Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Symbol Fidji dCi 85CP 2007, masina de firma

chris_t
post 29 Nov 2007, 01:03
Post #1


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Salutare tovarasi. Ma tot uit pe-aici si nu vad niciun jurnal cu Symbol. Nasol, hai ca fac eu unul.

Asadar, schimbam jobul, schimbam si masina. Asta se intampla in septembrie, cand faceam trecerea de la Symbol Fidji Ph.3 65cp la Fidji Ph.4 85cp.

Am facut 10.500km cu masinuta, maine merg la revizie.
Primul drum impreuna a fost Bucuresti-Baia Mare, rodaj, consum mediu de 4.2. Superautonomie afisata pe cb, +1000km.
Incetul cu incetul m-am dat la ea, am ajuns la 4.6 consum mediu prin octombrie, am resetat cb, iar acum de cand cu frigul sunt la 5.2. Viteza maxima atinsa: 175km/h.
Alimentez Mol E4.

Mici consideratii:

Motor:
-cei 85cp isi fac simtita prezenta din plin. Combinati cu greutatea destul de redusa a masinii dau niste reprize excelente pt un dieselache de 10.000E

Exterior:
-incep sa ma obisnuiesc cu Pack Look, adica barile vopsite integral in culoarea caroseriei (gri metalizat), cu toate ca inca traiesc cu impresia ca plasticele de la Ph.3 erau mai practice in caz de mici tamponari
-din spate e mai chic, asa cu butonul de la portbagaj imprumutat de la Laguna.
-aerodinamica e ciudatica, masina se murdareste f. repede

Interior&confort:
+consola centrala ingrijita, mult peste alte variante low-budget (Logan, Albea)
+aspect mai "nobil" fata de versiunea anterioara, dat de folosirea majoritara a negrului in locul griului deschis de pe ph3
+cb e super util
+iluminarea bordului e reusita, portocaliul arata bine in combinatie cu folosirea cadranelor de bord pe fond gri deschis
+spatiu suficient in fata, acceptabil in spate(max. 2 pers)
+portbagaj mare, gura de deschidere mica
-afisajul central are mici probleme de citire, bate mult mai usor soarele in el decat la Ph.3
-la a mea exista mici probleme de finisare, usa de la torpedou e stramba
-torpedoul nu e luminat
-stergatoarele par a fi facute din tabla, scartaie de mor
-greierasi in scaun dreapta, inca nu m-am ocupat de ei, dau volumul la radio mai tare.
-am vazut unii colegi ca se plang de lipsa reglajului pe inaltime al scaunului sofer la variante Expression: stati linistiti, n-ati pierdut nimic. Cursa scaunului e f. mica, mult mai mica decat la Ph.3
(sfat): puneti AC automat, eu as fi dat de la mine 100E daca m-ar fi intrebat cineva.

Probleme: mi s-a aprins un martor pe bord, ala de la valva EGR, dupa o alimentare din Mol Cluj. Solutia: vreo 150-200km blana, cu schimbari ale treptelor de viteza la 3000-3500rpm.

Ciudatenii: Portbagajul e capitonat. Tot. Inclusiv partea care se deschide. Rezultatul: in momentul in care esti parcat in rampa si il deschizi, iti cade in cap. La Ph.3 nu era capitonat, nu se intampla chestia asta. Domnii ingineri Reno se pare ca nu verifica implementarea unor anumite solutii.


Overall: o masina corecta la banii ei, ideala pentru o familie cu un copil si buget relativ mic.
Daca planificati sa va schimbati des televizorul, masina de spalat sau sa va mutati des, cumparati-va totusi MCV.




29 Nov 2007, 21:21:
Revin cu detalii:

Revizie 10.000km, dCi.
Service: Auto Becoro Baia Mare
Total Factura (TVA inclus) : 474,96Ron

In banii astia au intrat asa:
5L Ulei Elf TD 10W40+Filtru,
Filtru Aer,
1L Antigel,
Filtru Polen,
3,60 Ore Manopera.

(-)Nu au rezolvat problema cu usa de la torpedou, cica e ciclul "asa face toate".
(+)Mi-am lasat in masina detectorul, ochelarii de soare si materiale promo de la firma (mostre, pixuri). Nu s-au atins de nimic.
(+)N-au folosit tot litrul de antigel, diferenta era pusa frumos in portbagaj.

Intre timp am pus pe fata caucioace de iarna, ceva marca sub licenta Michelin, TIGAR. Din cat pot sa-mi dau seama (in Baia Mare avem putina zapada si gheata pe stradutele laterale) se descurca onorabil, ajutate exact cat trebuie de abs.

This post has been edited by chris_t: 29 Nov 2007, 20:21


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 29 Nov 2007, 20:25
Post #2


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(chris_t @ 29 Nov 2007, 01:03)
-din spate e mai chic, asa cu butonul de la portbagaj imprumutat de la Laguna.
Cursa scaunului e f. mica, mult mai mica decat la Ph.3
*



Butonul e imprumutat de la Clio bicorp. smile.gif
Si la phase 4 cursa pe inaltime a scaunului este identica cu cea de pe 3!


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 29 Nov 2007, 20:31
Post #3


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




La faza cu butonul nu pot sa te contrazic, vad ca ai bicorp, iar din ce am mai citit pe aici, ai toate motivele sa te pricepi mai bine decat mine biggrin.gif .

La scaun insa, e o diferenta enorma, cel putin la masina mea. Am simtit-o eu si mi-a confirmat-o nevasta-mea. E mai mica de inaltime, si scaunul de pe Ph.4 nu o ajuta cum o ajuta cel de pe 3.

This post has been edited by chris_t: 29 Nov 2007, 20:31


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enemi
post 2 Dec 2007, 18:55
Post #4


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




Am condus si eu un Symbol de firma aproximativ 45.000Km, luat de la 0. Dar era vorba de Ph. 3, 82CP, 185Nm. Performantele maxime au venit abia dupa 10.000Km. Urca pana peste 4000 rotatii/min. fara nicio problema! Viteza maxima atinsa: peste 190Km/h pe vitezometrul de pe bord, alimentat cu OMV Premium diesel!

Consumul pentru traseu in afara era de 5.4-5.6% pe un drum Buc.-Timisoara si retur. In aglomeratia din Bucuresti nu a trecut de 7% (dar o menajam!). Pe Valea Oltului foarte putine masini ii faceau fata, fiind vorba de masini din clase mai mari cu motorizari diesel de pana la 140CP. Cred insa ca variantele comercializate in seria din care facea parte si masina mai sus mentionata aveau suspensia setata destul de rigid (mai rigid decat Ph. 4), ceea ce contribuia la performantele dinamice crescute ale masinii in curbe.

Ca o concluzie: in afara de faptul ca ma durea spatele la drumuri mai lungi de 300Km, masina m-a impresionat in mod pozitiv. La o greutate de 1082 de kg (din talon), masina avea un motor prea puternic. Am vrut sa verific performantele dinamice ale variantei de 86CP, dar pe site-ul Renault nu era avisat in cat timp ajunge de la 0 la 100Km/h. La o masina de 10.000Euro, un timp in jurul a 10 sec (cam cat apreciez eu ca ar fi valoarea respectiva) ar face de rusine masini mult mai scumpe. Cred ca e o super-masinuta la banii pe care ii dai!

Mult succes si sa o conduci sanatos!


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 2 Dec 2007, 20:30
Post #5


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




S-o conduci multi km fara probleme si fara evenimente. Sa ne tii la curent cum merge masina (si eu am un Symbol fidji, dar de 70 cp). Daca vrei sa nu ai probeme cu portbagajul verifica tensionarea arcurilor de actionare (vezi daca sunt intinse la minim sau nu). Daca sunt la prima treapta muta-le pe mijloc sau la maxim. Si asa e, A/C automat face toti banii.
Si a mea a avut probleme cu stergatoarele - inlocuite cu unele de Renault Boutique fabricate de Valeo (32-35 RON), mult mai bune.
Lumina in torpedou se poate pune - exista cablaj si o lampa se poate monta relativ usor; urmeaza sa fac si eu operatiunea.

Sfat (pentru toti posesorii de dci): schimbati filtrul de motorina la fiecare revizie, desi Renault spune ca trebuie inlocuit la doua intervale (20.000 km). Chiar daca nu e foarte ieftin, merita, iar pe termen lung se dovedeste chiar rentabil - se evita probleme la sistemul de injectie, care sunt destul de scump de remediat.

BAFTA! wink.gif

This post has been edited by TAW: 2 Dec 2007, 20:31


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 2 Dec 2007, 21:30
Post #6


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Multam de sfaturi si urari;)

Sper ca, prin prisma faptului ca acesta masina va rula aprox. 4500-5000km/luna, voi reusi sa tin un jurnal cat mai elocvent pentru cei ce o au/si-o doresc.

Pana acum, pentru mine ar fi best-buy in cazul in care as fi nevoit imi iau masina personala. La banii astia nu prea mai gasesti variante la acelasi nivel de echipare/motorizare/fiabilitate.
Pentru cei ce ar vrea sa-mi reaminteasca faptul ca Reno nu e fiabil, iata experientele mele:

Symbol Ph.3, 80CP, dus de la 0 la 55.000km in un an, fara nicio problema
Symbol Ph.3, 65CP, dus de la 20.000 la 70.000km, la fel intr-un an, la fel nicio problema.
Asta de acum, 11.200km in 2luni jumate, ok pana in acest moment.

Toate 3 masini de firma, cu revizii facute la zi. Trebuie sa recunosc ca iubesc masinile si am grija de ele, chiar daca nu sunt ale mele, insa nici nu dorm la volan.

Ca sa completez inceptutul jurnalului:
Mod de exploatare:
Viteza de croaziera aprox 130-140km/h, cu varfuri la 160-170 cand ma grabesc si imi permite si drumul.
Aprox. 60-70% din km se fac extern, pe drumuri relativ proaste: Baia Mare-Satu Mare, Baia Mare-Oradea. Din cand in cand, cate un drum mai lung (pana acum Bucuresti-Baia Mare si Baia Mare-Predeal-Deva-Baia Mare).
Stilul de condus in oras e destul de agresiv, sunt intotdeauna presat de timp.

Bafta!

This post has been edited by chris_t: 2 Dec 2007, 21:32


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanb23
post 4 Dec 2007, 00:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 November 07




si eu am un dci de 85 de cai..la cei 4000 de km nu e ink lasat motoru dar in ciuda faptului mie mi se pare k trege destu de bine(la asta ajuta cuplu mare)..mai mult de 190 nu i'am dat..banuiesc k urca pana pe la 200 dar deja ai senzatia k plutesti.Tocmai din cauza k e usoara nici in curbe nu sta foarte bine spre deosebire de altele din gama ei dar na..trebuie sa fie si puncte slabe k peste tot..si..mai era ceva..spatiul km mic in interior dar pana la urma k sofer am o pozitie buna la volan si asta e important k nu ti'o ei pt taximetrie..bafta!
P.S.trebuia totusi sa'i puna turometru k la toate dieselurile..nu cel de la benzina cu 7000 de ture si fara zona rosie..


--------------------
renault symbol 2007 expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Dec 2007, 08:09
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(bogdanb23 @ 4 Dec 2007, 00:36)
si eu am un dci de 85 de cai..la cei 4000 de km nu e ink lasat motoru dar in ciuda faptului mie mi se pare k trege destu de bine(la asta ajuta cuplu mare)..mai mult de 190 nu i'am dat..banuiesc k urca pana pe la 200
*




si apoi te-ai trezit "k" a sunat ceasul rolleyes.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 4 Dec 2007, 09:07
Post #9


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




200 ??? radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enemi
post 4 Dec 2007, 20:41
Post #10


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




@amadeus: esti surprins? sunt convins ca motorul de 85cp pe un Symbol scoate 200 pe vitezometrul de pe bord! eu am sarit de 190 cu 80cp...


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 4 Dec 2007, 21:27
Post #11


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Ma bucura interesul deosebit pe care vi-l starneste motorasul de 85cp de pe Symbol. Ca sa nu inflamam spiritele, promit ca maine ii testez viteza maxima si pun niste poze.


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 4 Dec 2007, 21:28
Post #12


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Am 87 CP dar sunt mult mai realist. smile.gif Pe autostrada in Germania am obtinut 170 km/h pe GPS, dar in mod sigur nu prindeam 200.
Sa va povestesc o faza de pe VOX de la Auto Motor und Sport: au facut oamenii un test cu un BMW 335i Coupé – GP3.10 motor V10- alimentat cu gaz lichid. Au obtinut 318 km/h pe aparate (record mondial pt. o masina alimentata cu gaz). Instrumentele de la bord (clasice) aratau ceva peste 340 km/h. smile.gif . Deci iti dai seama ca si la tine e ceva de genul asta.

@chris_t daca ai si un GPS pe bord sa confirme ce arata vitezometrul e super. Sincer, nu cred pe nimeni care spune ca a depasit datele cu care se lauda producatorul. Daca masina nu e modificata, totul se datoreaza etalonarii instrumentelor din bord. Nu va puneti pe voi si pe altii in pericol testand chestia asta pe drumurile noastre de kko. excl.gif

This post has been edited by Amedeus: 4 Dec 2007, 21:33


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 4 Dec 2007, 23:18
Post #13


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




200?? Hm , cam greu...dar posibil tongue.gif eu am ajuns la 195 cu 90 de cai , voi cu 85 si o cutie mai lunga poate ajungeti la 200 (la 195 deja aveam cam 4600 de ture )


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enemi
post 10 Dec 2007, 16:35
Post #14


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(chris_t @ 4 Dec 2007, 21:27)
Ma bucura interesul deosebit pe care vi-l starneste motorasul de 85cp de pe Symbol. Ca sa nu inflamam spiritele, promit ca maine ii testez viteza maxima si pun niste poze.
*




deci...chris, misca sau nu misca? macar peste 190?


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 10 Dec 2007, 18:50
Post #15


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




N-am avut cum, am facut doar un drum mai lung -pe uscat- de atunci. S-a dus lejer in 170, insa batea vantul cam tare din lateral. Mai avea talpa, insa cum Symbolul e cam inalt pentru astfel de distractii, am preferat sa ajung intreg acasa, altfel cine mai tinea deschis threadul?smile.gif)

Intre timp am ajuns la 12.500km, si parca si stergatoarele alea nesimtite au inceput sa se obisnuiasca cu mine, nu mai scartaie.

Edit: la 170 e putin sub 4000rpm.

This post has been edited by chris_t: 10 Dec 2007, 18:51


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 19 Dec 2007, 05:25
Post #16


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




QUOTE
-incep sa ma obisnuiesc cu Pack Look, adica barile vopsite integral in culoarea caroseriei (gri metalizat), cu toate ca inca traiesc cu impresia ca plasticele de la Ph.3 erau mai practice in caz de mici tamponari


Din pacate am avut dreptate. Banuiesc ca undeva, in ceva parcare, un idiot a virat stanga mai repede decat trebuia, si ca urmare mi-a sters bara din fata. O julitura mica + vopsea luata pe 1cm, exact in locul unde la Ph.3 sunt plasticele negre.

Nasol.


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex780417
post 20 Dec 2007, 13:28
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 December 07




Salutari
Eu am masina din descriere. In orasul acesta care este Bucuresti, plecat dimineata la 7:00 din Rahova si ajuns la 8:05 in Mogosoaia masina mea are un consum de 7.2 l/100km, viteza medie fiind 15km/h.Baieteii vostrii la fel? Ma cam sperie consumul asta. Motorina este de la MOL EURO5.


--------------------
Renault Clio Symbol Music 1.5 Dci 85Cp 2007 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enemi
post 20 Dec 2007, 17:14
Post #18


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




Cosumul pare a fi OK pentru Bucuresti! Eu momentan conduc o Toyota Yaris 1.4 D-4D (parca detine record mondial la cel mai mic consum pentru diesel-uri) si m-am apropiat de 8% in Buc. Cred ca poti sa stai linistit...


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 25 Jan 2008, 11:12
Post #19


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Ok, prima problema. Nu o asteptam, mai ales ca am peste 100.000km la bordul Symboalelor, dar se pare ca asta e mai cu ghinion.

Ziceam mai devrema de martorul de valva EGR, care se rezolvase de la sine. Eh, a reaparut, becul ala din bord se tot aprinde si se stinge. Totul a culminat alaltaieri, cand, cu becul stins, masina mergea "gatuita". Pana in 1500-2000rpm era ok, de-acolo in sus nu se mai tura. Nu e o chestie continua, poate 5 min face asa, dupa aia cam o ora nu mai am treaba, si tot asa. La vreo 50Km dupa ce au inceput problemele s-a aprins si martorul EGR, si asa a ramas.

Acu e in service, pe tester, astept sa ma sune.

Probleme la care ma pot gandi eu:
valva EGR (schimat valva) 50%
apa in motorina (filtru motorina) 49%
turbina (schimbat turbina) 1%

Ma gandesc la turbina mai mult din cauza ca gatuirea intervine in plaja de turatii in care ar trebui sa "intre" aceasta.

Acum stau ca pe ace si astept sa ma sune reno, masina e in garantie, dar oricum o sa stau o saptamana dupa piese daca e valva sau turbina

PS: Km: 15700, alimentat exclusiv MOL Euro4, consum mediu 5.2, viteza medie 38km/h

This post has been edited by chris_t: 25 Jan 2008, 11:13


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 26 Jan 2008, 17:12
Post #20


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Rezolvat problema, valva EGR schimbata pe garantie. La 9.30 le-am lasat masina, la 13.30 plecam deja din service, aveau valva pe stoc.(Auto Becoro Baia Mare)

This post has been edited by chris_t: 26 Jan 2008, 17:13


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 3 Mar 2008, 14:26
Post #21


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Ok, am ajuns si la revizia de 20.000km, mai exact 20.045.
Locul desfasurarii: Auto Becoro Baia Mare.
Pret aproximativ: 800Ron, revizie normala de 20k + placute si stergatoare. La placute am eu o vaga indoiala ca trebuiau schimbate, dar fie, treaca de la mine. Stergatoarele nu le mai puteam suporta, scartaiau si cand curgea apa valuri pe parbriz. Am pus Valeo de la ei, 60Ron, multumit pana acum. Cel putin astea nu mai scartaie. In rest, no problem.
Costuri de exploatare pana acum incluzand Casco, RCA si rovigneta, aproximativ 0,25Ron/km.

Si daca vorbeam si de viteza maxima, atat am reusit eu, cu precizarea ca mai aveam loc la pedala, dar nu mai aveam drum:




Attached thumbnail(s)
Image024.jpg ( Size: 194.4k ) Number of downloads: 720


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_d9
post 3 Mar 2008, 19:01
Post #22


Membru MCV-ist


Group: Members
Posts: 78
Joined: 30 September 07
From: romania




frumos interiorul la noul symbol , in special consola centrala si aeratoarele , mult mai faine decat la vechiul model.


--------------------
dacia logan mcv 1.5 dCi 2007 - préferénce - VL 05 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 11 Mar 2008, 20:51
Post #23


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Inca o problema, minora ce-i drept:

Drum Baia Mare - Cluj, plecat din BM la 6 dimineata, mers cu butonul de la caldura pus pe maxim, aerul directionat pe parbriz+picioare, treapta de ventilare 2, iar dupa ce s-a mai incalzit in masina trecut pe 1. Dupa aprox 1h, sist. audio s-a comutat automat de pe Cd pe Radio, simultan cu afisarea pe display a mesajului "too hot". In masina nu era chiar too hot, dar cd-playerul era destul de fierbinte.

Asa "face toate"?, sau e vreo problema la mine?


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 12 Mar 2008, 20:10
Post #24


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Asa face toate. E un sistem de protectie al cd-playerului. Il lasi un pic sa se raceasca si apoi merge.


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 12 Mar 2008, 21:25
Post #25


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Merci. Au uitat sa izoleze termocentrala, sau ce?


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enemi
post 27 May 2008, 06:10
Post #26


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




Hai. chris! Nicio noutate? Mi-ar placea sa mai aud cate ceva despre masina asta... sunt un pic nostalgic dupa Symbolul 1.5 dci 82CP pe care l-am condus vreo 2 ani si speram sa ma mai consolez citind din topic-ul tau. Asa ca te rog, mai zi ceva!


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 28 Jun 2008, 19:00
Post #27


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Scuze, nu mai intrasem de ceva vreme pe topic, dar asta poate fi si un semn bun;)
Am ajuns la 35.000km in 8luni jumate, masina se comporta in continuare impecabil. I-am facut revizia de 30 (in timpul reviziei m-am dat cu Lag3, m-am imbolnavit), nu pot sa va zic de costuri, am card de-ala Reno Fleet de la firma, asa ca...sorry.
Vestea proasta e ca trebuia sa ajung cu ea in Amsterdam in august, dar din pacate nu mai merg, asa ca amanam testarea pe drumuri mai lungi. Poate totusi prinde Croatia sau Ungaria.

Imi place din ce in ce mai mult motorasul de 85, e ok chiar si cu AC pe 2 sau 3. Consum mediu 5.4 cu alimentare din Petrom/OMV si 5.2-5.3 cu alimentare din MOL. Nu prea inteleg, stiam ca folosesc aceeasi motorina, probabil e din aditivi. I-am dat sa pape si putin Mol EVO Euro 5, dar consider ca nu-si merita banii, n-am simtit o diferenta semnificativa.

Ce e si mai fain e ca am dus-o la munte weekendul trecut. La Arieseni, in Apuseni, si de acolo cam o ora de drum neasfaltat in sus spre cheile Somesului Cald, unde si-a gasit stapanul sau (adica io) sa faca speoturism si drumetii pe munte. Multumesc pe aceasta cale Reno pentru garda inalta si scutul motor, eram in gasca Symbolul meu, un MCV si o Octavia Tour Break. Topaia Symbolu' in spatele Skodei care la fiecare denivelare trecea cu 5km/h, sa nu sparga baia.


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 26 Jul 2008, 23:12
Post #28


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




De la concediul planificat in Amsterdam am ajuns pana la urma la Marea Neagra, partea romaneasca a acesteia. Stiu ca asta e forum de masini, dar, doar asa in treacat, as dori sa subliniez ca alegerea de a cheltui niste bani pe litoralul romanesc a fost o greseala ce nu o sa se mai repete prea curand. Sper!

Si acum, revenind la nenea Symbol...s-a comportat exemplar. Am facut in concediu aprx.1800km, din care vreo 100 pe langa casa, restul pe traseul Baia Mare - Brasov - Ploiesti - Urziceni - Slobozia - Constanta, un pic de plimbari pe litoral, si retur Constanta - Slobozia - Urziceni - Ploiesti - Bran - Brasov - Baia Mare.

La dus am fost 4 oameni + portbagaj full + AC pornit non-stop pe treapta 2, la intors 3 oameni, portbagaj la fel de full, AC pornit pe 2, cu exceptia a vreo 300km facuti pe timp de noapte. Viteza de croaziera 100-110kmh,130-150kmh pe A2, 70-80kmh in localitati (5kmh prin Brasov, la dus, dezastru). Viteza medie pe CB, incluzand si cei 100km prin Baia Mare inainte de plecare, aprx 56km/h, consum mediu 4.7L/100km(!!!)

In prima zi dupa ce ne-am intors mi s-a ars becul de far, inlocuit la Reno, pe contractul Reno Fleet, habar n-am cat a costat.

Supermultumit de consum si de modul in care se comporta masina incarcata, pana acum o condusesem in regim de maxim 2 pers + cumparaturi, dar acum, cu 4pers + bagaje full si-a facut simtita prezenta cuplul dezvoltat de dieselache, neavand niciun fel de problema pe urcari sau depasiri. De asemenea, 2 persoane au suportat destul de bine drumul de aproape 800km Baia Mare - Constanta pe bancheta din spate, cu precizarea ca cine nu a fost cuminte sa stea la locul lui a mai luat cate-un plafon in cap.

Am acum 38.000 in 10 luni, masina a avut doar problema cu valva EGR infundata de super-motorina romaneasca si schimbata in garantie, plus becul far dreapta ars.

This post has been edited by chris_t: 26 Jul 2008, 23:14


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 6 Aug 2008, 17:42
Post #29


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Ok, a venit timpul sa ma despart, plin de pareri de rau, de domnul Symbol care m-a slujit cu atata abnegatie timp de 39.000km. Cum zice americanu', "got a promotion, got a raise", si, as mai adauga eu, schimb si masina.

Tot ce pot sa fac e sa ma rog sa nu incapa pe mainile unui cretin care are impresia ca masinile de firma sunt cumparate pentru a le face varza.

Merci voua de sfaturi si informatii, iar de maine seara am sa pot sa va dau detalii, sper eu interesante, despre cum se comporta un Ford Focus 2 1.6TDCI, 90Cp, varianta trend, fabricat in 2006, inmatriculat in feb 2007, in prezent cu 50.000km la bord.

Bafta!


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enemi
post 7 Aug 2008, 05:42
Post #30


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




Cam la fel suna si povestea mea, numai ca eu am trecut pe Toyota Corolla HB 1.4 D-4D 90 CP de aproape un an. In timpul asta am tras concluzia ca umilul Symbol Fidji avea mai multe de oferit decat mult-laudata Toyota. Urmeaza si pentru mine un Peugeot 307 1.6 HDI de 90 CP. Daca deschizi un topic pentru Focus, o sa putem sa comparam 307-ele cu Focusul (au aceeasi motorizare)!


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 08:21
Dacia