Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie M3 Sport Tourer - 1.5 dci sau 1.4 Tce, Va rog sa ma ajutati in luarea unei decizii...

DFA
post 15 Jun 2011, 08:08
Post #31


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(3styler @ 14 Jun 2011, 11:56)
Ca sa ma raman on-topic: cred ca trebuie sa caut dealer-i in alte localitati. O sa incerc si in Bucuresti, mai ales ca acolo am pe cine sa trimit sa imi faca rost de o oferta.
*


Pentru că ești din Constanța, încearcă să mergi și la dealer-ul Renault din Tulcea, Star Service, au oferte speciale și reduceri pentru cei din Constanța care vin și cumpără și își fac reviziile la ei. Eu zic că merită să faci un drum până la Tulcea.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3styler
post 15 Jun 2011, 08:37
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 11 June 11




QUOTE(DFA @ 15 Jun 2011, 08:08)
Pentru că ești din Constanța, încearcă să mergi și la dealer-ul Renault din Tulcea, Star Service, au oferte speciale și reduceri pentru cei din Constanța care vin și cumpără și își fac reviziile la ei. Eu zic că merită să faci un drum până la Tulcea.
*


Am auzit eu lucruri bune despre cei din Tulcea, dar parca stiam ca au acelasi patron ca si in Constanta. Sau ma insel? In cazul asta, clar ca merita un drum! Merci de pont wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dCi 80 Ponei(ex-cai) Putere 2005 - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thauzz
post 15 Jun 2011, 11:19
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 23 May 10
From: IASI




Salut.

Daca mai esti interesat de un 1.9dci 130 Cp atunci afla ca am sunat pe un "prieten' de la Reprezentanta din iasi, si mi-a spus ca exista un sport tourer 1.9dci dar e abia in uzina, saptamana cand ar ajunge in tara fiind 33 (Dupa spusele lui asta inseamna mijlocul lui septembrie). Asa ca fugi repede prin orasele mai apropiate si vezi daca nu gasesti ceva pe stoc.

Stima


--------------------
renault megane 3 2009 1.6 16V 110CP - IS 19 PCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3styler
post 15 Jun 2011, 11:28
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 11 June 11




QUOTE(thauzz @ 15 Jun 2011, 11:19)
Salut.

Daca mai esti interesat de un 1.9dci 130 Cp atunci afla ca am sunat pe un "prieten' de la Reprezentanta din iasi, si mi-a spus ca exista un sport tourer 1.9dci dar e abia in uzina, saptamana cand ar ajunge in tara fiind 33 (Dupa spusele lui asta inseamna mijlocul lui septembrie). Asa ca fugi repede prin orasele mai apropiate si vezi daca nu gasesti ceva pe stoc.

Stima
*



Foarte interesant. Am sa incep sa sun pe la reprezentante, sa vad daca gasesc ceva in stoc.
Merci de pont wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dCi 80 Ponei(ex-cai) Putere 2005 - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RedCap
post 15 Jun 2011, 11:35
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 5 September 06
From: Far Away




QUOTE
Covorasele oricum le primeai ca doar ai luat privilege, cele de cauciuc care miros ingrozitor le-am primit si eu bonus, desi nu le-am cerut, iar alarma cu optiunea maini libere e un vis


Maini libere cu alarma confirm si eu, e de vis. Pleci de langa masina, masina se incuie, alarma se armeaza... superb. smile.gif Nu apesi nici un buton, lasi masina sa isi faca treaba si atat. smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2003 1.5 dCi
Renault Megane 2011 Sport Edition 1.5 dci 110 CP - ocazional
Yamaha R6 2008 - gone but not forgotten
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 15 Jun 2011, 13:40
Post #36


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Maini libere este o optiune de avut pe masina, Volkswagen cere 400 Euro pe ea si asta pe nivelul Highline (echipare de top) iar la Skoda doar Superb il poate avea, pe cand Renault o da moca pe Dynamique si Privilege, merita luata.

Frana de parcare electrica este o optiune foarte buna, am condus Megane cu asa ceva si dupa ce o ai, uiti sa tragi frana de mana la una normala, daca te obisnuiesti cu cea din Megane, dar atentie cu frana de parcare electrica nu se pot face figuri pe zapada/gheata.

Atentie, degeaba scrie ca au Arkamys pe ele, nu se mai fac si nu se mai oferteaza masini cu asemenea aparate, doar dupa sfarsitul verii sunt sanse sa apara noile loturi de M3 cu Arkamys, iar de la sfarsitul anului isi vor face aparitia si liniile audio Bose, pentru Megane, ulterior in 2012 sa apara faza doi a mult indragitului automobil compact de la Renault.

Privilege are ceva care la nemti dai bani pe el, oglinda electrocromica, care noapte pentru "orbeti" ca mine, este perfecta, practic mi-e greu si incomod sa stau fara una, desi e doar o oglinda pentru multi altii.

Maine o sa sun la cativa dealeri Renault din Bucuresti, sa vad daca mai aduc 1,9 dCi, ca cel de la Serus, mi-a zis ca inca este deschis la comanda, doar linia audio Arkamys nu este disponibila si este inlocuita cu lesinatul ala de player MP3 + AUX IN 4x15W.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 15 Jun 2011, 13:44
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




sunt curios cum o sa fie Bose, in sensul ca o sa potriveasca in locul actualelor aparate cantecace.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pad.
post 15 Jun 2011, 14:21
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 14 February 11




Eu am pe masina optiunea maini libere si chiar este utila si practica,dar nu am alarma :-??.AsA ca ti-o recomand cu incredere.

Cat despre Arkamys mie mi se pare ca se aude infect. Probabil cu alte boxe s-o auzi bine si si-o face treaba cd-ul altfel,dar cu astea e dezastru.


--------------------
renault megane 2010 coupe
don't drive faster than your guardian angel can fly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 15 Jun 2011, 14:36
Post #39


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Arkamys-ul este foarte mofturos la reglaje, trebuie sa te joci cu el pana il pui la punct sa se aude cum trebuie.

Eu visez la un proiect de modificare a unui sistem Arkamys, dar din lipsa de un Megane pe post de cobai, ramand doar la idee de proiect.

Acesta implica un Arkamys cu USB, sistem difuzoare pe componente aftermarket de la RockfordFosgate/Focal, un aplificator audio pentru ele, un subwoofer discret in portbagaj + inlocuit cablaje si gasit o solutie cum sa scot semnal audio direct, fara sa treaca prin amplificatorul CD Player-ului, codecul audio Arkamys avand un potential destul de mare, doar punerea in executie a lui Renault lasa de dorit + insonorizare cu Dynamat si alte modificari specifice unei masini pentru SQ.

This post has been edited by connectorxp: 15 Jun 2011, 14:37


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltimulShogun
post 15 Jun 2011, 15:15
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 12 June 11
From: TL




Salutare! Confirm si eu lipsa sistemului Arkamys in aceasta perioada, intrucat la Sport Tourerul pe care l-am comandat eu la sfarsitul lunii mai mi-au spus ca masina nu va avea Arkamys...desi apare in oferta de pe site-ul Renault, dar si in oferta lor ca si optional (cel cu USB).
Eu am comandat un Privilege Evo 1.5Dci 110cp, dar asta dupa ce am facut un drive test cu acest tip de motor!
Recomand un drive test inainte de a lua o hotarare, conteaza mult impresia personala...

This post has been edited by UltimulShogun: 15 Jun 2011, 15:18


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 1.5DCi 110CP , Privilege Evo, 2011 - -
''Secretul vietii nu este sa ai tot ceea ce iti doresti, ci sa-ti doresti tot ceea ce ai.''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3styler
post 15 Jun 2011, 15:33
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 11 June 11




QUOTE(connectorxp @ 15 Jun 2011, 13:40)
Maini libere este o optiune de avut pe masina, Volkswagen cere 400 Euro pe ea si asta pe nivelul Highline (echipare de top) iar la Skoda doar Superb il poate avea, pe cand Renault o da moca pe Dynamique si Privilege, merita luata.

Frana de parcare electrica este o optiune foarte buna, am condus Megane cu asa ceva si dupa ce o ai, uiti sa tragi frana de mana la una normala, daca te obisnuiesti cu cea din Megane, dar atentie cu frana de parcare electrica nu se pot face figuri pe zapada/gheata.

Atentie, degeaba scrie ca au Arkamys pe ele, nu se mai fac si nu se mai oferteaza masini cu asemenea aparate, doar dupa sfarsitul verii sunt sanse sa apara noile loturi de M3 cu Arkamys, iar de la sfarsitul anului isi vor face aparitia si liniile audio Bose, pentru Megane, ulterior in 2012 sa apara faza doi a mult indragitului automobil compact de la Renault.

Privilege are ceva care la nemti dai bani pe el, oglinda electrocromica, care noapte pentru "orbeti" ca mine, este perfecta, practic mi-e greu si incomod sa stau fara una, desi e doar o oglinda pentru multi altii.

Maine o sa sun la cativa dealeri Renault din Bucuresti, sa vad daca mai aduc 1,9 dCi, ca cel de la Serus, mi-a zis ca inca este deschis la comanda, doar linia audio Arkamys nu este disponibila si este inlocuita cu lesinatul ala de player MP3 + AUX IN 4x15W.
*



Asta reprezinta chiar o dezamagire, pentru ca tin foarte mult la partea audio a unei masini. Vreau calitate!

Imi permit sa te intreb aici, deoarece vad ca detii o Octavia 1.4 TSI, banuiesc FL: ti-ai luat cumva Bolero pe masina? Am auzit lume care lauda acest radio CD (ca si calitate) si eram curios tu ce parere ai despre el (daca il ai).

QUOTE(UltimulShogun @ 15 Jun 2011, 15:15)
Salutare! Confirm si eu lipsa sistemului Arkamys in aceasta perioada, intrucat la Sport Tourerul pe care l-am comandat eu la sfarsitul lunii mai mi-au spus ca masina nu va avea Arkamys...desi apare in oferta de pe site-ul Renault, dar si in oferta lor ca si optional (cel cu USB).
Eu am comandat un Privilege Evo 1.5Dci 110cp, dar asta dupa ce am facut un drive test cu acest tip de motor!
Recomand un drive test inainte de a lua o hotarare, conteaza mult impresia personala...
*


Cred ca trebuie sa dau o fuga sa vad care e treaba totusi, pentru ca era un MUST acest Arkamys. Nu cred ca e totusi asa slab, cel putin comparativ cu RadioCD-ul stock de pe masina...

Fara discutie ca o sa fac test drive inainte de a ma hotari.
Inca un mare minus la Cta. Nu au masina de test decat Fluence. Eu le-am zis ca vreau sa fac test pe Sport Tourer, pentru ca asta vreau sa cumpar. Da, probabil o sa pot sa imi dau seama de capacitatile motorului, fiind acelasi ca pe ST, insa vroiam sa vad cum se aseaza la drum... bash.gif

This post has been edited by 3styler: 15 Jun 2011, 15:38


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dCi 80 Ponei(ex-cai) Putere 2005 - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltimulShogun
post 15 Jun 2011, 15:43
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 12 June 11
From: TL




Eu sunt din Tulcea si test drive-ul l-am facut tot pe un Fluence 1.5 Dci 110 cp, pt ca Sport Tourer nu aveau deloc pt test drive! As fi preferat un Sport Tourer, normal, dar daca nu s-a putut... Dar, poate ca intre timp au mai primit si alte masini pt test drive, e bine sa suni inainte si sa intrebi. Succes!

Precizez ca atunci cand am vrut sa fac test drive-ul nu aveau nici macar acest Fluence, am asteptat aproximativ o saptamana ca sa-l aduca la Tulcea...



This post has been edited by UltimulShogun: 15 Jun 2011, 15:57


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 1.5DCi 110CP , Privilege Evo, 2011 - -
''Secretul vietii nu este sa ai tot ceea ce iti doresti, ci sa-ti doresti tot ceea ce ai.''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pad.
post 15 Jun 2011, 15:51
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 14 February 11




NU Arkamys-ul este slab ci boxele.El ca si cd este foarte smecher,cu comenzile pt telefon cu aux + usb cu toate nebuniile,insa boxele sunt ff slabe.


--------------------
renault megane 2010 coupe
don't drive faster than your guardian angel can fly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 15 Jun 2011, 23:50
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




Au un ST la autocobalcescu pe splaiul unirii in bucuresti daca te intereseaza ptr drivetest. tocmai l-am vazut saptamana asta, si e si 1.5 dci privilege cu tot cu arkamys


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 16 Jun 2011, 00:16
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(connectorxp @ 13 Jun 2011, 23:54)
...daca vrei si putere si nu te deranjeaza pretul, cumpara un Privilege Evo cu 1,9 dCi si interior gri grafit (pe Evo au inlocuit bejul cu gri carbon si arata de milioane).


Eu stiam ca in restul europei nu mai exista "Privilege" ci varianta "Luxe" care se livreaza in functie de preferinte pe bej sau negru. La noi din nu stiu ce motiv au ramas pe denumirea veche "Privilege", insa si la noi se poate comanda atat pe bej cat si pe negru...indiferent de motorizare.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltimulShogun
post 16 Jun 2011, 06:12
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 12 June 11
From: TL




Intr-adevar, la Sport Tourer pentru ''Privilege Evo'' tapiteria standard este mixta piele+textil culoare inchisa gri carbon, dar poti alege si pe bej fara costuri suplimentare, iar la versiunea ''Privilege'' tapiteria standard este bej (tot mixta piele cu textil), insa poti alege si culoarea inchisa. De asemenea, poti alege la ambele variante sa fie integral piele (bej sau gri inchis)! Ce nu poti alege la Privilege este sa fie integral tapiteria din material textil, fara acea ''piele''; eu asa am vrut dar chiar nu s-a putut...
Nu stiu ce alte diferente mai sunt intre ''Privilege Evo'' si ''Privilege'', in afara tipului standard de tapiterie si a unui fileu retinere bagaje care apare in plus la ''Privilege''?! Dealer-ul nu a putut sa ma lamureasca...Asta inseamna ca voi vedea cand va sosi masina.

Stie cineva daca la Sport Tourer-ul din 2011 mai exista pe usile interioare fata acele manere (vezi ca exemplu imaginea de mai jos)? La cele din 2010 am vazut ca au si manerele acelea, insa modelul expus in showroom la TL (era un Expression) nu avea acele manere... Din pacate nu am putut primi lamuriri nici in legatura cu acestea...

This post has been edited by UltimulShogun: 16 Jun 2011, 06:31

Attached thumbnail(s)
maner_usa_fata_.jpg ( Size: 16.14k ) Number of downloads: 1103


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 1.5DCi 110CP , Privilege Evo, 2011 - -
''Secretul vietii nu este sa ai tot ceea ce iti doresti, ci sa-ti doresti tot ceea ce ai.''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 16 Jun 2011, 08:07
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




varianta expresion nu are manere si asta ma refer la modelul 2009 , alea de 2010 nu stiu , in schimb variantele superioare lui expresion au asa ceva , au fost ceva discutii si pe tema asta pe la inceputul topicului m3, daca ai ceva timp pentru cautari te poti lamuri singursau sa te ajute colegii cu mai multe informatii


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3styler
post 16 Jun 2011, 15:02
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 11 June 11




Am stabilit un testdrive pe un Fluence (din pacate), motor de 1.5 dci de 110 CP. Sa vedem cum o fi. Tinand seama ca am facut un testdrive si cu 1.6 HDi de pe Citroen C4, am pretentia ca motorul asta sa fie aproximativ pe la acelasi nivel. Sper sa nu fiu dezamagit.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dCi 80 Ponei(ex-cai) Putere 2005 - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltimulShogun
post 16 Jun 2011, 15:44
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 12 June 11
From: TL




Partea buna e ca vei putea compara 1.5 Dci 110CP de la Renault, cu cei 80CP pe care i-ai avut pana acum tot la Renault, dar si cu C4 1.6HDi pe care tocmai l-ai testat.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 1.5DCi 110CP , Privilege Evo, 2011 - -
''Secretul vietii nu este sa ai tot ceea ce iti doresti, ci sa-ti doresti tot ceea ce ai.''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 16 Jun 2011, 20:01
Post #50


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




QUOTE(3styler @ 15 Jun 2011, 16:33)
Asta reprezinta chiar o dezamagire, pentru ca tin foarte mult la partea audio a unei masini. Vreau calitate!
...
Imi permit sa te intreb aici, deoarece vad ca detii o Octavia 1.4 TSI, banuiesc FL: ti-ai luat cumva Bolero pe masina? Am auzit lume care lauda acest radio CD (ca si calitate) si eram curios tu ce parere ai despre el (daca il ai)...
...
Da, probabil o sa pot sa imi dau seama de capacitatile motorului, fiind acelasi ca pe ST, insa vroiam sa vad cum se aseaza la drum... bash.gif


Bolero in afara de magazie de CD cu 6 discuri, cititor de carduri si dublu tuner, e la fel ca Swing, se aude ca un ca#!t sad.gif , doar sistemul audio in 12 difuzoare mai salveaza situatia, dar costa mult si nu isi face banii ceruti.
Degeaba are dublu tuner, prinde mai prost ca vechiul TunerList de pe M2-ul de servici.

Daca vrei fidelitate trebuie sa uiti de Megane si sa cauti o Laguna cu BOSE sau Cabasse (loturi vechi), alea au o acustica buna, sau Mitsubishi Lancer cu RockfordFosgate, dar in afara de linia audio si motor (1,8 DID 150CP) nu are nimic mai presus ca Megane.

SportTourer-ul nu l-am condus inca, dar bicorpul si coupe-ul se aseaza la drum mai bine ca Octavia, cel putin pe autostrada, parca a fost proiectata de nemti nu de francezi. Iar RS-ul de la Megane e cu totul alta masina fata de Megane-ul normal, nu ca la Skoda, doar cateva reglaje la suspensii si amortizoare mai tari.

La Megane am condus toate motorizarile si 1,4 TCe si 1,9 dCi sunt preferatele mele, facand abstractie de 2,0 TCe din RS smile.gif
Singurul lucru care il pot comenta negativ, este cutia de viteze manuala, care nu intra la fel de lin in treapta precum la VAG-uri, dar ca si "lungime" rapoarte, este mai ok decat la nemti.

1,5 dCi nu e rau, e destul de agil, doar purtand bocanci il vei simti cum trebuie laugh.gif in rest este destul de adormit la turatii scazute.

Pentru 3styler, daca vrei sa aflii ce este cu Arkamys-ul pe Megane, poti intreba la Vocea Clientului pe mail, iti vor trimite un raspuns cat mai rapid.

Denumirea Privilege suna mai ok, Luxe este pentru tarile unde nu se poate pronunta corect aceasta denumire, de ex. in Ungaria, Sport Tourer se numeste GrandTour sad.gif

La o cautare rapida pe net, am gasit ambele denumiri, cea de Luxe si cea de Privilege, si cea de GrandTour si cea de Sport Tourer, iar in Cehia se ofera si cutia de viteze EDC (dublu ambrieaj), iar in Germania se mai ofera si o automata in 6 trepte impreuna cu 2,0 dCi + cutia Xtronic CVT oferita la pachet cu 2,0 benzina, acelasi lucru fiind valabil si in Austria.

Cateva cuvinte despre viitorul Bose, inclusiv si ce maisini il mai folosesc smile.gif

QUOTE
Conceived for a new kind of vehicle

This exciting new sound system debuted in 2010. Like all Bose automotive systems, the Bose Energy Efficient Series system is engineered for a vehicle's unique acoustic signature. With this system, we've integrated our Clean Sheet Approach with an unprecedented focus on efficiency.
Using energy wisely

The Bose Energy Efficient Series system is based on proprietary design enabling lighter, smaller and more efficient components, while maintaining a high level of audio performance.

By using advanced switching amplification, High Motor Force speakers and proprietary control circuitry, the amount of power the system uses is reduced by half. Energy Efficient Series audio components are lighter and smaller than comparable Bose components, helping to reduce overall vehicle mass.
Acclaimed Bose performance

The Bose Energy Efficient Series sound system meets the demands of smaller, more energy-efficient vehicles while providing the sound quality you've come to expect from Bose. It delivers a premium listening experience, with the added satisfaction of driving a vehicle designed to be kind to the environment.

The Bose Energy Efficient Series system is available in the following vehicles:
Fiat 500 (North America Only)»
Chevrolet Volt »
Renault Mégane and Scénic »
Opel Ampera»


Diavolul nu e atat de negru cum apare, pentru cei care vor USB fara Arkamys o pot avea, comandand un Audio Conexion Box, care face acelasi lucru care mufa de USB de pe Arkamys-ul de top.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Jun 2011, 20:34
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(connectorxp @ 16 Jun 2011, 21:01)
SportTourer-ul nu l-am condus inca, dar bicorpul si coupe-ul se aseaza la drum mai bine ca Octavia, cel putin pe autostrada, parca a fost proiectata de nemti nu de francezi.
*


Aici subscriu, a fost motivul pentru care am ales Megane 3 in locul lui Clio 3, tinuta de drum este exceptionala, imi permite sa merg constant cu 100 la ora pe cruise pe drumurile noastre fara sa fiu nevoit sa reduc viteza in multe viraje usoare, iar pe autostrada, fie ca rulez cu 120, fie ca rulez cu 180, e tot aia, diferenta e doar la consum. biggrin.gif daca nu ar sta in 16-17 instantaneul, cred ca doar asa as merge pe autostrada.
Octavia n-am avut, am avut Passat in schimb, luat de nou, care nu se tinea chiar asa lipit de sosea, in schimb era mai potrivit pentru drumurile judetene ondulate de pe la noi, mergeam cu 140 pe unde merg acum cu Megane-ul cu maxim 120, deoarece este mai rigid.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3styler
post 17 Jun 2011, 08:14
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 11 June 11




Connectorxp iti multumesc foarte mult pentru amabilitate si informatii. Cred ca totusi voi renunta la Skoda, pentru ca materialele din aceasta masina sunt inferioare, sistemul audio nu exceleaza si motorul are ceva probleme (cel de 1.2 TSI, pe care mi l-as permite). Mi se pare totusi inacceptabil ca o versiune de top (echiparea Bussines) de la o masina cu pretentii cum e Octavia sa nu aiba ESP standard. DEZAMAGITOR!
Abia astept sa ma "dau" si eu cu Megane-ul biggrin.gif

@Laurentziu83: Megane-ul (cel putin 2, ca pe asta il detin), mi s-a parut o masina sigura pana pe la 120-130 km/h (inclusiv pe mici viraje). Peste, eu cred ca nu se preteaza, fiind o masina de oras, cu preponderenta.

This post has been edited by 3styler: 17 Jun 2011, 08:20


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dCi 80 Ponei(ex-cai) Putere 2005 - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 17 Jun 2011, 10:14
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Bose este disponibil in Germania atat pe Laguna cat si pe Megane, nu doar pe editiile speciale "Bose Edition" ci si ca dotare optionala insa costa undeva la 500-800 E(in functie de ce scoti de pe masina ca sa il pui, un radio standard sau un Arkamys).


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 17 Jun 2011, 18:18
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@3styler: nu compara Megane 2 cu Megane 3 la tinuta de drum, nu au nici o legatura intre ele.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMM
post 17 Jun 2011, 19:10
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 September 06




@3styler: buna alegere M3 vs Octavia, nu o sa regreti.

Eu am avut o experienta cu un tehnician Skoda: acum vreo 2 ani am avut un VW Tiguan si eram in cautare de jante+cauciucuri iarna.

Fiindca vroiam tot jante aliaj, am incercat si la skoda, si am intrebat inginer de service daca am facut bine alegand Tiguan si nu Yeti.

Raspunsul a fost scurt, alegerea Tiguanului a fost de departe mult mai fericita!

I-am multumit omului pentru onestitate. 090.gif 090.gif laugh.gif


--------------------
Audi A3 Sedan 1.4 tfsi Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 17 Jun 2011, 23:16
Post #56


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




QUOTE(3styler @ 17 Jun 2011, 09:14)
Connectorxp iti multumesc foarte mult pentru amabilitate si informatii.


Cu placere, desi nu detin Megane 3, cunosc mai multe desprea aceasta masinuta decat unii care o au in fata curtii radmasa.gif , este o masina care de la inceput a promis multe si chiar le-a si "livrat", nu doar promis.

Singurele asemanari intre Megane 2 si Megane 3 sunt denumirea, aspectul oglinzii electrocromice de la interior (valabil pentru Megane 2 Faza2 si Megane 3 Faza1) si pretul accesibil, mai mic decat la concurenta directa.

Octavia nu e o masina proasta, dar acum, cum prind ocazia, m-a "infig" in Passat-ul seniorului, sa mai simt si eu o masina in adevaratul sens al cuvantului.

Materialele de la interior nu sunt rele, dar nici cele de top, la Octavia ce incanta, este plasticul moale (acea spuma texturata), care acopera mare parte din plansa de bord, dar la dotari e sub Megane.

Decat Octavia 1,2 TSI manuala, mai bine un Megane 3 Privilege 1,4 TCe, care iti va da satisfactie cand vei face o intrecere cu o Octavia smile.gif.

Singurul mare avantaj al Octavia, este pretul de revanzare foarte bun, mult mai bun decat la Megane, dar asta se datoreaza efectului de turma de la noi si nicidecum ca masina aia ar fi vre-un avion ultra secret inghesuit intr-o caroserie banala.

This post has been edited by connectorxp: 17 Jun 2011, 23:17


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3styler
post 17 Jun 2011, 23:51
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 11 June 11




Cu riscul de a devia putin de la topic - Ce parere aveti de Vw Jetta II? Din pacate,e vorba de aceeasi motorizare 1.2 Tsi.
On:Azi voi vedea cum se comporta 1.5 dci.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dCi 80 Ponei(ex-cai) Putere 2005 - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 18 Jun 2011, 07:43
Post #58


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Asta nou mi se pare o frumusete dar am inteles ca e cam dezamagitor fata de modelul precedent. Spun ce am mai citit.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 18 Jun 2011, 09:50
Post #59


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Noua Jetta? O masina absolut banala ca design atat interior cat si exterior, cu un interior destul de slabut ca materiale, cel putin fata de Golf e diferenta sesizabila. De condus nu am condus asa ceva, dar eu nu as da banii pe masina aia. In schimb o sa se vanda la greu acum ca arata aproape la fel ca asa-zis noul Passat.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3styler
post 18 Jun 2011, 17:40
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 11 June 11




QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 18 Jun 2011, 07:43)
Asta nou mi se pare o frumusete dar am inteles ca e cam dezamagitor fata de modelul precedent. Spun ce am mai citit.
*



Care model anterior nu excela nici el, fiind un mancator de ulei si foarte inghesuit la interior...Hmm...merci. Cred ca Megane ST va ramane.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dCi 80 Ponei(ex-cai) Putere 2005 - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 07:04
Dacia