Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fiabilitate 1.4 tce 131 cp

PetreAir
post 21 Apr 2021, 06:00
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 3 April 19




Se schimba si cea pe lant nu este pe viata 😁.Eu am schimbat distributia in urma cu vreo 2 ani, motorul scotea un sunet ciudat si trepida putin iar dupa inlocuire mergea si inca merge foarte silentios.


--------------------
Megan III 1.4 TCE 130 CP 2010/ KZOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 21 Apr 2021, 11:54
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




Masina mea are 11 ani insa doar 91 k km. Motorizarea a fost aleasa la sugestia unui mecanic/prieten de la Cobalcescu care mi-a zis ca este cea mai fiabila motorizare disponibila.

Cand am luat masina la 60 k am facut schimb de accesorii iar legat de distributie si mie mi s-a zis ca, spre deosebire de cealalta masina pe care o am, la Reanult distributia pe lant este pe viata. Deasemnea au zis ca au vazut motoare cu 200k plus care au lantul original.

Acum daca sunt zgomote cum a zis colegul e clar ca necesita inlocuire.

Per total ma declar foarte multumit de motor, merge foarte bine singurele mici neajunsuri sunt legate de consum, de treapta a 6-a care este cam scurta si de faptul ca la rece nu merge rotund (aspect vazut pe multe Reno-uri pe benzina)

Ca observatie as zice ca parca consuma un pic mai putin cu 5W30 decat cu 5W40, eu folosesc Elf Excelium. Recomand si schimabrea filturlui de benzina la 2 revizii deoarece de fiecare data l-am gasit cu mizerie desi alimentez exclusiv MOL/OMW. Filtru este 25 ron original si se inlocuieste usor (e pozitionat in apropierea rotii stanga spate)


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexdmtru
post 21 Apr 2021, 12:52
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 April 21




In concluzie, nu o sa umblu la distributie. O las asa cum este și schimb doar kitul de accesorii. Am masina de vreo 3 săptămâni, dar îmi place cum merge, cum se simte. Consumul nu mi se pare exagerat. Având în vedere ca vorbim de un motor pe benzina.
Cat despre revizii, nu o sa aștept 30k km. Cred ca e mai ok la 15k, si schimbate toate filtrele. Nu doar cel de ulei.


--------------------
Renault Megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 21 Apr 2021, 13:34
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




Masina mea este de Romania, revizii la 10k km.

Desi poate e un pic exagerat tinand cont de faptul ca te costa 250 filtre + ulei originale la autokarma e si pacat sa nu o faci.


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct_71_ccl
post 27 Sep 2022, 13:22
Post #125


ct_71_ccl


Group: Members
Posts: 194
Joined: 3 February 07
From: constanta




buna ziua.vad ca nu s-a mai discutat nimic ....o sa deschid eu iar subiectul....deci:
-mi s-a spus ca la accelerare,daca vreau sa am demaraj mai puternic,da in nas,nu stiu daca la cald sau la rece-normal la rece fiind termosoclul activat,nu ar trebui totusi,discutabil aici.a spus ca daca merge normal,nu are lag.
-exista mizerie in vasul de expansiune....nu a zis de "bulbuci".spune ca este un miros ,nu stia sa spuna exact....chestia asta trebuie mirosita la fata locului :😂!vreau sa cumpar masina,dar din cite a zis ,eu cred ca daca exista mizerie in vasul de expansiune,motorul incinge si de aia este mirosul de antigel.....deci,posibil garnitura ciupita sau arsa.
-este un martor de abs-esp aprins...a zis ca frina e okay,pedala"bate"daca prinde ceva alumecos...deci abs lucreaza....poate fi cablu de la vreun senzor sau chiar vreu senzor defect.
omu' a zis ca a scimbat motorul cu tot cu turbo si catalizator....a mers bine o perioada,da' au inceput iar poblemele.....😂,o fi cel de mai sus cu motorul?o fi vindut-o si el si acum ajungd la mine?
daca aveti vreo idee sau ati mai intilnit ce an scris,va rog sa scrieti!
multimesc!👍



27 Sep 2022, 14:33:
binenteles ca e vorba de renault megane 1,4 Tce 130 cp....am uitat sa scriu....🤣

This post has been edited by ct_71_ccl: 27 Sep 2022, 13:33


--------------------
dacia,renault logan,clio 1,2 16 v - 2011;1,6 16 v - 2009 - ct 72 ccl,ct 71 ccl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 28 Sep 2022, 11:07
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Salut,

N-am inteles foarte clar daca tu vrei sa cumperi o masina cu problemele de mai sus, sau sa alegi din mai multe masini fiecare cu problemele ei, dar daca e vorba de una singura n-as cumpara-o niciodata, indiferent de pret smile.gif


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 29 Sep 2022, 09:42
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Cel mai bun sfat pt tine este sa fugi de motorul asta ca de dracu, e stricacios si nu gasesti piese pt el.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct_71_ccl
post 29 Sep 2022, 19:18
Post #128


ct_71_ccl


Group: Members
Posts: 194
Joined: 3 February 07
From: constanta




ma duc miine sa vad "problems" pe viu....o sa o duc la renault sa-i fac o testare.in functie de rezultat,ma mai gindesc!multumesc celor 2 care au comentat...nu sint novice in masini....doar am vrut niste comentarii de la cei care au tipul asta de motor ...


--------------------
dacia,renault logan,clio 1,2 16 v - 2011;1,6 16 v - 2009 - ct 72 ccl,ct 71 ccl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 29 Sep 2022, 19:52
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Macar ti-o da gratis / pe cateva sute de euro?
Problemele pe care le-ai insirat aduna multe mii de euro.

Daca e 2008 sau 2009, au fost loturi cu modulul de abs-esp defect, se inlocuieste cu totul.

In privinta motorului, daca a fost deja schimbat, Dumnezeu cu mila.
N-am auzit de probleme cu catalizatorul la 1.4 TCE, e prima data cand aud ca l-a schimbat cineva. Confirm ce zice colegul i_am_sleek, ca nu merge perfect rotund la relanti.

Eu l-am pedalat aproape 130k km, luat de nou. In afara de mentenanta nu mi-a facut probleme. De tras, trage decent, de consumat, consuma identic cu GT-ul.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct_71_ccl
post 29 Sep 2022, 20:30
Post #130


ct_71_ccl


Group: Members
Posts: 194
Joined: 3 February 07
From: constanta




mocca nu da nimeni...masina arata decent,e 2011,tom tom edition,interior curat,exterior okay,jante pe 17'',nu te gindii la vreo rabla...am zis ca nu sint novice...oricum e mult mai ieftina decit altele care cu tot atitia km ca si asta , cica nu ar avea probleme,dar pretul .....se duce mult ptr valoarea unei masini de virsta si km astia!


--------------------
dacia,renault logan,clio 1,2 16 v - 2011;1,6 16 v - 2009 - ct 72 ccl,ct 71 ccl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Oct 2022, 19:32
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(mircea_aq @ 29 Sep 2022, 20:52)
Daca e 2008 sau 2009, au fost loturi cu modulul de abs-esp defect, se inlocuieste cu totul.
*


Asta e cea mai mica problema pe care poate sa o aiba; am avut-o si eu, dar dupa 11 ani si 140 de mii de km. Am luat alt bloc de ABS din dezmembrari cu 550 de lei, am platit 10 ore de manopera si am rezolvat problema.
Merge orice bloc de pe orice Megane 3, nu e un cod anume, doar atentie la km daca e un bloc cu multi km rulati, va modifica kilometrajul in toate calculatoarele, eu am avut noroc ca era mai putin rulat decat ce aveam eu.

Oricum, sunt de parere ca n-are nici un rost sa dai mii de euro pe o masina care vine din start cu diverse probleme; daca vrea proprietarul banii de la mine, intai sa le rezolve el si apoi mai vorbim. Daca nu, are balta peste si autovit-ul masini, prefer sa dau 2000 de euro pe un Cielo tinut in garaj (daca Cielo imi ofera garantia ca ma duce din A in B unde distanta A-B este +1000 de km) decat aceiasi bani pe un harb mai nou la care trebuie sa-i fac mai mult decat distributia si cauciucuri noi.

This post has been edited by Laurentziu83: 1 Oct 2022, 19:34


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetreAir
post 2 Oct 2022, 07:21
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 3 April 19




La cate probleme ai enumerat ....Tu nu cumperi o masina...cumperi doar o caroserie cu acte, acum vorba colegului de mai sus daca costa cateva sute de euro poate merita.
Eu am schimbat anul trecut poate chiar 2 ani garnitura de chiuloasa cost undeva la 3000 lei (inclusiv tot ce tine de revizie filtre si ulei ). Cam asta a fost singura problema majora pe care am avuto in 5 ani de utilizare.in rest consumabile si 2 senzori peste 500 ron fiecare (sonda landa si un senzor pe pedala de ambreiaj pentru frana electronica).
Eu am fost multumit de masina,mai putin de consum, cu toate astea in primavara o marit sau poate mai repede daca se misca mai repede cei de la munca cu livrarea masini de serviciu...in vremurile astea se pare ca masina de servici e cea mai buna nu conteaza marca sau motorizarea.
Parerea mea e sa stai linistit si sa cauti totusi ceva la care sa nu pleci din start cu o cheltuiala de 2-3kE pe langa achizitia in sine.

This post has been edited by PetreAir: 2 Oct 2022, 07:22


--------------------
Megan III 1.4 TCE 130 CP 2010/ KZOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct_71_ccl
post 3 Oct 2022, 19:06
Post #133


ct_71_ccl


Group: Members
Posts: 194
Joined: 3 February 07
From: constanta




am stat linistit-asta dupa ce am fost totusi sa vad masina.da,avea blocul de abs defect,carcasa la termostat deformata si goala-nu avea termostat si spuma in vasul de expansiune,deci garnitura ciupita clar! temperatura ,fara termostat deci,statea ca si cum era termostatul pe pozitie,rezulta temperatura cam mare pe motor.bielete antiruliu si capete de bara trebuiau schimbate,tragea dreapta....cauciucul,nou de altfel,era putin tocit.in afara de baseaua de care stiam,am gasit in dr fata spoilerul inpins spre interior...posibil ceva rupt pe acolo,proiectorul deplasat.in spate dr ,la fel,cadioptrii din spoilerul spate ,partial sparti.nu functiona stopul central de frina.la un calcul cu piese partial sh si manopera ma duceam pe la vreo 3500 lei.am zis pas si am plecat.oricum masina nu era scumpa ,dac ne raportam la ce se vinde.
acum m-am orientat la un dci 1,9 de 130 cp...are cam multi km,dar asta are rar facut ...se presupune ca n-ar trebui sa aibe deficiente.ramine de vazut!multumesc ptr sfaturi si comentarii!seara buna!


--------------------
dacia,renault logan,clio 1,2 16 v - 2011;1,6 16 v - 2009 - ct 72 ccl,ct 71 ccl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Oct 2022, 09:51
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




O masina cu mai multe maruntisuri de remediat gen capete de bara, bara lovita, catadioptri sparti, spuma in vas, etc, denota un proprietar nepasator si nu merita sa-ti bati capul cu asa ceva.

Nu stiu daca era scumpa sau nu, dar nu merita sa dai mult de 1000 de euro pe o masina caruia proprietarului nu-i pasa de ea.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:22
Dacia