi relativ repede, nu prea conteaza, grosul deprecierii l-a suportat primul proprietar al masinii.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Apr 2017, 01:47
Post #723


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(allinutzul @ 27 Apr 2017, 07:38)
Salutare forumisti!
Am nevoie de un sfat de la voi pentru a alege din cele 2 masini din titlu. Date despre masini:
Laguna: motor 2.0 dci 180 cai, hatchback, 4 control, 140000 km, 2012, full piele, xenon, navi etc.
Mondeo: motor 2.0 tdci 140 cai, hatchback, 140000 km, 2013,  cu navi,  fara piele, fara xenon, de la dealer cu  garantie 6 luni sau 10000km.

Bugetul este la fel in jur de 9000 euro, ambele masini cumparate de noi din Romania cu istoric la reprezentanta.
*


Eu iti spun doar ideilei mele :
1. sincer mi se par cam mult acei 9000 de euro pentru Laguna aia alergata numai in RO ... si inca nu am inteles ce super dotari are in afara de GT ... Daca era de afara cu acei km si acele dotari era altceva si poate ca ar merita sa mai negociezi putin acel pret daca te gandesti sa o alegi, altfel ... mai cauta daca pur si simplu Laguna trozneste rau. Cu siguranta alta de afara este mai "inchegata", iar partea de GT pe drumurile din Ro, dupa 5 ani uite ca isi spune cuvantul.
2. merita 500 euro in plus Mondeo numai pentru acea garantie de 6 luni sau 10.000 km, pentru ca acea masina ai timp sa o testezi destul.
3. poti face un cip la Mondeo si il duci la 175-185 CP deci nu te agita cu diferenta de putere, oricum conteaza mai mult cuplul.
4. dintre suspensia independenta a Mondeo dezvoltata in atatia ani si GT-ul ala al Lagunei care face sa vomite majoritatea celor care stau pe bancheta spate , as alege Mondeo cu suspensia independenta.
5. ca fiabilitate a motorului la diesel 2.0 ... sunt cam pe la acelasi nivel, deci scade motorul si apoi compara ce mai ramane. Din punctul meu de vedere masinile arata complet diferit, deci pana la urma mai depinde si de "gusturi". Mondeo din cate stiu isi pastreaza mai mult valoarea la revanzare. Eu as intra si pe forum la Ford si as citi problemele de pe acolo cu FAP-ul si electronica. Din punctul meu de vedere la intretinere e mai scumpa Mondeo, dar macar 1 an ai avea sigurata garantia.
Daca ai mers cu ambele trebuie sa fi simtit o diferenta si in comportament si la feelingul la volan. Ambele au cutii manuale ? Ambreiajul nu a fost schimbat la niciuna ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 30 Apr 2017, 08:01
Post #724


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(marius80_eugen @ 30 Apr 2017, 01:47)
GT-ul ala al Lagunei care face sa vomite majoritatea celor care stau pe bancheta spate
*



Poti da niste detalii? Niste cazuri reale, traite de tine (in alte masini, desigur, nu a ta), auzite de la altii sau macar un link? Nu de alta, dar poate ar trebui sa fuga in vreun fel puntea spate si a mea o fi stricata, de imi dorm copiii pana la munte si inapoi, cu toate ca accelerez in curbe blink.gif. O fi sudat francezu' fuzetele, sa ma duc sa bag flexu'...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 30 Apr 2017, 08:04
Post #725


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Salut!
As lua Mondeo,din cauza garantiei oferite de dealer...,chiar daca e chel fata de Laguna.Dar e doar parerea mea.

This post has been edited by dethave: 30 Apr 2017, 08:07


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 30 Apr 2017, 08:43
Post #726


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ma duc sa o arunc pe a mea, ca are 5 ani in Romania, nu mai e inchegata...ce ma fac?


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 30 Apr 2017, 09:03
Post #727


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Cumperi toata gama Bison si dai cu incredere pe la articulatii, pe la imbinari etc.

header_bison.jpg ( Size: 141.64k ) Number of downloads: 771


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
allinutzul
post 30 Apr 2017, 19:00
Post #728


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 September 15




Garantia dealerului ma face inca sa ezit intre cele 2. Daca as alege cu inima as alege Laguna pt ca-mi place cum arata, pt ca-mi place interiorul, pt ca am un Symbol dci 2010 de care am fost si inca sunt f multumit (va trece la sotie).
Pe de alta parte am testat 3 Lagune in ultima saptamana si aproape la toate trei vibra bordul la accelerare pe loc, scoasa din viteza, iar asta nu-mi place. La Symbol, desi e plin de plastic ieftin nu vibreaza nimic. Nu inteleg cum au putut sa o dea in bara asa urat cu proiectarea bordului pt ca e clar ca e o problema. Aveti si voi problema asta?

Mondeo e trist la interior fara Convers si/sau navi. Dar e liniste totala iar asta imi place.
Ambreiajul e cel din fabrica la ambele si in plus la Mondeo va trebui schimbata si distributia.

Inca ma mai gandesc...

This post has been edited by allinutzul: 30 Apr 2017, 19:03


--------------------
Renault Clio 4 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 30 Apr 2017, 22:09
Post #729


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(mars @ 30 Apr 2017, 09:03)
Cumperi toata gama Bison si dai cu incredere pe la articulatii, pe la imbinari etc.

header_bison.jpg ( Size: 141.64k ) Number of downloads: 771

*

Si cu ala de mucegai? huh.gif


QUOTE(allinutzul @ 30 Apr 2017, 19:00)
Pe de alta parte am testat 3 Lagune in ultima saptamana si aproape la toate trei vibra bordul la accelerare pe loc, scoasa din viteza, iar asta nu-mi place. La Symbol, desi e plin de plastic ieftin nu vibreaza nimic. Nu inteleg cum au putut sa o dea in bara asa urat cu proiectarea bordului pt ca e clar ca e o problema. Aveti si voi problema asta?
Toti. Si i-am infipt un cheder pe lungimea bordului intre geam si bord sau 3 radiere (da ai citit bine, desi ulterior au fost inlocuite cu cheder) sau daca schimbi parbrizul se baga burete de Megane 2.

Si am trecut mai departe la chederele care sartaie la torsionari ale caroseriei desi caroseria e teapana de poti ridica masina de-o parte doar cu cricul pus in fata. Probabil o sa dau jos toate chederele si o sa le spal cu sapun si apa in casa: pe masina cu diverse solutii nu am spor.

Si la Laguna aia de 140.000Km cu am breiajul original pana in 200.000Km sa te pregatesti sa schimbi volanta cu masa dubla: 2150 piesa aftermarket Luk, acelasi producator cum vine si din fabrica piesa OEM. Si un arc pe ici pe colo: ba pe fata la unii, ba pe spate la altii.

Iar chestia cu desalatul dupa 5 ani in RO: cand ii schimbi volanta si se restrang toate piesele la loc pe masina o sa fie inchegata dinou.

Iar dupa toate astea cand o sa tragi de 2-3 ori de volan pe curbe cu 4Control-ul ala o sa iti ramana un zambet tamp pe fata si la destinatie o sa vrei sa nu te opresti, sa mai prinzi vreo 2-3 curbe. Cu 4Control cand vine curba nu franezi, ci iti vine sa accelerezi.

Dar daca nu ai chef de toate astea cumperi Mondeo-ul si aia e. Zambetul ala tamp de la destinatie nu va mai fi la fel. Daca va exista.



--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 May 2017, 01:03
Post #730


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




E, cam asa spune un om care a incercat multe la o astfel de masina. Eu m-am obisnuit cu trepidatiile, dau Bose-ul mai tare si dau pedala. Daca la L3 aceste "deranjuri" le vezi imediat, ma ingrozesc de deranjurile de la Mondeo pe care le vei descoperi in timp si de care nu poti scapa.
L3 este fiabila, are chefuri, zgomote, "friguri" si ... multe altele si odata ce te obisnuiesti cu toate astea, te bucuri de o masina ok, care poate face fata multora cu pretentii si cu preturi enorme din prezent.
Doar vreodata din plistiseala va recomand sa cititi si pe site-urile de masini "premium" de problemele pe care le au si printre randuri veti afla si cat au dat pe acele masini. Toate aceste zgomote chiar si dupa producatori fac parte din uzura si de fapt fac diferenta intre o masina noua si una SH ... si cum le-am luat SH majoritatea sau sunt iesite din garantie ... dupa ei la asta ne putem astepta.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 8 May 2017, 11:56
Post #731


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Salutare dragi colegi, acum am o laguna 1 si vreau sa o schimb, am tot citit aici de laguna 3 2.0 si mi sa pus pata pe ea. Si voiam sa va intreb daca aceasta laguna este ok la pret s-au este prea mic pretul si poate ascunde ceva, oricum de verificat o verific daca ma hotarasc. Am vazut ca in germania sar de 6000 euro.
https://www.autovit.ro/anunt/renault-laguna...SEC-81;promoted


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 May 2017, 12:09
Post #732


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca tu crezi ca o masina din 2011 in stare ok se vinde cu 5000 euro ... nu pot decat sa iti spun ca te inseli amarnic.

Ia ghici ce a fost masina aia la viata ei si cam cati km crezi ca are?

Ce zici seamana?

https://www.google.ro/search?q=renault+lagu...q45-exLOTjSIDM:



This post has been edited by cj98czh: 8 May 2017, 12:11


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 8 May 2017, 12:25
Post #733


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




QUOTE(cj98czh @ 8 May 2017, 12:09)
Daca tu crezi ca o masina din 2011 in stare ok se vinde cu 5000 euro ... nu pot decat sa iti spun ca te inseli amarnic.

Ia ghici ce a fost masina aia la viata ei si cam cati km crezi ca are?

Ce zici seamana?

https://www.google.ro/search?q=renault+lagu...q45-exLOTjSIDM:
*



Din acest motiv am zis sa intreb, sa mai cer o parere deoarece era ieftina, nu sa fiu ironic.... .
Multumesc de ajutor.
Cam la cat se vinde o laguna 3 la un pret ok in functie de dotari, de la cat incepe pretul?



--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 May 2017, 12:53
Post #734


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ai 25 de pagini de citit din acest topic ... 100% ca iti faci o idee ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 8 May 2017, 13:03
Post #735


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 30 Apr 2017, 02:47)

GT-ul ala al Lagunei care face sa vomite majoritatea celor care stau pe bancheta spate
*



Am fost in week-end pe Valea Doftanei cu niste prieteni. Pe serpentine i-am dat cat am putut pana la limita derapajului. O senzatie extraordinara!
Baiatul care a stat pe bancheta din spate, nu numai ca nu a vomitat, dar mi-a spus ca, in 20 de ani de urcat saptamanal pe drumul ala, nu a experimentat o astfel de de senzatie.
Singura lui observatie a fost ca nu l-am anuntat, iar la prima curba i-a zburat telefonul din mana.
La coborare a tinut neaparat sa mearga tot cu mine.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 8 May 2017, 13:06
Post #736


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Am citit cam toate paginile si am vazut.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 8 May 2017, 13:17
Post #737


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Daca vrei ceva bun din 2011 dotat bine atunci scoti si dublu fata de cat vroia ala.


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 May 2017, 13:53
Post #738


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Petru up.gif up.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackthorn
post 9 May 2017, 12:47
Post #739


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 3 May 17




QUOTE(mars @ 1 Apr 2017, 10:15)
@ John_SB: mi-ai luat-o inainte cu un minut wink.gif.

@ all: cunosc un domn care, printre altele, aduce masini la comanda din afara, in general din Franta, Belgia etc. luate de la licitatii (e.g. Alcopa, Auto1). E cel care a adus masina mea si, recent, a mai adus una pentru un coleg de forum.

Nu l-as recomanda daca n-ar fi om serios, cu multa rabdare, nu vrea banii inainte, tranzactia se incheie dupa ce masina se verifica la reprezentanta si se face RAR, nu e nicio suparare daca nu o mai vreti. Oricum, nu aduce orice, iar la cat le verifica si el, si firmele din afara, sansele sa apara surprize neplacute sunt minime.

Datele de contact le dau pe PM, nu am niciun interes personal, decat sa va gasiti masini OK.
*



Si eu sunt nou pe forum, ma uit dupa o L3 dupa 2011 diesel, cutie manuala. Nu ma deranjeaza HB sau break. Am citit cam tot ce era de citit. Bugetul este undeva la maxim 6000E, mai mult nu am loc sa ma intind. In banii astia as vrea cat mai putini kilometrii si un istoric de service verificabil, acum stiu ca e destul de greu de gasit cum vreau eu. Imi este frica in principiu de probleme la injectoare si de uzura ambreiajului. Din experienta voastra cam de la ce km pot interveni acest fel de probleme? Stiu ca totul e relativ si si tine de cum a fost exploatata masina, dar statistic sunt sanse mari ca dupa un anumit numar de km sa poti avea probleme de acest gen. Multumesc

PS: cred ca as fi interesat si eu de contactul omului care a facut fericiti 2 colegi de forum. Nu am suficiente posturi, deci nu pot da inca PM.


--------------------
Renault Laguna 2.0 Dci Grandtour Bussines 130CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 9 May 2017, 12:53
Post #740


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




laguna 2, 2006, 2.0 dci - ~ 275.000 km.
N-am schimbat nimic din injectoare / turbo / volanta / ambreiaj etc.
Daca as lua in calcul sa o vand, fara 5000 - 5500 n-as da-o, n-are rost.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackthorn
post 9 May 2017, 14:23
Post #741


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 3 May 17






--------------------
Renault Laguna 2.0 Dci Grandtour Bussines 130CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 9 May 2017, 22:15
Post #742


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Mergi pe 2.0 dci. 1.5dci pe L3 are cam aceleasi costuri ca si 2.0dci.

Volanta pica intre 100.000Km si 180.000Km. Eu am mers cu a mea belita de la 120.000Km pana la 180.000Km fara sa imi dau seama. La 180.000Km mecanicu ma intreba de ce sa o desfacem. Am insistat si volanta era praf. Nici ambreiajul nu era tocmai nou. Dupa schimbare s-a schimbat total masina: zgomot mult mai mic in interior.

Mergi in service cu VIN-urile si afli multe. wink.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel_milea
post 10 May 2017, 17:09
Post #743


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 24 July 16




Salut

Pe vanzatorul celor doua L3 din Motru, Gorj il recomand
De la el mi.am cumparat eu masina
Masinile le cumpara de la Alcopa Beauvais, merge personal si liciteaza si vede masinile. Nu cumpara masini cu probleme...
Cand am cumparat masina de la el, i.am dat un avans si mi.a dat masina sa verific ce vreau eu la ea. Am facut programare la Renault, am facut verificarea, apoi Rar.ul. abia dupa toate astea i.am dat si diferenta de pret. Masina a stat la mine cca o saptamana pana i.am dat toti banii. Omul nu a avut nici o emotie ca masina ar avea vreo promblema. Daca ar fi sa mai aleg inca o data, as lua 2.0 dci

Spor


--------------------
Renault Laguna 2013 , 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackthorn
post 11 May 2017, 08:36
Post #744


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 3 May 17




Multumesc Daniel, kilometrii erau cei declarati, sau se mai umblase pe la ei?


--------------------
Renault Laguna 2.0 Dci Grandtour Bussines 130CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 May 2017, 08:39
Post #745


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ia baga seriile de sasiu din anuntuti direct pe google .. in majoritatea cazurilor de tude direct catre site-ul Alcopa


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackthorn
post 11 May 2017, 10:50
Post #746


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 3 May 17




QUOTE(cj98czh @ 11 May 2017, 08:39)
Ia baga seriile de sasiu din anuntuti direct pe google .. in majoritatea cazurilor de tude direct catre site-ul Alcopa
*



Multumesc, nu ma gandisem la asta, unii pun alt VIN decat cel al masinii, am gasit cateva, corespunde culoarea si modelul, dar nu chiar tot smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2.0 Dci Grandtour Bussines 130CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minubula26
post 11 May 2017, 17:26
Post #747


Ovidiu


Group: Members
Posts: 46
Joined: 19 July 16




blackthorn crede-ma cand iti spun, ma uit la Laguna 3 de mai bine de 6 luni, am citit si recitit majoritatea topicurilor, ma uit non stop pe olx, lajumate, autovit, bestauto DAR un RENAULT LAGUNA 3 cu km adevarati + dotari si in stare OK nu o iei la sume dinastea de 6000-7000 niciodata.

Am prieten care lucreaza la un dealer auto Renault Dacia si imi verifica VIN-urile care i le trimit si sunt NUMAI Lagune (si probabil toate marcile) cu km dati inapoi, lovite, dotari lipsa.

Extraordinar de greu gasesti una sa fie in regula. Deci, nu te grabi, multa atentie. Nici eu nu ma las pana nu pun mana pe o Laguna 3.

Si tot nu ma pot decide intre 1.5 dci si 2.0 dci...... pe laguna 2 facelift 2.0 dci, consumul era maricel, undeva la 10-11% in oras.


--------------------
Renault Laguna II 2.0 dci 2006, Scenic II 1.5 dci 2005 ,Laguna III 1.5 dci 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 May 2017, 22:08
Post #748


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Iar eu cand am avut-o pe a mea la vanzare nu a atras decat atentia samsarilor...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 11 May 2017, 22:37
Post #749


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Pai o dadeai cu 5-6000? Ca asta se cauta.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 12 May 2017, 06:16
Post #750


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Eu raspundeam generic, colegului care zicea ca "DAR un RENAULT LAGUNA 3 cu km adevarati + dotari si in stare OK nu o iei la sume dinastea de 6000-7000 niciodata" si aratam ca desi vad ca unii cauta si nu sunt samsari, la mine au venit doar samsari...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50 Pages « < 23 24 25 26 27 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 01:35
Dacia