Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vibratia/Bataia in volan dispare cand pun frana

Alexiacob69
post 13 Jul 2024, 15:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 15 September 21




Salutare. Sper ca nu ma injurati ca scriu aici, dar Laguna 3 e 90% asemanatoare cu Latitude. De 2 ani si ceva am aceeasi problema la un Renault Latitude 2011, bataie in volan de la 80-90kmh in sus pana la 120kmh. Am schimbat la ea, tot ce inseamna directie, amortizoare, rulmenti..tot…peste 15 mii de lei bagati in ea. Multe seturi de cauciucuri schimbate, jante…nu i am dat de capat.
I am schimbat azi discurile si placutele, ca mi batea mai tare volanul cand franam, si surpriza,acum cu discurile si placutele noi cand ating un pic, ft ft putin frana, bataia din volan dispare complet, masina merge perfect, cand dau drumul la frana, iar apare bataia in volan? Ce naiba sa fie? Sa fi bagat atatia bani in ea, si sa fie o defectie la vreun etrier ceva? Aveti vreo idee? Am zis ca ca o las asa nu exista rezolvare pentru masina asta, dar daca au omis mecanicii ceva la sistemul de franare? Multumesc!


--------------------
Renault Latitude 2011 Initiale Paris - IS47YCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
secarianurazvan
post 14 Jul 2024, 11:35
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 31 December 22
From: Constanta




Mm, as merge pe etrier, da, in primul caz, apoi acum s.a schimbat la tine, e invers. Sigur nu e din planetara / tripoda? Patit la un Jaguar, intre anumite viteze doar, si era tripoda la planetara lunga.


--------------------
Renault Laguna 3 2008 L3 - CT94SCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexiacob69
post 14 Jul 2024, 15:27
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 15 September 21




Am ambele planetare noi, si alea vechi pe care le am schimbat erau inca bune…nu stiu cum ar putea mecanicul sa vada acum daca un etrierii sunt defecti…din cate am observat nu incalzeste nici o roata, adica nu miroase a incins cel putin


--------------------
Renault Latitude 2011 Initiale Paris - IS47YCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 05:03
Dacia