Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Trancaneala spate, Problema RENAULT SCENIC II

Renault1
post 27 Mar 2010, 14:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 27 March 10




Salutare!
Am si eu o mica mare problema, de aceea vin aici cu detalii sperand sa gasesc pe cineva care a intampinat problema asta si a rezolvat-o sau de ce nu , pareri de la cunoscatori.
De cateva zile am observat ca masina are o trancaneala in spate, de iti da impresia ca e geamul sau anumite chestii din plastic care sunt pe la portbagaj sau altceva...Toata minunea asta se intampla in viteza I, de la o anumita viteza (nu la plecarea de pe loc) si viteza a 2-a pe la 18-20km/h.ATAT!Am observat ca masina functioneaza , zic eu, in conditii foarte bune cand e trancaneala asta, adica nu se intampla nimic prin care eu sa pot observa ca fiind defectiune(tremurat ambreiaj sau sa-si piarda din putere, NU).Pur si simplu plec, masina incepe sa trancane pentru 2-3 secunde si trece zgomotul apoi acelasi lucru pentru viteza a II-a dupa care, totul e perfect normal.Zgomotul dureaza vreo 2-3 secunde daca cresti viteza si ajungi imediat in treapta a III-a, daca mentin viteza pe la 17-20km/h trancaneala persista cat eu mentin aceasta viteza. Mentionez ca masina e renault scenic II 1.5 85 CP an 2004.Astept pareri!

Multumesc!

27 Mar 2010, 19:46:
Nu stie nimeni?Nu a intampinat nici unul dintre voi o asemenea problema sau ati inteles intr-un mod diferit ceea ce am explicat eu?
Astazi, de exemplu, am observat ceva si mai nasol...face si cand stau pe loc.Daca mentin masina la o turatie de 1500 rpm trancane de rupe pamantul in spate, si se aude ca si cum ar bate metal pe metal, intelegeti?

This post has been edited by Renault1: 27 Mar 2010, 19:46


--------------------
Renault Scenic II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 28 Mar 2010, 07:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




"Studiaza" sistemul de evacuare.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kadtam
post 17 Aug 2011, 11:36
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 17 July 06
From: Cluj




Votez si eu teava de esapament, respectiv ceva coliere pe acolo.


--------------------
Renault Grand Scenic 2007, 1.9 dci, Privilege
VW Golf V, 2007, 1.6
Ford Ka 1.3, 2000 - stare buna, fara probleme, intretinuta DE VANZARE 2200 Euro
Toyota Aygo 2005, 1.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian42
post 17 Aug 2011, 20:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 January 08
From: galati




la mine teava de esapament atingea o margine a tunelului de protectie,margine indoita dupa ce am trecut prin apa de 30 cm.s-a rezolvat problema in 2 minute dupa ce am tras masina pe o groapa de garaj


--------------------
renault grand scenic 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 18 Aug 2011, 10:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




verifica plasticul de pe haion (partea de jos exterior) se prinde pe clips si se intampla sa mai "sara" si atunci vibreaza,
la mine se desprinde dintr-un clips pe partea pasagerului din cand in cand si incepe sa zdrangane


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DavioForce
post 10 Sep 2011, 21:14
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 14 February 09
From: Targoviste/Slatina




cand mergi prin gropi se aude?la scenic stiu ca mai trancane scaunele din spate!


--------------------
Renault Megane 4 1.5 95 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sasamatei
post 14 Sep 2011, 21:27
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 June 11




dupa cum descrii , se aseamana cu problema mea,
adica am eu un prietene si cind a incepus sa faca zgomotul asta in 1 viteza , si ma tare la deal mia spus ca e ceva de la cutie , si sau uitata si mia schimjpat sustinerea dintre cutie si motor, si ceva mia spus ca era dus un rulment din cutie de aia si facea sunetul asta dar sashtii ca sunetul parca era sub masina putin spre spate ,


--------------------
ranault scenic 2004 II/authentic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 23:32
Dacia